Jump to content

Moto Zajednica

Gasi se motor nakon davanja jaceg gasa

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Motor je bio vruc (vozen 15-ak min u koloni na skupu) i u duhu defilea, cepim mu malo jaci gas na sekund i kad sam ga pustio motor se ugasio, onako u sred kolone. Ovo je drugi put da mi se to desava, takodje posle veceg gasa (skoro u crvenom). Oba puta je motor bio vruc. Nije hteo da upali dok nisam okrenuo kljuc na off pa ponovo upalio motor. Na istom motoru (xj6) drugu se desilo isto, samo na hladnoj masini. Mali cigo mu prisao i cepio gas dok je ovaj namestao rukavice. Takodje nije hteo da upali nekoliko verglanja.

 

Motor je 2011 i presao je 8500km. Ler gas mu je ok, 1300rpm kao sto kaze knjiga.

 

Zimi, tj kad je manje od 10 stepeni ume da se ugasi na niskim obrtajima nakon nekoliko minuta. Ako ga zagrejem malo duze ni to se ne desava. Inace uvek zagrevam motor dok se temperatura na displeju ne promeni iz LOW u 41 stepen.

 

Sta li moze biti u pitanju? Je li ovo poznata i uopste normalna pojava? Da li bih trebao da se javim u servis? U rodicu su kao nesto stelovali ali nisu uradili nista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Neki, ponavljam neki, simptomi koje opisujes su se javljali jesenas i zimus i kod mene. Pocelo je time da se motor pri davanju gasa npr. kod polaska sa semafora, ugasi... Medjutim, situacija se menjala tj. ti simptomi... U leru, i hladan i zagrejan, motor je radio normalno, takodje i kada bi se drzao visi gas... ali cim bi poceo da pustam gas, svejedno da li brze ili sporije, on se gasio... Tako da na kraju nikakva voznja nije bila moguca.

 

Sumnjao sam da nije nesto vezano za elektroniku. Na kraju se ispostavilo da je banalna stvar (u Deltinom servisu): Zaprljani leptir gasa koji je zaglavljivao... izvadjen, ociscen, vracen... motor radi kao sat... Rekli su mi da bi slicne simptome mogle da izazovu i zaprljane dizne. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Beograd-Voždovac
  • Motocikl: Hyosung GT250 Comet

Zaprljani leptir gasa koji je zaglavljivao... izvadjen, ociscen, vracen...

Moguce da je ovo glavni krivac (imao problem na kolima, verujem da je isti princip kod motora). To je "idle control valve" ili step motor kako ga majstori jos zovu. Dosta servisa zna za foru pa deru ljude pricajuci im bajke kako im je riknulo pola motora. Meni su u Veranu hteli da menjaju pumpu za gorivo i kompjuter dok nisam naleteo na poznanika koji mi je za 5 minuta resio problem WD sprejem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prljave dizne me ne bi cudile ni najmanje sa ovim nasim muljem od goriva. Sad ide googlanje sta je "leptir gasa" i "idle valve .." pa da malo ucim mehaniku :) Sta se radi u slucaju prljavih dizni? Mogu li se cistiti u kucnoj radinosti ili da jurim nekog ozbiljnijeg majstora od mene? Najradije bih prvo probao sve sam sto mogu i sto nije rizicno - valja nesto i nauciti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Beograd

Dizne i leptir gasa su delovi karburatora motocikla,vremenom se dizne zaprljaju odnosno zapuse zbog loseg goriva,stila voznje itd. Sad sto se samog ciscenja tice,nije problem skinuti iste i ocistiti ih,vec vratiti tj. ustelovati karburatore da rade identicnoposto ih ima 4 komada...Ne znam koliko i da li ti ista znaci moja poruka,ali u svakom slucaju ne skodi,pozz :)))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Ja sam imao problem na kolima slične prirode. Problem je rešio wurth-ov čistaš dizni. Ne znam da li sme u tvoj motor, ali ja bi svakako probao pre rasturanja. Pozdrav i srećno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

i ja imam preporuku od iskusnog majstora da povremeno obogatim gorivo wurt-ovim carburator, odnosno injektor cleanerom, cisto preventivno,posledica negativnih nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

OK, raspitacu se za W. cleaner.

 

U sustini, struka mi je elektrika. Sto se mehanike tice, ne znam pojedinosti (nazive delova) ali znam da se snadjem uz dobro uputstvo i skapiram sta je sta kad vidim. Rasturao sam karburator od yuga, cistio i uspesno sastavio :) E sad, ovo bi izgleda ipak trebao da pogleda neko pametniji jer mi je motor ipak malo drazi od yuga. Vasi saveti mi dobro dodju da stvorim neku sliku sta sve moze biti da me ne oderu (a verovatno i ne urade nista) po nekim servisima.

 

I da, kao sto rekoh nemam karburatore :) Leptiri? Da li je to mozda ovo dole na slici? Ako jeste, dolazio sam dotle ranije na drugom motoru menjajuci filter za vazduh.

 

T_BODY.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: imao nekad

Sta ste zapeli sa karburatorima, pa nema ih to je jasno!

Dobra ti je slika, treba da ocistis zazor izmedju zida difuzora i leptira gasa, odnosno cistis difuzore koji bi trebalo da su crni i zaprljani pa tako kada su leptiri skroz zatvoreni smanjen je zazor i motor nema vazduha na leru, to mozes da zajebes pa mora da se pozicionira a to na tvom motoru mozes sam da uradis ali to znaju samo majstori, ili izguglaj..

Posle ovoga imas osam dizni koje ni ne pokusavaj sam da skidas vec zovi majstora jer je zajebano.

I da, da ponovim i ja, tvoj motor nema karburatore :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Neki, ponavljam neki, simptomi koje opisujes su se javljali jesenas i zimus i kod mene. Pocelo je time da se motor pri davanju gasa npr. kod polaska sa semafora, ugasi... Medjutim, situacija se menjala tj. ti simptomi... U leru, i hladan i zagrejan, motor je radio normalno, takodje i kada bi se drzao visi gas... ali cim bi poceo da pustam gas, svejedno da li brze ili sporije, on se gasio... Tako da na kraju nikakva voznja nije bila moguca.

 

Sumnjao sam da nije nesto vezano za elektroniku. Na kraju se ispostavilo da je banalna stvar (u Deltinom servisu): Zaprljani leptir gasa koji je zaglavljivao... izvadjen, ociscen, vracen... motor radi kao sat... Rekli su mi da bi slicne simptome mogle da izazovu i zaprljane dizne. :zdravo:

 

da ne poznajem bmw motore, još bi poverovao u tu priču o zaprljanosti leptira.......inače evo male tajne.....stvar je bila do softwera....na starijim bmw motorima su to rešavali sa CCP (CatCodePlug, na novijim to rešavaju sa novijim softwerom....tačnije učitavanjem druge mape u motronic....)

 

Inače nije mi jasno o kakvim diznama ( 8 komada) je ovde reč.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

...

Inače nije mi jasno o kakvim diznama ( 8 komada) je ovde reč.....

 

Kako, kojih osam? Pa ima dva cilindra :lol: :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

...

Inače nije mi jasno o kakvim diznama ( 8 komada) je ovde reč.....

 

Kako, kojih osam? Pa ima dva cilindra :lol: :lol: :lol:

 

:lol: Pokusavamo da damo tip kolegi koji ima Yamahu xj6 Diversion 2011. godiste... ovako, malo okolo naokolo :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

...

Inače nije mi jasno o kakvim diznama ( 8 komada) je ovde reč.....

 

Kako, kojih osam? Pa ima dva cilindra :lol: :lol: :lol:

 

pa koje jebene dizne kod 2011 ubrizgavanja? Možda je to neki patent Yamahe....:neznam:

Ove gornje simptome koje ima kolega sa Xj600 kod bmw-a rešavaš jednostavno......ili oteraš motor na servis na noviji softwer ili menjaš onu gumenu kapicu gde se priključuju creva za sinhronizaciju jer ti vuče falš vazduh....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
I da, da ponovim i ja, tvoj motor nema karburatore :lol:

 

Znam majku mu, nisam tol'ko glup :D Ostatak price mi je jasan i pregledacu kakvo je stanje cim spalim gorivo iz rezervoara da ga ne izvrcem punog :D Pretpostavljam da se vizuelno moze utvrditi stanje bez rasklapanja dalje od skidanja airbox-a ? Ako dodje do toga da to treba da se cisti to necu ja raditi jer pretpostavljam da ne zelim prljavstinu dole ka cilindrima :) Mada, cudno mi da se toliko zaprlja nesto staro godinu dana i sa svega 8500km na satu.

 

Nego, izgleda da sam bio malo nejasan u postavci problema pa cu da pokusam ponovo. Dakle, u pitanju jeste XJ6 Yamaha 2011, dakle nema karburatora (to jedino utvrdismo do sad :D )

 

Postoje 2 problema koja mogu a ne moraju biti povezana:

 

 

PRVI: Kada je spoljna temperatura manja od 15 stepeni a motor hladan scenario je sledeci:

- palim motor i on vrti na oko 2000rpm (normalan idle kad se zagreje je 1300rpm). U ovom periodu sve je normalno

 

- motor dolazi na oko 40 stepeni, RPM pada na 1300. Ovde se motor ugasi nakon pustanja gasa.

- ako ga opet upalim i uz drzanje gasa zagrejem na preko 50 stepeni problem nestaje i nema ga vise tog dana

 

DRUGI: Bez obzira na temperaturu okoline, nakon naglog dodavanja gasa i pustanja istog motor se gasi i tesko upali (treba verglati nekoliko puta). Ovo se desilo i na vrucem danu i vrucem motoru posle par sati voznje. Ovo se desava i na drugovom XJ6 (prica sa Cigom od gore).

 

 

Kapiram da je ipak ovo malo veci zalogaj za objasniti preko neta, tako da ne gine poseta ozbiljnijem majstoru. Jos samo da nadjem takvog u okolini Sapca :) U sustini mogu i da zivim sa tim ukoliko to ne vodi ka pogorsanju problema i drugim kvarovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Idi kod majstora ako se ne razumeš i ako ti to nije struka, sve što pokušaš sam će mnogo više da te izađe nego da ti on uradi dijagnostiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Zar Yamaha ne daje garanciju na 2 godine?

 

Kada bih pisao o neozbiljnosti (blago receno) Yamaha Rodica ovaj post bi bio 5 ekrana dug a ja u ludari. Ti ljudi jednostavno ne zasluzuju da posluju. Problem sam im objasnio u 2 navrata i dobio odgovor da je u pitanju lose nastelovan ler gas. A onda majstor ode i vidi u knjizi koliko treba da bude (a znao je bez knjige da je los?) i namesti na ISTO kao pre (pravilnih 1300) i to je kao to. Ni da cuju da nije problem u tome i da kvar i dalje postoji. S obzirom na uzasna iskustva sa njima jednostavno ne zelim svoje zivce da izlazem tom stresu. Taman i po cenu gubitka garancije ne idem vise tamo na servis, pa ni redovan.

 

Problem mi se retko manifestuje (dani topli a ne cepam ga nikad mnogo - osim sad u defileu) pa nemam bas volju da jurim majstore al uskoro cu u BG pa cu videti da navratim do Laboranata. Ko zna, mozda ubodem neki pasulj ili ribu (ko ih ima na FB zna o cemu procam :) )... Ovde nailazim na dobre komentare za njih. Bas da vidimo kako ce da se pokazu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Posto sam bio zagrejan za Fazera S2 a i sada sam iako sam kupio drugi motor, dosta sam citao o njemu na forumima, koje su mu boljke i potencijalni kvarovi cak sam i service manual procitao kako bi mi sve bilo jasnije. :D Ti simptomi koje ti opisujes se poklapaju sa jako cestim kvarom kod TPS-a (Throttle position sensor) na fz6, koji je koliko sam shvatio na jednoj starijoj seriji cak bio fabricka greska. Posto su fz6 i xj6 relativno slicni motori , moguce da je xj6 nasledio delove i boljke istih od svog prethodnika tako da ne bi bilo lose da otvoris service manual ispitas ispravnost senzora, pogledas da li neispravnost nekog drugog dela utice na njegov rad i odradis kalibraciju ili sta vec treba, sve je lepo nacrtano i objasnjeno u manualu. :) Ako nije do toga ispitaj ostale senzore koji su moguci uzrocnici, u najgorem slucaju je ECU pobrljavio. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja