Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • Integrisan, 8213 postova

Novo jutro. Prvo što vidim je da g. Predsednik dolazi u posetu Operi. Pa zar baš danas, kada idemo da servisiramo motore (sve okolo je "zakrito", da Predsednika slučajno nešto ne iznenadi):

 

IMG_7616.jpg

 

Posle proboja kroz gužvu i kordone narodne milicije, stižemo u Ducati:

 

IMG_7617.jpg

 

Dok matorci čekićaju svoje matorce, moderni motori servisiraju se glavom :zvizduk: :

 

IMG_7621.jpg

 

Neko menja ulje, neko gume, neko i ulje i gume. Redovan servis za svu trojicu, malo smo čekali i tempirali usput da odradimo stvar svi zajedno:

 

IMG_7625.jpg

 

IMG_7623.jpg

 

Neko istom onom glavom (ludom) napravi sebi nepotreban problem. Klasičan "over doing" i posledično prekinuta jedna žbica (sreća, na prednjem točku):

 

IMG_7634.jpg

 

Za uspomenu posle servisa, zajednička fotografija sa uposlenicima Ducati dileta u Almatiju. Fini ljudi, još jednom im hvala na razumevanju i pravom solidarnom bajkerskom duhu:

 

IMG_7638.jpg

 

Moji matorcu u uzbečku ambasadu, a ja na ručak:

 

IMG_7653.jpg

 

Uspeh! Posle 4 nedelje jalovih pokušaja i 7 dana čekanja u Bakuu, Verner i Helge u Almatiju za 48h dobijaju uzbečku vizu. Osećam se i ja trijumfalno! Uostalom, izviđaju teren za moje sledeće putovanje (tj. jedan njegov deo)!

 

IMG_7659.jpg

 

Redovna dnevna razmena fotografija:

 

IMG_7655.jpg

 

Uveče, Verner i ja kao gosti idemo na predstavu u teatar Ljermontov (Verna žena). Vernerova prijateljica Nina igra glavnu ulogu!

 

IMG_7663.jpg

 

Veče završavamo uz "Žiguli", rusko pivo koje sam neobično zavoleo (čak više nego "Baltiku"). Evo me i sada kako, dok kucam ove redove, pijuckam pivo, navukli me matorci (onaj stariji Helge naročito):

 

IMG_7667.jpg

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Cekaj, vrario si se sa sjevera opet dole, nekih par 000 km? Istim putem ili?

 

Ej, Milence - pa vratio sam se u priči! Fizički sam u Astani (ujutro odoh več dalje), ali pričom smo stigli do Almatija.

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Helge (60) i Verner (58) su zaista sjajni tipovi. Kaže mi Helge: "gotov si i ti, ima ovako kao nas dvojica da se akaš po gudurama i pustinjama pod stare dane". A ja se mislim, ej burazeru, samo da si u pravu...

 

:moto3:

 

No, da završim Almati, ponoć je ovde prošla, moram sutra da putujem...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Cekaj, vrario si se sa sjevera opet dole, nekih par 000 km? Istim putem ili?

 

Ej, Milence - pa vratio sam se u priči! Fizički sam u Astani (ujutro odoh več dalje), ali pričom smo stigli do Almatija.

 

:zdravo:

 

Super. Ja cu da uzivam dva puta. Jednom kad i svi drugi, a drugi put kad ukapiram. :lol:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Novo jutro, novi poduhvati!

 

Ovoga jutra pridružuje nam se Nina. Biće naš vodič, prevodilac (iako sam ja tvrdio da nam isti nije potreban - što je po pravilu kod sagovornika izazivalo dobrućudan osmeh, tapšanje po ramenu i okretanje ka Nini za dalju komunikaciju) i sjajan sagovornik. Od one vrste koju ove tri sanjalačke duše mogu pronaći valjda još samo u pravom umetniku, dakle još gorem i beznadežnijem sanjaru nego što je to putnik!

 

IMG_7671.jpg

 

Kukao sam, kukao i iskukao! Danas idemo na Čimbulak i Medeu. Ski centar iznad Almatija. Svi koji me znaju, znaju da ne mogu da propustim dobar ski centar. Čak ni u letnjem periodu. Nerviram sve onoliko zbog toga, a sada sam na taj spisak dodao jednog Norvežanina, jednog Švajcarca i jednu moldavsku prvakinju kazahstanskog teatra/TV glumicu. Baš me briga, biće i vama lepo mislim se, volite prirodu, iz takvih ste krajeva, prvi je na spisku Medeu:

 

IMG_7673.jpg

 

Mladi čitaoče, nisi čuo za Medeu? To ti je mitsko mesto, mitski stadion za brzo klizanje. Na njemu je postignuto preko 80 svetskih rekorda, delimično zbog činjenice da se nalazi na 1500m iznad nivoa mora, delimično zbog jako dobre i kvalitetne staze. Sećam ga se još iz mojih dečačkih dana 80-tih godina i olimpijskih prenosa, svi su ovde dolazili da napadnu rekord, sada ga gledam uživo:

 

IMG_7695.jpg

 

Na vrh vodi moderna Dopplemayer kabinska žičara, prvoklasna:

 

IMG_7705.jpg

 

Predeli kao u Evropi. Apsolutno kao Alpi, neverovatno da sam u onom istom Kazahstanu, samo 30min od najvećeg grada:

 

IMG_7718.jpg

 

IMG_7711.jpg

 

Tu je i mali kanjon:

 

IMG_7710.jpg

 

Verner doziva krave, na švajcarskom nemačkom. Legenda:

 

Ski centar je prvoklasan. Prilično mali, ali imati ovako nešto na 30min od kuće je veliki luksuz i mnogo toga bih dao za nešto slično! Sedimo dugo i šetamo, ja sam kao i uvek u sličnim prilikama srećan, a ni ostali se ne bune.

 

IMG_7736.jpg

 

IMG_7735.jpg

 

IMG_7729.jpg

 

IMG_7755.jpg

 

Uživamo, punim plućima:

 

DSC_0021.jpg

 

Kako je video orla, tako je potrčao da plati i da se slika. Kada dete u nama nije mrtvo ni u telu od 60 godina, znači da st uspeli u životu! Helge i ptica:

 

IMG_7759.jpg

 

Ekipa na okupu, Verner iza objektiva:

 

DSC_0044.jpg

 

Povratak, idemo žičarom:

 

DSC_0051.jpg

 

IMG_7775.jpg

 

Put ispod je odličan za vožnju motora!

 

IMG_7780.jpg

 

Na kraju dana, duga iznad grada! Sasvim simbolično, jer pronašao sam svoju sreću u Kazahstanu. Almati je prelep grad i ostaje urezan u mom sećanju. Dobro sam se odmorio, proveo 4 dana sa dobrim ljudima i napunio baterije.

 

IMG_7786.jpg

 

Uveče, odlazimo na oproštajnu večeru. Krivo nam je što se rastajemo. Malo je falilo da ili oni obrnu sa mnom, ili ja sa njima. Bili su pravi saputnici, kadri da voze satima bez gunđanja, ljudi od kojih možeš da naučiš puno i o motorima i o životu. I najviše o ceni Slobode! Siguran sam da ćemo se negde još sresti:

 

IMG_7801.jpg

 

Ujutro, okupljamo se za još jednu zajedničku sliku. Rastanak je bio emotivan. Helge me je zagrlio i drhtavim glasom rekao da mu obavezno pošaljem email kada sigurno stignem kući. Da li sam ga čudno pogledao, ali dodao je onda da će i on učiniti isto. Za njih sam još klinac, matori ogrubeli moreplovac osećao se odgovornim! Nema grubog sanjara, to je, sve je to pekmez ispod grube kože.

 

IMG_7808.jpg

 

Srećan vam put prijatelji i ne zaboravite da se dobro zabavite! Srešćemo se negde, znate da je ovo mala planeta!

  • Podržavam 29

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To sam ja gore ostao bez teksta!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Da me je*es ako neko tu ne bi popustio i krenuo sa onim drugim. verovatno ja sam njima da sma na tvom mestu1aha.gif

 

Eh, vize, raspoloživo vreme, uobičajeni razlozi... :neznam:

 

Danas sam ostao još jedan dan u Astani, svidelo mi se ovde, a jutros mi se nije vozilo. Naučio sam da u ovim stvarima slušam svoju intuiciju. Sutra krećem na turu od oko 1500km dosta teškog puta, računam da će mi trebati 3 dana za to.

 

Smrznuću se na kampovanju kao cvekla :lol:, osim ako ne nađem neke konake za kamiondžije...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: budva - beograd
  • Motocikl: Kawasaki KLE 2006.

Sve vreme sam naježen dok ovo čitam! BRAVO!!!!!!!!!! Ali stvarno Bravo! Imam osećaj da će ti sve biti dobro i da ćeš se sretan vratiti kući!!!!

Ako mogu na neki način da ti pomognem, tu sam :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 884 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Do sada je bilo odlicno, sa ovim delom je postalo savrseno 0takoje.gif

Ujutro, okupljamo se za još jednu zajedničku sliku. Rastanak je bio emotivan. Helge me je zagrlio i drhtavim glasom rekao da mu obavezno pošaljem email kada sigurno stignem kući. Da li sam ga čudno pogledao, ali dodao je onda da će i on učiniti isto. Za njih sam još klinac, matori ogrubeli moreplovac osećao se odgovornim! Nema grubog sanjara, to je, sve je to pekmez ispod grube kože.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: budva - beograd
  • Motocikl: Kawasaki KLE 2006.

Neverovatan putpopis!!! Hvala ti na ovako divnom pisanju i fotografijama!! Svaki put kad bih nastavio sa citanjem, citav bi se najezio od uzbudjenja i radosti!

Bicu iskren - od tvog pisanja o Iranu i ljudima, od novembra, ako Bog da, naci cu u gradu negde da upisem kurs iranskog jezika(ruski znam,engleski, italijanski).....

Hvala ti jos jednom sto delis sve ovo sa nama :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

HtR2: Od Almatija do Astane

 

 

IMG_7808.jpg

[Na samom polasku iz Almatija, rastanak naše male družine!]

 

 

IMG_7821.jpg

[Jezero Saribulak, 50-ak km od Almatija. Malo jezero, sa nekoliko plaža.]

 

 

IMG_7827.jpg

 

 

IMG_7831.jpg

[Oko 100km od Almatija predeo je još uvek relativno zelen. Ima vode, malih reka i kanala]

 

 

IMG_7840.jpg

 

 

IMG_7834.jpg

[ipak, stepa ubrzo osvaja. Većinu Kazahstana pokriva stepa i velika pustinja. U osnovi, za putnika i stepa i pustinja znače isto: veliko prostranstvo, bez naselja i civilizacije. Put je kvrgav, odavno mu je vreme za novi gazeći sloj asfalta.]

 

 

IMG_7842.jpg

[usled jakih vibracija i velike današnje kilometraže, koja nosi potrebu za razumno visokom putnom brzinom, lomim nosač kamere. Kameru na motoru zadržava samo audio kabl!]

 

 

IMG_7843.jpg

[Česti su usputni spomenici (u sred ničega!) raznim životinjama: lavovima, leopardima, divokozama, konjima, orlovima… Veoma mi se sviđa ovaj običaj, nekako je pristojno i lepo!]

 

 

IMG_7846.jpg

[Završetak peščanih prevoja pred jezero Balhaš.]

 

 

IMG_7854.jpg

 

 

IMG_7860.jpg

 

 

IMG_7869.jpg

[i izlazim na jezero: ogromno i plitko, nakon kataklizme Aralskog jezera, danas je Balhaš drugo najveće svetsko slano jezero.]

 

 

IMG_7872.jpg

 

 

IMG_7878.jpg

[Voda znači život! Predeo oko jezera i svedok kako je, umesto pustinje, nekad izgledala i okolina Arala.]

 

 

IMG_7881.jpg

 

 

IMG_7883.jpg

 

 

IMG_7887.jpg

[A čim se put udalji od jezera, vraća se stepa. Na ovom delu put je odličan i kilometri se brzo nižu.]

 

 

IMG_7890.jpg

[u predveče približavam se gradu Balhaš, planiranom konaku za to veče. Vreme u vožnji prekraćujem izmišljanjem novih uglova za fotografisanje.]

 

 

IMG_7897.jpg

[Jako lepo i mirno veče. Mada, postaje veoma hladno. Ispod 10C, a ja nemam postave na odelu. Brrr.]

 

 

IMG_7905.jpg

[ulazak u grad u prvi suton. Planirana kilometraža rutinski i bez problema odrađena.]

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

HtR2: Nastavljamo dalje do Astane

 

 

IMG_7916.jpg

 

 

IMG_7928.jpg

[sledećeg dana, nastavljam ka Astani. Prelepo jutro, hladno (8C), sunčano i kristalno čistog vazduha. Vožnja kroz stepu, put je korektan, oduševljava me tog jutra.]

 

 

IMG_7940.jpg

[Već sam daleko odmakao od Almatija. Pogled preko ramena.]

 

 

IMG_7944.jpg

 

 

IMG_7953.jpg

[Veoma sam dobro raspoložen. Ovoga puta postave su u odelu, prijatno je i uživam u vožnji i prizorima! Ima nešto u tome kada ste u lepom danu sami na putu, u ovakvom predelu (beskrajna stepa, gde ravnicu razbijaju samo povremene stenovite uzvišice i peščane dine). Meditacija.]

 

 

IMG_7960.jpg

[ipak, ljudi ne bi bili ljudi kada svojim "delanjem" ne bi povremeno pokvarili užitak. Smeće pored puta.]

 

 

IMG_7962.jpg

[Već u Karagandi počinje da se oseća bogatstvo Astane - moderan i nov sportski centar. Neposredno pored je nova teniska hala.]

 

 

IMG_7970.jpg

[Jezero pored Temirtaua, prestonice crne metalurgije. Eto, može da bude i čisto.]

 

 

IMG_7981.jpg

 

 

IMG_7992.jpg

[Pauza za ručak u stepi. Udaljavam se od glavne magistrale. Prelepo je!]

 

 

IMG_7996.jpg

[A, evo i ručka…]

 

 

IMG_7998.jpg

[Pogled u stepu. Došlo mi je da vozim dalje ovim putem. Pa dokle stignem ili dok se ne izgubim. Opet ravnica čudno deluje na mene!]

 

 

IMG_8012.jpg

[ulazak u Astanu. Grad je od samog ulaza impresivan i potpuno drugačiji od ostatka Kazahstana (osim možda, delimično, Almatija).]

 

 

 

IMG_8058.jpg

 

 

IMG_8064.jpg

 

 

IMG_8085.jpg

 

 

IMG_8120.jpg

 

 

IMG_8146.jpg

 

 

IMG_8168.jpg

[Astana (u bukvalnom prevodu: Prestonica) i šetnja noću. Veoma hladno. Sve je dizajnirano da impresionira posetioca i u tome bulevar Nurzhol veoma uspeva. Čak i u nedeljno hladno veče, kada je šetača malo. Vraćam se u moj mali pansion impresioniran!]

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

IMG_7890.jpg

 

Ugao je dobar s tim što mislim da bi bio bolji ako bi aparat postavio paralelnije sa motorom,da okrenes objektiv malkice vise desno i slobodno malo opali zoom :) .Mene iNpresionira tvoja hrabrost i avanturizam kao i sama veličina poduhvata.Želim ti sreću i uspeh u daljem toku putovanja i hvala na velikim kolicinama slika i sveobuhvatnim tekstovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: budva - beograd
  • Motocikl: Kawasaki KLE 2006.

Veceras sam na drumu upoznao Mikela(BMW R1100GS) i Lawrensa(KTM Adventure) i svratili na vecernju kafu u Pržno i naravno prenosio utiske i dozivljaje (sa ponosom) nasega Severiana i bas se lepo ispricasmo. Ovo je Mikelov sajt. Bacite oko. Ima sta da se vidi.Stvarno je pravi bajker,, a ja se raspricao, pa nisam stao - UMESTO ON! Tek sad, doma, kad dodjoh , a kako razmenismo na papircetu kontakte, otvorih mu sajt i imadoh sta videti! (a ja - frajer na baterije1zvizduk.gif, drz'o banku ko ovi po skupstinama)

http://motoglobo.com/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja