Jump to content

Moto Zajednica

Garmin worldwide besplatne mape

Recommended Posts

  • Integrisan, 8137 postova

Evo jednog pravog dragulja, za sve vlasnike Garmin navigacija (na koji sam naišao planirajući jedno putovanje)!

 

Radi se o OpenStreetMap projektu kome je cilj da svim vlasnicima Garmin navigacija obezbedi besplatnu worlwide mapu. Princip finkcionisanje je sledeći:

 

1. Odete na sledeći link: http://garmin.openstreetmap.nl/

 

2. Izaberete koje vam mape trebaju (bilo po državi, bilo ručno!!!)

 

3. Unesete svoju email adresu i generišete mapu

 

4. Vaš zahtev uđe u red čekanja i posle 10-60min dobijete na email link sa koga možete skinuti mape u Mapsource obliku, Mac Basecamp obliku i otključani img koji možete direktno ul na vaš Garmin uređaj!!!

 

Sve je potpuno besplatno!

 

Mape su veoma kvalitetne, tj. potpuno su u nivou Google maps i slažu se sa njima. Može se reći da je ovo SJAJAN način da google mape (sa svim njihovim prednostima i manama u odnosu na Garmin) dobijete na svom Garminu, kao alternativu mapama koje posedujete. Za neke krajeve sveta ovo je apsolutno jedino rešenje!

 

Uživajte i putujte...

 

I ne zaboravite da donirate čoveku bar 10 EUr za njegov trud i održavanje ove, svakom putniku, neverovatno korisne aplikacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jel mogu istovremeno na uredjaju da budu instalirane ove (google ili kako vec) i Garminove karte?

 

I da li uredjaj moze da rutira po ovim kartama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Da, karte su rutabilne! Potpuno.

 

Kažem - bukvalno google maps na garminu.

 

Inače, naravno da mogu ove OSM mape istovremeno da budu instalirane sa garmin mapama. Imaš dva načina:

 

1) Paziš da se mape ne preklapaju, tj. kada bilduješ img za Garmin uređaj, paziš da sa jedne teritorije bude samo jedna mapa. U Mapsource-u može da se preklapa naravno, bez problema. Ipak sledeći način je mnogo bolji!

 

2) Moj omiljeni način: instaliraš sve, tj. koliko hoćeš img-a, koji se preklapaju koliko bilo. Onda iz menija na Garminu (kod mene na Zumu 660: tools-settings-map-map info) isključiš prikaz karata koje ti ne trebaju, a koristiš samo željeni set. Ovo radi SJAJNO i ja imam u isto vreme instaliranu CNE 2013.10, Scg route 2.60 i Adriu 4.0, a sada sam dodao i ove OSM mape. U sred vožnje biram koje ću karte da koristim, prostim izborom iz ovog menija.

 

Ima i treći način (više je trik):

 

3) Na SD kartici možeš da imaš nekoliko img fajlova sa mapama, a uvek jedan nazoveš gmapsupp.img tako da ga garmin vidi, dok ostale preimenuješ (npr. adria_gmasupp.img, scg_gmasupp.img itd). Ovo zahteva da imaš neki način da preimenuješ fajlove na SD kartici i na terenu (ja koristim telefon za tu namenu).

 

Eto, to su ti mali trikovi ;)...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1788 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Karte su rutabilne.

 

Sjajna stvar ovog projekta je sto su sami korisnici ukljuceni u izradu karte. Na osnovu tracklog-ova i/ili satelitskih snimaka ucrtavate puteve kojima ste prosli ili za koje ste sigurni da postoje a da do sada nisu ucrtani. Promene budu ubacene tokom istog ili sledeceg dana na www.openstreetmap.org a za izmenu rutabilnih karata ipak treba par nedelja jer se one redje azuriraju.

 

Edit: Za razliku od Google maps ovde, bar za sada, jos nisam naisao da je neko ubacio sve sto na satelitskom snimku lici na put a zapravo je odavno neprohodno

Promenio član Gliga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

 

Edit: Za razliku od Google maps ovde, bar za sada, jos nisam naisao da je neko ubacio sve sto na satelitskom snimku lici na put a zapravo je odavno neprohodno

 

Da, u pravu si. Projekat je konzervativniji od Google maps, a i dalje mnogo brži u apdejtu od Garmina.

 

Kažem - sveti gral za putnike, pogotovo na egzotičnija mesta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Sjajno.

Da li skinuti nekoliko mapa, ili čekirati sve teritiriju(Srbija, Grčka, Bosna itd) i napraviti jednu mapu?

 

Zavisi za šta ti treba.

 

Ja nisam skidao ono što pokriva CNE, jer je CNE+Adria (sa SCG kao rezervom) apsolutno dovoljna i adekvatna za region. Ono što možda možeš da koristiš je Rumunija, jer nema dovoljno dobrih karata za lokalne putiće kroz istu.

 

Projekat je pravo zlato za egzotičnije teritorije (koje ne pokriva CNE), kao i za one ljude koji nemaju besplatni apdejt za garmin karte, a ne žele da se bave piraterijom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

A koju kartu koristiš za Grčku?

Nisam ažurirao CNE i Adriu, hoćeš da kažeš da su bolje karte od Srbiju od SCG? Koju konkrtno koristiš za Srbiju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Za Grčku koristim CNE. Odlična je.

 

Da, na žalost - CNE + Adria je bolja karta za Srbiju od SCG routa :lud:. Da ti ne objašnjavam sada detalje u ovoj temi.

 

Uglavnom, napravi ovu OSM kartu celog regiona i verujem da ćeš biti zadovoljan (naravno, nema sve fazone kao garmin karte, tipa veliku POI bazu, kućne adrese itd. ali je za rutiranje između toponima potpuno dobra). Evo ti i moj omiljeni primer za brzinu ažuriranja:

 

Rutiranje preko novog obrenovačkog mosta, oko obrenovca preko zvečke, na ubski put - korektno radi jedino ova OSM karta :lol: (ni CNE, ni Adria, ni SCG ne rutiraju ovde kako treba). Naravno, jer je rutica probijena skoro, tj. pre nekih 6 meseci a Garminu je najveća mana spori apdejt nove mreže puteva (rigidne i spore procedure provere).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1788 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Da li neko zna na koji nacin prebaciti da OSM karta u Mapsorce-u bude na normalnom jeziku? Vrlo me iritira kada vidim "Bachki, Pozhega, Petshinci...". Na OSM sajtu su svi/vecina naziva na cirilici sa normalnom alternativom na latinici "bez kukica", ne znam kako da nesto od toga dobijem u Mapsourceu...

 

 

Inace, izmene unete na OSM sajtu koje napravim su sada u 90% slucajeva vidljive istog trenutka. U pocetku je za neke izmene trebalo i do 24h. Valjda sam sad neka vrsta verifikovanog korisnika. Rutabilna karta, tj verzija koja se koristi na GPS ili u Mapsource, se azurira nesto redje, recimo na nedelju-dve. Pricam o nasem podrucju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja na telefonu koristim Osmand+ koji sam skida OSM mape za offline režim, takođe ima mogućnost i za vrlo dobre Yandex mape kao i za Grmin .img format (ne i za zaštićene NT mape, na žalost). Između ostalih...

Ako u njemu nema neke staze i bogaze, tu je MAPS(-) koji kešira Google maps bez ikakvih restrikcija :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Svaka cast za temu...danas sam postao vlasnik Dakota 20 uredjaja i ovo mi je sada suvo zlato... :D

 

Hvala vam... :D

 

Eto vidiš. Samo malo se potrudiš i nađeš sve što ti treba. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja