Jump to content

Moto Zajednica

Africa: lezaj na zadnjem tocku ima lufta

Recommended Posts

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin rd03

Treba mi savet kako da najkvalitetnije sredim zadnji tocak na Africi rd03. Jedan lezaj ima malo lufta (ulazi lagano) u tocak. Trenutno je stavljen sa lepkom, malo kirnovan i sad tocak vise nema lufta, ali bih ja to ipak da resim malo kvalitetnije. Je l ima neko iskustva sa ovime? Moja ideja je da nadjem majstora koji bi ubacio biksnu. Da li neko zna gde bih to mogao da uradim i da li to uopste ima smisla raditi?

 

Zamenu tocka kao najskuplje resenje bih prihvatio samo ako ne moze drugacije da se resi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veseli stomatolog , 860 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: dl 650

ja sam cuo da slon moze da visi sa slamcice( receno u filmu JFK), prica se da je covek bio na mesecu davnih 60ih proslog veka, a i cuo sam da je neka zena rodila osmorke, ali NIKAD, ponavljam NIKAD nisam cuo da je neko lepio lezaj tocka lepkom i da je uspelo......ali svakim danom nesto novo cujes......0stabre.gif0stabre.gif0stabre.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Na manjim i laksim motorima za neko vreme pomaze tecni metal,e sad za afriku i njenu tezinu neznam koliko bi sluzilo.Najbolja varijanta je zamena glavcine(nemora se menjati ceo tocak),postoji mogucnost i ubacivanja biksne ali moze da se proba naci lezaj prve vece mere spoljnog precnika pa ako ima dovoljno mesa na glavcini obraditi prema novom lezaju i problem je uspesno resen.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin rd03

ja sam cuo da slon moze da visi sa slamcice( receno u filmu JFK), prica se da je covek bio na mesecu davnih 60ih proslog veka, a i cuo sam da je neka zena rodila osmorke, ali NIKAD, ponavljam NIKAD nisam cuo da je neko lepio lezaj tocka lepkom i da je uspelo......ali svakim danom nesto novo cujes......0stabre.gif0stabre.gif0stabre.gif

 

 

Dobro ljudi ja trazio savet, a dobio... 0zbunjen.gif Nije kao da sam lepio OHO lepkom.

 

http://www.useloctite.com/filephotos/documents/Retaining_Solutions_Guide.pdf

 

Nije koricen Loctite, nego neki nemacki lepak pravljen bas za to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

nasao si crkvu gde ces da se molis :D

ni za lepak za lezajeve nisu culi, a ti trazis savet :lol: :lol: :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

ja sam cuo da slon moze da visi sa slamcice( receno u filmu JFK), prica se da je covek bio na mesecu davnih 60ih proslog veka, a i cuo sam da je neka zena rodila osmorke, ali NIKAD, ponavljam NIKAD nisam cuo da je neko lepio lezaj tocka lepkom i da je uspelo......ali svakim danom nesto novo cujes......0stabre.gif0stabre.gif0stabre.gif

Svaki dan tehnologija napreduje, tako da ces cesto cuti tako nesto sto do juce nije bilo moguce u mnogim sferama tehnike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Ovde neki ljudi očigledo čitaju i postavljaju komentare koju nemaju veze sa životom. E sad ajd što oni to rade nego i zbunjuju one koji traže pomoć. Komentari tipa: brate za ovo nikad nisam čuo.... su stvarno nepotrebi čoveku kojem treba pomoć.

 

Edukacije radi. MAN i VOLVO (mislim ako je neko čuo za ove proizvođače kamiona) su od skoru prestali da koriste klinove na vratilima menjača već koriste lepak. Preciznije LOCTITE. Zašto? Zato sto je jeftinije i brže nego napraviti klin, žljeb, ugrejati i upresovati zupčanik. E sad da ne navodim sve malo pronjuškajte internetom.

 

Dakle postojie LOCTITE lepkovi koji pokrivaju zazor od 0 - 0,25mm i od 0,25 - 0,5mm. Tvoj sigurno nije veći od ovog. Ako uspeš to da nađeš zalepi i ne brini da li će držati. Držaće sigurno. Lepak jeste skup ali vredi. Kada se skida tako lepljen ležaj mora da se ugreje da bi lepak izgoreo kao bi mogao da skineš ležaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

simo o cemu ti pricas?!?! objasni ti meni sta da zalepi na lezaju, lagere?!?! I kako onda da okrece?? Lezaj kad dobije luft, se menja i ne vidim sta tu ima da se lepi i da se filozofira dalje! I taj najskuplji lezaj je sigurno jeftiniji od bar duplo od tog lepka! Plus, kod afrike nema zegera pa da bude zamena lezaja ne znam kolko komplikovana(a i da ima to nije nikakva nauka)!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pero, izgleda ne razumes o cemu se ovde radi. Kuciste gde stoji lager se pojelo i tu je zazor koji treba popuniti, a ne u samom lageru.

p.s. lager je jedno, a lezaj je nesto drugo, afrika na tocku nema lezajeve, nego lagere.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ovde neki ljudi očigledo čitaju i postavljaju komentare koju nemaju veze sa životom. E sad ajd što oni to rade nego i zbunjuju one koji traže pomoć. Komentari tipa: brate za ovo nikad nisam čuo.... su stvarno nepotrebi čoveku kojem treba pomoć.

 

Edukacije radi. MAN i VOLVO (mislim ako je neko čuo za ove proizvođače kamiona) su od skoru prestali da koriste klinove na vratilima menjača već koriste lepak. Preciznije LOCTITE. Zašto? Zato sto je jeftinije i brže nego napraviti klin, žljeb, ugrejati i upresovati zupčanik. E sad da ne navodim sve malo pronjuškajte internetom.

 

Dakle postojie LOCTITE lepkovi koji pokrivaju zazor od 0 - 0,25mm i od 0,25 - 0,5mm. Tvoj sigurno nije veći od ovog. Ako uspeš to da nađeš zalepi i ne brini da li će držati. Držaće sigurno. Lepak jeste skup ali vredi. Kada se skida tako lepljen ležaj mora da se ugreje da bi lepak izgoreo kao bi mogao da skineš ležaj.

jeste,,na pola mm, mozes da povuces lager u jednu stranu pa da popunis lepkom i onda stoji ukoseno...

bog izmislio strug biksnu,navarivanje,,nema tog lepka koji ce drzati lager u centru,,pola mm je mnooooooogoooooooo, a rukom da odredis 2,5 desete tamo amo i da ga podelis lepo,,nema od toga nista.....moze za neku masinu sto melje paradajz i orase...ali za zadnji tocak,,nebih,,leziste lagera je od aluminijuma,pojelo se ,a lepak ima d aobrije za sekundu...da je zazor 0,1 mm ili ti deseta,,tu i tamo moglo bi,mozda i do 2 desete,

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

simo o cemu ti pricas?!?! objasni ti meni sta da zalepi na lezaju, lagere?!?! I kako onda da okrece?? Lezaj kad dobije luft, se menja i ne vidim sta tu ima da se lepi i da se filozofira dalje! I taj najskuplji lezaj je sigurno jeftiniji od bar duplo od tog lepka! Plus, kod afrike nema zegera pa da bude zamena lezaja ne znam kolko komplikovana(a i da ima to nije nikakva nauka)!

pero, manje pisi, vise citaj i uci!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

Ovde neki ljudi očigledo čitaju i postavljaju komentare koju nemaju veze sa životom. E sad ajd što oni to rade nego i zbunjuju one koji traže pomoć. Komentari tipa: brate za ovo nikad nisam čuo.... su stvarno nepotrebi čoveku kojem treba pomoć.

 

Edukacije radi. MAN i VOLVO (mislim ako je neko čuo za ove proizvođače kamiona) su od skoru prestali da koriste klinove na vratilima menjača već koriste lepak. Preciznije LOCTITE. Zašto? Zato sto je jeftinije i brže nego napraviti klin, žljeb, ugrejati i upresovati zupčanik. E sad da ne navodim sve malo pronjuškajte internetom.

 

Dakle postojie LOCTITE lepkovi koji pokrivaju zazor od 0 - 0,25mm i od 0,25 - 0,5mm. Tvoj sigurno nije veći od ovog. Ako uspeš to da nađeš zalepi i ne brini da li će držati. Držaće sigurno. Lepak jeste skup ali vredi. Kada se skida tako lepljen ležaj mora da se ugreje da bi lepak izgoreo kao bi mogao da skineš ležaj.

jeste,,na pola mm, mozes da povuces lager u jednu stranu pa da popunis lepkom i onda stoji ukoseno...

bog izmislio strug biksnu,navarivanje,,nema tog lepka koji ce drzati lager u centru,,pola mm je mnooooooogoooooooo, a rukom da odredis 2,5 desete tamo amo i da ga podelis lepo,,nema od toga nista.....moze za neku masinu sto melje paradajz i orase...ali za zadnji tocak,,nebih,,leziste lagera je od aluminijuma,pojelo se ,a lepak ima d aobrije za sekundu...da je zazor 0,1 mm ili ti deseta,,tu i tamo moglo bi,mozda i do 2 desete,

ala imam ruku, svaka mi cast!

zalepih taj lezaj i drugar se odvezao sa motorom bez problema! biksnovanje jeste bolje resenje, samo, dok ja nadjem strugara koji je voljan da to odradi, posto su vecina njih umetnici i dok ja sacekam da on dobije inspiraciju i odradi procice 10 dana, ovo je bilo brze i lakse, a koliko vidim radi, za prvu pomoc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

prilikom lepljenja navuce osovinu i osovina drzi lager da ne stoji ukoseno. Ako su druga dva lagera u tocku dobra, oni ce da drze osovinu maltene u centru, ako o bude odstupanja 0,2 ili 0,3 mm nije strasno jer ni jedan enduro tocak nije idealno okrugao.Nije lepljenje nista losije od biksnovanja, samo je problem tokom skidanja sto mora da se greje da bi se skinuo lager.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2150 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: africa twin, durmitor, cb750 boldor

prilikom lepljenja navuce osovinu i osovina drzi lager da ne stoji ukoseno. Ako su druga dva lagera u tocku dobra, oni ce da drze osovinu maltene u centru, ako o bude odstupanja 0,2 ili 0,3 mm nije strasno jer ni jedan enduro tocak nije idealno okrugao.Nije lepljenje nista losije od biksnovanja, samo je problem tokom skidanja sto mora da se greje da bi se skinuo lager.

sada ce pera da nas naduva opet :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jeste,jeste,,taj lepak je tvrd u pm,,,,

ja bi ipak to biksnu pa makar se zezao i 2h sa tim,neznam kod vas,ali kod mene strugar to resi cas posla sve,kad je vec skinut tocak caskom se to odradi,no dobro,zbog tih takvih budzenja nije ni cudo sto vam te africke skrkle crkavaju svaki cas...:nanana:

mozda za prvu pomoc uz moguce posledice...ja ipak nebi to radio....

meni je lako,strugar mi je pored kuce,,cnc,itd... i resen je uvek da uzme 500dinara za taj posao..a vi lepite;;lepak isto tolko kosta a nesigurniji je...

a aco,0,2mm ili 0,3mm je u mehanici mnogo....ali bas bas mnogo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ovde neki ljudi očigledo čitaju i postavljaju komentare koju nemaju veze sa životom. E sad ajd što oni to rade nego i zbunjuju one koji traže pomoć. Komentari tipa: brate za ovo nikad nisam čuo.... su stvarno nepotrebi čoveku kojem treba pomoć.

 

Edukacije radi. MAN i VOLVO (mislim ako je neko čuo za ove proizvođače kamiona) su od skoru prestali da koriste klinove na vratilima menjača već koriste lepak. Preciznije LOCTITE. Zašto? Zato sto je jeftinije i brže nego napraviti klin, žljeb, ugrejati i upresovati zupčanik. E sad da ne navodim sve malo pronjuškajte internetom.

 

Dakle postojie LOCTITE lepkovi koji pokrivaju zazor od 0 - 0,25mm i od 0,25 - 0,5mm. Tvoj sigurno nije veći od ovog. Ako uspeš to da nađeš zalepi i ne brini da li će držati. Držaće sigurno. Lepak jeste skup ali vredi. Kada se skida tako lepljen ležaj mora da se ugreje da bi lepak izgoreo kao bi mogao da skineš ležaj.

Ma glupi šveđani ne umeju da urade kućišta i osovine u toleranciji pa zato lepe :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

jeste,jeste,,taj lepak je tvrd u pm,,,,

ja bi ipak to biksnu pa makar se zezao i 2h sa tim,neznam kod vas,ali kod mene strugar to resi cas posla sve,kad je vec skinut tocak caskom se to odradi,no dobro,zbog tih takvih budzenja nije ni cudo sto vam te africke skrkle crkavaju svaki cas...:nanana:

mozda za prvu pomoc uz moguce posledice...ja ipak nebi to radio....

meni je lako,strugar mi je pored kuce,,cnc,itd... i resen je uvek da uzme 500dinara za taj posao..a vi lepite;;lepak isto tolko kosta a nesigurniji je...

a aco,0,2mm ili 0,3mm je u mehanici mnogo....ali bas bas mnogo....

ma ti si staromodan majstor koji ne prihvata novotarije :nanana: Inace slazem se, kome je strugar u blizini zgodnije mu je da mu napravi biksnu nego da kupuje lepak koji isto kosta.Samo je pitanje kako ce da nabije tu biksnu koja je debljine zida 0.5mm ili ce mozda da obradjuje glavcinu da bi mogao da ubaci biksnu debljeg zida, a da bi obradio glavcinu mora da ima ohoho veliki strug ili da skida zice sa tocka da bi samo glavcinu mogao da stavi na strug... i tako sve neke komplikacije se javljaju, a u sustini je prosta stvar, samo se nabije biksna :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja