Jump to content

Moto Zajednica

Scottoiler sistem za podmazivanje lanca

Recommended Posts

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Da li ima nekoga ko ima iskustva sa xSystem Scottoiler-om? Slična priča kao eSystem, ali još jednostavnija. Da li opravdava razliku u ceni u poređenju sa vakuum sistemom?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 128 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Tomos A3, Kawasaki Versys 650, Kle500

Pošto nisam našao ulje za scottoiler koje proizvođač prepisuje, po preporuci nekog momka sa Kp (Mnogo mu hvala:jee1:) sipah Stihl ulje za motorne testere 500din litar a iskustva su sledeća:

Lanac je opran pre nešto više od 1000km kada je i montiran Scot i od tada više nije prat a ostao nezaprljan iako je bilo i vožnje po kiši, znači da ispiranje prljavštine novim uljem funkcioniše i da je lanac zaštićen od oksidiranja

Mala potrošnja ulja iako sam "odvrnuo,, kapaljku te mi je za nešto više od 1000km otišlo 100ml ulja a lanac bio u potpunosti potmazan

Od mene topla preporuka svakom u zamenu za skupo i nama nedostupno Scot ulje 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Pošto nisam našao ulje za scottoiler koje proizvođač prepisuje, po preporuci nekog momka sa Kp (Mnogo mu hvala:jee1:) sipah Stihl ulje za motorne testere 500din litar a iskustva su sledeća:
Lanac je opran pre nešto više od 1000km kada je i montiran Scot i od tada više nije prat a ostao nezaprljan iako je bilo i vožnje po kiši, znači da ispiranje prljavštine novim uljem funkcioniše i da je lanac zaštićen od oksidiranja
Mala potrošnja ulja iako sam "odvrnuo,, kapaljku te mi je za nešto više od 1000km otišlo 100ml ulja a lanac bio u potpunosti potmazan
Od mene topla preporuka svakom u zamenu za skupo i nama nedostupno Scot ulje 
Da li si proveravao u Motoland-u da li imaju ulja na stanju, na sajtu im se vodi da imaju sva Scotoiler ulja.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
On 12/15/2022 at 7:04 PM, marettoo said:

Pošto nisam našao ulje za scottoiler koje proizvođač prepisuje, po preporuci nekog momka sa Kp (Mnogo mu hvala:jee1:) sipah Stihl ulje za motorne testere 500din litar a iskustva su sledeća:

Lanac je opran pre nešto više od 1000km kada je i montiran Scot i od tada više nije prat a ostao nezaprljan iako je bilo i vožnje po kiši, znači da ispiranje prljavštine novim uljem funkcioniše i da je lanac zaštićen od oksidiranja

Mala potrošnja ulja iako sam "odvrnuo,, kapaljku te mi je za nešto više od 1000km otišlo 100ml ulja a lanac bio u potpunosti potmazan

Od mene topla preporuka svakom u zamenu za skupo i nama nedostupno Scot ulje 

Ja bih ipak sačekao još malo pre nego što dajem preporuku, jer su naša iskustva dok smo se bavili uvozom Scottoiler sistema bila takva da bilo koje drugo mazivo jednostavno uništi sistem.

 

Nadam se da se to neće desiti i sa tvojim Scottoiler sistemom, ali problemi nakon određenog vremena (pre ili kasnije, ali sigurno) su sledeći:

1. Nemogućnost pravilnog podešavanja protoka zbog neodgovarajućeg maziva. Ili previše zaliva, ili nedovoljno podmazuje. 

2. Sistem počinje da "curi". Ne zatvara dobro kada motor ne radi i ostavlja baricu ulja ispod kapaljke.

3. Ne može više nikada da se dobro ispere, pa i kada se sipa Scottoiler mazivo problemi ostaju, a sistem je trajno uništen i praktično ne radi više svoj posao.

 

Napominjem da mi više nemamo u ponudi Scottoiler sisteme i nemam nikakav interes kao što će neko da pomisli (znam iz iskustva sa ovog foruma) osim dobronamernog saveta da to ne radite, jer ćete uništiti sistem koji je razvijan decenijama i predviđen da radi sa određenom vrstom maziva koja je isto razvijana decenijama.

 

Ako vam je pri kraju mazivo, bolje da sistem povremeno isključujete i uključujete kako bi povremeno bilo protoka maziva kroz sistem, dok ne nabavite originalno Scottoiler mazivo, nego da u sistemu nema uopšte maziva ili još gore, da sipate neodgovarajuće mazivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Ja koliko se sjećam, osnovna razlika između Scott ulja i bilo kog drugog podmazivača (namjerno ovo kažem, jer ljudi podmazuju sa svim i svakakvim uljima), jeste to što je Scott ulje vodorastvorljivo (water soluble). Dakle, podmazuje i štiti, ali se rastvara u vodi (na kiši npr., pa se tako i preporučuje da se sistem "malo odvrne" prilikom vožnje na kiši, ne zato što je potrebno više ulja, već baš zato što ga voda "pere" sa lanca). Isto tako, sa Scott uljem je (ili bi trebalo da bude) pranje ostalog dijela motora od samog ulja lakše, jer nije toliko i na taj način masno. Svaki drugi podmazivač praktično traži odmašćivać, dok sa Scott uljem to ne bi trebalo da bude tako (osim ako se zapusti motor, pa onda ne može da se opere u jednom prolazu, ali i to rješava nešto toplija voda u kanti).

Dalje, Scott ulje nije toliko ljepljivo kao ostala ulja, pa ne skuplja (u istoj mjeri) prljavštinu kao ostala ulja.

Pišem ovo na osnovu mojih iskustava sa uljima generalno i Scott podmazivačem/uljem u proteklih 10+ godina.

Ako sam nešto pogriješio, molim @markone-a da me ispravi, jer je prvi Scott od njega kupljen 2008/9 i dugo je sa time bio u dodiru.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 746 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Ne bih se bas slozio da se lako cisti. Tanke naslage da, ali sa scott sistemo uprlja sve zivo. Centralni stender, ram, nagura ulja kod malog zupcanika gad boziji. Svaki cas treba da se skida sto sta da bi se opralo. Koliko ima benefita, ali ima i negativnih stavki. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
On 12/17/2022 at 9:57 AM, castor said:

Ja koliko se sjećam, osnovna razlika između Scott ulja i bilo kog drugog podmazivača (namjerno ovo kažem, jer ljudi podmazuju sa svim i svakakvim uljima), jeste to što je Scott ulje vodorastvorljivo (water soluble). Dakle, podmazuje i štiti, ali se rastvara u vodi (na kiši npr., pa se tako i preporučuje da se sistem "malo odvrne" prilikom vožnje na kiši, ne zato što je potrebno više ulja, već baš zato što ga voda "pere" sa lanca). Isto tako, sa Scott uljem je (ili bi trebalo da bude) pranje ostalog dijela motora od samog ulja lakše, jer nije toliko i na taj način masno. Svaki drugi podmazivač praktično traži odmašćivać, dok sa Scott uljem to ne bi trebalo da bude tako (osim ako se zapusti motor, pa onda ne može da se opere u jednom prolazu, ali i to rješava nešto toplija voda u kanti).

Dalje, Scott ulje nije toliko ljepljivo kao ostala ulja, pa ne skuplja (u istoj mjeri) prljavštinu kao ostala ulja.

Pišem ovo na osnovu mojih iskustava sa uljima generalno i Scott podmazivačem/uljem u proteklih 10+ godina.

Ako sam nešto pogriješio, molim @markone-a da me ispravi, jer je prvi Scott od njega kupljen 2008/9 i dugo je sa time bio u dodiru.

U stvari, osnovna razlika je da Scott mazivo i nije ulje. :) Zato ga ja nigde i ne zovem "ulje" već samo mazivo. :takoje:

Sastoji se od maziva (pomazuje lanac), vode (omogućava optimalnu viskoznost i lakše spiranje) i aditiva (koji sprečavaju koroziju).

 

On 12/17/2022 at 7:06 PM, Zarkela said:

Ne bih se bas slozio da se lako cisti. Tanke naslage da, ali sa scott sistemo uprlja sve zivo. Centralni stender, ram, nagura ulja kod malog zupcanika gad boziji. Svaki cas treba da se skida sto sta da bi se opralo. Koliko ima benefita, ali ima i negativnih stavki. 

Moguće na nekim motorima. Verovatno jer je prednji lančanik na neki način skriven i nema lakog pristupa da se očisti redovno.

Mislim i da je do podešavanja protoka, jer Scottoiler sistem u principu treba podesiti tako da lanac bude podmazan, a da ne prlja okolinu. Ako prlja okolinu, znači da je podešen da previše troši mazivo i da onda ono sa prašinom i blatom pravi takav problem napred. Verujem i da u tom slučaju i pozadi pravi priličan nered po zadnjoj felni, gumi, blatobranu, viljuškama...

Sve ovo pod uslovom da se koristi originalno Scott mazivo. U svim ostalim varijantama korišćenja bilo kog drugog ulja, taj nered je neizbežan kako god da se podesi zbog prirode ulja da je gušće, lepljivo i samim tim se lepi na lanac, a onda i na sebe svu prljavštinu, umesto da se odvaja od lanca odmah kao Scott mazivo i na taj način ne dozvoljava da se prljavština zadrži na lancu.

 

Generalno, dobro montiran i podešen Scottoiler sistem ne zahteva ništa više održavanja motora ili samog sistema od dopune maziva u Scott bočicu. Tako da ne bi trebalo ni da ima negativnih stavki ako je dobro montiran i podešen. :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 531 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug
  • Motocikl: Honda Hornet 600 2005

@markone

dobro montiran video sam na njihovom sajtu tj gde treba da se postavi i tu nema greske

a dobro podesen? 
da li se dobija instrukcija pri kupovini samog scota tj brosura kako treba da se podesi? Pitam iz razloga jer citah ovde o potrosnji samom ulja nekom trosi puno nekom normalno nekom opet puno a samimi tim da trosi puno sigurno i pravi takav nered

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
@markone
dobro montiran video sam na njihovom sajtu tj gde treba da se postavi i tu nema greske
a dobro podesen? 
da li se dobija instrukcija pri kupovini samog scota tj brosura kako treba da se podesi? Pitam iz razloga jer citah ovde o potrosnji samom ulja nekom trosi puno nekom normalno nekom opet puno a samimi tim da trosi puno sigurno i pravi takav nered
hvala
Da uputstvo se dobija uz uređaj, a može da se skine sa neta, uglavnom preporuka za protok je jedna kap na 60 sekundi.
Kod mene je tako podešen i prlja felnu, štender i sve okolo.
Malo ću da ga uštrojim probaću da podesim da kaplje po kap na 45 ili 90 sekundi.
Uvek kažem sebi da ću to uraditi i zaboravim, setim se kad perem motor, a onda me mrzi da se zezam i tako.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1144 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Da li je neko probao ovo,deluje mi ok,nema nauke,vakuuma,elektronike malo rucnog stelovanja,strani korisnici ga nahvalise,ima li ko od nasih iskustva sa ovim.Ima ga i kod nas za 9000 dinara(nasao i kpiju na Aliju za 20 evra,ok napravljena,nema tu sta)

 

https://www.aliexpress.com/item/32952649031.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.39874493ErdES1&algo_pvid=e927f172-7aaa-4194-b027-72526d465287&algo_exp_id=e927f172-7aaa-4194-b027-72526d465287-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"66352318301"}&pdp_npi=2%40dis!RSD!2326.37!2326.37!!!5643.58!!%40210213c816714851371564574d0733!66352318301!sea&curPageLogUid=jpTosCeIZ716

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1046 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06

Imas temu za cobrru. Ja sam je koristio ove sezone i sasvim sam zadovoljan. Ako preteras zna da se prlja felna ali se lako skida ako se koristi ulje za lanac. Ne znam kakva je kineska ali u temi ima ljudi koji su i sa njom zadovoljni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1144 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 20 sati, Vampa je napisao:

Imas temu za cobrru. Ja sam je koristio ove sezone i sasvim sam zadovoljan. Ako preteras zna da se prlja felna ali se lako skida ako se koristi ulje za lanac. Ne znam kakva je kineska ali u temi ima ljudi koji su i sa njom zadovoljni.

Hvala na odgovoru,ja pajser nisam ni koristio srč:lol3:mislio da sam ja prvi video nesto,pa da podelim:lol3:.

Znaci zadovoljan si,to je dobro.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 937 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
On 15. 12. 2022. at 19:04, marettoo je napisao:

Pošto nisam našao ulje za scottoiler koje proizvođač prepisuje, po preporuci nekog momka sa Kp (Mnogo mu hvala:jee1:) sipah Stihl ulje za motorne testere 500din litar a iskustva su sledeća:

Lanac je opran pre nešto više od 1000km kada je i montiran Scot i od tada više nije prat a ostao nezaprljan iako je bilo i vožnje po kiši, znači da ispiranje prljavštine novim uljem funkcioniše i da je lanac zaštićen od oksidiranja

Mala potrošnja ulja iako sam "odvrnuo,, kapaljku te mi je za nešto više od 1000km otišlo 100ml ulja a lanac bio u potpunosti potmazan

Od mene topla preporuka svakom u zamenu za skupo i nama nedostupno Scot ulje 

Kako ti se pokazalo ovo ulje sad posle malo duže vremena? Uskoro ću doći u posed Scott-ovog sistema a čujem da je i dalje problem doći do ulja, a i realno, skupo je za to što jeste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1885 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

I ja se razmišljam na temu nekog podmazivača... Ne smeta mi vožnja po kiši. Jbga, takav nam je horoskop...:neznam: Ali me nervira ovo mazanje. mackanje, prskanje lanca. Er5 mi se stvarno svideo, super se družimo svaki dan, ali ovo će izgleda biti glavni razlog za rastanak... Kaiš i kardan su zakon ! Svaka čast svakome ko ima volje za sređivanje lanca. Ja sam motor kupio da ga vozim !

Ili da skarabudžim nešto, da ga macka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

U čemu je problem sa Scott uljem, nema ga ko da je od suvog zlata..?? Evo ja slušam već 2-3 godine isti problem...

na svu sreću ja imao jednu punu flašu 0,5l pa mi potrajalo ali evo i ja sam skoro pa prazan..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 937 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

E, realno nisam pitao zapravo, samo čuo da je problem, mada čuo danas.

Blažo, saborče po oružju, ja sam cobra podmazivač teo, ali skota ću praktično da dobijem.

Mene samo mazanje i ne smara toliko, a pošto mažem uljem, skoro ga nikad ne čistim

Sent from my 2107113SG using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250
9 hours ago, Blaza said:

 

Ili da skarabudžim nešto, da ga macka...

Imas u Burnout-u onaj podmazivac na vakum (tipa 100e kosta) a imas i alternative na Aliexpressu za mnogo manje.

Ne muci se oko lanca. Ako neces da ti bude max nauljen i on i felna neces mu produziti znacajno vek trajanja. 

Na svakih 700-1000km petrolej-cetka, menjacko ulje i gas :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6811 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ulje za Scott je 2400 dinara 0.5 litara... Nema tu nikakve računice. Navodno traje do 25.000 km ali u realnosti bar ja sam trošio više.

 

@Blaza

 

Da prodaš motor zbog lanca? Kupi kinesku kobru za 30 dolara ili samo šikaj ulje na njega kad stigneš. Nov set lančanika i lanac ti je 80 eur u Louisu kad nije na sniženju. Ne zajebavaj.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1097 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
Pre 10 sati, Blaza je napisao:

I ja se razmišljam na temu nekog podmazivača... ...nervira ovo mazanje. ...Kaiš i kardan su zakon !

Postoji sad i lanac koji ne zahteva održavanje... A možeš i jednostavno da prestaneš da se brineš, da mackaš, mažeš i čistiš. Samo tu i tamo kad se setiš. Neće ti mnogo kraće trajati. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 166 postova
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250

Meni drugar doneo iz Austrije 1l crvenog ulja za 25€. Sad problem kod njega je sto nece da kaplje dok ne predje nekih 20 stepeni napolju. Ja pojacavao ono ništa, dok nije skocila temp pa nasao fleku ispod motora, kao karter da je pukao.. Za nize temp treba plavo ulje.

Sent from my PPA-LX2 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1885 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Pre sat vremena, lestra je napisao:

Na svakih 700-1000km petrolej-cetka, menjacko ulje i gas :takoje:

Planiram u toku sledeće nedelje Srbija, Bosna i Hrvatska, nekih 1200 km. Zamišljam sebe na nekom parkingu sa četkom i petrolejom...:)

 

Pre sat vremena, Alekre je napisao:

Da prodaš motor zbog lanca?

Nisam se lepo izrazio, izvinjavam se...Motor mi je odličan, zadovoljan sam, ali nije da je baš to razlog za prodaju...jednostavno, nisam navikao na to. 

 

pre 59 minuta, PremieRacing je napisao:

Postoji sad i lanac koji ne zahteva održavanje...

Za ovo nisam znao. Kada bude za zamenu, razmisliću i o tome.

 

Hvala svima !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja