Jump to content

Moto Zajednica

Africa: lezaj na zadnjem tocku ima lufta

Recommended Posts

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa,,vis,ovde ima strug kojiprima komad do 300kg,,i precnika 1metrcic bez muke....za kilazu nisam bas 100%siguran,ali mu nebi bio prvi put da radi meni tockove,,vec imam 4prerade razno raznih felni za super moto...pa smo svasta nesto obradjivali....ni jedan lepak nemoze da bude kao sto je odlivak .....pa cak moze tocak i da se navari,crvena varenje ,i to profi varenje ...ja samo sigurne stvari mogu kao resenje da prihvatim,moze i da se radluje,kirneruje itd,ali,,,zna se sta je dobro i sigurno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

p.s. lager je jedno, a lezaj je nesto drugo, afrika na tocku nema lezajeve, nego lagere.

 

Koja je razlika? Ja sam mislio da su to domaća i strana reč za istu stvar. 1neznam.gif0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2839 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Kug-lager je kuglični ležaj.

 

Običan ležaj je kao biksna (stara srpska reč :D), urađen od sinter bronze ili sličnog materijala. Ume da se zove i gliko ležaj (dvodelni).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Kolega Boklic je po meni 100% u pravu obrada glavcine i biksna (ili kako sam i ja vec rekao mozda moze da se nadje lezaj nesto vece spoljne mere pa netreba ni biksna)a takodje je odlicno resenje i navariti materijala pa posle obraditi na fabricku meru.Lepkovi pomazu u nekim slucajevima i ja licno ih i koristim,ali mislim da za tocak to nepije vodu.Jedna je stvar zalepiti lezaj u kucistu koji trpi konstantna opterecenja bez naglih udaraca a druga stvar je na tocku pogotovu sa nasim silnim rupama na putevima,posle par upada u udarne rupe pustice lepak sigurno.Puno je pametnije skinuti i glavcinu pa uraditi kako treba nego eksperimentisati,imao sam dosta prilika da vidim raznorazne eksperimente koji se nisu bas slavno zavrsili tj. zarvsili su u radionici kod majstora koji ima posle takvih intervencija tri puta vise posla a naravno i musteriju puno vise kosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Auuuuuuuu brate al se ovde šopa....

 

Žao mi je što nisam bio na forumu juče i preključe. Evo par stvari koje bih hteo da dodam.

  1. ko je spomenuo lepljenje ležaja i kuglica u ležaju??? Lepi se spolji prsten ležaja za kućište.
  2. Prilikom lepljenja se vodi računa da ležaj bude u centru NARAVNO i to nije problem. Slobodnom rukom naravno da ne može ali se zato prvo napravi priprema za posao koji radiš.
  3. 0,5mm nije veliki zazor. Misli se na ukupni zazor od 0,5mm ili ti 0,25mm po strani (po poluprečniku). Proizvođač lepka se ogradio da garantuje do tog zazora. Probao i radi na mnogo ozbiljnijim i opterećenijim sklopovima od krckalice za orase. E sad ko nije probao može da misli ovako ili onako, ali ja govorim iz ličnog iskustva u industriji.
  4. Po meni je čaura svakako bolje bolje rešenje. Lepak nije izmišljen da zameni čauru veća da se koristi u slučajevima kada nije moguće postaviti čauru između glavčine i ležaja. Iz raznih razloga ali je najčešće u pitanju ograničenje u gabaritima.
  5. Čaura bi po pravilu trebala da se napravi takva da ima preklop u odnosu na glavčinu, zatim ugreješ glavčinu da se raširi, ubaciš čauru pa upresuješ ležaj (i čaura bi po pravili trebala da se ugreje pre nego što se ubaci ležaj). Ili da zalepiš i čauru za glavčinu. Ako ti ležaj blokira pa okrene čauru u glavčini šta si onda uradio? Tek onda nastupa sra....e

 

E sad ima malo i do veštine onoga ko vrši reparaciju. Nije sve jedno ko to radi. A što se tiče sila koje deluju na taj ležaj verijte mi da je to zanemarljivo u odnosu na to za šta je ovaj lepak pravljen i za šza se koristi. Da ne navodim sad gde sam ga sve koristio. No najvažnije je da se ležaj postavi u centar i to je to. Ostalo je hemija.

 

Zivi bili!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Auuuuuuuu brate al se ovde šopa....

 

Žao mi je što nisam bio na forumu juče i preključe. Evo par stvari koje bih hteo da dodam.

  1. ko je spomenuo lepljenje ležaja i kuglica u ležaju??? Lepi se spolji prsten ležaja za kućište.
  2. Prilikom lepljenja se vodi računa da ležaj bude u centru NARAVNO i to nije problem. Slobodnom rukom naravno da ne može ali se zato prvo napravi priprema za posao koji radiš.
  3. 0,5mm nije veliki zazor. Misli se na ukupni zazor od 0,5mm ili ti 0,25mm po strani (po poluprečniku). Proizvođač lepka se ogradio da garantuje do tog zazora. Probao i radi na mnogo ozbiljnijim i opterećenijim sklopovima od krckalice za orase. E sad ko nije probao može da misli ovako ili onako, ali ja govorim iz ličnog iskustva u industriji.
  4. Po meni je čaura svakako bolje bolje rešenje. Lepak nije izmišljen da zameni čauru veća da se koristi u slučajevima kada nije moguće postaviti čauru između glavčine i ležaja. Iz raznih razloga ali je najčešće u pitanju ograničenje u gabaritima.
  5. Čaura bi po pravilu trebala da se napravi takva da ima preklop u odnosu na glavčinu, zatim ugreješ glavčinu da se raširi, ubaciš čauru pa upresuješ ležaj (i čaura bi po pravili trebala da se ugreje pre nego što se ubaci ležaj). Ili da zalepiš i čauru za glavčinu. Ako ti ležaj blokira pa okrene čauru u glavčini šta si onda uradio? Tek onda nastupa sra....e

Zivi bili!!!

ako lezaj blokira,okreneuce se u glavcini,i cuces,ali ako se lepak razlepi i tocak pocne da se klati osetices...

0,5mm je prevelika tolerancija u mehanici...

no dobro paprika nije neki brz motor pa da joj smeta,samo na terenu moze da bude problema..

uzmi i probaj tako da zalepis lezaj od radilice....sigurno ce zaverglati posle lepljenja..neznam samo dali ce da upali posle..

ako lepak treba da se ugreje da bi se skinuo posle...pa razmisli dali se tocak i lager greju prilikom okretanaj,a greju se,,znaci i da ce se lepak zagrejati odlepiti..

no dobro ,zivi bili,lepite tockove lagere,,ja cu da pravim biksne,za 500 do 1000din necu da rizikujem skuplju opravku...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Ja ne zanm da li ti čitaš sve što ja napišem u postu ili samo ono što želiš?

 

Dakle ako možeš stavi čauru! Ako ne onda lepi! Voleo bih da mi kažeš da li si ikad koristio ove lepkove pa pričaš iz iskustva ili samo daješ svoje cenjeno mišljenje. Ako nisi. Ja ti tvrdim da to radi posao i to mnogo bolje nego što ti misliš, i na mnogo zahtevnijim i odgovornijom mestima od zadnjeg točka motora. Kakve ležajeve od radilice spominješ? Koje to i gde spomenuo. Koliko ja znam ležajevi od radili su klizni. Mislim valjda se nije nešto promenilo u poslednje vreme a da to nisam ispratio. Ko je rekao da se ti ležajevi lepe? Moraću da pročitam sve postove još jednom.

 

Uopšte ne želim da se raspravljamo. Koristio sam i uverio se da to radi posao. Veruj mi da sam i ja kad sam prvi put čuo za ovaj postupak bio skeptičan ali kad sam probao uverio sam se u suprotno. Do 0,25mm po poluprečniku garantuju i do te mera sam probao. Nakon toga je mašina išla na vibro dijagnostiku i nije imala nikakva odsupanja od fabrički dozvoljenih.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

E, da temperatura za deaktivaciju lepka mislim da treba da bude veće od 275C ili 300C stepeni nisam siguran. Tako da ležaj nema šanse nikad da dostigne tu radnu temperaturu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja