Jump to content

Moto Zajednica

Najjeftiniji motori za odrzavanje

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Najjeftiniji za odrzavanje je za sada ovaj moj BMW.

- zamena ulja na svakih 1000km - 300din

- svecica na 1500km - 100din

i to je to sto se tice troskova! Filter za vazduh i gorivo se operu, produvaju, nisu jos uvek za menjanje posle 4.000km, ocistim platine s'vremena na vreme, nastelujem i nista vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Posedujem od (njegovog) prvog dan Tomos Automatic '91, onaj sa veeelikim "cilindrom" tj. rebrima za hladjenje. Za 16 godina, presao je Boga i oca, a od investicija sam imao 4x svecica (da mi je znati zbog cega riknuse toliko ::)) 4x gume i bezbroj sajli koje sam krpio ;D. Inace, trosi 2 litre kojekakvih pomija, posto sam mesavinu pravio od... pa jedino jos od zejtina nisam! I evo za te silne godine ni auspuh ni glavu mu nisam skinuo, bar da je ocistim od garezi, a red bi bilo, no on jos i dalje prede i ide svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Momci, pitanje se odnosilo na motorcikle, znaci prave motore preko 125ccm, a ne na skutere, tomose itd, itd.Zao mi je ako je neko pogresno shvatio ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

U teoriji to bio motor sa max. 500 ccm (registracija i potrosnja goriva) u cetvorotaktnoj tehnologiji a koji kao prenos ima kardan ili CVT.

 

U praksi takav motor ne postiji. Dakle, ispruzi se za odrzavanje  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog

ja imam kawasaki zxr400 registracija mu je 80e godisnje u njega ide malo manje ulja nego u ove ostale 3l i neka dva deci sto uzmem jednu litru na 5 promena,jedino sto su mu svecice skupe kao da je 900ccm :) (ista oznaka) potrosnja mu je nekih 4-5 litara tako da se za 500 dindzi mogu provozati kao covek i jos ide 240kmh...znaci mali motor a ide kao veliki...dobro ne bas kao veliki ali ide :) gume su mi nesto jeftinije od vecih motora...govorim iz iskustva zato sto sam pre njega imao zx9r

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova

U teoriji to bio motor sa max. 500 ccm (registracija i potrosnja goriva) u cetvorotaktnoj tehnologiji a koji kao prenos ima kardan ili CVT.

 

U praksi takav motor ne postiji. Dakle, ispruzi se za odrzavanje  ;D

 

Naravno da postoji i u praksi. Suzuki Burgman 400. E, sad, da li je stvarno jevtin za odrzavanje, to ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

MZ 250 sa elektronskim paljenjem. Potrosnja 3.5-5l mesavine registrecija prenos nove tablice i saobrcajna 7900 din . Odlicne vozne karakteristike solidna brzina i ubrzanje, i radi se o pravom motoru a ne nekom mopedu ili skuteru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Sve je to relativno. Ne moz' da se poredi npr KLE 500 sa R1 jer ne pruzaju isto zadovoljstvvo/osecaj/voznju tako da je to relativno. Mozda jedino neko poredjenje motora slicne klase/tipa npr. najjeftini za odrzavanje medju R-ovima, enduro masinama itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

MZ, definitivno

 

Pošto imam MZ-a mogu napisati koliko košta nekakvo manje ili više redovno održavanje motora:

 

Svjećica u pravilu svakih 10000km ako se stavi obična Isolator od 2€, ja sam stavio Iridiumku (20€) i ona nakon 10000km izgleda doslovno kao nova.

Karike (4€), svakih 12000km

Platine (2€), svakih 6000km

Ulje u mašini (5€), svakih 6000km

Filter zraka (5€), svakih 15000km

Igličasti ležaj pod klipom (3€), svakih 24000km

Prednja guma promjenjena nakon 20000km, zadnja ima 25500km i još je OK

Lanac+Lančanici (12€ + 30€), svakih 50000+ km (ako imate štitnik lanca)

 

Sad tu još ima nekih dijelova karburatora koje treba promijeniti kad se osjeti potreba, i ako nešto ode od elektrike (sijalice), eventualno koja sajla.

 

Koliko zapravo mašina može proći bez generalke nemam pojma. Kad otkrijem javit ću. Znam samo da Original mašina ide i 100000km, a ove koje su skarabudžene s mađarskim dijelovima bi mogle valjda pola te kilometraže. Nigdje nisam pronašao koliko mogu izdržati glavni ležajevi na radilici i semerinzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

MZ je ubedljivo najjeftiniji, samo je u pitanju borba za kvalitet delova, ništa drugo...

 

Cene koje je dao Svakak otprilike važe i za Srbiju.

 

A ima i na to ušteda, samo je pitanje ko kako održava motor: Bosna svećice koštaju u Tempu 150 dinara, u pakovanju ih ima 4 komada ali trenutno treba samo jedna... Milina...

 

Za 100 evra uloženih u delove, može stvarno dosta toga da se zameni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Pomalo nezahvalno pitanje, ali krajnje zanimljivo u svakom slučaju!  Mislim da bi neki 4-taktni Kinez od 50ccm definitivno bio medju najjeftinijjim za održavanje, ali je pitanje šta možeš s njim da uradiš! Istakao bih Yamahu XT-600 kao vernog prijatelja kućnog budžeta. A što se tiče registracije za 500+, nadoknadi  XT tu razliku potrošnjom, čas posla, prešiša KLE-a u sezoni! Uopšte, jednocilindraši japanske četvorke prednjače u odnosu uloženo-dobijeno po svim pitanjima!

 

 

[move]P.S. napomena, Kawa ZXR400 u fabričkom stanju teško prebaci i 200km/h, a 240 nemož' ni da sanja  ;) (možda po cajgeru)[/move]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: SRB Uzice Rade-Squi...

Koji su po vama najjednostavniji i najisplativiji motori sto se tice odrzavanja!? Dakle, koji motor najbolje vraca ulozen novac?

    Tuđi ;D uzmeš provozaš vratiš nekošta ništa :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Koji su po vama najjednostavniji i najisplativiji motori sto se tice odrzavanja!? Dakle, koji motor najbolje vraca ulozen novac?

    Tuđi ;D uzmeš provozaš vratiš nekošta ništa :D :D :D

 

 

Nije, ako razmisljamo cisto ekonomski to bi onda bio DUCATI DESMOSEDICI RR  ::) , oh, da, ima cjenu preko 50.000 eura, ali za par godina ako ga prodate vratice jos vise  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest mevdza

Koji su po vama najjednostavniji i najisplativiji motori sto se tice odrzavanja!? Dakle, koji motor najbolje vraca ulozen novac?

    Tuđi ;D uzmeš provozaš vratiš nekošta ništa :D :D :D

 

 

padnes- KUPIS milina jeftino

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Opet ja sa mojim BMWom... Imao sam i MZa tako da odgovorno tvrdim da je jeftinije odrzavati ovog BMWa nego MZa! Pocev od toga sto BMW ima kardan u odnosu na lanac kod MZa, 4taktna je masina s'time je i manji potrosac i nema troskova za 2taktol. Vecina delova je jeftija, primer - regler elektronski, turski za MZa kosta 25e a za moj motor 450din...

Jedina moja ozbiljnija zamerka MZu je velika potrosnja i prodao sam ga jer mi je trosio kao auto a kada dodam i cenu 2taktola i vise od auta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Opet ja sa mojim BMWom... Imao sam i MZa tako da odgovorno tvrdim da je jeftinije odrzavati ovog BMWa nego MZa! Pocev od toga sto BMW ima kardan u odnosu na lanac kod MZa, 4taktna je masina s'time je i manji potrosac i nema troskova za 2taktol. Vecina delova je jeftija, primer - regler elektronski, turski za MZa kosta 25e a za moj motor 450din...

Jedina moja ozbiljnija zamerka MZu je velika potrosnja i prodao sam ga jer mi je trosio kao auto a kada dodam i cenu 2taktola i vise od auta...

 

Auh, pa zar u srce?  :o :o :o

 

Ova priča je jako stara a diskusije uzimaju neslućen i ostrašćen ton. Prisutna je svuda u svetu i to otkad postoje obe fabrike. I, koliko vidim, nijedna od tako strastvenih diskusija nije dovela nigde sem svađa i prepirki doduše uz uzajamno poštovanje ali uvek kao onog drugog, iz kog god se ugla gledalo.

 

Eto, i ovde smo imali slično, nije obrisano ali je zaključano i nije BMW nego Honda ali to na kraju krajeva uopšte nije bitno...

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=9160.0

 

Neko bi mogao da pomisli da bi baš bilo rešenje otvoriti neki novi topic na kome bi se upoređivali stariji motori od 250 ccm, naravno ukoliko ostrašćenost ne bi preovladala razum i ukoliko bi se svi uzdržavali cinizma, sarkazma, ironije, uvreda, omalovažavanja....

 

Ja lično ne bih otvarao taj topic. Bilo je takvih negativnih pojava na forumu i mogu da ti kažem da mi baš smetaju.

 

Uživam u našem MZ topicu. Divni ljudi su okupljeni oko ljubavi i solidarnosti. Sačuvali smo se i debelo hvala onome ko je zaključao gore umetnuti link iako u početku nisam razumeo taj potez i osuđivao sam ga što se može videti, sve je tu...

 

Ipak, bili smo dobri i nismo se iskvarili. A pravo da ti kažem, i ne bavimo se upoređivanjima iako su testovi normalna stvar, nikakav bauk. Interesuju nas naši motori, kako da ih sačuvamo, vreme ide a delovi sve gori, sve manje Nemačkog u njima... Npr. moj regler je kao ''mečkin'' a košta 5 evra pa sad veruj u to kao i ja. No, odličan je i ja sam prezadovoljan. Motor mi je trošio 3,5 l dok ga nisam odšrafio na karburatoru.

Možda MZ nije najjeftiniji pri kupovini, možda nije ni najjeftiniji za održavanje ali za sve manje pare nemožeš da dobiješ MZ, samo nešto drugo...

 

Ovde ima dosta MZ-a ali nijedan isti.

 

Zajedničko im je samo jedno, ne idu na dvotaktol nego na ljubav. :-* :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Da se razumemo, ja sam pricao o mom bivsem MZeu i o mom BMWu i razlikama u mojim troskovima odrzavanja izmedju ta dva konkretna motora a ne brandova!

Meni je MZ u srcu, to mi je prvi motor, na njemu sam pravio prve hiljade kilometara, ucio se voznji, odrzavanju motora, padao sa istog... Odlicno me je sluzio, gde sam zamislio-stigo sam, pred samu prodaju sam mu uradio generalnu i teska, teska srca ga prodao... Posebno sto ga je kupio klinac koji ne zna sta je motor, sta je MZ... Uspeo je prvog dana da rasteluje paljenje divljajuci... Prodao ga je skoro coveku koji ga je ofarbao, sredio sve ono sto sam ja planirao da uradim i strasno mi je drago zbog toga... Vezao sam se za taj motor, zvao sam ga drugar od miloste... Ovog zovem deda jer je stariji i od mog oca...

Sto se tice potrosnje, lepo sam napisao da je to moja zamerka. Moj MZ je toliko trosio a tada nisam bio na forumu i nisam toliko ni obitavao na internetu da pokupim cake i savete za odrzavanje i stelovanje MZa...

Da rezimiram, nisam omalozavao MZa niti cu to ikada raditi jer je to IZUZETNO pouzdana masina sa kojom sam prosle godine prevalio preko 8.000km od maja do septembra od cega 4.000 u prvih mesec dana i to gradske voznje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja