Jump to content

Moto Zajednica

Da li GPS (navigacije) lažu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

Da li je moguće da (GPS),tj, navigacije pokazuju manju brzinu od stvarne.

Na nekoliko različitih automobila i nekoliko različitih modela navigacije odstupanja kilometar sata o brzine koju prikazuje GPS bila su uvek slična (oko 10km/h, brzina oko 130 km/h).

U mom slučaju navigacija je bila Beker, automobili Fiat Croma i Pežo 407 i odstupanje je bilo 10km/h u oba slučaja i to ne u jednom trenutku već sve vreme vožnje.

Znam da kilometar sat laze, ali da laže za 10 ili više km/h i da laže isto u dva različita automobila malo je čudno.

Neka ideja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da li je moguće da (GPS),tj, navigacije pokazuju manju brzinu od stvarne.

Na nekoliko različitih automobila i nekoliko različitih modela navigacije odstupanja kilometar sata o brzine koju prikazuje GPS bila su uvek slična (oko 10km/h, brzina oko 130 km/h).

U mom slučaju navigacija je bila Beker, automobili Fiat Croma i Pežo 407 i odstupanje je bilo 10km/h u oba slučaja i to ne u jednom trenutku već sve vreme vožnje.

Znam da kilometar sat laze, ali da laže za 10 ili više km/h i da laže isto u dva različita automobila malo je čudno.

Neka ideja?

 

Navigacija ti je tacna, automobili lazu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

aako su menjane gume i, a sa njima i dimenzija preumatika lazu kilometar satovi . meni navigacija iz telefona pokazuje tacnu kilometrazu na motoru i vozilu , dok na drugom autu nije ispravna kilometraza pa pokazuje manje to jest tacnu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Satovi u kolima lazu i sa pravim gumama...na svim kolima. I na svim motorima. Samo je pitanje koliko...obicno sto je veca brzina vise lazu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2496 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja testirao na mom autu,koliko se sećam sada bilo je to pre jedno mesec dana,do nekih 60-70km/h sat je pokazivao veću brzinu mislim7-8km a od 80-140 pokazivao je 10km veću brzinu nego što je navigacija pokazivala.Taj dan sam 2 X merio i isti su bili rezultati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Da li lažu brzinomeri ili ne, ne bih smeo da tvrdim. :neznam:

Ipak, postoji ona teorija da su fabrički naštelovani da pokazuju 10ak % manje od prave trenutne brzine, ne bi li time, indirektno, uticali na bezbednost u saobraćaju.

Predjenu kilometražu pokazuju realno (i jednu i drugu stvar je relativno lako utvrditi).

 

Tako da: moj glas u pogledu verodostojnosti očitanih podataka svakako ide GPS-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Da li lažu brzinomeri ili ne, ne bih smeo da tvrdim. :neznam:

Ipak, postoji ona teorija da su fabrički naštelovani da pokazuju 10ak % manje od prave trenutne brzine, ne bi li time, indirektno, uticali na bezbednost u saobraćaju.

Predjenu kilometražu pokazuju realno (i jednu i drugu stvar je relativno lako utvrditi).

 

Tako da: moj glas u pogledu verodostojnosti očitanih podataka svakako ide GPS-u.

 

Misliš 10-ak % više u odnosu na pravu brzinu.:takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Da li lažu brzinomeri ili ne, ne bih smeo da tvrdim. :neznam:

Ipak, postoji ona teorija da su fabrički naštelovani da pokazuju 10ak % manje od prave trenutne brzine, ne bi li time, indirektno, uticali na bezbednost u saobraćaju.

Predjenu kilometražu pokazuju realno (i jednu i drugu stvar je relativno lako utvrditi).

 

Tako da: moj glas u pogledu verodostojnosti očitanih podataka svakako ide GPS-u.

 

Misliš 10-ak % više u odnosu na pravu brzinu.:takoje:

 

Da kolega, potpuno si u pravu, pogrešio sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Brzinomeri lažu, ali brojač kilometara ne! Fama radar i navigacije su potpuno sinhronizovani, uverio sam se na svojoj koži, na žalost...:(

 

Eeee, tu već nisam pogrešio, rekao sam da brojači pokazuju realno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Krajem devedesetih godina prošlog veka pao je dogovor izmedju proizvodjaća automobila.

Da merači brzina poznatiji u narodu ka cajgeri budu podešeni da pokazuju 10 km više od stvarne u cilju povećanja bezbednosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R

Meni pokazuje 10% vise nego sto stvarno jeste, tako da, sto je veca brzina vise laze... sa nekoliko navigacija i telefona sa navigacijom i na nekoliko automobila probano... naravno verujem vise navigaciji...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Kod drugara na clio-u,i kod zeta na reno 21,pokazuje u kilometar tacnu kilometrazu...Drugar vozi clia 150km/h,150km/h pokazuje navigacija...Ja zamenio tablu(bmw e30)i odjednom auto mi ide mnogo bolje...Lele,rekoh sta mu je sad,podivljao ko tinejdzer kada opipava prvu sisu....Izadjem ja na magistralni put,razvucem ga po cajgeru blizu 170km/h(nisam mogao vise,morao sam da kocim)kad ono pogledam na navigaciji 143km/h)vratim staru tablu,a ona laze za 5-6km/h,na bilo kojoj brzini,i ujedno se smorim ko pas..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Krajem devedesetih godina prošlog veka pao je dogovor izmedju proizvodjaća automobila.

Da merači brzina poznatiji u narodu ka cajgeri budu podešeni da pokazuju 10 km više od stvarne u cilju povećanja bezbednosti.

 

Ja mislim da je ovo vise da bi im automobili delovali udobniji... Inace ja sam vec pitao nesto slicno ovde pa mi je Stari Roker objasnio kako da nastelujem sat i merio je u KM tacno, e sada posto sam opet promenio sat zbog dnevne km ceka me isto podesavanje i podmeravanje. Inace mislim da je navigaciji tolerancija 0,5 km da pogresi...

 

Ja sam skidao kazaljku ali opruga koja vraca osovinu kazaljke tu istu osovinu vrati u minus tako da kada samo vratim kazaljku na O onda pokazuje jedno 15 km vise, zato na satu postoji reper prema kome se podesava kazaljka sto ja u pocetku nisam znao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

citao sam negde teoriju da je to samo i iksljucivo do elektromehanike satova

naime, ocitavanje na menjacu je tacno, usled cega je i predjena brzina tacna, ali razlog laganja satova nastaje usled nemogucnosti da se taj mehanizam napravi tacnim

elektroimpuls aktivira elektormagnetnu kotvu ciji posao je da okrene kazaljku u jednom pravcu, a opruga vuce kazaljku nazad ka nuli. Spregu tih sila mi vidimo kao prikazanu brzinu

 

u praksi u najvecem broju slucajeva su kilomtar satovi najneprecizniji oko polovine skale, a kako se skala primice ekstremima bilo ka nuli ili max brzini, greske su sve manje

 

licno sam se u sve to dosta puta uverio i moji rezultati govore da pri 30-40-50kmh su odstupanja jako mala, na 100-120-130 ume da bude po 5-10kmh u plusu, a pri jednom slucajnom testu dohvativsi brzinu od 220, gps log mi je zabelezio 217, tako da to potvrdjuje ovu pricu iznad

razlog zasto pokazuje vise, a ne manje je ja mislim taj sto je, kad je vec nemoguce prikazati tacno, bolje da se prikaze vise, a ne manje, bas iz gorepomenutih bezbednosnih razloga

 

uzmite bilo koji digitalni brzinomer i vidite da li on namerno pokazuje 10% vise zbog tog nekog dogovora iz devedesetih godina ili pokazuje tacnu brzinu sa eventualnom greskom od 1-2 u plusu ili minusu

 

jednom prilikom sam i video negde listu preciznosti brzinomera i znam da su japanci bili na prvom mestu i kod njih su odstupanja bila svega oko par km/h

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi, ni GPS nije svemoguć

Njegova odstupanja mogu da budu značajna(na navigacijama ima opcija da softver ucrta vašu poziciju baš na ulicu ucrtanu na karti i ako je prema podatcima vaša pozicija prema podatcima sa senzora negde na krovu obližnje zgrade ili u voćnjaku pored puta-bar na mom Garminu je tako)

 

A da ne pričamo o podatcima dobijenim na nekom Android telefonu na primer

 

Provera je jednostavna pogotovo na nekom putu na kome je moguće održavati konstantnu brzinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

sto se u milimetar preciznih koordinata i same navigacije hoce da pogresi, ali sto se brzine tice (ako ne juris deseti deo kilometar casa) nema mnogo mesta za omasku

 

on odredi 2 tacke, pa neka je i sa greskom od 30 metara (sto je na otvorenom putu nemoguce), izracuna vreme izmedju njih i dobije brzinu

najobicniji digitron koji radi kao digitalni kilometar sat, samo sto eto umesto 2 impulsa sa menjaca, ima 2 ocitavanja sa satelita

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Da, ali ako on maši 30 metara, za jednu tačku, ne mora da će i za drugo merenje da bude ista greška.

 

Što znači da on može da za 2 tačke koje su udaljene 100m da kaže da su udaljene 130 ili 70 a možda i skorz nepreciznije odredi.

Čak i najprecizniji GPS(pa i GLONASS) imaju lepa odstupanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

dao sam tvrd primer, nije tako u praksi

stavise, refresh rate u ocitavanju je sasvim dovoljan da on, uz eventualno skakutanje po 1 eeeventualno 2kmh, za nasu amatersku upotrebu pokazuje savrseno tacnu brzinu

 

poredio sam gps i digitalni merac kod mene na motoru i to je to, za razliku od gps-a i brzinomera u autu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

GPS uredjaji su najtacniji merač brzine koji mi, obični smrtnici, imamo prilike da koristimo.

 

S tim da kod njih ima par caka - za maksimalnu preciznost potrebna je konstantna brzina, i što je veća brzina, oni su tačniji. Ovo posledenje zato što rade, kao što neko već napisa, na osnovu proste matematike - predjeni put u datom vremenu.

 

Konkretno, Garmin deklariše da njihovi uredjaji pri konstantnih 60 km/h odstupaju do 0,02 km/h, što je beznačajno, a nema razloga da ostali budu išta neprecizniji.

 

Jedina preciznija sprava od GPS-a je laser. Čak i oni stari policijski radari su imali "toleranciju" od 10% koja je mnoge spasila gubljenja dozvole...

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova

Da, ali ako on maši 30 metara, za jednu tačku, ne mora da će i za drugo merenje da bude ista greška.

 

Uglavnom znaci da ce i za sledecu tacku odstupanje biti isto jer se sama greska javlja zbog uticaja atmosfere (i jonosfrere) na brzinu talasa, a atmosfera (i jonosfrera) je ista na tim susednim tackama.

 

Tako da je udaljenost izmedju te 2 tacke tacna a samim tim i brzina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja