Jump to content

Moto Zajednica

Konačno proradio NAVAK

Recommended Posts

  • U prolazu, 64 postova

Ko je projektovao stazu?

 

Sam spis projekta je radjen kroz saradnju Insituta za puteve Srbije i Centra za puteve Vojvodine ali smo do oblika staze dosli kroz konsultacije sa kolegama iz ASC Vairano i austrijskom projektanstkom kucom Blah (deo inzenjera odande je radio cak i sa cuvenim projektantom F1 staza Tilkeom). Svakako da smo sami odlucili sta cemo od svega raspolozivog uzeti i iskoristiti i naravno dati domacim kucama da urade glavni projekat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

ja dolazim 23okt :takoje:

 

I ja sam isto veoma zainteresovan, naravno ako nas vreme posluzi.

 

 

Dajte neka uputstva oko tog prijavljivanja za grupnu voznju koja se planira za 23.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pohvalio bih nastojanje da se konačno proizvede ozbiljna auto-moto staza na teritoriji Srbije. Još je to daleko od ozbiljnih (višemilionskih) staza po svetu, pogotovo onih licenciranih za svetska takmičenja, ali i mi smo daleko od tog sveta izgleda pa onda je valjda i ovo sa Navakom dovoljno dobro za nas. Iskreno, i ako nisam nikakav trkač, oduvek sam sanjao da izadjem motorom na stazu u koliko toliko kontrolisanim uslovima. Do sada, manje više zbog loše finansijske situacije, nisam imao priliku za to, a verujem da je tako i za masu vas koji pratite ovaj forum. 70e za open day 6x30-30 min je prihvatljivo, ali voleo bih da vidim tu i natkriveni parking, uslove za grejanje guma, promenu istih, štelovanje motora-ogibljenja, kafanicu, klopu (ceo dan na stazi a da ne ogladniš-nemoguće), i naravno hitnu pomoć. Posebno bih naglasio obavezno prisustvo hitne pomoći i doktora na stazi. Da ne pominjem crne hronike, dovoljno je da se pogledamo oko sebe i da nabrojimo par slučajeva za koje lično znamo da su ljudi ginuli i ozbiljno se povredjivali iz naizgled bezazlenih situacija. Iz istog iskustva vam je svima poznato koliko je bitno da se brzo i stručno reaguje u slučaju povređivanja. Zaključak: ne bih se ja zezao bez hitne. Pogotovo se ovo odnosi na vas, gosn. Alviroviću da ne bi došli u situaciju da vas pominju kao odgovornog u svojstvu organizatora zbog 50e dnevno koliko košta dežurstvo hitne pomoći. Od ostalih nedostataka čini mi se da su svi ponešto pomenuli što je neophodno. Sistem merenja vremena, dobro obeležena staza, markeri kočenja, gumeni zidovi itd... sve to treba, pa kad bude bilo - dobro je. Mogućnosti koje otvara jedan ovakav nadajmo se kompleks u budućnosti su skoro nesagledive, od drive school-a preko ozbiljnih takmičenja koja jednog dana daju možda i neku zvezdu sa ovih prostora... Pošto smo već imali ozbiljne trke na ovom prostoru jos 1939. godine red je valjda da se konačno vratimo medju petrol-head nacije Evrope (bez aluzije na evropsku uniju :-)post-2997-0-30604900-1318343979_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Može li neko da kaže šta je "stint"? Tražio sam i razbijao glavu, ali nisam uspio da provalim o čemu je riječ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: GW

Može li neko da kaže šta je "stint"? Tražio sam i razbijao glavu, ali nisam uspio da provalim o čemu je riječ...

 

Tura, voznja...

 

Inace, ja sam jos jedan u nizu koji predlaze da se stint skrati na 15-20 minuta.

Malo je vozaca koji su sposobni da svih 20 minuta budu maksimalno fokusirani, a i motocikala tj. automobila koji ce toliko podneti.

Serijski automobili ce se "zapaliti" (figurativno, mislim na kvacila i kocnice) vec posle nekoliko krugova, standardni motocikli ce izdrzati malo vise ali i njima je 30 min mnogo.

 

Predlazem da se sat podeli na 3x20 ili 4x15 minuta, a redari mogu da izlaze i na krace inspekcije staze, ili prema potrebi.

 

Takodje, podrzavam da u slucaju da se uzme vise "stintova" to ne bude za redom.

Siguran sam da bi u tom slucaju masa vozaca koji mogu da si priuste vise stintova to i uradili.

 

U svakom slucaju, ja sam 23ceg tamo u automobilu, nadam se da ce vreme biti kooperativno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova

sto se tice stintova razmslicemo o alternativama jer ima i drugacijih misljenja pa da za prolece napravimo nesto sa cim ce svi biti srecni, ovako ili onako. u svakom slucaju uvazavam zelje i preporuke na ovu temu

 

medjutim, moram da se osvrnem na ono sto je milence izneo. visemilionske staze se grade ili od drzavnih para ili u zemljama gde na trek dej ne dodje 20-30-50 vec, kao sto neko rece po 400 (red bul ring). takve staze se prave u zemljama gde nove gume nisu misaona imenica i gde publika moze da plati od 100 do 500 evra za tribine na trkama. ova zemlja to nije i skoro nece biti. kad bismo cekali da se "steknu uslovi" onda nikad ne bismo nista napravili. ovo je pocetak. ni hrvati ne i grobnik imali da ga tito nije pravio, madjari hungaroring da ga drzava nije finansirala. mi smo ponudili sa navakom uslugu kakvu u ovoi zemlji niko nije, takvu kakva je. kad neko napravi bolje ja cu mu od srca aplaudirati jer se samo iz zdrave konkurencije radja bolje trziste. dakle, ne bih da ponavljam sve sto sam pisao ovih dana ali podvlacim - ogroman trud i licni rad je ulozeno da bi se stiglo dovde bez icije pomoci i bice sve bolje ali u ovom trenutku nije realno (pogotovo sto ja zaista ne znam gde to ima hitna pomoc za 50eur kao sto milence kaze, bez 500 nismo nasli). kad bi znali da ce na trek dej sigurno doci 40-50 ljudi stvari bi mozda bile drugacije, ovako sve je jos uvek samo pretpostavka. pricamo, pricamo a ni spisak za onih 15 besplatnih mesta jos ne postoji. i jos nesto za milenceta - drive school je ono sto jeste navak i od cega navak zivi radeci sa preko 200 kompanija i ambasada iz celog balkanskog regiona, ali i sa brojim pojedincima koji do treninga samo u srbiji (nigde vise u oruzenju) mogu da dodju potpuno besplato (uslov je barem obavezno osiguranje)

 

veoma pazljivo slusam sta se govori, bio sam na mnogo staza do sada, imam u vidu domace uslove i mentalitet, ali i domace zakone i zaista zivim za trenutak kada ce dolazak na stazu, ma cija ona bila, polako postati deo kulture kod nas. tek tada cemo moci da ispunjavamo najvise sfandarde jer ce imati ko da ih koristi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Dozvolite mi gospodine Alvirovicu da kazem da ste ipak malo obrnuli teze.

Cinjenica je da je u nasoj zemlji standard mnogo ispod evropskog proseka,ali to ne znaci da treba da se stedi na sigurnosti...pa jos vi koji se toliko za sigurnost zalazete.

Pozdravljam inicijativu i iskreno se nadam da ce u skorijoj buducnosti jos neko smoci snage da ovom trzistu u Srbiji ponudi jos koji sadrzaj ovog tipa.

Organizovanje kurseva voznje i organizovanje,nazovimo ga "otvorenog trkackog dana" su dve razlicite stvari,pa bi bilo dobro da se drzite ovog prvoga.

Verujte mi da se zaista nadam da cete uspeti da organizujete minimum sluzbi koje su predvidjene za kvalitetno i sigurno odrzavanje izlazaka na pistu slobodnog tipa, u protivnom tu uslugu nemojte da nudite,opravdavajuci se niskim standardom.

Trkanje,uopste brza voznja,pa cak i u kontrolisanim uslovima je disciplina OPASNA PO ZIVOT,kako za one koji je upraznjavaju,tako i za one koji taj dogadjaj posmatraju.

Nikakav ja ekpert za bezbednost nisam,niti poznajem zakon u detalje,ali sam imao priliku vise puta da prisustvujem dogadjajima ovakvog tipa,bilo vezanim za auto ili moto svet.

Ovo sto vi nudite je za svako postovanje,ali nemojte praviti poteze pre nego za to sazru svi potrebni uslovi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova

Dozvolite mi gospodine Alvirovicu da kazem da ste ipak malo obrnuli teze.

Cinjenica je da je u nasoj zemlji standard mnogo ispod evropskog proseka,ali to ne znaci da treba da se stedi na sigurnosti...pa jos vi koji se toliko za sigurnost zalazete.

Pozdravljam inicijativu i iskreno se nadam da ce u skorijoj buducnosti jos neko smoci snage da ovom trzistu u Srbiji ponudi jos koji sadrzaj ovog tipa.

Organizovanje kurseva voznje i organizovanje,nazovimo ga "otvorenog trkackog dana" su dve razlicite stvari,pa bi bilo dobro da se drzite ovog prvoga.

Verujte mi da se zaista nadam da cete uspeti da organizujete minimum sluzbi koje su predvidjene za kvalitetno i sigurno odrzavanje izlazaka na pistu slobodnog tipa, u protivnom tu uslugu nemojte da nudite,opravdavajuci se niskim standardom.

Trkanje,uopste brza voznja,pa cak i u kontrolisanim uslovima je disciplina OPASNA PO ZIVOT,kako za one koji je upraznjavaju,tako i za one koji taj dogadjaj posmatraju.

Nikakav ja ekpert za bezbednost nisam,niti poznajem zakon u detalje,ali sam imao priliku vise puta da prisustvujem dogadjajima ovakvog tipa,bilo vezanim za auto ili moto svet.

Ovo sto vi nudite je za svako postovanje,ali nemojte praviti poteze pre nego za to sazru svi potrebni uslovi.

 

mozda ste u pravu, mozda vidite stvari sastrane bolje nego ja iznutra i to postujem. ipak, mislim da me niste razumeli u prethodnom postu. mi niti stedimo na bezbednosti niti je ideja da se ponudi sirotinjska varijanta bilo cega. vec sam objasnio da je prva pomoc na 10 minuta od staze kao sto je i na mnogim drugim stazama, objasnio sam zasto smatram da je staza bezbedna, objasnio sam zbog cega postoje stroga pravila, a sve je to zarad bezbednosti. pa ljudi su se ljutili na promociji sto momak koji je dosao da vozi motor i nije imao opremu (farmerke, patike...) nije pusten da vozi. toliko i shvatanju bezbednosti na stazi. upravo ja i tvrdim da je brza voznja opasna po zivot, a znajuci specificnosti objekta, koje sam takodje vec objasnio pre dan-dva, track day i jeste osmisljen na pomalo specifican nacin - da bi se rizik sveo na najmanju mogucu meru iako nikada ne moze da nestane.

 

ali, moram da vam kazem i jos nesto - ako ima zainteresovanih da se prihvate organizacije trek deja i preuzmu ceo teret na sebe dajte da razgovaramo. zakup staze ce biti ponudjen po posebnim uslovima a ostale troskove, ljudstvo, procedure, primenu pravila i tako redom organizator je duzan da pokrije sam. mi smo prihvatili ovo da organizujemo ne zato sto smatramo da je finansijski unosno, jer niko jos uvek ne zna da li jeste, vec zato sto je jako mnogo ljudi jako mnogo puta pitali kada ce biti i da li ce moci. Imali smo dva puta pred sobom - da sacekamo sledece leto i ponudimo uslugu na visem nivou ili da sad poakzemo stazu i onima koji smatraju da im je ovo dovoljno dobro ponudimo da voze odmah. mi smo odabrali ovo drugo jer nam je zaista bilo previse komentara "kad ce da nas puste", "imaju i praznih termina bolje da mi vozimo nego da je prazno", "to svuda postoji samo kod nas nema" i tako redom. ne znam da li smo pogesili, prema nekim komentarima nismo, a prema nekim bi izlgeda bilo bolje da smo sacekali jos godinu dana pa tek onda krenuli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 815 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Da li vredi to ce se tek videti, ali dobro je da postoji nesto i da je krenulo nesto, pre ovoga... nije bilo nicega...

 

Nadam se da ce ovo ici svaki put na bolje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ako je situacija "na terenu" jos uvek onakva kako moze da se vidi na fotografijama na prethodnoj stranici,moram da primetim jos par nedostataka.

Posto mi je kritika dobro krenula,a vi voljni da slusate,cujte onda i ovo.

Znaci vracajuci se na fotografiju,vise je nego ocigledno da,bez obzira na smer...postoji nekoliko tacaka gde je vrlo moguce,da se nakon eventualnog pada ugrozi neko ko je mnogo dalje gledajuci razadaljinu u smeru kretanja,a tako blizu zbog konfiguracije krivina.Ugao snimanja mozda sve to cini blizim nego sto jeste,ali...

Fale ograde i sto je jos vaznije,fali sljunak.Do ograde ne bi ni trebalo da se dodje.Gumeni zidovi koji se pominju,su dobra zastita kad su u pitanju automobili,ali kad govorimo o motociklima,ono sto je najvaznije postici u tim trenucima je usporenje koje ne sme da bude trenutno,vec gradualno,postepeno,a opet nekako brzo u vremenu i na kratkom rastojanju.

Mozete da kazete i da preterujem.Verujte da je samo trenutak dovoljan da se sebi,a i drugima upropasti dan koji bi trebalo da je u neku ruku praznik.Da ne govorimo o ozbiljnijim stvarima.

Za postovanje je to sto zelite da pokrenete nesto u srpskoj moto realnosti.Pa posto ste vec pioniri,da se tako izrazim,pokusajte onda to da uradite na nacin koji ce zaista nesto da promeni u svesti prosecnog srpskog motocikliste.Probajte da nam iz sveta (Italije) donesete nesto moderno,konkurentno,evropski.Ne samo ono sto je nas covek u stanju da plati.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

mislim da pronto nije u pravu niti je probao stazu a neverujem da je ikad vozio na bilo kojoj od njih,stazu sam ja licno probao i sto se tice bezbednosti ona je ok,u sustini ni jedna staza nije bezbednaj ako je na njoj neko ko krsi pravila.Mislim da imam pravo da komentarisem jer vozim 33godine motocikl po stazama evrope i mogu ti reci da je ova staza sa ovim cenama skroz ok.Naravno da bi trebalo poraditi na hitnoj pomoci ali veruj te mnoge staze je nemaju.Mislim da svi kriticari trebaju da dodu i da probaju pa tek onda da diskutuju.Ova staza je super za pocetak,a sto se tice sljunka veruj mi trava je meksa,nedaj boze pada na grobniku pa bi vas pitao sto je mekan sljunak,bolje i ovo nego da se mladi ubijaju po nasim gudurama od cesti.,ai nekako mi sladje da lova ostane ovde nego negde drugo,ma kome je davali

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Ako si gladan Srbin ce te nahraniti.

Ako si go i bos, Srbin ce te obuci i obuti.

Ako nemas krov nad glavom, Srbin ce te udomiti.

 

Ali ako uspes u zivotu, e to ti Srbin nikad oprostiti nece.

 

Gospodo, ajde malo ohladite glave i prestanite sa neosnovanim kritikama. Ako vam se ponudjeno ne svidja ne morate ucestvovati. Ako vam se staza ne svidja ne morate je posecivati. Na ovom forumu ima jedno desetak ljusi kojima sve smeta i koji sve znaju bolje. Sto bi prost narod rekao: Rdjavom k---- i dlake smetaju!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

mislim da pronto nije u pravu niti je probao stazu a neverujem da je ikad vozio na bilo kojoj od njih,stazu sam ja licno probao i sto se tice bezbednosti ona je ok,u sustini ni jedna staza nije bezbednaj ako je na njoj neko ko krsi pravila.Mislim da imam pravo da komentarisem jer vozim 33godine motocikl po stazama evrope i mogu ti reci da je ova staza sa ovim cenama skroz ok.Naravno da bi trebalo poraditi na hitnoj pomoci ali veruj te mnoge staze je nemaju.Mislim da svi kriticari trebaju da dodu i da probaju pa tek onda da diskutuju.Ova staza je super za pocetak,a sto se tice sljunka veruj mi trava je meksa,nedaj boze pada na grobniku pa bi vas pitao sto je mekan sljunak,bolje i ovo nego da se mladi ubijaju po nasim gudurama od cesti.,ai nekako mi sladje da lova ostane ovde nego negde drugo,ma kome je davali

Moze biti da ja nisam u pravu.Tebi sa 33 godine staza,moze i kanjon Morace da izgleda bezbedno,ali ja imam drugacije misljenje i na to imam pravo,zar ne,pa cak i ako se nisam navozao na stazama...a obisao sam ih dosta,u nekom drugom svojstvu.

Vidim da i ti pominjes lovu,pa ako si vec obisao piste po Evropi,znas da ima bolje.Zasto da u Srbiji ne postoji tako nesto?Jasno je meni da je ovo privatna inicijativa i da su sredstva limitirana,ali onda ne treba apostrofirati bezbednost i pri tom ne obezbediti elementarne stvari...po mom misljenju

Idemo onda na neki veliki parking,poredjamo cunjeve i na svoju odgovornost i za dzaba,vrtimo krugove do sutra.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

pronto, Italijani su imali staze i trke još pre 100 godina, a ovo je naša prva staza, tako da nije realno očekivati da odmah dobijemo Mugello ili Misano i MotoGP, polako, jedno po jedno. Ovo je mogućnost da mnogi naši drugari isprobaju svoje mogućnosti na stazi, a ne da rizikuju živote dokazujuci se na ulici.

 

Ako Mladenu dobro krene, možda pored ove napravi još jednu, pravu trkačku stazu ili će možda neko drugi to napraviti, ali ovo je pionirski projekat za svaku pohvalu. Čekaj da neko okrene koji krug, pa će se već uočiti i popraviti eventualni propusti, nemojte napamet da kritikujemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja se iz dalje diskusije povlacim...

Bez ikakve ironije i sarkazma gospodinu Alvirovicu i kompaniji,zelim uspesno poslovanje i prosirenje svojih aktivnosti,na zadovoljstvo svih nadam se.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova

ljudi, samo lagano, treba da uzivamo u necemu sto imamo i da ga gradimo da bude bolje, odnosno onakvog kakvo nam treba. pre tri godine u subotistu je bila prazna poljana, neprohodna i za terence (mocvara), pre godinu dana imali smo lepu dugacku stazu, jedinstvenog pravca od 1,2 km, sjajnu za treninge ali smo sanjali hendling, krivine. Pre sest meseci smo sanjali krivine, iscrtavali ih iznova i iznova, sanjali budbni. Pre mesec dana taj san se ostvario. Ali, mi sanjamo dalje. Te krivine sad moraju da dobiju ivicnjake, ograde, da ispred kapije nikne kafanica...Sanjamo novi sloj asfalta koji smo zacrtali da bude naredne godine, da nemamo neravnine koje iza sebe ostavljaju nesposobni putari. Ko zeli da sanja sa nama i da koristi ono sto sad postoji, ako mu odgovara i ako smatra da je vredno paznje, dobro je dosao. Ko zeli da saceka neko bolje vreme, bolje uslove, nesto sto vise odgovara njegovom idealu i dalje moze da uziva u sjajnim stazama u komsiluku (zaista mislim sjajnim) ili da se vozi kakvim-takvim srpskim putevima. Nema tu losih osecanja, svako za svoj novac bira ono sto misli da je bolje i nikada se ne moze reci da nije u pravu. To su zaista samo licne stvari. Ja sam odrastao uz automobile, staze i stosta drugo i zivim za ovaj posao pa sam bio srecan i po parkingu da se vozim, a sad sam srecan sto zadovoljstvo moze da bude podeljeno sa drugima. Naravno, bicu jos srecniji da to zadovoljstvo bude na pravom evropskom nivou - kad tad

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja