Jump to content

Moto Zajednica

Ogranicen uvoz motocikala do 6 godina starosti

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Lancia ja postujem to da neko zeli da podigne saobracajnu svest i kulturu na visi nivo ali ogranicenje uvoza nije resenje. Resenje je ono oko cega se obojica slazemo, a to je kontrola tehnicke ispravnosti. Ogranicenje uvoza ce podici cene polovnjaka, pa ces za pare za koje si mogao kupiti dobar motor iz uvoza dati za 5 godina stariji motor na domace table. Vidjao sam maltene nove motore sa gumama gde se vide konci, da li je on bezbedan samo zato sto je star godinu dve, nije.

 

Upravo poenta price, ja imam komsiju koji vozi MT-01, a zadnje gume NEMA, tj ima ali zice vire a konci su poodavno otpali, i resenje kupio polovnjak "ko nov" za 30e.  ::)

 

Poenta: Lancia znaci imao je para za nov bike, ali za gumu nema, tj nece da se isprsi za 150e. Kada bi imao malo ali samo malo vise sabracajne samo-svesti bilo bi mu jasno zasto ga poredim sa zivotinjom koja sluzi za vucu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

...pa i dalje bi ginuli ljudi samo bi ginuli oni sto imaju para a sirotinja bi prezivela

 

Eto konacno zbog necega da je dobro i siromasan biti...izgibose brate bogatuni zbog neogranicenja uvoza... :D...brze, ogranicavajte, inace nam izgibe krem drustva :D...

 

Eh...boze (bokilic, nemoj se smatrati prozvanim, ovo nije na tvoj racun, slazem se sa tobom potpuno - vidis to valjda iz prethodnih postova)...

 

A sto se tice toga da je motor luksuz - e pa nije (peticija se ovde potpisuje da se motorcikl skine sa te "luksuzne" liste) - znaci danas je on potreba i prevozno sredstvo...a da zivim u zemlji gde se tako jedna normalna stvar karakterise kao luksuz - necu  >:( .

 

Pa pobogu, da je to luksuz, ne bi tolike kompanije proizvodile motorcikle...sta mislite, kome oni to prodaju?! Pa nemoguce da na svetu toliko bogatuna ima :D :D :D...Isto je i sa kolima...Ali nazalost ovde narod tako "uce"...da je to luksuz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa tako ce ispasti,,dosta polomljenih motora sam gledao ovde kod nas  a bar pola je bilo 2 3 god svega staro,,lome se i krsevi ali dzaba ogranicenje uvoza kad ce tatin i mamin sin da dobije nov motor i da ga zakuca u ,,,,,,,bolje zabranite uvoz polovnih guma,i naravno tehnicki neispravnih motora,,u nemackoj ti tehnicki rade na sred puta u kombiju predvidjenim za to,pa ko nevozi tehnicki ispravan motor neka ga kazne iskljuce iz saobracaja itd itd,,,a nesto nisam cuo da ovi novi kinezi podlezu e3 standardu,mozda gresim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Lancia, ja nisam nikog etiketirao, samo sam rekao da ljudi koji imaju novca malo teze razumeju nas koji ga imamo manje. Kao sto sam rekao, ljudi grese ako misle da bi bilo manje nezgoda kada bi svi vozili nova vozila, to je problematika kojom se bave ljudi iz struke. I dalje tvrdim da ispravnost vozila ne zavisi iskljucivo od godista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

Kao sto sam rekao, ljudi grese ako misle da bi bilo manje nezgoda kada bi svi vozili nova vozila, to je problematika kojom se bave ljudi iz struke. I dalje tvrdim da ispravnost vozila ne zavisi iskljucivo od godista.

 

naravno da ne zavisi, ali svi sklopovi koji sačinjavaju jedno vozilo imaju svoj rok trajanja i vremenom gube svoja svojstva i performanse, i polako dospevaju za tzv. otpis. tako da mišljenje da je star motor, makar bio i detaljno održavan na "zapadu" po propisanom planu održavanja, što je malo verovatno, bezbedan posle 10+ godina kao što je bio i na početku "eksploatacije" je pogrešno!

ja sam diplomirani mašinski inženjer motornih vozila, i gledam na sve to iz jednog drugog ugla.

žao mi je što je moj post izazvao gomilu nezadovoljstva kod pojedinaca, i izbacio etikete kao što su "bogati" i "siromašni".. moj post nema nikakve veze sa novcem i bogatstvom, već sa funkcionalnošću i bezbednošću.

 

nemanje novca je jadan izgovor za stavljanje sopstvene glave u torbu!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Pa hajde onda da pogledamo statistiku saobracajnih udesa...veliku vecinu cine noviji motori... u veoma malom procentu (ako ne i nikakvom) je za udes kriva tehnicka neispravnost motorcikla (pazite, o automobilima ne pricam, krsine su to, i to upravo zato sto nema uvoza - razne raspadnute kecine, lade, jugoslavi, stare mecke 123, audiji iz 80-tih godina, askone, golfovi...sve moji vrsnjaci :D...).

 

Glavni krivac za udese u kojima ucestvuju motorcikli su saobracajna nekultura, nepostovanje propisa i ogranicenja brzine, i naravno neiskustvo samih motorciklista, cesto vodjenih filozofijom "ma kakva obuka, kakvi bakraci, prvo pa R1...na tome sam faca, na to se loze ribe).

 

Udesa u kojima su nekome "otkazale kocnice" na motorciklu ili mu otpao tocak "zbog zamora materijala" nema...

 

Sta za nekog znaci "bezbedan" motorcikl? Pa ja jos nisam seo na motorcikl koji se uz malo odrzavanja (znaci diskovi - plocice), bez obzira na godiste, ne moze naterati da koci bolje od 90% kola na ulici. Znaci dobre gume, ispravne kocnice (Znaci tehnicki pregled, po 200 000-ti put) i naravno, hladna glava.

 

Ako mi neko statistikom pokaze da do nesreca dolazi zbog tehnicke neispravnosti motorcikala usled "zamora materijala", rado cu podrzati ogranicenje uvoza...Koja to "svojstva i performanse" motorcikl gubi posle 10 godina? ...

 

Evo moj ce jedan da puni 9 ove godine, a drugi je star 17...garantujem da taj od 17 ima bolje kocnice od ovog od 9...tako bilo fabricki, tako ostalo...ljudi se cak i prevare, pa misle da je onaj stariji mladji...ali isto tako garantujem da ovaj moj od 9 godina bolje ide i koci nego kad je bio nov...nov disk, sinter plocice (koje tada nisu bile tako dostupne), i redovno menjanje kocione tecnosti...ja oba moja motora dignem na prednji sa dva prsta na kocnici...jesu to dovoljna "svojstva i performanse"? Treba li nekome vise od toga? Oba idu u drugoj na zadnji  "na gas", rade pravilno, i nikada me ne izdaju...znaci ispravna masina, ispravne kocnice...sve je to daleko iznad onoga sto je potrebno za normalnu voznju...to pokriva ekstremnu voznju i uslove eksploatisanja (za to je velika vecina motorckikala i napravljena...takmicenje u performansama je stvar trzisne konkurencije...).

 

Dakle, molim vas, samo argumentovano...realni dokazi iz realnog sveta...a ne ispitivanje pojedinih delova na stolu za ispitivanje materijala...ima neki deo koji ne moze da izdrzi opterecenje posle tih 10 godina? Puci ce ram? Kociona klesta? Otpasce tocak, viljiuska? Zadnji amortizer? Korman? To se izgleda cesto desava usred voznje, pa ljudi ginu...ili su razlozi ono sto sam ja naveo?

 

Nema tu zamora materijala...samo nepostojanja mozga i saobracajne kulture...

 

A to da je "nemanje novca jadan izgovor za stavljanje glave u torbu" ...pa evo ja polazim od sebe...moj nijedan motorcikl ne ispunjava te "iznad 6 godina" norme, oba su tehnicki ispravna i sigurna, nove gume, kocnice, redovno odrzavani...i ja bas ne vazim za nerazumnu osobu i za nekoga ko bi stavio glavu u torbu...2 zavrsena fakulteta, bivsi aktivan sportista i takmicar, sviram 2 instrumenta (sa zavrsenom muzickom), od svojih 31 godinu 12 se sam izdrzavam i radim, znaci osoba koja planira svoju buducnost i promisljeno bira korake u zivotu...ne licim bas na nepromisljenu osobu i nekog ko "trazi jadne izgovore da bi stavio glavu u torbu"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Kao sto sam rekao, ljudi grese ako misle da bi bilo manje nezgoda kada bi svi vozili nova vozila, to je problematika kojom se bave ljudi iz struke. I dalje tvrdim da ispravnost vozila ne zavisi iskljucivo od godista.

 

naravno da ne zavisi, ali svi sklopovi koji sačinjavaju jedno vozilo imaju svoj rok trajanja i vremenom gube svoja svojstva i performanse, i polako dospevaju za tzv. otpis. tako da mišljenje da je star motor, makar bio i detaljno održavan na "zapadu" po propisanom planu održavanja, što je malo verovatno, bezbedan posle 10+ godina kao što je bio i na početku "eksploatacije" je pogrešno!

ja sam diplomirani mašinski inženjer motornih vozila, i gledam na sve to iz jednog drugog ugla.

žao mi je što je moj post izazvao gomilu nezadovoljstva kod pojedinaca, i izbacio etikete kao što su "bogati" i "siromašni".. moj post nema nikakve veze sa novcem i bogatstvom, već sa funkcionalnošću i bezbednošću.

 

nemanje novca je jadan izgovor za stavljanje sopstvene glave u torbu!

 

 

 

bojan.p nisam mislio direktno na tebe kad sam pisao o onima koji imaju i onima koji imaju malno manje, nije uopšte bilo veze sa bogatim-siromašnim (motori su skupe sprave pa je možda otud tako izgledalo, ali to važi i za sve drugo), neću da ti se masam u struku jer bi to bilo neozbiljno sa moje strane, naravno sve što si rekao u vezi sa skolopovima i njihovoj izdržljivosti nakon godina upoterebe stoji.

 

ali ono što je u ovoj priči bitno je to da veoma mali broj udesa nastaje kao posledica neispravnosti vozila.

 

ako nekog baš interesuje ta tematika otići ću do škole (a nisam bio dve godine) i porazgovarati na tu temu sa profesorom iz bezbednosti saobraćaja. ali sećam se sa predavanja da su im dolazili gosti iz švedske i da su naši nastupili sa stavom "lako je vama, vozite nova kola" na šta su im onu odgovorili veoma argumentovano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

drugari, počeli smo malo da brkamo babe i žabe, polovično razumemo jedni druge, i pritom svađamo, što ne vodi ničemu.

uredba o ograničenom uvozu polovnih vozila, bilo 2, 6 ili 9 god starosti ima za ideju da spreči masovni dolazak isluženih vozila, koja se na "zapadu" prodaju veoma jeftino i samim tim su veoma interesantna našem siromašnom tržištu, na naše puteve i time spusti ukupnu bezbednost u saobraćaju na niži nivo. ta i takva vozila jesu otpad, i da nema ogromnog interesovanja za ista iz naše i okolnih zemalja njihova cena bi bila još niža, ili bi se poklanjala, kako bi vlasnici izbegli skupe troškove njihovog uništavanja. mi njima na taj način činimo uslugu dok samima sebi činimo "medveđu".

da li je starosna granica od 6 godina realna ili ne, i da li nakon tih 6 god vozilo ulazi u kategoriju nepoželjnih je sasvim druga priča, koju niko od žestokih protivnika ograničavanja uvoza nije spomenuo!? ja lično mislim da je granica od 6 god. prestroga, ali takođe mislim da mora da se ukine uvoz bez ikakvog ograničenja!

šta je po statistici veći uzročnik saobraćajnih nesreća, tehničko stanje vozila ili subjektivna krivica vozača je sasvim treća priča. ja takođe lično mislim da je više zastupljena subjektivna krivica samih vozača, koji su precenili svoje sposobnosti, ali u isto vreme i sposobnosti i tehničko stanje motora. ta priča opet može posebno da se razvija, ali nema direktne veze sa idejom ograničenja uvoza.

dalje tehnički pregledi, auto škole, ukupna saobraćajna kultura, vlada, režim, monopol, bogatstvo i siromaštvo.. i da ne nabrajam dalje takođe nemaju preterane veze sa ukidanjem liberalnog uvoza motora i uvođenjem kakvog-takvog reda i standarda. previše širi i razvodnjava temu, i daje nam veće mogućnosti za bespotrebne rasprave koje nemaju poentu.

 

red svakako treba da se uvede, i to je moja poenta. kakav i na koji način, to je već druga priča, o kojoj ja nisam iznosio svoje mišljenje. ako se otvori takva tema, rado ću ga tamo izneti.

 

shesti se bez ikakvog posebnog razloga ražestio na mene i moje postove, a da se pritom ja lično slažem sa većinom stvari koje je on spomenuo!!? moje "babe" je izbombardovao svojim "žabama", sa kojima se i ja uglavnom lično slažem, ali nemaju veze jedne sa drugima.

shesti, samo da znaš, da pre nego što sednem u auto ili na motor, sagnem se i pogledam da mi nisi namontirao neku eksplozivnu napravu ;D

 

i još nešto: nisam se ja rodio na novom motoru, već sam ga svojim rukama i glavom stekao, i lično me vređa kada karikirate moje izlaganje nebulozama tipa: "ko nema 800 EUR za kacigu ne treba.." ili "ko nema para za novi motor ne treba.." i slično!! ja nikog lično nisam etiketirao ni karikirao, dok nekolicina vas mene i željka (šmajsera) jeste. to je lična sramota i nekultura tih koji su to radili.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

"Nema tu zamora materijala...samo nepostojanja mozga i saobracajne kulture.."

 

Ovo je ono sto je najpametnije napisano.

A moje misljenje je 2 tocka su 2 tocka.

Mladji ili nov motor nece nauciti budalu da vozi u komplet opremi postuje zakone i da redovno odrzava motor, to je stvar pojedinca kao coveka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

"Nema tu zamora materijala...samo nepostojanja mozga i saobracajne kulture.."

 

Ovo je ono sto je najpametnije napisano.

A moje misljenje je 2 tocka su 2 tocka.

Mladji ili nov motor nece nauciti budalu da vozi u komplet opremi postuje zakone i da redovno odrzava motor, to je stvar pojedinca kao coveka.

potpuno tacno....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

shesti se bez ikakvog posebnog razloga ražestio na mene i moje postove, a da se pritom ja lično slažem sa većinom stvari koje je on spomenuo!!? moje "babe" je izbombardovao svojim "žabama", sa kojima se i ja uglavnom lično slažem, ali nemaju veze jedne sa drugima.

shesti, samo da znaš, da pre nego što sednem u auto ili na motor, sagnem se i pogledam da mi nisi namontirao neku eksplozivnu napravu ;D

 

Ma nismo do toga dosli :D ...

 

Izvinio sam se vec za svoje "reci u afektu :D"...jednostavno sam iznerviram nacinom na koji se u ovoj zemlji "resavaju problemi" (stavio sam pod znak navodnika jer pravog resavanja problema ustvari i nema)...i nisam shvatao da neko ko vozi motor moze to da podrzi...

 

Smatram da to nije pravi nacin da se reci ova situacija (ogranicavanje uvoza godinama proizvodnje), i da treba ici drugim putem, koji ce doneti dugotrajnije rezultate. Ima tu jos mnogo stvari, pominjao sam ih...kao sloboda izbora, trzista, trzisna konkurencija...koje ni u jednoj zemlji ne bi trebalo da budu ogranicene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

uh, sad mi je lakše.. mada još par dana će mi ostati tikovi da se saginjem dok se skroz ne opustim ;D ;D

 

opet se nismo skroz razumeli. ti pominješ neku "situaciju" koju treba rešiti, a ja pominjem konkretno uvođenje nekog reda i ograničenja uvoza polovnih motora. jer liberalan uvoz motora ostavlja prostor ekstremnim primercima da takođe na legalan način dođu na ulicu a to, složićeš se, nije dobro.

a za "situaciju" se i ja slažem sa tobom.

 

ja bi čak predložio da se ova tema izbriše, jer je predaleko otišla i ostala je bez smisla, i čitaoci kao i učesnici ne mogu nikakvu pouku ili korist iz nje da izvuku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

i još nešto: nisam se ja rodio na novom motoru, već sam ga svojim rukama i glavom stekao, i lično me vređa kada karikirate moje izlaganje nebulozama tipa: "ko nema 800 EUR za kacigu ne treba.." ili "ko nema para za novi motor ne treba.." i slično!! ja nikog lično nisam etiketirao ni karikirao, dok nekolicina vas mene i željka (šmajsera) jeste. to je lična sramota i nekultura tih koji su to radili.

 

ako se ovo odnosi na mene moram da kažem da nisam imao nameru da bilo koga etiketiram ili karikiram. bojane tebe nisam ni spomenuo, a šmajsera sam uzeo za primer jer je pominjan u tom kontekstu, inače ono što sam pisao o "ko nema 800 EUR za kacigu ne treba.." ili "ko nema para za novi motor ne treba.." odnosilo se na ljude koji tako razmišljaju.

 

u svom prvom postu si napisao "ko nema para da vozi potpuno ispravan motocikl možda bi trebalo da razmisli da li uopšte da sedne na njega", tu nisi pominjao nikakve godine starosti, ili neko hoće da kaše da stariji motori ne mogu da budu potpuno ispravni. (zamor materijala... pogledajte na koliko je novih R motora ove godine pukao ram)

 

već sam napisao da me ne zanima da li treba da se ukine uvoz jer o tome razmišljaju ljudi kojima je to posao i koji su kvalifikovani.

 

opet tvrdim da se saobraćajne nezgode najmanje dešavaju zbog neispravnosti vozila, i da kad bi svi vozili nova auta i motore to ne bi smanjilo broj saobraćajnih nezgoda.

 

još jednom se izvinjavam bojn-u.p i šmajseru, nisam imao nameru da ih uvredim u bilo kom smislu.

 

 

a da, do baba i žaba smo došli kad je neko rekao da će zabrana uvoza dovesti do manje saobraćajnih nezgoda i veće ispravnosti vozila. što po meni nema veze jedno sa drugim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

skroz OK tonovi za razmenu misljenja.

 

Ogranicenje uvoza i akcenat na njihovoj tehnickoj ispravnosti indirektno putem takve mere je samo ideja, inspirisana floskulom da ce se pre ugojiti radnik u fabrici cokolade nego radnik u fabrici eksera. Stvar je kompleksnija i resenja treba pre traziti u drugim idejama ali i ovo je pravac u razmisljanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 69 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: GS850G

Ovi se sigurno ne sekiraju oko uvoza.Radosti domaceg proizvoda.

404.jpg

hGJI3_3735pic01712sg5.th.jpg

Inace da se nadovezem na temu.Vozim motor koji je star 27 godina i tvrdim da je u boljem tehnickom stanju(hocu reci stanju ispravnosti) od vecine motora koji se voze po nasim ulicama,bili iz uvoza ili ne.Ne vidim zasto bi zabranjivali uvoz motora.Koliko ima taxi vozila na ulicama koji vrse javni prevoz  i u kakvom su stanju?Briga li je nekoga za to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Pre neki dan saznam od clanova MK Indjija da se uskoro uvodi zabrana uvoza motocikala starijih od 6 god.

Da li ste i vi naculi nesto slicno ili...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja