Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Šta reći osim - SVAKA ČAST!! :takoje: Ujutro, dok se spremam za posao, umesto novina, otvorim putopis i čitam novosti koje nam je Severian pripremio. Na taj način sam siguran da će mi dan početi lepo. :jee1:

 

Neka te sreća prati i ostatak puta!! :goodluck:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Jaca 125

Нека само "гуме шкрипе блуз километара",да те срећа прати, те моје најискреније похвале

за избор дестинације.Увиђам да је исток много више од старих прича,осећам топлину и

срдачност која се некако губи према западу, а некако ми исток ближи по карактеру.

Свако путешествије ка истоку ме одушевљава,а посебно оно које је добро представљено

фоткама и описом...

Поздрав од Ђолета.1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Nebi lose bilo da se malo osvjezi i mapa.:Mina:

 

Evo je mapa od večeras:

 

iran3.jpg

 

Stigao sam do Kašana. Ukupno do sada skoro 4000km Irana i preko 6500km ukupno. Već 19 dana puta, ko bi rekao...

 

Danas sam bio u pustinji, sjajno iskustvo. Fotka pored puta (čuveni 81):

 

IMG_4917.jpg

 

A od sutra, Teheran.

 

Kako sam prošao ovih dana, videćete kada Violeta objavi fotografije! Pz :zdravo:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Citajuci tvoj putopis jako me podsetio nacin pisanja,opis mesta ljudi na pisca Paola Koelja i njegovog Alhemicara...bravo za avanturu a jos vise bravo za nacin pisanja...verujem da bi tvoj stampani putopis bio prava stvar...sve najbolje i srecno...

p.s. ti si vec nasao svoj kamen mudrosti

http://bs.wikipedia.org/wiki/Paulo_Coelho

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

HtR2: Na putu od Širaza do Jazda:

 

IMG_4477.jpg

[Jutro, polazak iz Širaza ka Jazdu]

 

 

IMG_4486.jpg

[ispred Abadeha, prelepa visoravan na 2000m po kojoj se vozi]

 

 

IMG_4500.jpg

[Ka skretanju na put 78, ka Jazdu]

 

 

IMG_4505.jpg

[uobičajeni pejzaž iranskih visokih visoravni, oivičenih planinama]

 

 

IMG_4516.jpg

[Put 78, ispred Abarkuha]

 

 

IMG_4522.jpg

[Tradicionalni jakčais, namenjen čuvanju leda u pustinji (koga donose sa glečera okolinih visokih planinskih vrhova)]

 

 

IMG_4525.jpg

[utvrđenje od adoba, Abarkuh]

 

 

IMG_4536.jpg

[Od Abarkuha ka Taftu, početak pustinje]

 

 

IMG_4552.jpg

[... i pustinja u punom sjaju!]

 

 

IMG_4557.jpg

[Evo kako nastaju fotografije u pokretu]

 

 

IMG_4578.jpg

[ispred Tafta, pejzaž]

 

 

IMG_4606.jpg

[Fenomenalan put 78, od pustinje i 40C do prevoja od 2650m (najviša tačka putovanja) i 26C]

 

 

IMG_4617.jpg

[silazak ka Taftu, prelep i kvalitetan put 78]

 

 

IMG_4623.jpg

[ulazak u Jazd, ništa ne nagoveštava drevni centar]

 

 

IMG_4847.jpg

[Jazd, detalj grada]

 

 

IMG_4642.jpg

[Petak (neradni dan vikenda u Iranu), zatvorene prodavnice i pust glavni bulevar]

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

HtR2: Jazd

 

IMG_4658.jpg

[stari grad, Jazd]

 

 

IMG_4841.jpg

[Primer tradicionalne persijske rezidencijalne arhitekture]

 

 

IMG_4668.jpg

[badžir, kula "hvatač vetra", ingeniozan drevni sistem hlađenja stambenih kuća. Jazd se ponosi ovim nasleđem]

 

 

IMG_4649.jpg

[uličice starog grada, strogi centar Jazda]

 

 

IMG_4664.jpg

[stari grad, ceo napravljen od adoba (mešavina gline, vode i slame)]

 

 

IMG_4676.jpg

[Amir Čakmak kompleks. Jazd, centar grada]

 

 

IMG_4681.jpg

[Moderan body-building klub (Saheb A Zaman Club Zurkhaneh) u starom rezervoaru za vodu]

 

 

IMG_4696.jpg

[Jazd, centar grada]

 

 

IMG_4708.jpg

[Jazd, jedna od mnogobrojnih sjajno dekorisanih džamija]

 

 

IMG_4711.jpg

[sahat kula od adoba, Jazd]

 

 

IMG_4857.jpg

[Ateshkadeh, centralni hram Zoroastriana (Jazd je centar ove religijske manjine u Iranu)]

 

 

IMG_4729.jpg

[Detalj dekoracije Jameh džamije, Jazd]

 

 

IMG_4737.jpg

[Jameh džamija, najviši minareti u Iranu (nekarakteristično za šiitske hramove)]

 

 

IMG_4753.jpg

[unutrašnjost Jameh džamije, u vreme molitve (potpuno slobodan ulaz!)]

 

 

IMG_4760.jpg

[Jameh džamija, Jazd]

 

 

IMG_4762.jpg

[ulice starog grada, Jazd]

 

 

IMG_4770.jpg

[badžiri, hlade stambenu kuću]

 

 

IMG_4775.jpg

[Adobe, od koga je izgrađen ceo stari Jazd, mešavina zemlje, gline, vode i slame]

 

 

IMG_4776.jpg

[Moderan dom od adoba, Jazd]

 

 

IMG_4781.jpg

[Trg u starom gradu. U pozadini je luksuzan hotel, uklopljen u staro zdanje]

 

 

IMG_4788.jpg

[Jedan od brojnih etno restorana u starom Jazdu]

 

 

IMG_4632.jpg

[iskar, bezalkoholno pivo, dobro kad boljeg nema]

 

 

IMG_4792.jpg

[Aleksandrov zatvor, bunar u staroj kući, Jazd]

 

 

IMG_4794.jpg

[Grobnica 12 imama, stari grad]

 

 

IMG_4806.jpg

[Jedna od brojnih prodavnica suvenira, stari grad]

 

 

IMG_4808.jpg

[stari grad je i danas dom za više hiljada stanovnika, život teče]

 

 

IMG_4810.jpg

[Veče i šetnja siromašnim delovima strarog grada, Jazd]

 

 

IMG_4831.jpg

[Tradicionalna persijska rezidencijalna gradnja, Jazd]

 

 

IMG_4817.jpg

[Osvetljeni badžiri noću]

 

 

IMG_4811.jpg

[spoljni zid, utvrda starog grada, sve je od adoba, kompletan grad!]

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

Fenomenalno! Mnoge civilizacije imaju zaista impresivna nasledja, svakako treba videti sto vise toga, ali dostupnost informacija i slika iz ovih krajeva nije ni priblizno kao sto je to slucaj kod antickih i rimskih i sl. Tim je vece zadovoljstvo pratiti tvoj put! Bravo i samo napred! 0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Seve,hvala ti što si otklonio neke glupe predrasude koje sam imao o tim zemljama i ljudima,konkretno o Iranu i Irancima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Nekoliko prethodnih dana nisam bio pri internetu, tako da nisam ni pratio sta se desava. Mogu ti reci da sam odusevljen svime sto sam video i procitao. Na osnovu nacina tvog pisanja, cini mi se da potpuno mogu da dozivim atmosferu, kao da sam prisutan. Bravo, i samo napred 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Uh, evo da se posle nekoliko lepih, a onda i teskih dana javim. Živ i za sada zdrav, to je najvažnije.

 

Bio sam u Teheranu 2 dana, malo smo spavali, mnogo se šetali... prelepi dani sa Solmaz i Amirom i njihovim društvom. Veilka je sreća kada vas tako ljudi prihvate i onda "do daske" vidite i doživite grad. Za tako veliki grad (a Tehran je pravi megalopolis od 14M ljudi!), ni delić ne bi bio moguć bez lokalnih ljudi.

 

Nakon toga, kako sam prešao planine i izašao na Kaspijsko more - prava iskušenja ;). Već 48h pada jaka kiša, ovde na kaspijskom moru je ogromna gužva, jako se teško vozi, temperatura je u trenu pala preko 20C. Jedva da sam prevezao 2x350km, a to je bilo po ceo dan u sedlu.

 

Najveći problem do sada: danas nisam uspeo da pređem iransku granicu, blokirali me jer su neki delovi složene pogranične procedure zatvorili za danas, moram da čekam jutro. Bio sam dugo blokiran na terminalu, jedva sam se iščupao odatle, ne pitajte kako, da prespavam u gradu na iranskoj strani. Malo je frčno bilo na terminalu, pravo malo bezvlašće kako je padalo veče, pa nije bilo sigurno ni za mene, a još manje za motor (taj terminal je u pravom smislu "ničija zemlja"). Izvukao sam se na mufte.

 

No, sve je to deo putovanja i iskušenja... U neku ruku i volim te probleme, čine da avanturizam još nije mrtav... ;)

 

Videćemo kako će biti ujutro sa prelaskom u Azarbejdžan, a onda ova lepa zemlja i najveći logistički problem putovanja: prelazak kaspijskog mora nekim kargo brodom, do Kazahstana. Ne zna se ni kojim, ni kada, dok bogovi putovanja ne namignu, ima da se sedi i čeka...

 

Inače, nisam hteo da mračim, počele su mi pre nekih 10-ak dana i moje čuvene alergije, ali mogu da kažem da sam ovaj prvi nalet ja dobio bitku, tj. suzbio sam prokletnicu ;). Ipak mi je sada lakše nego prošle godine, znam i šta je i kako izgleda i čime da je tučem... :lol:

 

Eto, ovoliko ukratko.

 

Ostajte mi svi zdravo, HtR ekipa malo više od ostalijh ;). Iran ćemo ispratiti do kraja, jer to zaslužuje, iako polako ulazim u deo puta sa vrlo malo net-a (i čvrstog krova ;)).

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

I ovde se mnogi zale na razne alergije pa skoro da ne moze a da se ne cuje gomila saveta na tu temu. Jedan, babski, mi zvuci prilicno logicno: puno oraha i meda. Ne moze da smeta, anyway! Sretan nastavak puta!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

I ovde se mnogi zale na razne alergije pa skoro da ne moze a da se ne cuje gomila saveta na tu temu. Jedan, babski, mi zvuci prilicno logicno: puno oraha i meda. Ne moze da smeta, anyway! Sretan nastavak puta!

 

Samo ako nisi alergičan na orahe i med :)

 

Nego otkad si napisao ono za ćilimče, gledam sve ove slike bazara i gledam, al' ne videh moje ćilimče na motoru. Mada video si ga na polasku, onako natovarenog, možeš li da zamisliš još onako na vrhu, iznad kamp opreme, moje ćilimče?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

I ovde se mnogi zale na razne alergije pa skoro da ne moze a da se ne cuje gomila saveta na tu temu. Jedan, babski, mi zvuci prilicno logicno: puno oraha i meda. Ne moze da smeta, anyway! Sretan nastavak puta!

 

Samo ako nisi alergičan na orahe i med :)

 

Nego otkad si napisao ono za ćilimče, gledam sve ove slike bazara i gledam, al' ne videh moje ćilimče na motoru. Mada video si ga na polasku, onako natovarenog, možeš li da zamisliš još onako na vrhu, iznad kamp opreme, moje ćilimče?

 

Pa sta bi mu falilo, utopio bi se u okolinu :)

post-13845-0-64424500-1378994781_thumb.jpg

 

 

PS. Drugi put da ide u te krajeve a ne donese ćilimče baš nije u redu!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Heeej kako to uspevaš... ;)

Oprema i motor uvek čisti a ti stalno na putu... POHVALNO...:)

Putopis i ruta za svaki respekt... :)

Odavno nisam čitao putopis sa toliko podataka...

Sve naj bolje... :zdravo:

 

Profesore, slika iznad iz Beograda, pred pocetak puta.

Vjerujem da je sad kao mali prasac. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

Uspeo sam da napustim Iran! Ukupno je prelazak granice uzeo 22h, s tim što sam se preko noći na crno evakuisao sa motorom nazad u Astaru (na iranskoj strani) i prespavao. Čak me je malo ispitivala i iranska policija danas, pre nego su mi na kraju poželeli srećan put. Baš je bilo teško i dosta sam se umorio.

 

Sa Azerske strane završio sam proceduru za oko 2-2.5h što je za evropske pojmove mnogo, ali ovde dođe turbo-mega brzo. Nije bilo problema kojih sam se plašio, veznaih za HtR1 putovanje. Najvažnije: pošto tranzit za vozilo uobičajeno traje samo 72h (bez obzia na tip vize za mene), uspeo sam da se dogovrim na carini za punih 10 dana, što je uspeh! Mnogo pomaže to što sada odjednom (na ruskom) sve mogu dobro da se sporazumem i objasnim, tj. odjednom je nestala ta ogromna jezička barijera koja je postojala u Iranu. Budući da mi azerska viza traje 13 dana, trebalo bi da sa manje stresa tražim prevoz preko Kaspija (kako se na azerskom kaže ovo najveće slano jezero na svetu, ustvari more).

 

Večeras sam, prešavši granicu, malo nagazio i već stigao do Bakua. Našao neki jeftin hotelčić na periferiji, u ovom inače jako skupom gradu.

 

Večeras sam i popio prvo pivo, posle nekih 20-ak dana :Mina:!

 

Današnjom deonicom završena je faza II putovanja. Do sada je to nekih 7700km za 24 dana. I budžet dobro stoji, do sada potrošeno oko 800 Eur (sve zajedno).

 

Evo i mape:

 

htr2_4.jpg

 

Čuo se večeras sa Violetom posle više dana, moral ponovo na visini! :takoje:

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

 

Profesore, slika iznad iz Beograda, pred pocetak puta.

Vjerujem da je sad kao mali prasac. :D

 

Mile, dobro veruješ :lol:

 

Najžalije mi je što me Solmaz oprala celog (moto odelo) u Teheranu, ali me Kaspijsko more za sledećih 48h urnisalo skroz. Motor je kao ruski kamion posle prolećnog prolaza kroz Sibir.

 

Ali, videh dolazeći u hotel malopre Auto Mivku u blizini, pa ćemo da ga častimo jednim dubinskim, zaslužio je... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja