Jump to content

Moto Zajednica

Obilazenje motorom sa desne strane

Recommended Posts

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Bejase tema o obilazenju sa desne strane.

Koliko se ja secam motor i bicikla to smeju da rade (pitanje je samo dal se dobro secam :D )

 

Jel zna neko pouzdano?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Koliko je meni poznato obilaženje sa desne strane nije dozvoljeno. Ovo o čemu ti pričaš (bicikli i "motocikli") odnosi se na vozila koja se kreću posebno obeleženim delom kolovoza (staza za bicikliste) i ovim stazama nije dozvoljeno kretanje za motocikle.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Ovo o čemu ti pričaš (bicikli i "motocikli") odnosi se na vozila koja se kreću posebno obeleženim delom kolovoza (staza za bicikliste)

 

Znaci jednocilindrash, tebi i tvojoj "bicikli" je dozvoljeno 1lol.gif1lol.gif:P

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Dozvoljeno je ako je vozilu koje se pretice ukljucen levi pokazivac pravca- to jest da sigurno uskoro skrece levo. I ako je kretanje u desnoj traci brze od kretanja vozila u levoj traci. Ali to se ne smatra preticanjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 358 postova

Veruj mi, zbog ovakve gluposti sam pao kada sam polagao za A kategoriju :jee:

Tako da mi je to bila dozivotna lekcija, NEMA PRETICANJA SA DESNE STRANE!

Ali kao sto je kolega bigbad86 napisao, u tom slucaju, preticanje sa desne strane je dozvoljeno :takoje:

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Preticanje je kad se drugo vozilo kreće a obilaženje kad stoji.

 

Za preticanje sam 100% siguran da ne sme da se vrši sa desne strane kako za kola tako za motore. Za obilaženje mislim da se gleda od slučaja do slučaja zavisno od ,,stanja puta i uslova saobraćaja" bla bla.

 

Recimo za ovo što je bigbad naveo sam siguran da nije dozvoljeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja sam siguran da se brze kretanje u desnoj od kretanja u levoj ne smatra preticanjem 100%. A za levi migavac sam 90% siguran, tj jedino ne znam dal sme na otvorenom putu ili samo na raskrsnici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Preticanje je definitivno zabranjeno a šta je sa obilaženjem vozila koja stoje, da li bicikl koji je dužan da ide metar od desne ivice kad vozilo pored stane treba da se ukopa pred nevidljivim zidom ili da obilazi kao kiša oko kragujevca preko suprotne trake?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 358 postova

Ja sam siguran da se brze kretanje u desnoj od kretanja u levoj ne smatra preticanjem 100%. A za levi migavac sam 90% siguran, tj jedino ne znam dal sme na otvorenom putu ili samo na raskrsnici.

Koliko znam, 100% sam siguran da na raskrsnici je dozvoljeno preticanje sa desne strane kada vozilo da zmigavac da skrece ulevo, pa cak i na raskrsnici sa semaforom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

pored toga sto je zabranjeno preticanje sa desne strane isto tako je debilno do zla boga

 

juce je jedan auto stao ispred mene, daje zmigavac levo da skrene na neki parking,ceka da prodje onaj iz suprotne kolone, ima samo jedna traka za kretanje u mom pravcu, stanem i cekam iako pored puta ima onako izgazeno zemlja/trava,auto skrene levo, ja polako dajem gas, srecom, jer me sa desne strane,gazeci pola travnjaka zaobilazi lada i

ladno mi preseca put,izlazi ispred mene i nakon sto mu svirnem ( kada je ponovo pocelo da mi kuca srce)pokaze mi prst !

bolje da je i debilno nego da prodjes ovako >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Kao što reče BBMF, sa desne strane možeš moraš da pretičeš isključivo ako je vozač vozila ispred tebe položajem vozila i pokazivačima pravca pokazao nedvosmislenu nameru da skrene levo.

 

U stvari, eve citat iz zakona.

 

11. Preticanje i obilaženje

Član 53.

 

  • Preticanje i obilaženje vrši se sa leve strane vozila koje se pretiče.
  • Preticanje mora da se vrši sa desne strane ako je vozilo na kolovozu zauzelo takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da to vozilo skreće ulevo.
  • Tramvaj koji se kreće po šinama postavljenim na sredini kolovoza sme da se pretiče samo sa desne strane, ako između njega i desne ivice kolovoza postoji saobraćajna traka.
  • Na putu na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, na kome su kolone vozila, brže kretanje vozila u jednoj traci od kretanja vozila u drugoj traci ne smatra se preticanjem.
  • Na putu u naselju na kome postoje najmanje dve saobraćajne trake namenjene za saobraćaj vozila u istom smeru, prolaženje sa desne strane vozila koje se ne kreće krajnjom desnom saobraćajnom trakom, ne smatra se preticanjem.

Promenio član Čeh
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Ovo o čemu ti pričaš (bicikli i "motocikli") odnosi se na vozila koja se kreću posebno obeleženim delom kolovoza (staza za bicikliste)

 

Znaci jednocilindrash, tebi i tvojoj "bicikli" je dozvoljeno 1lol.gif1lol.gif:P

 

2/3 mojih biciklova kad im dam gas idu preko kola :P;) ;) ;)

 

Al bi okinava na ispitu danas :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Zabranjeno, a i da nije, nemoj to raditi. Juce me malo nije kostalo...

 

Tip ispred mene je mrljao kombijem po sredini puta, a kad mi je dojadilo i kad sam krenuo da ga obidjem sa desne strane, palo mu je napamet da sa povuce udesno. Sreca, nije bilo bankine na tom delu puta, inace... Normalno, nije me ni video.

 

Zacudjujuce je koliko vozaca automobila UOPSTE NE PRATI retrovitzore i situaciju iza sebe! 90% je verovatnoce da vozac automobila ispred tebe uopste nema pojma da si iza njega niti da imas nameru da ga preteknes! Proslog vikenda jedan motorista je u NS tako povredjen, slucajno cuo sam vozaca automobila koji je naiskrenije bio zabezeknut, nije imao pojma da je motocikl iza njega: "Nemam pojma odakle se stvorio?"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Pa ko jos ocekuje da ga neko pretice sa desne strane? Normalno da te nije video. Naravno,ako ste bili u istoj traci.

Kao sto rece neko gore,ovo je jedan od najrizicnijih manevara u saobracaju.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja u saobracaju u 90% slucajeva gledam i desni retrovizor i desno zadnje staklo( preko ramena) kad se prestrojavam. Ocekujem sve i uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

bigbad86 user_popup.png

Postavljeno Danas, 09:16 AM

 

Ja u saobracaju u 90% slucajeva gledam i desni retrovizor i desno zadnje staklo( preko ramena) kad se prestrojavam. Ocekujem sve i uvek.

Oni koji voze i motore i automobile uglavnom mogu da procene šta smeju da urade kad su na motoru i na šta moraju da obrate pažnju kada su u kolima. Problem je što na ulici imamo mnogo onih koji sednu na motor i krenu da se "provlače" i u situaciji kada vozači automobila to zaista ne mogu da "isprate" na retrovizoru. Dešava se često da me "kolega" (uglavnom dečurlija na skuterima) na raskrsnici pretiče-obilazi sa desne strane čak i u situaciji kada sam dao migavac i počeo da skrećem udesno. Jesenas na raskrsnici kod niškog pozorišta dečko na skuteru "iseče" i obori čoveka na "viražu" koji je upravo počeo da skreće desno. A da je umesto motora bio auto skuteraš bi verovatno nastradao.

O tome da mnogi vozači automobila uopšte i ne obraćaju pažnju na dvotočkaše nema svrhe govoriti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 665 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Mislim da je cak po novom zakonu izbacen termin obilazenje? Bilo je price pre par meseci o tome sto bi trebao da ides iza bilo kog sporijeg vozila (traktor, freza, zaprega...) sve dok se ne steknu uslovi za PRETICANJE, znaci cist put, isprekidana linija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Aj, 10932423-ti put u raznim temama NHF:

 

nema nikakve razlike u pravilima saobraćaja između starog zakona (iz 1970 i neke) i novog iz 2010.

 

Naime, razlika je u kozmetičkim pravilima tipa upaljeni farovi preko dana, znak za naselje koje propisuje opšte ograničenje od 50km/h i slično. Tehnička pravila su promenjena, pravila vožnje nisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja