Jump to content

Moto Zajednica

Срећкове мале мајсторије (мање или више успешне...)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

U bre koliko price, covek je nesto uradio i objavio u svojoj sarenoj temi. Moze se svrstati u male majstorije jer vecina nas ode i kupi na gotovo. Osecaj je dobar kad nesto sam uradis i pritom i dobro ulozis a to se vidi na oko. Svaka cast Srecko i samo nastavi. Kad mom kompjuteru skoci temperatura ja otvorim stranicu, poispadaju tu neki kablovi koji onako vise okolo, ali ja to sklonim pod sto da niko ne gleda dok ne nadjem vremena da ga dobro usisam :) .

 

Pozz

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

 

Vidis, ovo sto si ti okacio za ovaj racunar meni izgleda ovako

Uzeo sam ovo:

IMG_0249x.JPG

ovo

sveze-povrce-zelen.jpg

i ovo

piletina_1366811007_670x0.jpg

i dobio sam ovo:

5702_1.jpg

 

 

Meni nije jasno kako si dobio teleću čorbicu od piletine??? E to je po meni majstorija sa samog vrha :D

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ahahaha to su male majstorije velikih majstora :-D... Za malo da ispadne riblja čorba :-D :-D

 

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

 

 

Ni meni nije jasno kakva je ovo "majstorija"?

 

Vidis, majstorija (bar za mene) sastoji se u tome da se sve komponente ukomponuju da rade jedna sa drugom kako to Bog zapoveda. Mnogi od vas misle, a i ja sam tako mislio, da je dovoljno samo kupiti delove i spakovati u kuciste. Ali nije to bas tako jednostavno... Nece svaka komonenta da radi sa svakom, ima tu odredjenih medjuzavisnosti...

 

Ovo je, recimo, moj trideseti kompjuter ovakvih ili veoma slicnih karakteristika. Uradio sam ga sa zadovoljstvom, kupljene su prvoklasne komponente. Samo pakovanje kablova (tzv. kabel menadzment) je trajao 5,5-6 sati. Bolje od ovoga sto se na slici vidi ne moze bez secenja kablova (a i to mi nije strano mada to malo ko hoce da plati a i dugo traje). Sve gotovo, pritisnuo sam dugme za paljenje kao ovo cvrc...

 

Umesto slike dobijes ovo:

 

 

Pa je onda bilo tu malo "zongliranja" i posle dosta peripetija je najzad proradio.

Da li je sad nesto jasnije?

 

 

Kako da dobiješ sliku bez memorije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

 

Kako da dobiješ sliku bez memorije?

 

 

Меморија није обавезна за слику. Добијеш BIOS, и то је слика... Треба ти само плоча и процесор. Ако упали BIOS онда су те две компоненте (углавном) у реду. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

..ako je ovo racunar za ekonomistu po meni si mu izbio brdo para iz dzepa...

 

Jer ne znam cime ce student ekonomije iskoristiti ceo potecijal racunara...

 

 

Видиш, сад ти стављаш у контекст нешто што си, по обичају кад су моји постови у питању, погрешно разумео.

 

Ја нигде нисам написао да сам ја бирао делове. Посаветовао јесам, али није моја била задња. Нисам имао никаквог утицаја на избор компоненти. Моје је било да склопим. А прописно сам се намучио...

 

Како ће га (ис)користити је његов проблем.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@dfast

 

Хвала, апсолутно си разумео поенту! Имаш пиво кад се сретнемо.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

 

 

..ako je ovo racunar za ekonomistu po meni si mu izbio brdo para iz dzepa...

 

Jer ne znam cime ce student ekonomije iskoristiti ceo potecijal racunara...

 

 

Видиш, сад ти стављаш у контекст нешто што си, по обичају кад су моји постови у питању, погрешно разумео.

 

Ја нигде нисам написао да сам ја бирао делове. Посаветовао јесам, али није моја била задња. Нисам имао никаквог утицаја на избор компоненти. Моје је било да склопим. А прописно сам се намучио...

 

Како ће га (ис)користити је његов проблем.

 

 

Očigledno da sam pogrešno razumeo...samo sam čitao sta napisao, al eto ...meni je od početka je sve ukazivalo da si ti otac i majka tom računaru... Sad mi je jasno...

 

Verujem da si se namučio i više nego dobro znam kako računar moze da *ebe...

 

A evo da kažem da sam naučio nesto novo, očigledno da sam malo ispao iz štosa i ne pratim sta se dešava na ''hardwarskoj'' sceni....

Konkretno mislim na ovo:

''Меморија није обавезна за слику. Добијеш BIOS, и то је слика... Треба ти само плоча и процесор. Ако упали BIOS онда су те две компоненте (углавном) у реду.''

:takoje:

 

Sve najbolje,

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Pa sad ovo zavisi od ploce do ploce..kod nekih bez RAM memorije dobijes samo error code (pisti u odredjenim intervalima) i ugasi se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Pa sad ovo zavisi od ploce do ploce..kod nekih bez RAM memorije dobijes samo error code (pisti u odredjenim intervalima) i ugasi se.

Nikad, pa ni u ovakvom slučaju, ne dobiješ BIOS po defaultu-paljenju. Moraš ga prizvati. U konkretno ovakvom slučaju se dobije crni ekran sa obaveštenjem da nema nosača operativnog sistema i da se ubaci instalacionoDVD i restaruje sistem. Zato ne pišti zvučni kod za RAM.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

 

Pa sad ovo zavisi od ploce do ploce..kod nekih bez RAM memorije dobijes samo error code (pisti u odredjenim intervalima) i ugasi se.

Nikad, pa ni u ovakvom slučaju, ne dobiješ BIOS po defaultu-paljenju. Moraš ga prizvati. U konkretno ovakvom slučaju se dobije crni ekran sa obaveštenjem da nema nosača operativnog sistema i da se ubaci instalacionoDVD i restaruje sistem. Zato ne pišti zvučni kod za RAM.

 

Ne možeš uopšte doći do te poruke za nedostatak OS-a bez memorijskih modula.   Ne možeš doći ni do inicijalizacije ploče, ni ulaska u BIOS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 894 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Ja jos nikad nisam video bilo kakvu sliku na monitoru bez RAM memorije.


Jeste da se ne bavim hardverom zadnjih 6-7 godina ali u moje vreme to tako nije moglo... :popovanje:


 


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Pa sad ovo zavisi od ploce do ploce..kod nekih bez RAM memorije dobijes samo error code (pisti u odredjenim intervalima) i ugasi se.

 

 

 

Ne možeš uopšte doći do te poruke za nedostatak OS-a bez memorijskih modula.   Ne možeš doći ni do inicijalizacije ploče, ni ulaska u BIOS.

 

 

 

 

Ja jos nikad nisam video bilo kakvu sliku na monitoru bez RAM memorije.

Jeste da se ne bavim hardverom zadnjih 6-7 godina ali u moje vreme to tako nije moglo... :popovanje:

 

 

I u moje vreme ploča je uglavnom bez RAM-a pištala i bez grafike ( jedna vrsta pištanja za ram a druga za grafiku)...Al eto izgleda da smo malo ''zaostali''...

 

Zato ćuti, sedi, čitaj i uči...

 

A da, a poruka koja je izasla kolegi ''U konkretno ovakvom slučaju se dobije crni ekran sa obaveštenjem da nema nosača operativnog sistema i da se ubaci instalacionoDVD i restaruje sistem'' mi je izlazila jedino i samo jedino kada računar nema ili ne prepoznaje HDD...al sve se menja izgleda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Нико вас не присиљава да ми верујете.

 

Шта сад, треба да расформирам свој компјутер да би се уверили? 

 

Ко не верује не мора да верује.

 

Што рече колега Голуб: 

 

"Зато ћути, седи, читај и учи..."

 

мада је он то мислио на мене...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

I u moje vreme

 

 

Ако нисте приметили, време неумитно тече па тече...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Нико вас не присиљава да ми верујете.

 

Шта сад, треба да расформирам свој компјутер да би се уверили? 

 

Ко не верује не мора да верује.

 

Што рече колега Голуб: 

 

"Зато ћути, седи, читај и учи..."

 

мада је он то мислио на мене...  ;)

Mozes a ne moras da mi verujes, ali apsolutno nisam pomislio niti se to odnosilo na tebe vec na mene i ostale koji se po prvi put srecemo da moze da se udje u BIOS bez RAM-a...

 

Ocigledno da sad si ti mene pogresno razumeo...i ponovicu cini mi se da je tako od prvog mog posta - da ne vidim majstoriju....

 

I priznajem dok ne budem video svojim ocima da moze da se udje u bios bez ram-a, izvini ali ne verujem...Moguce da gresim al je tako.

 

Takodje poruku koju si napisao da ti je izbacio  "nema nosača operativnog sistema" nosac operativnog sistema je HDD a ne RAM... Predpostavljam da si ovo preveo sa nemackog - nosac- zanima me kako je pisalo u orginalu?

 

Ono sto ja znam za ulazak u BIOS su potrebne 3 odnosno 6 stvari - MB+CPU+RAM+Graficka, naravno napajanje i tastatura...Ali izgleda da se stvari menjaju na drugaciji nacin...

 

Ponovicu ono "Zato ćuti, sedi, čitaj i uči..." zaista nije bilo namenjeno tebi. Ja sam vec danas napisao da sam "nacio" nesto novo - da moze u BIOS bez rama - ali ponavljam ne verujem dok ja ne proverim, ali uzimam to kao mogucnost - zato je rec "naucio"pod navodnicima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

Nema šanse da dobiješ sliku ni da uđeš u BIOS bez memorije.

Ova ploča ima 2 BIOS-a, pa ako previše overklokuješ i neće da upali ona pokrene backup BIOS sa standardnim parametrima i upali.

Lepo se vidi da ploča pokušava da butuje, ne uspeva, pokreće backup BIOS i ne uspeva ni tu, jer nema memorije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

 

 

Ovo si sam napravio pa nam pokazuješ ''svoju majstoriju'' :jee: ?

 

Batali ti ovo,šta bi sa onim motociklima?

Mislis da je ovo nesto lakse napraviti od popravke motora?

Ocigledno da nikad nisi probao...

Da je bas tako lako ne bi bilo u temi " Male majstorije..."

 

 

 

Šta to ima na svetu da se rmbači što ja nisam probao?? :stabre:

 

Znam da nije lako,i ja sam jednom sklopio neki računar...neki ZX 80 (Sinclair Spectrum?)...bilo je to pre trideset godina...sećam se da sam prvo napravio ploču tako što sam prekopirao originalnu kupljenu kao kit komplet za samograditelje a onda sam polemio delove na toj napravljenoj ploči...

 

I kad sam ga povezao sa TV aparatom i uključio na ekranu se upalilo slovo ''k'',to je značilo da je sve OK...program se prebacivao pomoću kasetofona....

 

Tad su kad prođem ulicom za mnom šaputali ''to je taj što je SKLOPIO KOMPJUTER'' :jee: :jee: :jee:(Majstorčina :P )

 

To sam uradio za jednog prijatelja,inače sam mrzeo računare jer su bili mnogo spori i smorni čak i oni ''pravi PC'' (286 i ts. radili su pod DOS-om)

 

Sad klinci iz komšiluka reinstaliraju mašinu očas posla ili sklope konfiguraciju po želji...

 

Ni to više nije u trendu,masovnije se koriste lap-topovi...

 

Da to mozda nije bila "racunar galaksija" a ne sinclair zx spectrum? Imali su slican (isti) procesor. Evo racunara na wikipediji: https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0_(%D1%80%D0%B0%D1%87%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ja sam ima zx81 sinclair, i dodatni ram modul, koji kad ga ukljucis slika pocne da igra.... danas PC tastatura ima veci bafer nego on RAM, ali bila su to lepa vremena.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Nema šanse da dobiješ sliku ni da uđeš u BIOS bez memorije.

Ova ploča ima 2 BIOS-a, pa ako previše overklokuješ i neće da upali ona pokrene backup BIOS sa standardnim parametrima i upali.

Lepo se vidi da ploča pokušava da butuje, ne uspeva, pokreće backup BIOS i ne uspeva ni tu, jer nema memorije.

 Ma znam ja to al nekad verujemu cuda :) nije me mrzelo pa sam pogledao User Manual za doticnu plocu (http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-z87x-ud4h_e.pdf )   I vidim da se nije nista znacajno promenilo od mog aktivnog bavljenja racunarima...a koliko vidim na 111 stranici u opisu mogucih stvari zasto komp ne radi pri vrhu je da se proveri kako je ubacena memorija (ram)

 

@stampar

Skoro sam gledao commodore kod nas malo lupaju sa cenama...i voleo bih jednu IBM M tastaturu pa ako neko prodaje javite...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

                                   Како за*ебати Јапанца?

 

Ово је жмигавац од Suzuki GSX 750 Inazuma-е. Јапанци га раде тако што метални део улију у тврду гуму. И то је добро решење, док се жмигавац не обије као што се на слици може видети:

 

IMG_20170817_131128.jpg

 

И шта у том случају уради просечни аустријски мајстор да би то држало и  да га може вратити власнику? Па залепи га супер-лепком:

 

IMG_20170817_131654.jpg

 

И како средити ову збрку сад... После мало размишљања пала је одлука да се то одради на следећи начин:

 

На цевку од прохрома нарезао сам навој М10:

 

IMG_20170817_145930.jpg

 

Такође сам и у гумени део урезао навој:

 

IMG_20170817_150741.jpg

 

IMG_20170817_150908.jpg

 

Завио сам цевку у гуму (уз употребу поприличне силе):

 

IMG_20170817_151531.jpg

 

Затим сам одрезао вишак цевке:

 

IMG_20170817_151647.jpg

 

И сви делови су спремни за монтажу:

 

IMG_20170817_151909.jpg

 

IMG_20170817_151943.jpg

 

IMG_20170817_152120.jpg

 

IMG_20170817_152227.jpg

 

Готов жмигавац:

 

IMG_20170817_152646.jpg

 

IMG_20170817_152655.jpg

 

Остало је само да се залетује крај жица са џеком. Морао сам га одсећи јер нисам успео да извучем жице из пластике:

 

IMG_20170817_152700.jpg

 

Монтиран на мотор:

 

IMG_20170817_153841.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Možda si trebao nekako da šipku u toj gumi spojiš da kad zateže a maticu na iscupas šipku iz gume. Znam da si sad to uradio sa osećajem da ne bude previše stegnuto ali vremenom može da popusti guma.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
On 18.8.2017 at 11:47 PM, Savan said:

Možda si trebao nekako da šipku u toj gumi spojiš da kad zateže a maticu na iscupas šipku iz gume. Znam da si sad to uradio sa osećajem da ne bude previše stegnuto ali vremenom može da popusti guma.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Да колега, пало ми је напамет да се то може десити али нисам нашао задовољавајуће решење против тога. Места за неку велику манипулацију и није било баш... Једино што сам могао смислити је то што сам нарезао навој у пуној дужини гуме и цевке и сматрам да ће то да држи како треба. Ако имаш неки предлог веома сам рад да саслушам и размотрим...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Možda da si tu cevčicu namazao nekim lepkom pre zavrtanja u gumu, mada - to je samo žmigavac, nije osovina od točka pa da se mora jako stegnuti - držaće to i ovako . 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja