Jump to content

Moto Zajednica

Stara planina

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 128 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KLE 500

Pozdrav drugari, mnogo vremena prođe od mog prethodnog mini putopisa, ali tu sam, vozim i slikam, pa evo, da podelim nešto i sa vama.

 

Život piše čudne priče, iz dana u dan, iz sata u sat, iz sekunde koja upravo prođe u trenutak koji samo što nije, i tako u krug. Volim što mi ponekad bude dozvoljeno da neke od tih trenutaka zamrznem, dokle god je bajtova i piksela, platna ili papira sa kapljicama boje, ta sekunda je moja, večno.

 

Na kraju dana takve trenutke pamtimo, ostaju u našim mislima bez obzira da li smo ih slikali ili ne, a ova 2012 za mene je dobra godina, sve šta je bitno ide kako treba, osećam se dobro, sretan sam, ispunjen i zadovoljan.

 

Nedavno sam bio na Tari, prelepa planina, mirna i tiha, savršena za odmor, i uz izuzetak predela oko Predovog Krsta, jako pitoma, prepuna kadrova koji odmaraju oči i leče dušu.

 

Od usamljenog drveta

tara-01.jpg

 

do dubokih starih šuma koje kao da su izašle iz Tolkinovih knjiga i u kojima, čini se, sve je moguće.

tara-14.jpg

 

Preko idiličnih pašnjaka

tara-10.jpg

 

i kristalnih jezera

tara-08.jpg

 

do savršeno krivudavog puta koji vodi ko zna gde.

tara-13.jpg

 

Tara je opet, vrlo specifična, živa je, pitoma, otvorena za sve one koji njome prolaze slučajno ili namerno, ne pravi razliku.

 

Nakon prelepog odmora na Tari, povratak u realnost, a za mene je ta realnost u tom trenutku bila bubanje, bubanje i još malo bubanja, ispitni rok. Još pre sam planirao kako bih mogao posle ispita da odem na Staru planinu, da se malo prisetim iste, i da ispravim neke greške od pre par godina.

 

Sad već davne 2006 godine bio sam na Staroj planini, na dva točka, međutim sa samo jednom konjskom snagom :), ali tada su stvari bile drugačije, negde smo žurili, jurili, nismo dozvolili da osetimo, da upijemo ono šta Stara planina jeste - prava i jedna od poslednjih oaza divljine. Tada sam na Staroj planini bio sa dva drugara, biciklima, u avanturi koju i dalje smatramo našom najvećom, kada smo iz Dojkinaca na vožnju krenuli u 6 ujutro, a po mesečini prelazili brdo koje deli Paklešticu i Dojkince, ne bi li se vratili do našeg planinskog doma u Dojkincima oko 1:30, smejući se pričajući "šta li sad ovi misle, kad vide tri idiota na biciklima kako tumaraju po njihovom selu posle ponoći".

 

I tako, šest godina kasnije, eto mene opet na Staroj planini, ovaj put idem sam, drugačiji sam, smiren, nigde više ne žurim, želim na miru, bez žurbe da slikam šta tada nisam mogao, imao vremena, ili jednostavno nisam umeo.

 

Za razliku od Tare koja raste i diše (sa ljudskog aspekta), Stara planina ima sasvim suprotnu situaciju, sela umiru i ljudi odlaze, takva situacija čini jednu vrlo specifičnu sredinu, punu kontrasta, pomeranja i mirovanja, života i hm... nedostatka istog.

 

Iz Beograda do Pirota se stigne relativno brzo, samo je dosadno, a onda iz Pirota kuda ko želi.

 

stara-1.jpg

 

stara-1-2.jpg

 

Moja destinacija je bila Slavinja, računao sam da pošto ću stići popodne, imaću taman vremena da slikam Rosomačke lonce, nadao sam se da ću tamo naći i mesto da prespavam, međutim nisam, u Pirotu je bio vašar, celo selo otišlo u Pirot, nigde nikoga nema, srećom, na putu do Slavinje, u selu Rsovci, video tablu "Sobe na izdavanje", tamo sam na kraju noćio, kod porodice Jovanović (061/2276-091).

Da ne skrećem mnogo sa teme..

 

Put ka Slavinji.

_MG_9093.jpg

 

Rosomački lonci, još se zovu i kanjon Rosomače, a u Slavinji pratite samo putokaze za "Grlo", navodno se okolna sela prepiru koji naziv je pravilan :), naša posla. Na putu ka Slavinji, nakon što sam video kakvo je stanje u Visočkoj Ržani sa vodom i vodostajem, počinjem da razmišljam kakva će situacija biti sa vodom u kanjonu, na svu sreću, mislim da je vode bilo taman koliko treba. Pošto sam poklonik teorije da slike govore više od hiljadu reči, evo nekoliko iz "Grla".

 

_MG_9111.jpg

 

_MG_9112.jpg

 

_MG_9121.jpg

 

_MG_9134.jpg

 

_MG_9157.jpg

 

Na putu ka loncima, ima jedna stara vodenica, koja priča neku svoju priču o onome šta je nekad bilo i tome kako sada jeste, gomile uspomena, tuge i suza, sreće i ljubavi, prepričavaće u nedogled drveće, jer više nema ljudskog glasa da ih priča.

_MG_9101.jpg

 

A priroda živi, kao reka, ne mari mnogo za nas

_MG_9186.jpg

 

negde juri brzo, da stigne što pre

_MG_9182.jpg

pa onda opet stane, baš je briga.

 

Valjda je na nama da je doživimo kako znamo i umemo, kad smo kod toga, ipak je ovo BJB, nema smisla da nema motora, ovo je moj verni konj, nije me izdao, verno slušao kuda da ide i kako, ubeđen sam da je i on uživao koliko i ja, u svom pravom okruženju

_MG_9167.jpg

sad baš gledam sliku, vrlo reprezentativan, to je prvi dan kad sam stigao, posle kao da smo se nadmetali ko je prljaviji :).

 

Spavao sam kao top, rekao bi da sam čuo vukove kako zavijaju, i nisam se prevario, kažu moji domaćini da muče veliku muku sa njima, valjda zbog suše, nema niko šta da jede, od maja kapi kiše nije palo. Pričaju priče iz okolnih sela, gde vukovi u sela silaze, jezivo.

 

Rsovci - tipično selo za ovaj kraj, gasi se, pre 70ak godina bilo je blizu 2000 ljudi i ako me sećanje služi preko 400 000 (da, nisam pogrešio nule) ovaca, a sada, 100njak ljudi i 500 ovaca.

 

_MG_9330.jpg

 

_MG_9339.jpg

 

_MG_9340.jpg

 

 

Ali, sreda je bila određena za nešto drugo, ne za slikanje sela, posle doručka, krenuo sam da pronađem Ponor, put ka Dojkincima od Visočke Ržane je odličan, skoro savršen, međutim izuzetno opasan, na ovoj deonici nema rupa, ali ima mnogo krivina, put je izuzetno uzak, i uvek je problem što iza krivine može da leži/stoji ili bleji, koza, krava, ovca ili nešto slično. A kroz Brlog i Dojkince vožnja podseća na neku igricu gde je cilj izbeći kokoške, i danas sam naučio da je kravlja balega VRLO klizava :).

 

Dolazim u Dojkince, i raspitujem se za ponor, mada znam u kom se pravcu nalazi, tada pre šest godina sam ga ja našao, međutim tada sam lako preneo biciklo kuda sam hteo, a sada imam 200kg koje ne mogu da mrdnem, čovek mi objašnjava kuda da idem, i na pitanje kako ću tamo, na šta ja odgovaram pa motorom, on sa rezervom kaže "paa, loš je put, srećno, srećno".

Za svaki slučaj, palim garmina, i kao land ili water feature, ne sećam se sada tačno, pronalazi "Ponor", kaže vozi pravo, 8km, e sad, ne znam koliko mi je vremena trebalo za tih 8 km, pravio sam dosta pauza da pijem vode, da odmorim ruke i noge, sve vreme u prvoj, sretan kao malo dete što sam uzeo nove gume pre puta, malo ljut na sebe što sam hteo da uštedim na zadnjoj gumi (o ovome kasnije), i nakon 500 metara visinske razlike (Dojkinci su na 900, a ponor na 1400m) vidim da je vredelo.

 

I nije mi žao

panorama.jpg

 

vrhovi se nižu, sloj po sloj, ostaju misli o tome šta je tamo, može li se tamo na dva točka, i šta li se vidi sa onog brda poslednjeg u nizu.

_MG_9239.jpg

 

_MG_9240.jpg

 

A čovek se lako zanese, gledajući u daljinu, zaboravi na sitne detalje na metar od njega.

_MG_9250.jpg

 

 

E da, ponor, evo ga:

_MG_9267.jpg

 

a ono šta ga čini posebnim je ono šta je u njemu

_MG_9273.jpg

 

atmosfera u "pećini" je nešto što se rečima teško može opisati, dan je bio savršen, bez oblačka na nebu, a temperature oko 34C, u ponoru hladnoća koja u kosti ulazi, vlaga koja rosi na jakni, a o temperaturnim extremima svedoče i ledenice, da, ledenice.

_MG_9276.jpg

 

Dugo sam sedeo dole, izgubio pojam o vremenu i prostoru, a lagano me prvo zima, zatim glad vrate u stvarnost, kada sam se popeo nazad na sunce, isparavao sam. Pogled na sat me ni malo ne raduje, vec je pola 2, a danas sam mislio toliko toga da vidim i slikam, tad se naljutim na sebe, obećao sam da neću žuriti, makar video i slikao samo jednu stvar, neću nigde da žurim. OK, to sam rešio, sad da nešto jedem, čuo sam da u Vrelu ima pastrmka, brže bolje ću ja sad tamo.

 

_MG_9291.jpg

 

 

E sad, najveći problem Stare planine, i ljudi koji žele da je istraže je logistika, ja volim da jedem, i to mnogo, šta ću :), a većina vas zna kakva je glad u planini, pogotovo nakon teškog napora, to je glad kakva ne može da se poredi sa običnom, to je jedan sasvim novi nivo gladi, i sa tako gladan, idem ja putem do Vrela, kad ono, ne radi, zašto ne radi, ne zna se, kada će raditi, ne zna se, verovatno svi otišli u Pirot na vašar. I šta ću, jedno 20ak KM do hotela Stara (to je valjda stari planinarski dom, preuređen nedavno), koji je na putu između Rsovaca i Pirota, da utolim glad.

Dve pastrmke na žaru, dupli pomfrit, dupla paradajz salata sa sirom i lepinja, nestali su sa stola, nisam čak ni slikao (a mislio sam), toliko sam gladan bio :).

 

Trebalo je posle ručka popiti kafu, malo odmoriti, ne može se odma na motor, i prođe dan, 5 popodne, šta sada, idem do vodopada Tupavac, što znači nazad u Dojkince, pa lagano.

Imam još jednu zamerku, veliku, u poslednje vreme svuda nešto čujem pozivaju se ljudi na Staru, ima šta da se vidi, Stara planina bogata vodom, vodopadi itd, ako zanemarimo činjenicu da će ljudi ako nisu poneli hranu na planini biti gladni, imamo još jedan problem, a to je što će VRLO teško naći sve te lepote.

Izuzetak su možda Rosomački lonci koji su od Slavinje vrlo lepo markirani i obeleženi i lako ih je naći.

 

Tupavac sam našao uz pomoć GPSa, inače ga ne bi našao, međutim, ni kap kiše od maja meseca ima svoju cenu, vodopad tupavac bez vode

_MG_9294.jpg

 

Kada sam se spustio nazad u dojkince i rekao meštanima da nema vode, svi su rekli kako moraju otići da vide, jer se malo kod seća da je ikada bio suv :(...

 

Most koji vodi do vodopada, nema potrebe reći da nije za motor :)

_MG_9304.jpg

 

Već je kasno, Dojkinci su ušuškani između dva brda, sunce zalazi rano, temperatura opada brzo, a sa njom i količina svetla, kao neki novi svet, smena dana i noći.

Mrak se strpljivo i besčujno zavlači ispod korenja, smešta u krošnje i krije ispod lišća, neka nova stvorenja izlaze, dok druga beže da nađu bezbedno mesto gde će čekati novi dan.

 

Ja se radujem, pada noć, jedva čekam da vidim kako se vide zvezde, međutim, neko je odlučio da mi pokvari planove, ne mogu tu ništa uraditi, ni ja, ni zveze, nadjačao ih je, slabo se vide, a dok on šepuri u svom sjaju

_MG_9313.jpg

 

meni ostaje da noćno nebo Stare planina slikam neki drugi put, nadajući se da je svetlije i sjajnije od onoga sa Tare:

tara-02.jpg

 

 

Sa jutrom, vreme je i za polazak nazad.

Topli Dol, Paklešticu, Piljske vodopade, Arbinje i Midžor ostavljam za neki drugi put, ali hteo sam samo da bacim oko na Zavojsko jezero pre nego krenem dosadnim putem nazad za Beograd.

panorama2.jpg

 

 

Eto, toliko :), nadam se da sam barem delimično uspeo da vam prenesem atmosferu, ako krenete putem stare planine, dobro planirajte hranu i gorivo, pumpa jedino u Pirotu, putevi su jako loši, jako puno kamenja, odrona, drveća i rizle, a o rupama da ne pričam.

 

Moj verni konj je KLE, 97 godište, standardan, uz par izmena, enduro/cross fuzasteri, povišeni enduro korman sa štitnicima, a što se guma tiče, TKC 80 napred, i Scout nazad, uz napomenu da mi je malo krivo što nisam uzeo TKC i nazad.

 

Pitanja, sugestije, kritike i komentari, više nego poželjni.

 

Pozdrav!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 36

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 305 postova
  • Lokacija: Blizu granice!
  • Motocikl: KLE 500

Dobro opisano i slikoviti prikazano, svaka čast! :takoje:

A Midžor i okolinu možemo zajedno iz pravca Kalne da obiđemo, samo javi na vreme! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: XTZ 750 Super Tenere

S obzirom da sam bio peske gore mogu ti reci odlicno si proso. Put od dojkinaca uzvodno je vrlo interesantan sve dok ne dodjes do daske preko koje dalje neces moci :zvizduk: Javi se kad budes dolazio sledeci put da popravimo te utiske oko hrane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Одлично написано!!! Лепо срочено и тако сервирано да се мора полако конзумирати! Супер добре слике!!! :takoje: Чиме си сликао? Плусић за труд и рад!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 128 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KLE 500

Hvala na komentarima,

 

@Bocca

1. rizle ima dosta, rupa isto, pogotovo na putevima koji spajaju sela, ali nista nemoguce, samo lagana i oprezna voznja, postoje jako uski putevi, jer ih shuma i granje lagano jedu, a dosta sirokih kamiona koji voze drva, samo pazljivo i svuda se moze.

2. Informacije, pa, vec sam bio jednom na staroj pa sam znao sta zelim videti ponovo, a google earth je odlican izvor informacija, jedini problem je posle to i naci :).

Sto se aparata tice, da 450D boluje od lose dinamike senzora, cini mi se da su to malo resili updejtom firmwarea, ali ja ovaj aparat vec imam godinama i navikao sam se na to, najveci problem njegov je sto neki delovi slike pregore, smanjim malo za 1-2 nivoa expoziciju nego sto bi trebalo i kasnije se tamniji delovi lakse izvuku a nista bas ne pregori.

A drugo, objektivi su jako bitni, ja nekako sve nedostatke tela nadoknadim objektivima, 70-200F4L i 10-22, odlican combo za sve, nista od slika nije spajano u HDR.

 

@Sr3ck0

Canon 450D + Canon EF 70-200F4L + Canon EF-S 10-22 USM, i naravno stalak (Velbon sherpa), bez filtera.

 

@acam

Interesantno, tada davno kad sam bio, mi smo od dojkinaca preko krvavih bara i tri cuke dosli do toplog dola, to sam i sada mislio da uradim, ali nije bilo vremena, a ti mostovi mmmm... zanimljivo, eto prilike za avanturu neki drugi put :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Kakve putopise pisu i fotkaju ovi sa KLE-ovima... cudo jedno!

 

BIli smo nas par motorima na Staroj skoro, ali ne mozemo da se pohvalimo da smo mnogo togai videli. Kao sto ti rece, tesko se to sve nalazi. Grlo smo bezuspesno trazili iduci kanjonom reke, a i obroncima. Po GPS-u smo uspeli da stignemo veoma blizu, ali ne do samog grla. Sisli smo do kanjona sa nekog puta na brdu, nismo isli iz sela. Ocito greska. Otici cu na Staru ponovo, sledeci put detaljnije i spremnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rider on the storm, 1272 postova
  • Lokacija: Dojčland
  • Motocikl: Pesadinac

@Sr3ck0

Canon 450D + Canon EF 70-200F4L + Canon EF-S 10-22 USM, i naravno stalak (Velbon sherpa), bez filtera.

 

Uff..L objektiv a ni wide nije za bacanje :care:

 

PS: da te ne hvalim previse da se ne uobrazis,ali stvarno su vr` fotke..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

E sad kad si se odmorio, nazad pa na Midzor, Hvale Alpe a neznaju koja je lepota na Staroj planini, i da znas nekad mi bude krivo zasto je sve tudje lepse od naseg. Uzivao sam citajuci, ali da sledeci put povedes suvozacicu.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Šabac/Beograd, Srbija
  • Motocikl: Nekad bilo: V-Strom 1000 2014, Fazer 600 S2 '09, V-Strom 650 '05, CBR 600RR '06; Suzuki GS 500F '04, Kymco Agility Sport 50

Svaka cast za fotografije! 0takoje.gif

 

Kad sam video onu neba i meseca, poceo sam da sumnjam da su tvoje. Svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja