Jump to content

Moto Zajednica

Zabice plastika za TA

Recommended Posts

  • Very Funny Rider, 1124 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Svako ko je u svom posedu ima/o transalp-a je sigurno imao problema sa pomenutim zabicama plastika. Svi znamo zasto one pucaju...da li zbog pada ili loseg skidanja plastika.

 

Razmisljao sam kako to najbolje da izvedem i nakon par ideja dosao do one prave :) a to je da napravim te zabice bukvalno iste uz pomoc kalupa.

 

Kupio sam transalpa sa polomljenim zabicama na obe prednje plastike 4kom. dok su na zadnjim od ukupno 4 samo 2 ostale zive i to one duze tj. blize zadnjem svetlu.

 

DSC00191.jpg

DSC00192.jpg

DSC00193.jpg

DSC00196.jpg

 

Evo one koja je ostala citava na obe zadnje bocne plastike

DSC00194.jpg

 

Materijal potreban za izradu:

 

Glina za oblikovanje, pecenje itd... 60din

DSC00203.jpg

 

Bison Epoxy repair glina... 350din

DSC00198.jpg

 

Bison Lepak Plastic... 250din

ad-bison-plastic.jpg

 

Prvo sto je potrebno jeste otkinuti parce gline i pokvasti da bi se lakse oblikovala tj. ne bi pucala dok se nabacuje na zabicu. Pre nanosenja gline na zabicu naprskati na istu WD-a da se glina naravno ne bi zalepila.

 

DSC00204.jpg

DSC00206.jpg

 

Nakon toga postoje 2 varijante izrade kalupa. Moze se naneti oko cele zabice pa se onda seci skalpelom ili uraditi 2 polovine sto je po meni bolja varijanta jer se postigne isti oblik zabice. Cak ni fabricki nije izliveno kako treba pa su zato pozeljnije 2 polovine.

 

Sledeci korak jeste staviti zabice u rernu na 200'C u trajanju od 20min. Hahaha kao da pisem recept :D Kad se izvadi glina koja se lepo stvrdla ostaviti je da se ohladi u potpunosti.

 

DSC00208.jpg

DSC00212.jpg

DSC00213.jpg

DSC00214.jpg

DSC00215.jpg

 

Pripremite Epoxy Repair glinu i stavite malo u jednu polovinu napomena:(glina ima u sebi beli i crni deo...kad se pomesa i dobije jednaka siva boja smesa je spremna...posle toga se jako brzo susi) i malo u drugu i onda to spojite pazeci da su 2 parceta lepo namestena da posle ne bi zabica ispala retardirana.

 

DSC00217.jpg

DSC00220.jpg

 

Posle je poprilicno sve jasno. Isti kalup se razbija i dobija se zabica apsolutno istog isgleda kao i original...dobro nije bas ista ali je jako blizu :)

Naravno sad sledi ono pickanje i smirglanje da bi se ista namestila na mesto gde je prethodna nestala u nepoznatom pravcu.

 

DSC00200.jpg

 

Obavezno obratiti paznju na visinu zabice. Naravno svaka zabica je iste visine i to morate zabeleziti lenjirom da bi se kasnije napravljena zabica koliko toliko uklopila sa originalnom.

 

DSC00210_2.jpg

 

Ako imate problema sa polomljenim postoljem zabice mozete ga laganica napraviti od epoxy gline i naravno zalepiti.

 

Evo kako to izgleda kod mene. Lepo sam izravnao povrsine i zalepio ih bison lepkom i ostavio da se susi 24 sata. Rezultati su vise nego odlicni.

 

IMAG0254.jpg

IMAG0255.jpg

IMAG0258.jpg

IMAG0259.jpg

IMAG0260.jpg

 

Eto toliko od mene. Poz

  • Podržavam 23

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Svaka čast za detaljisanje sa kalupima!

 

Da li si razmišljao o livenju plastike umesto epoksija? Spajanje bi onda bilo topljenjem (varenjem) umesto lepka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Svaka čast za detaljisanje sa kalupima!

 

Da li si razmišljao o livenju plastike umesto epoksija? Spajanje bi onda bilo topljenjem (varenjem) umesto lepka.

 

svaka cast druze za ideju jako korisno ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1124 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Svaka čast za detaljisanje sa kalupima!

 

Da li si razmišljao o livenju plastike umesto epoksija? Spajanje bi onda bilo topljenjem (varenjem) umesto lepka.

 

Razmisljao sam ali sam otisao na lepak...prostije mi je...nista drugo. Namontirao sam plastike i lepo su se pribile uz rezervoar..skidao sam plastike i montirao i lepak drzi ali mi je nesto sumnjiv...krcka malo kad skidam...probacu ostale zabice da zalepim sa 2 komponentnim bison lepkom pa javljam rezultate 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Predstavnik za Alfa Romeo i Smudja, 402 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol
  • Motocikl: rd07 oca mu jebem

Svaka cast za ovu pedanteriju 0takoje.gif! Ja sam na mom TA resavao isti problem, ali dosta prakticnije i neuglednije 1oda.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svaka čast za detaljisanje sa kalupima!

 

Da li si razmišljao o livenju plastike umesto epoksija? Spajanje bi onda bilo topljenjem (varenjem) umesto lepka.

 

Razmisljao sam ali sam otisao na lepak...prostije mi je...nista drugo. Namontirao sam plastike i lepo su se pribile uz rezervoar..skidao sam plastike i montirao i lepak drzi ali mi je nesto sumnjiv...krcka malo kad skidam...probacu ostale zabice da zalepim sa 2 komponentnim bison lepkom pa javljam rezultate 1zdravo.gif

 

Ja sam na svom EX TA imao sve vrste lepljanja na žabicama, epoksi, silikon, lepak za šofršajbne, super lepak...Sve to drži al je spalo čim se malo jače udari šrafcigerom, krto, i praktično tako sam i skinuo sav zaostali lepak,potom pravio i vario. Bez varenja nije sigurno držanje, znači namestiš i izbegavaš da diraš ovako lepljene.

 

Postoji kod Henkela namenski lepak za popravak plastika, ima i mogućnost armaturne mrežice a za reklamu navode upotrebu na Dakar reliju. Potražite na sajtu, ima dosto dobro objašnjeno. Problem kod varenja je što se gori boja i mjstor mora da bude baš spretan da zavari bez da progori, ali jednostrano varenje drži napola al je ipak elastičnije od lepka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

A to jes'... ako se vari plastika, ne gine farbanje ako je nešto blizu spoljne (farbane) strane. Zato treba imati mat crni motor, pa samo prs-prs iz auto laka :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Meni je vario dobar maestro žabice u korenu, pravio neke čak i spajao vidljivo napuknuće spolja al vrlo pažljivo i nije spekao boju. Ne drži to svakako ko da je rađeno pred farbanje, al dovoljno kao kompromis i uz pažljivije skidanje to će da traje. Uostalom, nema tu svaki čas rasklapanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Indjija
  • Motocikl: cb 500

Ti si moj idol svaka čast na majstoriji , 0takoje.gif

ja sam problem sa zabicama resavao uz pomoc odgovarajucih auto zabica

koje sam lepio bizon lepkom za plastiku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1124 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ti si moj idol svaka čast na majstoriji , 0takoje.gif

ja sam problem sa zabicama resavao uz pomoc odgovarajucih auto zabica

koje sam lepio bizon lepkom za plastiku.

 

I ja sam razmiljao da nadjem neke auto zabice ali ko ce ceka prolece da bi ostisao na bubanj potok. Ovo je jeftino i trajno...napravio sam jednu zabicu viska i nema sanse da pukne pod kljestima sto je odlicno 1oda.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Burgman AN 400

Drugari, može li se u tu žabicu ubaciti i uliti, jedan mali lim zavrtanj, pa da se uz kvalitetan lepak, žabica "ušrafi" u otkinuto postolje? Zavrtanj bi virio par milimetara iz novo-izlivene žabice i ona bi se bolje pričvrstiti u postolje, uz lepljenje. Možda i da se kane lepak u izbušenu rupu u postolju, za lim zavrtanj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja