Jump to content

Moto Zajednica

Zamena rashladnje tecnosti na motorima

Recommended Posts

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Zelja mi je da napisete sve sto znate o tom poduhvatu. Koja rashladna tecnost, kako se menja,kako se ispusta visak vazduha i td. Imam yamahu majesty 250 ccm i nisam mogao doci do adekvatnog resenja pa sam to uradio na svoju ruku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Inace motor je 1996god.

Ovako sam uradio pa me vi ispravite ako sam pogresio dok nije kasno.

Ispustio sam stari antifriz na srafic koji se nalazi sa donje strane hladnjaka i ispraznio posudu. kad je sve iscurelo,inace bio je zeleni antifriz. zatvorio sam pomenuti srafic i nasuo novi antifriz u bocicu do oznake MAX zatim polako sipao u hladnjak do cepa upalio motor sa otvorenim cepom i on je povukao antifriz u sistem a poceo da izbacuje baloncice vazduha,zatim sam dodao jos malo antifriza i zatvorio poklopac hladnjaka i provozao motor jedno 10 km i nije podigao temperaturu ni do radne do duse po ovom hladnjikavom vremenu sam ga vozio. Da li sam trebao da uradim neko vazdusarenje? Rekao mi jedan momak da moze da mi strada agregat tako da sam u problemu sta da radim0zbunjen.gif0zbunjen.gif0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Na Yamahi majesty 150 koju sam svojevremeno imao postojao je sraf za ispustanje viska vazdufa negde u blizini termostata koliko se secam bilo je potrebno skinutu sediste da bi se prislo tom srafu. najbolje je da pronadjes service manual za majesty 250 tamo je sigurno opisan postupak zamene rashladne tecnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Da, ne odvrces skroz samo otpustis i kad prestane da izlazi vazduh samo dotegnes, i to obavezno uradi jer ako imas vazdusni cep negde moze da se pregreje i da ode dihtung glave a onda ces imati vodu u ulju i izduvne gasove u crevima i hladnjaku...

 

Sad je kasno ali za sledci put znaj da nije lose isprati ceo sistem destilovanom vodom pa ispustiti vodu pa tek onda novi antifriz... i vrsta antifriza ima veze sa dugovecnoscu dihtunga na pumpi vode ali to ti je sada najmanja briga...

 

Kad sve zavrsis pusti ga da radi u mestu i pipaj rukom crevo sto vodi vodu do hladnjaka (ne od hladnjaka do masine)ako nije mlako/toplo i krene da dize temperaturu gasi i nikako nemoj tako voziti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Da, ne odvrces skroz samo otpustis i kad prestane da izlazi vazduh samo dotegnes, i to obavezno uradi jer ako imas vazdusni cep negde moze da se pregreje i da ode dihtung glave a onda ces imati vodu u ulju i izduvne gasove u crevima i hladnjaku...

 

Uplasi me covece, iako vozim potpuno drugi tip motora i sve sam radio prema service manualu , sad me ubaci u dilemu sa tim srafom. :D Sad sam proverio, i kod mene tog srafa nema , nego pise da je potrebno polako sipati i ljuljkati motor nakon sipanja kako bi sav vazduh izasao napolje. :)

 

A sto se tice antifriza , bilo bi pozeljno da sipas antifriz koji je bas napravljen za upotrebu na motorima, tj koji je vec pomesan sa vodom u pravom odnosu i sadrzi te razne aditive. Ja koristim Bardahlov permanent special fluid. Takodje, nikako ne bi smeo da mesas antifrize, tj da dosipas zeleni u crveni i obrnuto. I bilo bi pozeljno da nakon sto istocis antfriz, sipas unutra destilovanu vodu, da spere ostatke prethodnog antifriza i nju posle istocis kako bi sipao novi. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Da, ne odvrces skroz samo otpustis i kad prestane da izlazi vazduh samo dotegnes, i to obavezno uradi jer ako imas vazdusni cep negde moze da se pregreje i da ode dihtung glave a onda ces imati vodu u ulju i izduvne gasove u crevima i hladnjaku...

 

Uplasi me covece, iako vozim potpuno drugi tip motora i sve sam radio prema service manualu , sad me ubaci u dilemu sa tim srafom. :D Sad sam proverio, i kod mene tog srafa nema , nego pise da je potrebno polako sipati i ljuljkati motor nakon sipanja kako bi sav vazduh izasao napolje. :)

 

Ovo sto sam napisao vazi za majesty 150 kojeg sam imao, moguce da je tako i na 250.

 

Kod nekih motora/skutera nema nikakvog srafa za ispustanje vazduha.

 

Recimo na Xcitingu 500 na kojem sam menjao antifriz srafa nema a procedura je krajnje jednostavna otkaci se donje crevo sa hladnjaka, ispusti se posuda sa antifrizom, napuni se posuda, napuni se hladnjak, upali se motor, par puta kratko po gasu, otvori se hladnjak dopuni se antifriz i kraj.

 

Uvek je najbolje pratiti proceduru iz service manuala za konkretan model jer se postupci od motora do motora razlikuju a posledice mogu biti ozbiljne, pogotovo ukoliko motor nema kazaljku za temperaturu vec samo lampicu.

 

PS. ako si ga vec vozio i nije se grejao ne bi trebalo da imas problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Jesi siguran da je za Xciting 500 tako jednostavna procedura? Cuo sam da je dosta komplikovanija od recimo Majesty.

 

Da siguran sam, cuo si dezinformaciju osim ukoliko neko smatra da skidanje plastika na Xcitingu cini proceduru komplikovanom, ja to ne racunam.

 

Evo vozim se na XC 500 nakon izmene antifriza na taj nacin (a takva je procedura po service manualu za XC 500) vec nekoliko kkm i nije digao temperaturu preko pola ni za milimetar cak i po najvecim vrucinama u voznji u dvoje uzbrdo.

 

Kod Xcitinga (ovo ne vazi samo za Xcitinga)je jako vazno da antifriz bude "bez silikata" nije bitno koji je proizvodjac jer ukoliko se sipa nesto sto sadrzi silikate odlazi dihtung pumpe za vodu pa pocne da curi na pumpi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

A kako da znas da li antifriz sadrzi silikate? Kod antifriza koji sam ja kupio (Modrica -40) to ne pise.

Da li je posledica nestrucnog menjanja antifriza samo povecanje temperature rada motora ili se moze jos neki problem manifestovati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

A kako da znas da li antifriz sadrzi silikate? Kod antifriza koji sam ja kupio (Modrica -40) to ne pise.

Da li je posledica nestrucnog menjanja antifriza samo povecanje temperature rada motora ili se moze jos neki problem manifestovati?

 

Tako sto citas ono sto pise sitnim slovima na pakovanju/nalepnici najcesce pise "ne sadrzi silikate". Ovakav antifriz se tesko nalazi jer uglavnom to ne pise nigde a to znaci da antifriz sadrzi silikate. Posledica sipanja ovakvog antifriza koji sadrzi silikate je curenje pumpe za vodu pa se onda ljudi pitaju zasto im pumpe tako brzo procure.

 

Posledica nestrucnog menjanja antifriza se manifestuje odmah u vidu stvaranja vazdusnih cepova u sistemu za hladjenje zbog kojih tecnost ne cirkulise, masina se pregreje itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9032 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Da prozborim koju na ovu temu

Postoje razliciti nacini ozracivanja sistema hladjenja u zavisnosti od modela tj fabrika kako je napravila ( automobili, motori, skuteri... ).

Pri zameni antifriza obavezno je ozracivanje sistema zbog stvaranja vazdusnog cepa, samim tim dolazi do pregrevanja agregata/motora sto za posledice popravka moze skupo kostati.

Na automobilu ima vise "tacaka" gde se ispusta vazduh ( hladnjak, kuciste termostata pre i posle, creva malog hladnjaka ) dok kod skutera/motora u glavnom se ispusta na kucistu termostata ( u vidu srafa ili tanje crevo ), na senzoru temp. motora ili karburatoru, opet sve zavisi od modela do modela.

Da razgranicimo "mesanje antifriza"

Mogu biti isti antifrizi ( hemijski ) razlicite boje i tu se odmah javlja "joooj nisi valjda pomesao antifriz, crcice ti ovo ili ono" sto nije tacno, boje se mogu mesati ali ne i hemija.

Zato pre zamene sipati tecnost za ispiranje tj ciscenje sistema hladjenja, ispustiti stari antifriz na najdonjoj tachci, sipati destilovanu vodu i ponoviti postupak da bi se ispralo, ispustiti d. vodu i sipati nov antifriz ( ovo je kad radis za sebe bez zurbe, mnogi majstori ispuste-zavrne-sipa i vozi misko )

Podesavanje jacine antifriza je takodje bitan faktor

Ako je antifriz jaci tj. tacka smrzavanja -40c i vise, moze dovesti do brzeg propadanja dihtunga glave, semeringa pumpe za vodu i slicno, jaci minus jaca hemija i samo nagriza, prvo gumene delove zatim aluminijum.

Fabricki na mom Satelisu -45c pa mi je kao u igrici pacman "pojeo" semering p. za vodu i procureo antifriz 0ljut2.gif zato sledi: ispustanje - ispiranje - sunut G12 do -15c i ozracen sistem - upaljen agregat - radna temp. motora tj. ukljucenje ventilatora hladnjaka i proba u voznji, tako da nema vise problema.

 

Mozda sam nesto preskocio ali nemoj te mi zameriti jer me ovaj moj mali deran zezaci za sve pare zajedno s'mamom u duetu2jee5.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Znate kako sam resio problem slusaj te sad svi koji vozite majesty. Znaci sednete na motor upalite ga i date gas i vozite i vozite i kad stignete ispred moto labaratorije dogovorite se sa njima i oni zamene rashladnu tecnost povoljno i sigurno znate da je sve ok... Ma ne da sam ga uradio nego svaka mi cast :lol::lol::lol::lol::lol::lol: aj bre da se ja tu sekiram i napravim steti 87puta vecu od cene antifriza sa ugradnjom :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :zdravo::zdravo::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2046 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

a sad kad vidim kako ce oni to da urade ja cu napisem ovde postupak pa ko hoce neka sam radi :takoje:

 

Bravo za ideju0takoje.gif.

A sad bi mogao da napises to sto si video1nanana.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Znate sta ima novo uradih to sam. Po upustvu koje sam postavio i sve lepo sljaka cak su mi majstori rekli da je princip dobar. Vazduh izadje i sam vremenom ako on ndize temperaturu sve je ok:-) tako da... Srecan sam:-):

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Juce sam rasklopio motor skroz i na vodenoj pumpi neosrafic za ispustanje vazduha. Bar ga nisam uspeo naci. Neka mi pomogne neko ko zna gde bih mogao da ga nadjem i da li ga ima uopste

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9032 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Znate kako sam resio problem slusaj te sad svi koji vozite majesty. Znaci sednete na motor upalite ga i date gas i vozite i vozite i kad stignete ispred moto labaratorije dogovorite se sa njima i oni zamene rashladnu tecnost povoljno i sigurno znate da je sve ok... Ma ne da sam ga uradio nego svaka mi cast :lol::lol::lol::lol::lol::lol: aj bre da se ja tu sekiram i napravim steti 87puta vecu od cene antifriza sa ugradnjom :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :zdravo::zdravo::zdravo:

 

 

 

 

Rade koenig user_popup.png

Postavljeno 14 December 2012 - 23:15 PM

 

Znate sta ima novo uradih to sam. Po upustvu koje sam postavio i sve lepo sljaka cak su mi majstori rekli da je princip dobar. Vazduh izadje i sam vremenom ako on ndize temperaturu sve je ok:-) tako da... Srecan sam:-):

 

Rade koenig user_popup.png

Postavljeno Danas, 11:45 AM

 

Juce sam rasklopio motor skroz i na vodenoj pumpi neosrafic za ispustanje vazduha. Bar ga nisam uspeo naci. Neka mi pomogne neko ko zna gde bih mogao da ga nadjem i da li ga ima uopste

Rade u cemu je stos sa tvojim problemom oko skutera 0zbunjen.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Znate kako sam resio problem slusaj te sad svi koji vozite majesty. Znaci sednete na motor upalite ga i date gas i vozite i vozite i kad stignete ispred moto labaratorije dogovorite se sa njima i oni zamene rashladnu tecnost povoljno i sigurno znate da je sve ok... Ma ne da sam ga uradio nego svaka mi cast :lol::lol::lol::lol::lol::lol: aj bre da se ja tu sekiram i napravim steti 87puta vecu od cene antifriza sa ugradnjom :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :zdravo::zdravo::zdravo:

 

 

 

 

Rade koenig user_popup.png

Postavljeno 14 December 2012 - 23:15 PM

 

Znate sta ima novo uradih to sam. Po upustvu koje sam postavio i sve lepo sljaka cak su mi majstori rekli da je princip dobar. Vazduh izadje i sam vremenom ako on ndize temperaturu sve je ok:-) tako da... Srecan sam:-):

 

Rade koenig user_popup.png

Postavljeno Danas, 11:45 AM

 

Juce sam rasklopio motor skroz i na vodenoj pumpi neosrafic za ispustanje vazduha. Bar ga nisam uspeo naci. Neka mi pomogne neko ko zna gde bih mogao da ga nadjem i da li ga ima uopste

Rade u cemu je stos sa tvojim problemom oko skutera 0zbunjen.gif

 

 

Iskreno moj problem je strah. Neki kazu taj vazduh ostaje i ode motor srugi da ce on taj visak izbaciti sam evo sad sam isao motorom od zeleznika do konjarnika noje postigao ni polovinu radne temperature. Znaci problem je strah

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Da, ali u jednom postu govoris kako si vozio motor u laboratoriju, a posle kako si to sam uradio. Zato te Satelis pita u cemu je stos.

I molim te, procitaj recenicu pre nego je posaljes, nije lako pohvatati sta si hteo reci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha majesty 250

Znaci ovako zamenio sam sam ali sam otisao u labos da je oni opet promene posto sam se uzentao da cu zeznuti nesto ali oni su mi rekli da je sve ok. Eto pa takoje to bilo. U poslednjem momentu sam odlucio to da uradim.Nadam se da je sad jasnije i sam sam sebe zbunio :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja