Jump to content

Moto Zajednica

Ogibljenje. Revalving ili ketridzi? Penske ili OEM Showa

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Pozdrav svima.

 

Resio sam da sredim vesanje na motoru, stedeo sam novce cele zime, neke delove nabavio neke tek trebam. Dosao sam u nedoumicu sta da radim? Ako neko ima iskustva i znanja svi predlozi su dobro dosli.

 

Evo kratak opis.

 

Posedujem VFR 800 2001 godiste. Motor je u dobrom stanju sa originalnih 20000km. Uvezao sam ga pre dve godine iz nemacke.

Posto mi je ovo drugi VFR i volim taj model motora dosta sam upucen u problematiku VFR i njegovo slinavo vesanje. To je i razlog zasto zelim da uradim upgrade.

 

Prednji kraj:

 

Napred stavljam mostove od VFR VTECa i komplet vile od CBR 600 F4/F4i/FS. Ovim zadrzavam stock geometriju prednjeg kraja, i dobijam podesavanje spore kompresije i povrata koje serisjki VFR ne poseduje. Stapovi su veceg precnika 43 vs 41 mm. Od delova mi fale jos prednji blatobran i heblovi.

Posledica ove zamene vila je skidanje CBS sistema kocenja. Tako da cu sa motora skinuti oko 5kg ne ovesene mase (ovo je dobro) i stavljam bolje kocnice (cetvoroklipna klesta vs troklipna).

 

Posto su serijske opruge na VFRu 0.745kg/mm a na vilam od CBR koje planiram da stavim 0.66kg/mm i jos su progresivne one kao takve su neodgovarajuce. Znaci moram promeniti opruge. Opruge koje cu staviti su 0.95kg/mm. Zamena opruga zahteva i revalving odnosno zamenu ventila u ketridzu ili bar njihovo podesavanje. Na kraju kompletaj "overhaulin" je potreban za vile da bi sve radilo kako treba.

 

Kolimo sam se informisao orginalni ventili u showa ketridzu su suvise restriktivni e sad tu dolazi moja dilema sta u raditi?

 

Da li kupiti kompletne ketridze visokih performansi (traxxion dynamics AK20) ili prepakovati originalni showa kertrdiz sa racetech ventilima, shim stackom i oprugama?

Sto se tice performansi naravno da su AK20 puno bolji, ali da li vredi davati toliko novca pogotovo za motor od 12 godina i dali cu ja primetiti performanse na tom motoru. Verovatno da da ali ne toliko koliko vise kostaju. (ovo ja sad naglas razmisaljam).

 

Koliko sam saznao showin 20mm kertridz i nije tako los ako se slozi kako valja. AK20 su takodje 20mm kertridz.

 

Cena je 240 dolara za ventile i oprugu sa postarinom za Srbiju a AK20 999 funti.

 

Dakle kolege, sta bi vi uradili?

 

Zadnji kraj:

 

Ista postupak, ista dilema.

 

Dva amortizera su usla u finale, prvi je budget varijanta to je amrotizer od CBR 929. Istog je hoda kao i VFRov, samo sto je kraci.

Amortizer bi bio kompletno remontovan, nova opruga prema kilazi (20kg/mm) racetech ventil, shim stack, ulje, azot i cnc adapter da moze da se ugradi na VFRa.

Favorit br 2 je Penske 8983. To je potpuno zamenski amortizer pravljen za odgovarajuci tip motocikla, dosta bolje zavrsne izrade od OEM Showa amorta.

 

Koliko sam se informisao ni taj showa nije toliko los koliko drugi misle, malo je robusniji sto se tice trajnosti. Penske zahteva svakih 5000km servis, ulje , azot, itd.

 

Opet ja sve to stavljam na motor 12 godina star. Pa ne znam sta mi je ciniti.

 

Koliko znam kod vesanja pogoditi oprugu je 90% posla, jer to nosi teret, damping je kontrola opruge i udobnost. U principu ne mogu da pogresim ni sa jednim sve je bolje od fabrickog.

 

Cena remontovanog Showa amorta je 420 dolara a Penske 666 funti.

 

SHOWA CBR 929

 

Penske 8983

 

 

Ako je neko imao iskustva sa revalvingom ili ketridzima molim neka napise svoja iskustva.

 

Hvala.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

I mene ovo isto interesuje, ali je pitanje da li je iko u Srbiji tako nesto radio. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Ovako,

 

prelomio sam. Ustvari nisam ja nego finansije. Uradicu revalving. Kao sto sam rekao imam Mostove od VFR 800 Vteca i vile od CBR F4. Iskoristicu postojeci ketridz ali menjam ventile i shimstack i oprugu naravno. Pozadi potpuno sredjen amortizer od CBR 929, sa odgovarajucom oprugom i valvingom.

 

VFR je turing motor, glupo mi je da bacam pare na vrhunske delove. Pogotovo sto Penske na primer zahteva servis svakih 5000km. A 929 showa znatno duzi servisni interval. Jeste penske bolji ali na stazi, tamo gde se ja vozam mislim da necu primetiti razliku.

 

Delovi stizu za nekih 3 nedelje. Fale mi jos neke sitnice. Jer posto stavljam druge vile moram i kocnice a samim tim skidam i CBS sa VFRa. Napravicu temu posebno nesto kao How to, sa slikama sta sam i kako radio.

 

Pablo ako te bilo sta interesuje oko vesanja VFRa slobodno pitaj. Bas sam se pomucio da vidim kako sta i sa cime ide.

Osnovno je da promenis opruge pa prema njima valving da podesis. Koliko imas Kg bez odece? Pitam te da bih ti rekao kolike ti opruge trebaju. Ovo ti govorim zato sto su mnogi kalkulatori pogresni koje mozes naci na internetu.

 

Za mene od 81kg napred 0.95kg/mm a nazad 20.5kg/mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Izuzetno je pohvalno sto se bavis ovom problematikom, narocito kad se zna da je mnogima dovoljno da je sve na broju...da ne idemo dalje.

Posto i sam kazes da stazu neces gledati meni deluje da si ga malo iskoplikovao. Koja je svrha da stavis sve drugo, a da na kraju ostane isto? Mislim na prednju geometriju.

Priznajem da se nisam nagledao viljuski od VFR-a, ali sam siguran da bi hidro kit nekoga od proizvodjaca ovih stvari (npr. Gubellini) bio dovoljan da tvoje potrebe...i to da ga stavis u postojece stapove, bez ikakvog razmontiravanja prednjeg kraja.

Kad slinavi SV sa time postane potpuno drugaciji za voznju, verujem da moze i VFR.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Pazi ovako.

 

Stapovi na VFRu su RSD (right side up) promera 41mm. Vila je ketridz tipa pa ima comp i rebound ventile sto je super. Medjutim, postoji misljenje da je 41mm suvise slabo za motor tolike mase, u smisli pojavljuje se dosta flexa. Za touring voznju je OK, ali ako krenes da deres primeti se. Idealno je uraditi upgrade na USD (up side down). Tu postoji problem geometrije. Evo zasto. VFR ima offset od 40mm (offset je rastojanje izmedju centra osovine mosova i duzi koja spanja centre stapova). Manji offset znaci veci predtrag, a veci offset manji predtrag. Veci predtrag motor stabilniji na pravcu ali tezi na obaranju i obrnuto. Svi sportski motori imaju offset 30mm, ali i znatno krace vile pa im je i rake (ugao manji) i tako imaju predtrag manji od 100mm. Ako bi uzeo mostove od na primer CBR 929 (to pase) ja bih povecao predtrag preko 110mm, a to ne zelis jer motor onda ce da se ponasa kao choper. Ako pitas zasto to ne kompenzujem sa kracim vilama. Pa VFR ima izuzetno dugacke vile (800mm), ako stavim bilo sta USD onda je to znatno krace i nema mesta za heblove koji se kace sa gornje strane mostova. Opet zbog V motora ne smem previse da spustam prednji kraj da ne bi tocak udarao o glavu agregata.

 

Naravno sve moze da se napravi ako imas dovoljno novca, i vile i mostovi da se izglodju na CNC masini. Ali moj budget to ne dozvoljava. Zato sam se odlucio na upgrade RSD vile od 43mm, zato sto mostovi od VTECa pasuju bez ikakve prerade. Takodje i heblovi od VTECa.

 

Zasto od CBRa F4i. Pa zato sto su najpribliznijih dimenzija (samo 12mm su kraci), ali mogu da se naprave da zadrze stock geometriju. Druga opcija je bila od VTECa vile sa kojima zadrzavam i kocnice (CBS), medjutim nisam mogao da pronadjem takve stapove a i to sto sam nasao da valja bilo je oko 450 eura. Ja sam kupio vile od F4i koje su kao nove za 300 eura i jos za 120 eura kociona klesta od CBRa sa glavnim kocionim cilindrom prednjim i zadnjim.

 

Tako da dobijam za skoro istu cenu, podesavanje spore kompresije i povrata, i bolje kocnice (4klipa vs plivajuca 3 klipa). Ne patim previse jer gubim CBS.

 

Eto to je razlog zasto sam se opredelio za te vile. Sto se tice geometrije, prednji kraj ce biti sto blize stock geometriji jer zadnji kraj dizem kod amorta 3mm sto je skoro 10mm na zadnjoj osovini. Time smanjujem rake a time i trail odnosno predtrag. Sa pravim oprugama i free sag i rider sag ce biti kako treba a valving koji dobijam je setovan na dinamometru i trebalo bi motor da ide kao po sinama.

 

Sto se tice staze, pa ici ce taj motor i na NAVAK :). Nadam se, samo da mi se termin poklopi kada sam slobodan, jer ja vozim trke bicikala pa imam dosta obaveza oko toga.

 

Ako bilo koga interesuje nesto oko VFRa, geometrije, podesavanja i sta na sta pase, slobodno pitajte ovo proucavam vec godinu dana.

 

Najcesca prerada kod amerikanaca je Donji mosto od VTR SP1 jer su lezajevi isti. Osovina je malo duza pa se ubaci spacer ispod donjeg lezaja od 2mm granicnici za levo desno moraju da se obruse jer ne odgovaraju, gornji mosto od CBR 929/954 zato sto je zakrivljen na dole kod stapova pa ostavlja mesta za heblove, ovo je bitno jer sa serijskim oklopom koji je dosta visok heblovi moraju da se stave sa gornje strane mostova tu lezi i najveci problem. Vile USD od VTR SP1 jer su 785mm, tj najduze su od svih mogucih vila koje mogu da se stave.

 

Opruga i revalve su obavezne na svim preradama da bi to radilo kako treba. Jer dobro nastelovana RSD vila je uvek bolja od lose napravljen USD vile. Ne znam da li znate da je sam ketridz a i showa HMAS venitili su skoro isti na svim hondinim vilama. Na primer ketridz na CBR f4i i na VFR bilo koji je 20mm ventil identican. Isto je i na SP1. Zato ponovo ponavljam, opruga prvo, pa valving za stil voznje i oprugu. Sve novo, bushinzi, semerinzi (ako se ima para samo SKF). Sve proveriti da je pravo, ako treba ispolirati da bi stiction bio sto manji. I to ima da radi.

 

Ja verujem da je gubelini vrhunski proizvadjac komponenti vesanja, ali sigurno je i cena. Ovo sto ja radim je ipak budget varijanta. Problem sa svim zvucnim imenima je sto im je kalkulator opruga za VFRa pogresan. Napred stavljaju suvise jaku oprugu a nazad serijske tvrdoce ili suvise slabu. Siguran sam da za CBR 1000 RR ili slicne motocikle im je sve kako treba jer im je ipak core business sportski motocikli. VFR je malo poseban. Raspored tezine je cudan, zbog V motora a i zbog SSSA (single sided swinarm) pre teska je. VFR ni blizu ne opterecuje prednji kraj kao neki sportski motocikl. A pozadi je dosta mekan. TO se odrazava na geometriju zbog efekta squat i anti-squat sila. Ovo nisam ja izmislio nego su ljudi entuzijasti za VFRa praksom i merenjem vrednosti to zakljucili.

 

Meni ventile i zadnji amort sredjuje izvesni Jamie Daugherty (http://www.daughertymotorsports.com). On je cuveno ime na VFR forumima. Inzenjer, entuzijasta. Covek je preradio preko 1000 VFRova i ne postoji ni jedna losa rec za njega. Cak je razvio svoj valving, ne koristi racetech. Ja sam se odlucio za njega. Cena je 880 dolara za ventile, opruge, shimstack, businge i skf semeringe za prednje vile i zadnji amort od CBR 929 predjen za VFRa sa oprugom i valvingom i postarinom za srbiju. Ugradicu sam, bar cu pokusati (or die trying) :) . Prvi put radim tako nesto, pa ako uspe rado cu podeliti svoje znanje sa drugima.

 

Negde sam procitao: "The best tuning is suspension tuning!"

Svi kazu pa uprapastices motor. Mozda i hocu, a verovatno da necu. KAo bice tvrdji na losim putevima. Ja mislim da ce biti kruci a udobniji. Jer neprijatnost i prenos losih informacija i nepravilnosti sa puta nije zbog opruga vec zbog valvina. Serijski valving je dosta restriktivan da bi kompenzovao jako mekanu oprugu. i sta se desi pri brzoj kompresiji kad ulje ne moze da prolazi kroz ventil, vila se zakljuca i eto belaja.

 

Jos malo pa cemo znati. Iskreno ja ne mogu da docekam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Svaka cast, zaista...lepo si ti to razradio, sve onako u sitna crevca. Cutim i cekam rezultat, nadam se prvenstveno za tebe pozitivan.

Srecno :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Sa cestitkama bolje sacekati da zavrsim, ako provozam i ne padnem dobro je :).

 

Da ne ispadne da se kitim tudjim perjem, iskreno nisam ja nista tu izmislio, vecinu informacija sam pokupio sa vfrdiscussion.com, odlican forum. Tamo da vidis kako ljudi preradjuju motore, ma nebo je granica.

 

Preporucio bih knjigu Motorcycle suspension bible, tu je sve jako lepo objasnjeno sa slikama, pocevsi od opruge,dampinga, geometrije, podesavanja.

 

Cela ova igrarija je pre svega "learning experience". Do pre godinu dana nisam imao pojma kako radi vila, shock, sta tu zasto i kako. Ali kako to vec ide, sto vise ucis i sve vise znas onda tek kapiras sta imas i koliko proizvodjaci stede na najbitnijem delu motorcikla.

 

I naravno ono sto se vidi na trkackim motorciklima nema veze sa onim sto prodaju namam obicnim smrtnicima. Tako da nalepnica ohlins ne znaci bas mnogo sem bling blinga. Ljudi grese kada kupuju zvucno ime. Recimo ohlins pravi shockove u velikim serijama sa oprugom koja odgovara serijskom za konkretan motorcikl. Ako kupite taj deo od nekog prodavca dobili ste pa skup amoritzer koji radi malo bolje od serijskog. Medjutim, ako kupite od suspension shopa kome je core bussines prerada ogibljenja, tamo mozete dobiti vrhunsku uslugu i zamenu opruge i valvinga prema vozacu. Tek tada vrhunska komponenta ima smisla. Na moju veliku zalost u Srbiji ne postoji suspension shop, ili ja bar ne znam da ima. Ohlins ne proizvodi vise shock za moj model motora. Penske ima servis u Velikoj Britaniji, sve je to jako komplikovano. Dosta sam istrazivao na tu temu i dosao sam do informacija da standarni showa ketridz pa i shock je zavidnog kvaliteta. Jos ako se malo sredi, moze u zavisnosti od namene da radi dosta dobro.

 

Ovo cu potvrditi kada ugradim sve, proveri i istetiram. Za ozbiljan test moracu da navatam kolegu Makija sa foruma posto on dosta ozbiljjnije tera motor od mene, ja sam turing vozac. Njegovo misljenje ce biti relevantno, posto je on vozio moj motor pre i posle prerade, a i pomoci ce mi pri podesavanju baselinea.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Posto je odluka pala odavno, i delovi poruceni i placeni mislim da tema nema vise smisla.

 

Kupio sam Vile od CBR 600 F4 (43mm), mostove od VFR 800 Vtec (43mm), kocnice (klesta, prednji i zadnji kocioni cilindar) od CBR 600F4 ovo je stiglo.

Platio i cekam da stigne blatobran od CBR 600 F4, heblovi od VFRa 800 Vtec, kojekakvi srafovi i sitnice, lezaj kormana (nov, tapered), ventili comp/rebound, shimstack by DMR, opruge Hyperco, zadnji amortizer od 929 servisiran sa novom unutrasnjoscu i oprugom.

 

Sve je placeno, cekam da stigne i da me oglobi carina.

 

Razmisljam da napravim "How to" sa slikama kako sam sve radio pa da okacim na sav svoj majstor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Razmisljam da napravim "How to" sa slikama kako sam sve radio pa da okacim na sav svoj majstor.

 

Nemoj da razmisljas nego obavezno uradi! 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja