Jump to content

Moto Zajednica

Udes - na srecu bez posledica

Recommended Posts

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CRF250L

Ako bi mogao neko ko prati zakone i siguran je u cinjenicno stanje da prokomentarise ovo o cemu prica Hogar...

 

Ja sam bio prilicno ubedjen da je po novom zobs-u i kod nas izmenjen pogled na tu situaciju i da vise ne vazi ona stara da je uvek kriv onaj od pozadi. Vec krivicu moze snositi i onaj koji je zakocio ako je to ucinio naglo i bez potrebe.

 

Mislim interesuje mi da li se zna da je iko kaznjen po tom osnovu ili je to samo izgovor za nekaznjavanje onih kojima se moze...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: BGD - Zarkovo
  • Motocikl: HD Sportster 1200

Da se razumemo , nisam ja na strani dvotockasa , a protiv cetvorotockasa i sam vozim auto i reagovao bi isto.

Vozac vozi i odjednom uz kocenje skrece bez migavca!!!! Pa sto onda nije skrenuo tu gde je hteo nego je zapalio. Svestan je on bio da je napravio sranje.

Pricajte sta hocete ali to je ugrozavanje saobracaja i to sa predumisljajem.

Koliko odstojanje treba drzati da se izbegne sudar u toj situaciji?

Kad vozim motor ja drzim odstojonje od 10 i vise metara bas zbog takvih situacija ali ni to nije garant da cu moci da se zaustavim na vreme ako neka budala odluci da stane jer mu je tu trafika ili prodavnica.

Gde god nadjes zgodno mesto ti upali sva 4 i ostavi auto. Nema KULTURE u voznji. Niko ne postuje znakove, pravila u voznji....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Pošto ne živimo na "omraženom Zapadu" već u voljenoj Srbiji, govorimo o situaciji kod nas. I kod nas postoji u zakonu kluzula vozač ne sme bez razloga da nabode do 0, ali uvek postoji izgovor, tipa: "izleteo mi pešak (koji se u medjuvremenu teleportovao ko zna gde?, mace, kuce (ljubitelji životinja jel"te)" i ko zna koji već razlozi, i dok policija to kao aksiom primenjuje (osim u slučaju kada je neki "funkcioner" u pitanju, tada je u najboljem slučaju podeljena krivica) dotle je UVEK kriv onaj pozadi i to treba tako prihvatiti i ponašati se.

 

Jasno je da je u takvim slucajevima potreban svedok, pogotovo ako nije bilo kontakta izmedju vozila, kao sto je to bilo u ovom nasem slucaju na Avalskom putu. Tada bi mozda i bilo sanse za drugaciji "ishod" s obzirom na, kako kazes, praksu kod nas.

 

Cackajuci po netu, naleteo sam na jednu presudu cija bi argumentacija mozda mogla da pomogne i nekome kod nas, ne daj Boze, bio on u kolima ili na motoru ;):

 

Presuda suda u Minhenu od 27. jula 2001. (AZ: 345 C 10019/01)

 

Na semaforu za skretanje u levo je vozac naleteo na vozilo ispred sebe koje je u prvom momentu krenulo, a zatim naglo zakocilo. S obzirom da je vozilo ispred njega zakocilo bez razloga koji su relevantni u saobracaju, vozac nije snosio nikakvu odgovornost tj. nije morao da nadoknadjuje stetu.

 

Mali razmak ka vozilu ispred za sudiju nije bio bitan: U saobracaju velikih gradova zelene faze na semaforima moraju (optimalno) da se iskoriste. Da ne bi doslo do ometanja saobracaja dozvoljeno je na zelenom svetlu krenuti i sa malim odstojanjem u odnosu na vozilo ispred sebe.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Pre 20 godina sam učestvovao u saobraćajki i to sam zabo ženu u 128 od pozadi toliko da sam je izbacio u raskrsnicu 15m a 128 je pukla kao kosovski božur. I tom prilikom nisam bio kriv. Ni de facto ni de jure. Prosto, žena je zabola kočnicu na zeleno na sred pešačkog prelaza da bi popričala sa bratom preko puta. I pri tome je ugasila auto i povukla ručnu. Išao sam kod sudije i nisam platio čak ni kaznu za neprilagođenu brzinu (a ne da sam mu dao po gasu nego bruka). Dakle, to je u nekim prilikama funkcionisalo i pre novog ZOBS-a.

 

Možda je onda bilo drugačije gledanje na stvari, situacija je bila više nego čista jer je i ona priznala da je ugasila motor da ne troši gorivo i da je bilo zeleno. Za zakon, ona je bez razloga stala u raskrsnici na zeleno i time izazvala opštu opasnost. Mislim da i u novom ZOBS-u piše isto to ali je problem kako to dokazati. Ja sam imao sreću da je ona priznala sve što treba pa nije bilo razloga za bilo kakvu istragu ko je kriv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

@Scuba

Pa lako je tebi kada si drug "funkcioner" :nanana: (forum se računa, jel da?)

 

A zakon:

 

З А К О Н

О БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА НА ПУТЕВИМА

 

Члан 21.

Возач је дужан да, с обзиром на брзину кретања возила и друге

околности саобраћаја, возило држи на таквом одстојању и растојању од других

возила, односно учесника у саобраћају, да не изазива опасност и не омета

друге учеснике у саобраћају.

 

Члан 32.

Возач не сме нагло да мења начин вожње, осим у случају избегавања

непосредне опасности.

 

Члан 38.

Возач не сме нагло да успори возило, осим у случају избегавања

непосредне опасности.

 

Члан 42.

Возач је дужан да брзину кретања возила прилагоди особинама и стању

пута, видљивости, прегледности, атмосферским приликама, стању возила и

терета, густини саобраћаја и другим саобраћајним условима, тако да возило

може благовремено да заустави пред сваком препреком коју под датим

околностима може да види или има разлога да предвиди, односно да возилом

управља на начин којим не угрожава безбедност саобраћаја.

 

16. Одстојање између возила

Члан 82.

Возач мора да држи безбедно одстојање од возила које се креће испред

њега, тако да може благовремено да успори или се заустави, ако возило испред

њега успори или се заустави.

 

A u ovom "našem" slučaju gvozdenko nije ni po jednom članu ZOBS-a (čl.167-172) obavezan da svojim prisustvom "uveliča svečanost", jer faktički nije ni učestvovao u incidentu? Eventualno se tu može pozivati na svedoke, ali to je na tako dugačkom štapu da je to... :bljak:

 

A vinovnik, uvek može da se poziva na nepostojeće pešake, NLO, kuce, mace, i šta god... <_< a to je dokazivo do Q :(

 

Sve u svemu šestore oči i :moto3:

 

edit: zato u skoro svakoj prilici, sem kada baterije riknu, imam na glavi GOPRO što u mnogome olakšava bilo koju situaciju od "organa" pa na dalje... :aha:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: BGD - Zarkovo
  • Motocikl: HD Sportster 1200
Члан 32.

Возач не сме нагло да мења начин вожње, осим у случају избегавања

непосредне опасности.

 

Члан 38.

Возач не сме нагло да успори возило, осим у случају избегавања

непосредне опасности.

 

ovaj je izbegavao samo da da migavac nista vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

Dokaz? :stabre:

 

Da se razumemo, strašno mi je žao kolege i ja bi isto gvozdenka nabio na kolac, ali gledajmo realno koje su šanse da on to dokaže i sankcioniše ako izuzmemo "kosmičku" pravdu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

motor se ne vozi u novembru.

 

Ladno u papučama? ;)

Izvini, nisam mogao da odolim :moto3:

 

ne nego mi koji zapravo vozimo motore a ne neke tepsije sa kramponima od kojih mogu biciklu uzbrdo brze da teram ne treba da vozimo motore u novembru. hladan asvalt. ja i ovako predjem za sezonu preko 10 hiljada km a ne vozim u kasnim jesenjim i zimskim danima. samo vi peglajte zimi. to sto cete da navucete 300 bolesti i rizikujete da nedaj boze poginete jer je trag kocenja 30% veci nema veze. zato ja radije vozim 120 po centru grada i 300 na obrenovackom nego da radim ovakve gluposti ko vi sto radite, jer manje rizikujem. voznja motora u novembru je debilna.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

motor se ne vozi u novembru.

 

Ladno u papučama? ;)

Izvini, nisam mogao da odolim :moto3:

 

ne nego mi koji zapravo vozimo motore a ne neke tepsije sa kramponima od kojih mogu biciklu uzbrdo brze da teram ne treba da vozimo motore u novembru. hladan asvalt. ja i ovako predjem za sezonu preko 10 hiljada km a ne vozim u kasnim jesenjim i zimskim danima. samo vi peglajte zimi. to sto cete da navucete 300 bolesti i rizikujete da nedaj boze poginete jer je trag kocenja 30% veci nema veze. zato ja radije vozim 120 po centru grada i 300 na obrenovackom nego da radim ovakve gluposti ko vi sto radite, jer manje rizikujem. voznja motora u novembru je debilna.

Procitaj jos jednom sta si napisao i zapitaj se da li je to normalno. Ako mislis da jeste, onda potrazi strucnu pomoc.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3514 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

motor se ne vozi u novembru.

 

Ladno u papučama? ;)

Izvini, nisam mogao da odolim :moto3:

 

ne nego mi koji zapravo vozimo motore a ne neke tepsije sa kramponima od kojih mogu biciklu uzbrdo brze da teram ne treba da vozimo motore u novembru. hladan asvalt. ja i ovako predjem za sezonu preko 10 hiljada km a ne vozim u kasnim jesenjim i zimskim danima. samo vi peglajte zimi. to sto cete da navucete 300 bolesti i rizikujete da nedaj boze poginete jer je trag kocenja 30% veci nema veze. zato ja radije vozim 120 po centru grada i 300 na obrenovackom nego da radim ovakve gluposti ko vi sto radite, jer manje rizikujem. voznja motora u novembru je debilna.

Debilno je (i krajnje nekulturno) nazvati debilom nekog samo iz razloga što taj vozi motor u uslovima kada ti to ne činiš.

Evo ja svakodnevno koristim "tepsiju" u svim uslovima (već duže od trideset godina), još uvek nisam navukao 300 bolesti i još uvek nisam poginuo.1zvizduk.gif

 

A zašto misliš da je nekom bitno koliko ti brzo voziš kroz grad i na obrenovačkom (i zašto sam sebi persiraš u komentaru)?

 

 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

motor se ne vozi u novembru.

 

Ladno u papučama? ;)

Izvini, nisam mogao da odolim :moto3:

 

ne nego mi koji zapravo vozimo motore a ne neke tepsije sa kramponima od kojih mogu biciklu uzbrdo brze da teram ne treba da vozimo motore u novembru. hladan asvalt. ja i ovako predjem za sezonu preko 10 hiljada km a ne vozim u kasnim jesenjim i zimskim danima. samo vi peglajte zimi. to sto cete da navucete 300 bolesti i rizikujete da nedaj boze poginete jer je trag kocenja 30% veci nema veze. zato ja radije vozim 120 po centru grada i 300 na obrenovackom nego da radim ovakve gluposti ko vi sto radite, jer manje rizikujem. voznja motora u novembru je debilna.

 

Koristiš izraz debilno za nekoka ko vozi motor u Novembru, a šta misliš dali dotični u tvom postu nazvan debil ima drugo prevozno sredstvo osim motora?

 

Vidim kažeš da voziš 120 kmh po centru grada i 300 kmh na Obrenovačkom putu, šta misliš kako bi iskusan i zreo vozač motora nazvao takvu vožnju?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

 

 

Vidim kažeš da voziš 120 kmh po centru grada i 300 kmh na Obrenovačkom putu, šta misliš kako bi iskusan i zreo vozač motora nazvao takvu vožnju?

 

Debilna ??? :stabre:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Au jebote blam me je od toga sto si napisao.

 

Ti nema potrebe da komentarises, mozes samo da promenis forum sa tim friziderom sto vozis.

 

A na kom obrenovackom vozis 300? Jel samo do semafora ka Zelezniku ili izdrzis do krivine kod Ostruznice? Jesil probao malo dalje od Ostruznice ili Avale da se odvezes, Jastrebac, Divcibare, Rudnik, Tara, Zlatibor i tako to - poneka krivinica, malo gore-dole?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

Svako leto odem do Prokuplja, dole mi je selo. Dole postoji bukvalno, ali bukvalno staza na kojoj nema saobracaja. Ruta je Bresnicic-koncic-gornja bresnica-velika plana-merovac-mala plana. Za celu rutu u najgorem slucaju naidjem na tri automobila bukvalno, a cela staza je u ovom stilu. to je nesto savrseno kakva je to deonica za voznju

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

i radije cu samo leti da vozim brzo na takvim putevima sa minimum rizika, nego na kasnu jesen i zimu da uopste sedam na motor. to je bila poenta mog posta. a shakali sa foruma odma navalili na mene sa prozivkama, zato uzvracam tako bezobrazno, jer ocigledno zasluzuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

i radije cu samo leti da vozim brzo na takvim putevima sa minimum rizika, nego na kasnu jesen i zimu da uopste sedam na motor. to je bila poenta mog posta. a shakali sa foruma odma navalili na mene sa prozivkama, zato uzvracam tako bezobrazno, jer ocigledno zasluzuju.

 

Svejedno, ono o debilnosti ti baš i nije trebalo. Eto ja se ne vozim, ja putujem motorom i u novembru. A što se staze oko Prokuplja tiče, mojim afinitetima više odgovara Prokuplje-Beli kamen-Žitni potok. Stvar ukusa, onaj tvoj pravac mi ravan mnogo, a i sa druge strane planine sam. Reci mi samo, kojim putem dolaziš do Prokuplja? Ja biram Aranđelovac-Topola-Trstenik-Župa-Ćelije-Blace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 377 postova

i radije cu samo leti da vozim brzo na takvim putevima sa minimum rizika, nego na kasnu jesen i zimu da uopste sedam na motor. to je bila poenta mog posta. a shakali sa foruma odma navalili na mene sa prozivkama, zato uzvracam tako bezobrazno, jer ocigledno zasluzuju.

 

Svejedno, ono o debilnosti ti baš i nije trebalo. Eto ja se ne vozim, ja putujem motorom i u novembru. A što se staze oko Prokuplja tiče, mojim afinitetima više odgovara Prokuplje-Beli kamen-Žitni potok. Stvar ukusa, onaj tvoj pravac mi ravan mnogo, a i sa druge strane planine sam. Reci mi samo, kojim putem dolaziš do Prokuplja? Ja biram Aranđelovac-Topola-Trstenik-Župa-Ćelije-Blace.

 

koj pravac? gotovo da nema pravca na deonici koju sam opisao. samo od male plane do bresnicica je veci pravac, sve ostalo je bukvalno krivina za krivinom i u najboljem slucaju 150-300m pravca. a do prokuplja uglavnom idem auto putem, jer skoro uvek nosim neke stvari kad idem u selo. veruj mi, ova deonica sto sam napisao je sigurno u top 5 u srbiji po tom pitanju. prvo zato sto je bukvalno nov asvalt, drugo zato sto prodje 100 automobila godisnje tuda. sem na pravcu mala plana bresnicic.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja