Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

od Mol-a mi proklizalo kvachilo, now what? :staa:

koje ulje? polusintetika ne oche, bar ne ova

hvala unapred

 

E, lepo meni (ukupno troje do sad) kolega kažu da sam prema MOL-u malo popustljiviji a ja lepo ne slušam 1zvizduk.gif

Ovo videlo nije JASO MA2 a ni SG (API SG ulja ni teorijski ne bi smela da izazovu proklizavanje kvačila čak i da nisu MA).

Da bar postoji mogućnost falsifikata ali nema šanse. Automobilska ulja ima zaista nisu loša, za teretni program kako koje te i industrijska solidna. Ipak, lepo ljudi kažu kupi najbolje pa ne misli.

Kolege iz MOL kao (kao da nisu) da su prepakovali neko automobilsko PS ulje uz dodatke mirođije (očigledno nedovoljno).

Ne prave se motociklistička ulja od automobilskih (prepravljanjem) nego, poštovane kolege, od nule!

 

Sad šta je bilo bilo je, ajd' da rešimo problem.

 

Nema druge, ni treće:

15W-50 ili 20W-50 PS ili full sint. Može (naravno) i 10W-50 sintetička.

20W-50 mogu biti (čak) i mineralna.

 

Ajd' da ne pravim baš redosled ali otprilike:

Motul 5100 4T 15W-50 (7100 20W50), Silkolene Comp 15W-50 ili 20W-50 (Pro 4 15W-50 ili Pro4 Plus 10W-50);

Ili neko od sledećih imena (uz prethodno navedene viskoznosti): Bardahl, IPONE, Bel Ray, Kroon (Putoline), Castrol, Repsol ...

Naravno izbor je veliki. Ne mogu a da ne spomenem Mobil 1 Racing 4T 15W-50 koje bi se ovde "uklopilo" a inače nije baš neka dika u motociklističkoj konkurenciji.

Dakle:

1) 20W50

2) 15W50

3) 10W40

Oznake JASO nisu uvek bitne, sa MA2 ste se obrisali, bolje MA ali da to stvarno bude.

Da ne ponavljam kako su MA standardi blagi te da vodeći proizvođači testiraju u mnogo rigoroznijim uslovima.

Oćete "siguricu"?

Motul, Silkolene - Silkolene, Motul ... Castrol ... "Amerikanci" ... Repsol, LM, Kroon (Putoline), IPONE, Shell, Agip ... već smo na "klizavom" terenu.

(Možda sam nekog u brzini zaboravio, ali bolje to nego da se neko "provuče")

 

Pa ... Motorex sam zaboravio ... uglavnom birajte tipična motociklistička imena! Izbegavajte univerzalce!

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 903 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Presao sam sa MOL mineralnim uljem oko 1.000 km i za sada nisam imao nikakvih problema. Menjac mi je malo meksi nego sa MOTUL mineralom.

Bas me interesuje kako ce se kod mene stvari dalje razvijati. Nisam emotivno vezan za MOL (osim za cenu) i na prvi i najmanji znak nevolje ima da ga ispustim iz masine i sipam nesto drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Presao sam sa MOL mineralnim uljem oko 1.000 km i za sada nisam imao nikakvih problema. Menjac mi je malo meksi nego sa MOTUL mineralom.

Bas me interesuje kako ce se kod mene stvari dalje razvijati. Nisam emotivno vezan za MOL (osim za cenu) i na prvi i najmanji znak nevolje ima da ga ispustim iz masine i sipam nesto drugo.

 

Ako se problemi baš uoče, onda to nije slabije ulje, već najobičnija brlja. Razlika između boljeg i slabijeg ulja se uoči posle 50 ili više hiljada KM (brže se pohaba motor). Jedini način da čovek sam vidi da ima problema sa slabijnim uljem je da podjednako vozi dva ista motora, pa da u jedan stavlja original Motul, a u drugi neko slabije ulje. Tako nekih 50-100 Kkm.

 

Verujem da razlike nisu prevelike i da je važnije redovno menjanje od stavljanja super-ulja, ALI i dalje mislim da je ulje najgore mesto za štednju na motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 903 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Presao sam sa MOL mineralnim uljem oko 1.000 km i za sada nisam imao nikakvih problema. Menjac mi je malo meksi nego sa MOTUL mineralom.

Bas me interesuje kako ce se kod mene stvari dalje razvijati. Nisam emotivno vezan za MOL (osim za cenu) i na prvi i najmanji znak nevolje ima da ga ispustim iz masine i sipam nesto drugo.

 

Jedini način da čovek sam vidi da ima problema sa slabijnim uljem je da podjednako vozi dva ista motora, pa da u jedan stavlja original Motul, a u drugi neko slabije ulje. Tako nekih 50-100 Kkm.

 

 

Stvar je u tome sto se kod nas jako tesko dolazi do orginal Motul ulja. Ja sam uzeo Motul mineral 20-50 od Guevare (uvoz preko Mass-a) i posle nesto vise od 900 predjenih km menjac mi je postajao sve tvrdji a potrosnja ulja sve veca. Morao sam ga ispustiti iz masine i prilikom ispustanja video sam da je totalno izgubilo sva svojstva (bilo je retko kao voda). Na osnovu toga kao i jos nekih losih iskustava drugih ljudi sam jednostavno digao ruke od Motula.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

Presao sam sa MOL mineralnim uljem oko 1.000 km i za sada nisam imao nikakvih problema. Menjac mi je malo meksi nego sa MOTUL mineralom.

Bas me interesuje kako ce se kod mene stvari dalje razvijati. Nisam emotivno vezan za MOL (osim za cenu) i na prvi i najmanji znak nevolje ima da ga ispustim iz masine i sipam nesto drugo.

 

Jedini način da čovek sam vidi da ima problema sa slabijnim uljem je da podjednako vozi dva ista motora, pa da u jedan stavlja original Motul, a u drugi neko slabije ulje. Tako nekih 50-100 Kkm.

 

 

Stvar je u tome sto se kod nas jako tesko dolazi do orginal Motul ulja. Ja sam uzeo Motul mineral 20-50 od Guevare (uvoz preko Mass-a) i posle nesto vise od 900 predjenih km menjac mi je postajao sve tvrdji a potrosnja ulja sve veca. Morao sam ga ispustiti iz masine i prilikom ispustanja video sam da je totalno izgubilo sva svojstva (bilo je retko kao voda). Na osnovu toga kao i jos nekih losih iskustava drugih ljudi sam jednostavno digao ruke od Motula.

 

upravo, kanda, imam isti slučaj, oko 1000km, Motul 7100, retko kao voda! kad je motor hladan i liči na ulje, posle vožnje, živa voda. upravo se odlučujem za neko manje poznato ulje. nameračio sam http://www.lavauto.co.rs/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=2167&category_id=84&option=com_phpshop&Itemid=1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ljidi sta da sipam u suzuki savage-a??? presao je 22000, do sada sam sipao motul 15 50 polusintetiku ali nisam bas zadovoljan. nasao sam elp 20w 50 http://www.profaco.r...atio-20w50.html

 

 

Niste baš naveli dovoljno podatka za precizan odgovor. Naročito je nezgodno što niste naveli čime niste bili zadovoljni sa 15W-50 PS uljem. Iako se ona ne spominje kao pogodna zapravo liči na pogodnu. Motor je prešao malo km ali verovatno ima dosta godina u sebi.

Ovo je poseban problem (malo korišćeno vozilo) pa je ovde posebno teško dati pravu preporuku. Da je motor nešto noviji 10W-50 sintetike koje bi se menjale na dve godine bi bile idealne. Ovako ...

Zapravo ste sami našli jedno od mogućih rešenja. Kako je ono i najjeftinije to je i razlog više da se proba baš sa tim.

Mineralno 20W-50 ulje je nešto što leži ovom motoru. Elf je solidan brend za motocikle (još solidniji kod automobila i teretnih vozila) a konkretno ulje uopšteno nije loše. Iako mi se ne sviđa što je "samo" API SF (proverite, verovatno i jeste min. zahtev). Bilo bi (ipak) bolje da je bar API SG. Ipak ne košta mnogo te je isplatljivo.

Konkurencija (Castrol, Shell, Valvoline ...) imaju SG što je sigurno (malo) bolje ali su svi odreda skuplji. Zanimljivo zvuči Motorex Legend 4T kao i neka V-Twin 20W-50 ulja (Silkolene) ali mislim da su još skuplja.

Dakle Elf bi zaista mogao da bude dobar a sigurno je povoljan.

Ne zaboravite mineralno ulje čak i sa malo km treba menjati na godinu dana (može i dve sezone ali ne i dve zime). Sintetička 10W-50 i 20W-50 (iako nisu neophodna mogla bi da se koriste) bi mogli cele dve (i po) godine da koristite (praktično i tri sezone).

Ipak, manje vožnje je prilično stresno za svako ulje tako da ostaje preporuka da se mineralno menja na godinu dana, PS na 1,5 a full sintetička na dve godine, bez obzira na malo pređenih km.

Gledajte da bar jednom mesečno odvezete jednu dužu relaciju van grada (min. 30km bez stajanja, što više to bolje).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Presao sam sa MOL mineralnim uljem oko 1.000 km i za sada nisam imao nikakvih problema. Menjac mi je malo meksi nego sa MOTUL mineralom.

Bas me interesuje kako ce se kod mene stvari dalje razvijati. Nisam emotivno vezan za MOL (osim za cenu) i na prvi i najmanji znak nevolje ima da ga ispustim iz masine i sipam nesto drugo.

 

 

Ne mislim da je MOL loš, samo da (izgleda) nije baš toliko dobar kao kod automobilskog i teretnog programa (gde je evropski prosek pa i iznad toga).

O MOL-u imam solidno mišljenje (i više puta sam ga iskazao kako na blogu tako i na CBC-u).

Vaše mineralno ulje može biti sasvim O.K. za vaš motor i pun interval zamene.

Malo me je razočaralo PS ulje koje je tek mešavina HC i mineralnog i to sa mnogo manje HC ulja. Nije ni to tako loše ali da je nazvano mineralnim sa sintetičkim komponentama ili tako nešto (najbolje kao čisto mineralno). Obzirom na to je već preskupo (pominjalo se 7€ za litar).

"Čarlijevo" iskustvo je zanimljivo. Ako pre i posle (to još ostaje da vidimo) MOL PS nema i neće imati problema sa kvačilom, onda je definitivno JASO MA-2 šarena laža (inače prilično rigorozan test dok je sam MA umeren i ne toliko zahtevan).

Za razliku od drugih MOL nema izgovor da nije original jer šta inače prodaju na svojim pumpama?

Ne znači da koristite loše ulje ili da ne treba nastaviti sa njim. Svaki motor (skoro) druga priča. Zar ne?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Presao sam sa MOL mineralnim uljem oko 1.000 km i za sada nisam imao nikakvih problema. Menjac mi je malo meksi nego sa MOTUL mineralom.

Bas me interesuje kako ce se kod mene stvari dalje razvijati. Nisam emotivno vezan za MOL (osim za cenu) i na prvi i najmanji znak nevolje ima da ga ispustim iz masine i sipam nesto drugo.

 

Ako se problemi baš uoče, onda to nije slabije ulje, već najobičnija brlja. Razlika između boljeg i slabijeg ulja se uoči posle 50 ili više hiljada KM (brže se pohaba motor). Jedini način da čovek sam vidi da ima problema sa slabijnim uljem je da podjednako vozi dva ista motora, pa da u jedan stavlja original Motul, a u drugi neko slabije ulje. Tako nekih 50-100 Kkm.

 

Verujem da razlike nisu prevelike i da je važnije redovno menjanje od stavljanja super-ulja, ALI i dalje mislim da je ulje najgore mesto za štednju na motoru.

 

 

0takoje.gif

 

Najvažnije sam boldirao.

Super ulja su za super teške uslove (npr. takmičenja).

Nemam (više) šta da dodam.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

@BaneBP & @Lug:

Ne kažem da ste umislili ali zaista zvuči čudno ...

Inače sintetička ulja čak i 10W-40 a naročito 5W-40 već leti i bez vožnje znaju da liče na vodu. Kad upeče zvezda i posle kraće vožnje to otprilike tako izgleda.

No ne bih dalje, jer bi jedino analize pokazale o čemu se radi.

Naravno, niko ne treba da koristi nešto što misli da mu ne odgovara pa bilo to zasnovano ili ne.

Motul je izuzetan brend, Mass je pak zvanični uvoznik i distributer. Ovo je natprosečna "Balkan Story".

Svima koji bi da koriste ova izvanredna ulja preporučujem da kupuju direktno od Mass-a.

Eventualno nezadovoljstvo veće razmere je svakako za reklamaciju. Ne sumnjam da bi je ozbiljno razmotrili. Ipak za tvrdnje da ulje nije u specifikacijama treba malo više od utiska. Naravno samo laboratorijska analiza može da utvrdi o čemu se radi.

Sama viskoznost se može jeftino uraditi (par stotina din. za viskoznost na 40 i 100 te indeks viskoznosti) ako se učini da tu nešto nije u redu. Sadržaj aditiva (makar nepotpuna analiza) je naravno nešto skuplje uraditi.

Sve u svemu, zaista su retki slučajevi da kvalitetno ulje ne odgovara nekom motoru.

Prilikom kupovine treba obratiti pažnju i da ulje nije mnogo staro. Iako je rok trajanja ulja 5 god. bolje je kupovati "taze" ulja, max. do 2-3 god. Lagerovanje samog proizvoda takođe dosta utiče na kvalitet.

ITD.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

kolega @expendable, upravo mi vožnja kad upeče zvezda, uopšte nije prijatna. ili se tripujem da čujem čudne zvuke iz mašine, il se stvarno čuju ali promena u zvuku postoji. ne znam ništa o uljima, pa me zanima da li bi neko 10w50 (fabrika preporučuje 10W40), konkretno sam zbog cene mislio na 4T ELF MOTO 4 XT TECH 10W50, bilo manje "vodenasto" kad upeče zvezda? il da stavim neko od 15WXX. motor je 2002, 40000km, i ne troši ulje. računam da kad se ne bi razvodnilo, mašina bi bila znatno tiša. kao dok je relativno hladna. zahvaljujem unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani "Lug",

Za vaš Suzuki je 10W-40 zaista default no on može koristiti i ulja do 20W-50.

10W-50 izgleda kao još bolja varijanta za Vaš motor. Elf svojom povoljnom cenom zaista deluje kao odličan izbor.

Radi se o sintetičkom ulju, baziranom na PAO (base stock), dakle ne 'sintetiskom'. Ispunjava API SJ i JASO MA2 tako da je više nego odgovarajuće za vas. Preporučujem, tj. potvrđujem vaš izbor.

Strogo gledavši 15W-50 je još boji izbor za visoke temperature ali su razlike više akademske prirode. Naime, u slučaju iste klase ulja (potpuno sintetičkih) razlike bi možda i bilo, kako su 15W-50 obično PS ili sintetska ulja, razlike u ponašanju ne bi trebalo da bude ili čak može biti na strani 10W-50. ELF MOTO 4 HP ECO 15W50 je ipak PS ulje i API SH te je očigledno da je za klasu nižeg kvaliteta.

Ipak (ako se može naći kod nas) može biti jeftinija alternativa u smislu da će viskoznost "odraditi" deo posla (sintetike, kvaliteta) pri visokim (letnjim) spoljnim temperaturama.

Pozdrav!

 

P.S.

Iako je teško tvrditi (pouzdano), godište motora te pređeni km sugerišu da bi 10W-50 još uvek bilo superiorno u odnosu na 15W-50. Naravno obe gradacije su O.K. (za 20W-50 mi izgleda da je još rano).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani 'Čarli',

Naveli ste:

"meni izgleda troshi 2dcl na 500km..da sipam gushche ulje? "

Ne izgleda nešto "opasno" no ako nije bilo do sad, a tek idu visoke temperature ideja vam nije loša.

Možda za početak nije loše dosipavati gušće ulje istog proizvođača i iz iste serije, pa tek onda posegnuti za "gušćom" viskoznom kategorijom.

Pri ovome je važno da to bude jedna kategorija "gornje" SAE klasifikacije (SAE 50 umesto SAE 40), mada je od značaja i zimska W kategorija u smislu da manje "razvučene" Visk. Grad. imaju veću stabilnost na smicanje (mada naravno zavisi i od kvaliteta osnove te kvaliteta polimera) i što je ovde važno manju isparljivost i obično daju manju potrošnju ulja. Recimo 20W-40 ulja motori manje troše od 15W-40 ukoliko su iste kategorije (i klase) i slično.

Ukoliko ste već na SAE 50 onda primenite samo ovo drugo (sa 15W-50 na 20W-50). Ipak, PS ili HC ulja imaju manju isparljivost (a tek sintetička) tako da potrošnja ulja zavisi i od konstrukcije motora, načina vožnje i pre svega stanja motora. Ukoliko je motor sa više pređenih km 20W-50 mineralno će obično imati manju potrošnju od PS 15W-50 ili sintetičkih 10W-50 a kod novijih motora je upravo obratno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

hvala na odgovoru expendable, svaki put opshirno i detaljno

dolivanje 2 razlichita ulja mozhe? :stabre:

gledam bash MOL ulja i gledam 20W50 medjutim evo pogledajte i vi, naslov vs text, chemu je verovati?

http://www.intermol.rs/sr/mol_u_srbiji/mol_maziva/ulja_za_vozila/ulja_za_motocikle/mol_dynamic_moto_4t_gp_20w-50_four-stroke_motorcycle_motor_oil/

elem, sipachu ovo ako je ovo za 4takta mashine :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Dokumentacija u Intermolu je (samo) izmešana. Ovo je ulje za 4T motore. To se vidi i po slici i po nazvu ulja i po specifikacijama koje ispunjava. Na kraju proverite (kao i ja) na www.mol.hu gde je odgovarajući tekst.

Ovo ulje se može mešati sa MOL 10W-40 PS uljem.

Ako mešate različite proizvođače, gledajte da oba budu poznata i da imaju iste ili što sličnije specifikacije.

API SJ i SL se mogu mešati bez problema ali SG i SJ treba izbegavati (iako je u više od 90% moguće).

Viskoznosti koje se mešaju trebaju da budu što sličnije (15W-50 sa 20W-50 ili 5W-40 sa 10W-40) ali ako su istog proizvođača može i malo veća razlika da bude (pa i 10W-40 sa 20W-50 ali da to bude i maksimum).

Kada su iste viskoznosti i isto ulje u pitanju ne morate se strogo pridržavati pravila ali ako su različite viskoznosti, dolivajte ulje u zagrejano ulje (posle vožnje) uz kraću vožnju ili par minuta na leru da se gušće zagreje i lepo izmeša. Ne dolivajte velike količine odjednom (onda je bolje to raditi na hladno pa zagrejati ulje kojim se doliva, na nekih 40 cel. dovoljno da stoji malo na suncu leti), čak i ako ste ispod min. dolijte do njega pa bar još jednom par dl.

20W-50 je čisto mineralno ulje ali zbog viskoznosti može da smanji potrošnju ulja.

Uslovi dolivanja su malo cepidlački te to nije tolika obaveza već samo treba primeniti kada je moguće (ili ne zaboravite).

Iako vam se čini da je razlika u viskoznosti velika, ona nije baš tako velika kako se čini (uzevši u obzir promenu temp.).

20W-50 otprilike na 50cel. ima viskoz. kao 10W-40 na 40cel. ili na 110cel. kao "ređe" na 100 cel.

I slično na 30 kao na 20 (dolivanje na hladno). Ovo su malo zaokružene vrednosti i zavisi i od konkretnog ulje (110 može biti i 108, 50 može biti i 51).

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Iako zvuči kao anegdota, može i da zatereba:

ako niste sigurni šta imate u motoru (automobila) ili znate ali ne možete da dođete do tog (na putu ste) određenog ulja pa čak i brenda onda:

Sipajte Motul ili Castrol (još su u igri: Liqui Moly, Mobil, Fuchs (naročito MC ulja) i Valvoline).

Kod motocikala:

Sipajte Motul ili Silkolene.

Jedino vodite računa da je ulje koje dosipavate API SJ ili više kategorije (u oba slučaja) kao i da je viskoznost ista ili što sličnija. Najsigurnije (i najbolje) je (ukoliko niste sigurni šta vam je u motoru) sipati PS ulja.

Osim zvaničnih tvrdnji (mada važi i šire) samih kompanija, da su mešljiva sa praktično svim dostupnim uljima za motore, treba da se naglasi da su estarske sintetike kao bazna ulja jedina bazna ulja (base stock) koja su mešljiva bukvalno sa svim ostalim bilo mineralnim, HC, SHC ili PAO baznim uljima. API servisi jednaki ili viši od SH (koji više nije aktuelan) su mešljivi među sobom 100%.

Kod automobila vodite računa da Low SAPS ulja ne mešate sa drugim. Kako znati koje je ulje Low SAPS.

Pa još preciznije je reći da se ACEA C# ulja ne mešaju sa onima koja to nisu pa čak ni međusobno.

Ovo iako je ACEA C3 zapravo standard za Mid SAPS.

Više o mešanju (motornih) ulja na sledećim adresama:

http://motornaulja.blogspot.com/2009/05/mesanje-motornih-ulja-prvo-treba.html

http://motornaulja.blogspot.com/2009/08/mesanje-motornih-ulja-deo-11-mixing.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Ćuprija
  • Motocikl: Suzuki DR650 SE & Sprint Pulser 200

Da malo oživim ovu vrlo korisnu temu... :takoje:

 

Vozim Sprint Pulser 200 (koji postoji kod nas i u varijanti Qingqi QM200GY - B(A)), prešao 3000 km, u servisu sipaju Motex 4T-x 10w-40. Da li je ovo ulje adekvatno za moj motor, a ako nije šta preporučujete? Pre toga sam sipao mineralno Motul SAE 20w-50 i imam utisak da je kvačilo bilo mekše, a motor nešto tiši, mada to je samo moj subjektivni osećaj... :neznam:

 

 

 

 

P.S. Agregat je isti kao i na Suzukiju DR 200, ako će to olakšati posao. ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Hvala na oživljavanju teme!

No morate malo sačekati (no can do).

Pomoglo je što ste naveli (poznatiji) Suzuki, jer hoće olakšati posao (lakše se nađu zahtevi, standardi i fabrički default).

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Servis sipa ulje koje je adekvatno za vaš motor. Motex 4T-x 10w-40 je Texaco ulje visokog kvaliteta.

Viskoznost je fabrički preporučena (jedna od, ali prvi izbor).

Bolji subjektivan osećaj je više do viskoznosti. Viskoznija ulja obično se čine boljim ali ispod haube (sedišta) je obično obratno. Ukoliko vozite umereno i uglavnom asfaltom, ostanite na 10W-40 (ne mora Texaco ali naravno može) za teže uslove (visoki obrtaji sami po sebi vole manje viskozna ulja, osim ako je to dugotrajno), naročito brdsko-planinske oblasti i/ili teži tereni, mogli bi na 10W-50 ili 15W-50; dalje od toga ne bih išao.

10W-50 su uglavnom sintetička ulja (i retka PS, kao Motul 5100) te imaju visoku cenu (relativno) dok 15W-50 imate i PS i full sint. Za vas je PS dovoljno ali ako vam budžet dopušta - sintetička su ipak bolja.

Koristite ulja motociklima posvećenih kompanija. O tome je već bilo reči a više na:

www.motornaulja.blogspot.com

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6316 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Konacno jedan poznavalac ulja na forumu kome nije mrsko da pise, sve pohvale :takoje:

 

Dosta nas se odlucilo za Elf ulja, sto zbog cene, sto zbog toga da na trzistu nema falsovanih elf ulja (kome bi se to isplatilo s' obzirom na cenu :) ) Ja konretno vec nekoliko zamena ulja sipam 10W40 polusintetiku. Motor je Suzuki DRZ400, jednocilindras 400cc, vodeno hladjenje (proizvodi se od 2000 god na dalje, znaci savremena masina). Obicno se vozi na 4000-6000 obr./min, mada zna da se zavrti i do 9000 obr. Presao je oko 20-30.000 km. Ulje menjam na 3000-5000 km.

 

Da li je ovo ulje dovoljno dobar izbor za moj motor ili da predjem na 10w-50 sintetiku ? Pretpostavljam da je sintetika bolji izbor, pitanje je da li je toliko bolje od polusintetike koliko je skuplje i da li bi mogao da produzim interval zamene ako predjem na sintitiku ?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Ćuprija
  • Motocikl: Suzuki DR650 SE & Sprint Pulser 200

@expendable:

 

Hvala vam puno na odgovoru! Planiram uskoro po ovim vrelim danima jednu turu do crnogorskog primorja, tako da ce pred put biti sipano neko malo gusce ulje.

 

Hvala jos jednom i pozdrav!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja