Jump to content

Moto Zajednica

Trasiranje (u neku ruku)

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Hajd' da postavim ovde moj problem.

Naime, za planiranje mojih vožnji kao i za pregled posle vožnji koristim Google Earth, Google Maps, Map Source i dva programčeta za Android - Maps(-) i Osmand+.

BaseCamp sam skoro instalirao i vidim da nije ništa detaljniji od MapSource-a. Google Earth mi je najdetaljniji ali ima vrlo nezgrapan sistem crtanja trasa. Maps je tu nešto bolji ali prečesto ne prepoznaje neke asvaltne puteve kojima sam prošao kao i dosta šumskih i makadamskih.

 

Sve to na stranu, ja bih želeo da imam mogućnost da na neki način obeležavam puteve i džade kojima sam prolazio poslednje tri godine, po mogućnosti različitim bojama. I u elektronskom obliku. A ako pitate zašto nisam snimao trekove telefonom - Android imam tek nepunu godinu dana a ni šteker nisam ugradio do pre neki dan :zvizduk:

Postoji li neki Windows programčić koji koristi Google mape a da ima koliko-toliko zgodan način ručnog obeležavanja pređenih puteva i markiranja POI-ja ? Import trekova sa Androida je bonus.

Nešto kao Google Earth ali sa mogućnostima trasiranja koje ima Google Maps ili boljim :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ima li neki program koji to ume da crta malo prefinjenije nego da držim pritisnut levi taster non-stop?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Гугл земља може да увезе GPX податке из две врсте урређаја: Garmin и Magelan.

 

Ако имаш Garmina и њега си користио на тим путовањима треба да урадиш следеће:

 

Прикључиш навигацију. Отвориш Гугл земљу и кликнеш:

 

Tools > GPS > oznacis jezicak Import > Device Garmin > Import

 

Земља увезе логове из Гармина и прикаже их на левој страни. Кликом на један од њих добијеш лепо анимирану руту куда си ишао. Не требаш ништа цртати сам.

 

Интересантна опција је и висинска разлика: десни клик на било који лог и изабереш Show Elevation Profile.

Ево моје трасиране руте од Алексинца до Соко-Бање са све елевацијом:

 

Garmin_i_Google_Earth_Soko_Banja.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ако желиш да увезеш са паметног телефона у другом формату онда:

 

Google_Earth_uvoz_sa_telefona.png

 

означиш овако, па затим изабереш шта хоћеш да увезеш и кликнеш на Увези.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Da, to je sve za ubuduće. To nije nikakav problem kad budem snimao.

Ali mi to ne treba sad već mi treba jednostavno i ručno crtanje puteva kojima sam već prošao a nisam snimao. Glavni putevi i magistrale nisu problem, Maps i Earth čak imaju i većinu sporednih puteva kao i šumske i makadam staze ali jedan deo tih ne uzimaju u razmatranje kad treba da se trasira

 

Vidim da ću morati za sad da se zadovoljim Gugl Rtom 1hmm.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8146 postova

Pošto vidim da imaš Mapsource, za tebe je rešenje da u istom napraviš rute koji si prešao (dodaš ručno waypoints i onda od njih napraviš rutu kojom si išao).

 

Nakon toga iz View manija izabereš opciju "View in Google Earth" i eto ti ih te rute u Gugl zemlji, pa dalje možeš da ih čuvaš...

 

Inače, koliko su ti detaljne karte u Mapsourcu (ili Basecamp-u) zavisi od samih mapa, a ne od ovih programa. Npr. za Srbiju u aktuelnom SCG route i dalje ima mnogo stazica i makadama, koji jednostavno ne postoje u Europe CN, niti u Adrija routu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1587 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Pored ovog sto je Severian rekao, da dodam dve sitnice bitne ako koristis i makadamske puteve:

 

- BaseCamp je vrlo slican Mapsource-u, ali ima prednost sto se i na vecem zoom-u oni vide. Na Mapsource zoom mora da ide na 700m ili manje da bi se videli makadamski putevi, a na BaseCamp-u se vide vec od 3km (naravno, i jedno i drugo kad 'mapdetail' stavis na 'highest')

 

- Sve druge mape osim SCGRoute su kako mi se cini rizicne za makadamske puteve, i generalno za zabacene puteve. Za dosta nekih puteva iz moje okoline bih voleo da znam kako su ucrtani - niti postoje, niti su ikad postojali, a drugi, koji postoje nisu ucrtani. Takodje, ima puteva koji su ucrtani kao asfalt, a jedva dobrim dzipom i motorom mogu da se prodju. Ovo vazi za AdriaRoute, CityNavigator Europe, Ovi Maps i Google Maps. Za ove Contrastove sto koristi Igo ne znam, jer nisam imao prilike da vidim nista novije od 2011 - tad su bile OK - mozda ne detaljne kao SCGRoute, ali bar nisu imali ucrtane nepostojece puteve (koliko ja znam).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Meni se do sad najtačnije pokazale Google mape i KGSP 'uređaj'.

A što imam neku staru papirnu kartu, pola žutih puteva ne postoji ili se jedva prolaze traktorom ili peške a pola belih je nedavno asvaltirano. Tako da nikad nisi sa tom kartom siguran, avantura zagarantovana :moto3:

Auto atlas Srbije 1:570000, izdanje Intersistem-kartografije.

 

Zaludan - u pravu si za zumove u BaseCamp-u, hvala. Malopre sam probao da trasiram Gornja Trešnjevica-Bosuta (makadamski put) i šljaka :takoje:

Loš primer - Guberevac-Stojnik je ucrtan kao makadam (unpaved road) a ima nov asvalt već nekoliko godina. Takođe i Rogača-Velika Ivanča.

Mapa je 2.80NT

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1587 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

E, ovo je zanimljivo :)

 

Bas ti krajevi gde si naveo gresku na SCG Route (Barajevo-Sopot) su razlog sto ja smatram SCG Route najtacnijom :D

 

Ja znam za tu gresku Guberevac - Stojnik. Stavise, taj put je unet na osnovu mog track-loga :) , ali iz meni nepoznatih razloga, nikad nije prepravljen u asfalt, a poslao sam i tu ispravku :) .

 

Elem, ceo taj kraj znam jako dobro, ukljucujuci i "puteve" koji nisu, i nikad nece biti ucrtani, i na SCG Route sigurno nema sve, i ima ovih propusta, ali pogledaj na Google Maps kako je ucrtan put Barajevo - Parcani - Ralja - po njima, iste je kategorije kao Ibarska magistrala, a poslednji put kad sam prosao tuda, putnickim kolima nije bilo teorije da se prodje - makadam, i to delom samo prokopan, bez nasipanja. OK, relativno davno sam prolazio (malo manje od dve godine), ali mi je tesko da zamislim da je tamo magistralni put :D

 

Takodje, ako imas, pogledaj sta je tu ucrtano na Garminovoj karti Evrope...uzas...

 

U najkracem - po mom iskustvu, SCG Route te nece odvesti negde gde mozes samo da se okrenes jer nema dalje. Ima puteva koji nisu ucrtani, i ima puteva koji su bolji ili losiji nego sto su ucrtani, ali sve je prolazno (ono sto je obelezeno kao 'trail' mozda i nije :D ) a kod ostalih prosto nije tako.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Poslednješto sam bio Parcanima je pre neke dve nedelje :aha: i evo kako izgleda put :

dsc0422.jpg

Slika je gore sa brda, baš na prevoju gde je ona velika livada sa leve strane kad ideš ka Barajevu (na slici sam okrenuo motor i slikao put ka Parcanima).

A na Google maps koristim samo satelitski prikaz (ponekad i hibrid) iz razloga što vidim i okolinu puta i prirodne i veštačke objekte i sl. koji mi služe ponekad kao orjentiri.

Gugl Zemlja je odlična jer ima zilion korisničkih fotki, gde možeš da vidiš stanje i konfiguraciju puteva i terena, putokaze i prirodne lepote :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1587 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

OK, deluje tacno kategorisano kao na SCG Route, ali nije bas magistrala kao na Google Maps :D

 

Za Google Zemlju se 100% slazem - jedino, za puteve kroz sumu treba obratiti paznju na datum slikanja. Na zimskim (bez snega naravno) i rano-prolecnim slikama sve deluje mnogo prohodnije zbog nedostatka vegetacije. Ja cesto sa cerkama setam kroz Lipovicku sumu, i neke trase koje na slikama iz marta izgledaju sasvim OK, su bukvalno neprohodne u junu/julu.

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja