Jump to content

Moto Zajednica

Gorivo sve skuplje, a istovremeno sve lošije

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ljudi, šta se ovo dešava kod nas? Novine su pune članaka o poskupljenju goriva, a istovremeno je benzin očajno slab (uključujući i onaj Premium) i pun sumpora, a u navodno uvozni evrodizel se masovno sipa bazno ulje. Koliko će nam trajati vozila na takav način?

 

Tržište naftnih derivata u Srbiji nikako da se stabilizuje. U poslednjih mesec dana auto gas je skuplji za 5-7 dinara, a ostali derivati za 2-3 dinara po litru. Očekivalo bi se da barem onima koji prodaju gorivo bude bolje, ali izgleda da ni to nije slučaj. Oni se žale na sve veće izdatke koje imaju, što se odražava na maloprodajne cene, što, pak, utiče na smanjeni obim prodaje.

 

Da je vrag odneo šalu govori i reakcija Vlade, iz koje poručuju da su nezadovoljni cenovnom politikom i da sa ove distance ne vide efekte liberalizacije naftnog tržišta. Da bi ubuduće  sprečili nekontrolisani rast cena i oscilacije na tržištu, nadležni kao mogućnost pominju i uvođenje neke vrste poreza na ekstraprofit.

 

Sa druge strane, naftaži kažu da na sve više cene derivata utiče podizanje republičkih i lokalnih taksi, pored već dobro poznatih visokih akciza i kursnih razlika. Dodatni problemi su nedovoljni skladišteni kapaciteti i visoki transportni troškovi. U praksi to znači da trgovci nemaju dovoljno prostora u koji bi mogli da skladište derivate koje bi kupili po nižim cenama i mogli postepeno da prodaju.

 

Dodatni problem, oko koga se slažu svi - vozači, trgovci  država, jeste da na tržištu ne postoji funkcionalan sistem kontrole kvaliteta goriva, pa se često događa da se, pored goriva lošeg kvaliteta, toči i lož ulje umesto dizela! Hteli mi sami ili ne ovaj problem da rešimo, kucanjem na vrata Evropske unije ovaj problem će morati da bude već daleko iza nas.

 

U iščekivanju normalizacije tržišta naftni derivata, čini se da opet preostaje samo da se sačeka i da se vidi koliko su nadležne institucije spremne da se uhvate u koštac sa ovim višegodišnjim problemom i konačno ga reše. Vozači će tek onda, kada budu na savremenim i ekološki prihvatljim pumpama kupovali gorivo evropskog kvaliteta, moći da kažu da su zadovoljni. Ali, samo u slučaju da ne budemo i dalje rekorderi u cenama kao što je to danas slučaj.

 

http://vesti.mojauto.rs/aktuelne-vesti/1450_dok-ne-nadjemo-krivca-placamo-debelo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6938 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja sam za to da se mi kao jedna zajednica bajkera pripremimo i posaljemo zahteve za smanjenje cena a istovremeno da se povezemo sa automobildzijama. Moramo da ih pritisnemo jer ovo sto se desava je jebanje u zdrav mozak. Zasto im sve prolazi bez posledica, moramo da uradimo nesto ili cemo biti totalno utucani i pojebani.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Member Title, 254 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: S1000RR

Tuga bre kad krenem na pumpu ne znam na koju bih stranu. A popravke pumpe i dizni na dizelima sa direktnim ubrizgavanjem su toliko skupe da je strasno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Država podigla akcize i takse, pumpadžije nagurale lepu maržu i tako i jedni i drugi uskaču sebi u džep. Ne samo da mi trošimo manje goriva, već i stranci tempiraju punjenje tako da nas preskoče, toče u svim državama okolo, samo kod nas ne toče. Smanjena potrošnja automatski znači manji profit i za državu i za naftaše, a oni umesto da skinu cene i poprave kvalitet i dalje pokušavaju gubitak da nadomeste još većim cenama. Vrzino kolo, što bi rekle babe u mom kraju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Država podigla akcize i takse, pumpadžije nagurale lepu maržu i tako i jedni i drugi uskaču sebi u džep. Ne samo da mi trošimo manje goriva, već i stranci tempiraju punjenje tako da nas preskoče, toče u svim državama okolo, samo kod nas ne toče. Smanjena potrošnja automatski znači manji profit i za državu i za naftaše, a oni umesto da skinu cene i poprave kvalitet i dalje pokušavaju gubitak da nadomeste još većim cenama. Vrzino kolo, što bi rekle babe u mom kraju.

 

a mi mozemo samo da sedimo i gledamo .... nikakvi izbori ili nova vlast to nece promeniti ....ni kraljevinu da vratimo to necemo promeniti ...

 

nikad mi necemo moci sa prosecnom platom da kupimo toliko goriva kao recimo slovenac sa prosecnom platom .....

 

izacice ova tema na 40 strana a cena goriva ce i dalje biti ista i mi i dalje nemocni i moramo se pomiriti sa tim ....

 

ZNAM boli i mene ali .....

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 805 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: ktm

Ja sam za to da se mi kao jedna zajednica bajkere pripremimo i posaljemo zahteve za smanjenje cena a istovremeno da se povezemo sa automobildzijama. Moramo da ih pritisnemo jer ovo sto se desava je jebanje u zdrav mozak. Zasto im sve prolazi bez posledica, moramo da uradimo nesto ili cemo biti totalno utucani i pojebani.

Nazalost i ja sam za to ali mi srbi kao i uvek samo pretimo i kukamo, kao i uvek verujem da nista necemo ni uraditi. Mnogo smo mi lenji za bilo sta :takoje: Isto kao sto ima i 5000 extremista u Srbiji pa hoce da se qrce i biju one 'zene' na ulici i da polome koji izlog i ukradu nesto, umesto da ako hoce da se biju i lome da idu na Kosovo sa puskama da brane svoj narod :jok: Boli ih dupe! Ovo im je blize :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Bunice se samo oni sto kupuju gorivo ... a nazalost u Srbiji je sve manje takvih ...

 

A-ha, probaj kroz Beograd da prodjes u bilo koje doba dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Bunice se samo oni sto kupuju gorivo ... a nazalost u Srbiji je sve manje takvih ...

 

A-ha, probaj kroz Beograd da prodjes u bilo koje doba dana...

 

 

Pa ja rekoh u Srbiji .. nije bg cela srbija .... ti sto se voze nece se ni buniti ....

 

isti je slucaj i u mom gradu ... nista drugacije .... a moram citirati svog dedu kad baci pogled kroz prozor na ulicu :

 

" jos je vama doro kad se u jednom autu vozi jedan covek " 1hmm.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Reci cu samo

 

Odličan video!

 

Nego hoću nešto drugo da kažem - ljudi, razmislite da li vam je auto zaista, ali zaista potreban???

 

Nekoliko decenija sam vrteo volan, neprekidno plaćao svakome ko ispruži ruku (na svu sreću nisam kupio zimske gume), sipao benzin ne pitajući šta košta... a košta ogromno, nismo ni svesni koliko.

 

Pre mesec dana sam prodao auto, sa idejom da kupim manji. Ali dešava se čudo: vreme prolazi a auto mi, izgleda, uopšte ne treba? Otkrio sam gradski prevoz, postoji taksi, kada izađem uveče uvek se nađe neko da me doveze kući. Niko me ne cima da mu selim veš-mašinu, kome nešto treba dođe kod mene - osmeh mi ne silazi sa lica.

 

Ko može bez auta, neka proba. Ne samo da će uštedeti hiljade i hiljade evra, nego neće biti ovca za šišanje bahatom režimu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

kada izađem uveče uvek se nađe neko da me doveze kući.

 

kad bi tako razmisljali svi, onda bi išao peške kući :moto3:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Dešava se politika, to da je država prodala jednoj kompaniji monopol na preradu naftinih derivata i novi vlasnici mogu komotno da bućkaju najgora goriva po najjačim cenama.

I da se ne zavaravate, ja ne osećam nikakvu razliku u kvalitetu između "europremijuma" i običnog benzina, motor mi radi i troši apsolutno isto.

A za dizel, u Grčkoj sam sipao i auto mi vidljivo manje troši. Kada smo se vraćali u Srbiju mislio sam da mi se pokazivač pokvario, auto mi je trošio sa tim dizelom tačno 5. litara natovaren. Čim sam u ovde sipao gorivo potrošnja na otvorenom mi je skočila na malo jače od 6.

Zaista nemam ideju šta bućkaju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1339 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Ja sam potpuno zavistan od automobila.

Godišnje prelazim 50000km...

 

Kako neko misli da ja mogu da se odreknem te potrebe?

Ne nemam želju da vozim auto,ali moram...

 

Da gorivo nam je očajno,ali baš očajno. Pa i u Bosni je bolje.

 

Hrvati imaju odlično gorivo...a jeftinije je od našeg...evro dizel,mislim 15 euro centi.

 

A auto leti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 721 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Nekoliko decenija sam vrteo volan, neprekidno plaćao svakome ko ispruži ruku (na svu sreću nisam kupio zimske gume), sipao benzin ne pitajući šta košta... a košta ogromno, nismo ni svesni koliko.

 

 

Ovo je bilo ironicno ili stvarno vozis zimi sa letnjim gumama?

 

Da li mozemo nesto konkretno uciniti povodom visokih cena i skupog goriva ili opet samo mlatimo u prazno?

Kada ce izbori?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Mene je ovo već koštalo nove pumpe visokog pritiska na kolima. I kad sam preuzeo auto u servisu, momak mi reče "čim stanete na pumpu da sipate gorivo za do kuće, počećete da uništavate novu pumpu koju smo vam juče ugradili". I aj sad budi normalan i pozitivan. A 800e mi nikako ne raste u saksiji pa da uberem kolko mi treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8213 postova

 

Da li mozemo nesto konkretno uciniti povodom visokih cena i skupog goriva ili opet samo mlatimo u prazno?

Kada ce izbori?

 

Pogledaj godisnji deficit budzeta u Srbiji. Nije bas kao (u PIGS delu;) EU, ali je pozamasan ;). Pogledaj strukturu prihodovne strane budzeta i vidi gde su tu akcize za gorivo (u gornjoj polovini). Pogldaj gde je tu PDV (na prvom mestu, doduse ukupno).

 

=> Necemo skoro gledati jeftinije gorivo u Srbiji. Bilo kakvi izbori nece tu NISTA da promene...

 

PS: PIGS=Portugal, Italy, Greece, Spain :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Nekoliko decenija sam vrteo volan, neprekidno plaćao svakome ko ispruži ruku (na svu sreću nisam kupio zimske gume), sipao benzin ne pitajući šta košta... a košta ogromno, nismo ni svesni koliko.

 

 

Ovo je bilo ironicno ili stvarno vozis zimi sa letnjim gumama?

 

Da li mozemo nesto konkretno uciniti povodom visokih cena i skupog goriva ili opet samo mlatimo u prazno?

Kada ce izbori?

 

jok ja mislim da je hteo reci da je prodao auto sa letnjim gumama ... nije kupio zimske pa prodao ....

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: Јужни Београд
  • Motocikl: Beta Xtrainer

Данас био код другара у сервису. Три аутомобила новије генерације чекају генералну. Уништио их наш дизел. И ја хтео да купим дизелаша, али су ме паметнији одговорили...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

И ја хтео да купим дизелаша, али су ме паметнији одговорили...

 

1.2 benzinac! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Dobitna kombinacija je benzinac sa sekvencijalnim sistemom za TNG :takoje:.

 

Sedam godina kako vozim auto na TNG, ne pada mi na pamet da ga menjam ( Astra G 1.8 ). Vožnja me manje košta nego sa Doblo 1.9 JTD, zbog krštenog evro-dizela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6938 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja sam za to da se mi kao jedna zajednica bajkere pripremimo i posaljemo zahteve za smanjenje cena a istovremeno da se povezemo sa automobildzijama. Moramo da ih pritisnemo jer ovo sto se desava je jebanje u zdrav mozak. Zasto im sve prolazi bez posledica, moramo da uradimo nesto ili cemo biti totalno utucani i pojebani.

Nazalost i ja sam za to ali mi srbi kao i uvek samo pretimo i kukamo, kao i uvek verujem da nista necemo ni uraditi. Mnogo smo mi lenji za bilo sta :takoje: Isto kao sto ima i 5000 extremista u Srbiji pa hoce da se qrce i biju one 'zene' na ulici i da polome koji izlog i ukradu nesto, umesto da ako hoce da se biju i lome da idu na Kosovo sa puskama da brane svoj narod :jok: Boli ih dupe! Ovo im je blize :takoje:

 

Hajdemo za pocetak da odbacimo sve stereotipe koje kao nacija imamo i previse. Cinjenica je da u Srbiji nikada nije bilo dobro ali to nam ne daje za pravo da dopustimo da nam tako bude i sledecih 5 godina, 10, 15... Uvek se tu nadje neko da kaze kako je to nekakva visa sila, zavera, kletva i sta ti ja znam. Mnogo je losih navika i stavova, dok se toga ne otresemo nece nam krenuti na bolje.

Ja pozivam svakoga, kao pojedinca da se pojavi i izrazi svoj stav. Ne ocekujemo da od Srbije napravimo Svajcarsku, ali dajte da se sredimo i unormalimo, to ne kosta puno! Licno, kao pojedinac, obican gradjanin srednje klase nemam uticaja da menjam zakone niti mogu sta krupno da promenim, ali molim vas, nemojte cekati da ce se pojaviti NEKO i NEKADA ko ce sve da unormali. To se nece desiti jer je sistem toliko los, na toliko losoj osnovi da nema perspektivu, on upija i hrani se, parazitira nas, trosi nas kao baterije i baca a za uzvrat ne daje nista. Kao neka svinja koja mnogo jede a ne goji se. Zato, svako pojedinacno, treba da da svoj maksimalni ulog u promenama. Ako je moj maksimalni da, odem nekog datuma na ulicu, to cu uraditi kao i mnogi moji sugradjani i reci, ja zelim to i to pa se tu stvara jedna grupa koja ima uticaj! Mislim da je doslo krajnje vreme da se ovaj sistem na koji smo se zasnovali ugasi, jer je potpuno truo i neefikasan, treba mu generalna. A to moze samo, ako prestane da IZ NAS crpi resurse jer tako ''zivi''. Razmislite o tome, cemu nove takse i nameti i kazne pod izgovorom da se to tamo negde radi i da je njima zbog toga dobro? Verujem da i sami vidite da nije bolje, cist primer je novi ZOBS. Neefikasno je, ne donosi boljitak a grize kozu. Ne bezim od toga sto imam obavezu da platim nesto, ali ocekujem da za svoj novac, dobijem nesto nazad. Dakle, moramo da se menjamo pocevsi od svakog nas pojedincano i da pokusamo da napravimo nesto veliko za sadasnje generacije a i za sledece. Ako mi kao narod kazemo NE necemu, to staje i pada u vodu.

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja