Jump to content

Moto Zajednica

Bucni ili tihi auspusi

Recommended Posts

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: suzuki rmz 450 i drz 400

e ovako,po meni

nije dobro ni bucno ni tiho...

bucno nije dobro jer sam pre manje od mesec dana vozio po ns-u i na kraju sam otisao do misheluka,i tad je dosetao pandur i rekao mi je ...decko ostajes mesec dana bez motora.... 8)

a moja faca je bila :'( neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee,,neeeeeeeeeeee,,,neee i ne

hehehe

a ja debil skinuo top i satvio neku glupavu limenku cisto da mi ne baca vatru na nogu i tako se bez topa vozikao ceo dan...ehhehe

i poslepola sata moljenja i par telefonskih poziva,uspeo sam da zadrzim motor kod sebe,

a sto se tice glasnoce auspuha,jbg...ni jedan komsija te nece voleti jer ces uvek biti bucan...

tako da ipak nije bitno dali je bucan ili tih....vazno je da imas ceo auspuh,da nebi imao problema ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Ne razumem na osnovu cega bi mogao da ti ODUZME motor? Po kojem zakonu, sta si uradio?

I moj motor je jako bucan, tako je napravljen fabricki i on sad treba da ga oduzme zato sto ga je fabrika takvog napravila a prosao sam tehnicki pregled i dozvolili su mi da ga registrujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova

Ne razumem na osnovu cega bi mogao da ti ODUZME motor? Po kojem zakonu, sta si uradio?

I moj motor je jako bucan, tako je napravljen fabricki i on sad treba da ga oduzme zato sto ga je fabrika takvog napravila a prosao sam tehnicki pregled i dozvolili su mi da ga registrujem.

 

Pa ako policajac proceni da je motor prebucan, mislim da ima pravo da te posalje na vanredni tehnicki pregled. A on je ipak umesto lonca imao limenku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Ok jasno mi je zbog limenke  :D extra, ali me interesuje dali stvarno postoji precizan zakon u nasoj zemlji o jacini buke koji sme da pravi fabricko motorno vozilo i kakve su sankcije?

Moje misljenje je da tako nesto ne postoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Činjenica da je motor po izlasku iz fabrike ovakav ili onakav, ne znači da je svuda legalan. Ako se ne varam u Japanu ne možeš da registruješ motore veće kubikaže, na primer. E sad, što se naše države i zakona tiče, sećam se da sam nekada davno pročitao u zakonu da motorno vozilo ne sme da proizvodi više od XX dB zvuka (bez obzira da li je to fabrički tako ili ne), ali vrlo je verovatno da se taj zakon ne sprovodi praktično. Mislim, znamo svi kako se kod nas obavlja tehnički pregled...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Kao vozac razlicitih naprava i u posedu imao rezonantne auspuhe i na automobilima i na dva mopeda, mislim da je tisha varijanta bolja.

 

Zashto je po meni bolja tisha(srednja varijanta cujnosti 50-100m)

 

1. Onaj koji vozi ispred u 99.9% slucajeva, nastavlja da vozi onako kako je vozio. Vozi pravo, skrece, ili trece pri brzini kojom to radi i propisima kako je to naznaceno. E jebi ga ako se nesto desi u 0.01%. Neko je kriv ili automobilista ili motorista, ili obojica uglavnom.

 

  Ako se izduv cuje a nije nenametljiv ne dolazi do skretanje paznje ostali ucesnicima i njihove nagle reakcije, tipa kocenja, pomeranja u stranu, a neko bas krenuo u tu stranu, moze da dodje do totalne frke-blokade coveka za volanom ispred ako ste bucni. Krece u pomeranje u drugu traku i ostalo, jer nije u sitaoaciji da proceni da li mu je iza majstor bajker-motorista ili debil bez kacige sa 1100ccm3 koji ni nevidi i jos nije razmislio sa koje ce strane da vas obidje, bilo da ste u kolima ili na motorciklu.

 

  Ja sam na automobilu imao poprilicno problema sa dodanim izduvom od par KS i bucnijim. Bio je na BMW-u, i nekoliko puta se desilo da kad pridjem leti ljudima od pozadi da nastane panika, jer je izduv i KN filter pravio buku na 100-400m u zavisnosti od razdoblja dana i lokacije (centar, periferija, saobracaj), i poludeo sam na taj izduv i KN a bio je ekstra. Par tih ekcesnih situacija su izbegnute rastojanjem i smanjenjem brzine, a metez koju napravish sa bucnijim auspuhom je velika i opsana).

 

Bucniji auspuh tera da se motorcikl vozi konstantnim brojem obrtaja ili povecanjem da bi se dobio zvuk, i onda se tezi zvuku, sto oduzima paznju, iskusio i na motorcicu i na automobilu, i od sada samo standardni ili za nijansu bucniji.

 

Vibracije od bucnog-sportskog-rezonantnog izduva uticu na mnoge faktore, samim tim jer su nize frekvence u pitanju, pa dolazi i do rasklimavanja sistema, i moze uticati na psihu jer su neke frekvence stetne za coveka koje se necuju uvek ali se cuju i teraju od muke ka agresiji, to je slaganje harmonika, pa bi mogao neki ETF-ovac koji je bolje potkovan da objasni ovaj princip iz akustike, to im je na ispitu. Svim deluje nebitno ali je veoma bitan!!!

 

Sve sam rekao u prilog tishem ili srednjem izduvu, tako da o bucnom necu ni da pricam.

 

Glasam za Tishe sisteme!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja mislim da vi nemate pojma svi kolektivno. ;D  Najbolji zvuk ima Jugo 45 koji nema otvorene izduve.... a nema ni granu.

 

Nego direkt iz bloka! pa kad "nabije" 3.500 obrtaja ceo Marshic u KG je ustao na noge lagane...

 

Znate kako kazu cigani iz KG-a? "Ako smo Cigani nismo Marshicani ;)"

 

Izvinite ako sam otishao malo u OFF....

 

Probajte da ne pucate pare za izduve nego sasecite granu odma iza bloka pa kad se pojavite iza coska milicija nece vas nanishaniti radarom nego Tetejcem ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja volim da se motor čuje ali ne prejako. Zbog bezbednosti, bolje da zvuk auspuha malo prodrma neko uspavanog  kamiondžiju koji sluša turbo folk:). U saobraćaju treba mašina da se čuje ali ne previše (neko je ovde rekao da će po novom zakonu uvesti neku kontrolu buke samo ne znam kako će to naši organi sprovesti u delo i kada).

Zvuk HD volim!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ne razumem na osnovu cega bi mogao da ti ODUZME motor? Po kojem zakonu, sta si uradio?

I moj motor je jako bucan, tako je napravljen fabricki i on sad treba da ga oduzme zato sto ga je fabrika takvog napravila a prosao sam tehnicki pregled i dozvolili su mi da ga registrujem.

 

  S to se zakona tice - mislim da je ZOBS u pitanju ( zakon o bezbednosti u saobracaju ) . Znam da sam u nekom zakonu citao o tome, i koliko se secam buka koju pravi motorcikl - ne sme da predje 94, ili 96 decibela. U Novom Sadu je policija jos pre 25 godina imala taj uredjaj za merenje, i tad su isto oduzimali motore ( u to vreme automatike, apn-e i petnaestice sa rezonantnim auspusima ), i princip je bio taj da ti sleduje kazna, a motor mozes dobiti tek kad doneses fabricki auspuh, montiras ga i prodjes merenje !

  Originalni marvinzi, sebrinzi i ostali koji se kupuju kao dodatna oprema, u uputstvu za montazu imaju napisanu i deklaraciju sa podacima za taj top ( povecanje snage, u kojim obrtajima i slicno, a dat je i podatak koliku buku proizvode u decibelima ).

  U evropi takvi zakoni postoje jos odavno. U nemackoj ne smes da stavis nista na motor - ako to nema atest. Ako je neko video saobracajnu od nemackog motora - u njoj sve pise sta je stavljeno na njega ( oklop - atest, gepek - atest, komande - atest i slicno ) . Bez toga nema registracije.  E pa ljudi hteli smo u evropu - vreme je i da se malo dovedemo u red, a ne da na izduvne grane kacimo kojekakve konzerve i ko zna sta. Kad se nasa policija bolje opremi ili pocne da upotrebljava uredjaje koje pretpostavljam imaju i drugi gradovi osim N. Sada - verovatno nece na ovom forumu ni biti diskusija ovakvog tipa .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Ja sam za neki kompromis, ni fabricki, a ni skroz otvoreno. Da ostali vozaci budu svesni motora, ali da se ne traumiraju. Istina drugaciji efekat proizvode razlicite konfiguracije agregata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 791 postova
  • Lokacija: Зрењанин
  • Motocikl: Sv650n

pa za mene-mladog momka, bitno je da se cujes. ono, da se u gradu ribe okrecu i kazu : ''uuuu, ko je taj sexy stvor na tom motoru'' :P... zato je na mom motoru mali otvoreni auspuh marke ''TORA" postavljen ;D

 

post-4174-12879004422615_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

moj ortak (i shef) ima harley sportster 883 sa skroz otvorenim izduvima :)

 

kad dodje do mene u Keve Jevre (majke jevrosime) tresu se prozori na zgradama i ljudi proviruju da vide sta se desava :D

 

uh ... obozavam taj zvuk ... TO je pravi zvuk, a ne onaj koji proizvode zujalice, trkalice itd. (mada to je i stvar ukusa)

 

 

dakle .. moj izbor .. LOUD PIPES! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

moj ortak (i shef) ima harley sportster 883 sa skroz otvorenim izduvima :)

 

kad dodje do mene u Keve Jevre (majke jevrosime) tresu se prozori na zgradama i ljudi proviruju da vide sta se desava :D

 

uh ... obozavam taj zvuk ... TO je pravi zvuk, a ne onaj koji proizvode zujalice, trkalice itd. (mada to je i stvar ukusa)

 

 

dakle .. moj izbor .. LOUD PIPES! :)

 

Ma nemate vi pojma  :D  ja putujem po svetu u potrazi za zemljotresima da bi cuo pravi zvuk  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

pa veruj mi njegov harley nije daleko od zvuka zemljotresa, grmljavine, munja, gromova itd :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja