Jump to content

Moto Zajednica

bmw enduro

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 369 postova
  • Lokacija: Cacak

Nisam probao, a i nebi pravo da ti kazem.Ne verujem da bi se osecao lagodno da me gura 150ks..sta da kazem ne gine ti enduro.. ;)

Morao sam da pomenem enduro ODOSMOOO u debeli OFFFFF.jbg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ziveci u Americi gde BMW motore vozi manje od 5% motociklista, ja sam vec navikao da ljudi osipaju drvlje i kamenje po propelerima.  Uglavnom su to oni koji nikad nisu ni seli na BMW, ili ako jesu, provozali samo jedan krug, bilo im cudno i odmah resili da im se ne svidja.  I u glavno poredjenja koja cujem (govorim sad konkretno o GS-u) su poredjenja tipa babe-i-zabe.  Mnogo je tezak za “dirt riding”.  Pa nije dirt bajk.  Mnogo je visok i glomazan za jurnjavu po putu.  Pa nije zujalica.  Nije udoban kao Goldwing.  Naravno da nije - drugacija mu je namena.

 

Enduro motor treba da dobro radi DVE stvari: da ide po asfaltu i da ide van asfalta.  Dakle, ovakav motor je kompromisno resenje.  Porediti ga sa motorom koji je pravjen SAMO za asfalt ili SAMO za dirt ne stoji.

 

Po meni, GS obavlja funkcije kojima je namenjen fenomenalno.  Odlican je na asfaltu, vrlo dobar na dirt-u, udoban na duze relacije, pouzdan...  Eto, lepo krenes iz Los Andjelesa auto putem...

 

166624858-S.jpg

 

... posle jedno 4.000 km dodjes u Deals Gap, gde se izdivljas i klincima pokazes kako se motor obara u krivinama...

 

168140173-S.jpg

 

... pa po kisi...

 

174180437-S.jpg

 

... do najjuznije tacke u Americi...

 

177189489-S.jpg

 

... pa malo seoskim putevima...

 

166336819-S.jpg

 

... i preko planina...

 

166336914-S.jpg

 

... dodjes lepo kuci posle prevezenih 8.181 milja (13.166 km) najvecom brzinom (max speed) od 122 milje na sat (195km/h)...

 

177189644-S.jpg

 

Ako ima bolji motor za ovo, ja za takav nisam cuo.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ma jok uvredjen, taman posla, nego eto prvobitno pitanje teme je bilo dal' BMW-ovi enduro motori vrede tol'ko kol'ko kostaju ili ne.  Nekima vrede, nekima ne vrede.  Meni licno da, pa sam pokusao slikovito da opisem zasto.

 

Inace, po meni kupovina motora nije racionalna vec emotivna odluka.  Jednostavno kupis ono sto te cini srecnim iz razloga koji su tebi bitni.  Evo dva fenomenalna primera:

 

... moj cale je imao BMW kad sam ja imao 3-4 godine. Bio je poznat po njemu, kao sto sam ja po caletu i dedi. :) Cale i keva me stave na motor izmedju njih i pravac na - more. Od tada sa strahopostovanjem gledam na velike crne slotinje sa belim ivicama, sa dubokim basom koji budi komsije i na koji se opeces gde god da pipnes.

 

...81 god stric dotera jako mladu Hondu GL 1000 iliti prvi model Goldwinga-a,jebote vasionski brod u ono vreme,a ćaletov kum kupi CB 750 F popularnu boldorku (novu),pa kad nam dođu u goste i provozaju me ja u extazi,ma samo Honda u životu ne sedam na ostala čuda tehnike.

 

A konjske snage? A tezina? A geometrija prednje viljuske? Kako bre Lalajko i Urke niste uporedjivali tehnicke detalje pa na osnovu njih doneli odluku koji vam se motor svidja?

 

Verovatno zato sto su tehnicki detalji manje vazni.  Jednostavno vozis to sto volis, i volis to sto vozis.  A meni licno je draze da cujem da neko kaze volim taj i taj motor jer me za njega vezuju lepe uspomene, nego da me smara o performansama.  Bravo i za Lalajka i za Urketa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

 

A konjske snage? A tezina? A geometrija prednje viljuske? Kako bre Lalajko i Urke niste uporedjivali tehnicke detalje pa na osnovu njih doneli odluku koji vam se motor svidja?

 

 

U pravu si, tezina uopce nije presudna stvar jer je vaznije kakva je ciklistika i ukupna

izbalansiranost motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Mačvanska Mitrovica

postade ovo extra zanimljiva tema... ;)mozemo da otvorimo i podforum na temu bmw enduro...izgleda da nas ima dosta obozavaoca propelera... ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

pa to je zato sto je BMW pre world war II pravio avione a svi zele da se osecaju kao da lete dok voze  :)  zato BMW ide kao AVION  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

Najbolje da pitate Josepha i quasaara, jer su bili na Eurobiker turi. BMW je dao nekoliko novih GS1200 na koriscenje, i koliko znam 3 su se pokvarila... Ponavljam, najpouzdanije da neko od ove dvojice nase proslavljenih bajkera kaze koju rec o tome... ;D

Sto se mog stava tice, nisam probao BMW do sada, ali bih voleo... Nemam predrasude...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Najbolje da pitate Josepha i quasaara, jer su bili na Eurobiker turi. BMW je dao nekoliko novih GS1200 na koriscenje, i koliko znam 3 su se pokvarila... Ponavljam, najpouzdanije da neko od ove dvojice nase proslavljenih bajkera kaze koju rec o tome... ;D

Sto se mog stava tice, nisam probao BMW do sada, ali bih voleo... Nemam predrasude...

Ma može da se kvari koliko hoće ,ne smeta...Džaba je čovjeku pričati da mu je žena kurva ako je zaljubljen u nju. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM
Džaba je čovjeku pričati da mu je žena kurva ako je zaljubljen u nju.

 

Uhhh, ovo je bilo duboko... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Ne kudi konja koga jahao nisi.  GS je fenomenalan bike i savrseno upravljiv i povozan i pored svoje "velicine".  Pre nego sto iko da kakav komentar on bilo kom motoru mora bar da ga provoza lepo a ne oko bloka ili do coska.  Moj sledeci motor je GS samo moram zenu da nagovorim........ipak je lakse traziti oprost nego dozvolu pa mozda ga i uzmem do kraja sezone.  Pitajte takodje Svabu sto je uzeo GS.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Ja sam jako mlad vozac, vozim bike od proslog avgusta, znaci godinu dana, ne racunam automatike, elektronike itd kad sam bio klinac, imam yamahu ttr600 i odkidam na taj motor, probao sam svasta od motora i na kraju izabrao gs-s, ne zbog propelera vec namene, upotrebljivosti, kvaliteta i naravno jbno dobro izgleda !!! ko' transformer ili neka sprava iz star wars-a ! imam gs-a od januara ove godine (preso sam 20 000 do sad  ;D ) i pre njega nikada nisam vozio bmw, sad kad probam neki motor ima tu nekog odusevljenja ali... ge-s se vozi ko' bicikla ! :) fenomenalno upravljiv, udoban i ima veliku zalihu snage ! prosle nedelje sam se vratio iz grcke, krf - bgd 1000km nisam pravio pauze, stao samo da popusim pljugu i naspem gorivo, sisao sa bajka  jako malo umoran, cak sam otisao do Hitmana do garaze i blejao tamo 2h ! ja ga vozim svaki dan po gradu i to sto mu vire cilindri ne pravi mi neki problem, NISKO TEZISTE ! gs-s je stvoren za krivine, ja struzem fudastere !!!  ;D

i sto rece Motoholic, moze da ponese  !!! a nemam osecaj da je natovaren !

 

qUbwA_img3710rm7.jpg

 

Jeste skup ali je feneomenalna sprava, abs, grejaci, kontrola proklizavanja(opcija) ogibljenje bla, bla, bla  !

Besmisleno je porediti gs-a i hayabusu ili neki dvotaktni cros od 250cc i 100kg !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

"Obican" GS je tezak 225kg i ima nosivost od 210kg.  Adveture je tezak 256kg sa svim tecnostima spreman za put i ima nosivost 219kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

"Obican" GS je tezak 225kg i ima nosivost od 210kg.  Adveture je tezak 256kg sa svim tecnostima spreman za put i ima nosivost 219kg

 

Tacno. Ja kad kazem skoro trista kila (za moj GS-Adventure), racunam sa svom dodatnom opremom i prtljagom.

 

P.S. Ako nekog zanima sta znaci GS - to je skracenica za Gelande/Strasse, tj. off-road/road, iliti po naski teren/put

 

P.P.S. A ako nekog zanima sta znaci ono R (kad pise R1200GS), to je oznaka za Bokser motor.  U BMW-ovoj nomenklaturi prvo slovo oznacava tip motora (R je dvocilindricni vodoravni motor (tj. Bokser), K je redni sa cetiri cilindra, F je ili jedan ili dva cilindra Rotaxov motor, uspravan), broj naravno oznacava velicinu motora u cc, i slova iza broja oznacavaju namenu motocikla.  Znaci R1200GS je ® bokser motor (1200) od 1200 kubika (GS) za Gelande (teren) i za Strasse (put).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

"Obican" GS je tezak 225kg i ima nosivost od 210kg.  Adveture je tezak 256kg sa svim tecnostima spreman za put i ima nosivost 219kg

 

Tacno. Ja kad kazem skoro trista kila (za moj GS-Adventure), racunam sa svom dodatnom opremom i prtljagom.

 

P.S. Ako nekog zanima sta znaci GS - to je skracenica za Gelande/Strasse, tj. off-road/road, iliti po naski teren/put

 

P.P.S. A ako nekog zanima sta znaci ono R (kad pise R1200GS), to je oznaka za Bokser motor.  U BMW-ovoj nomenklaturi prvo slovo oznacava tip motora (R je dvocilindricni vodoravni motor (tj. Bokser), K je redni sa cetiri cilindra, F je ili jedan ili dva cilindra Rotaxov motor, uspravan), broj naravno oznacava velicinu motora u cc, i slova iza broja oznacavaju namenu motocikla.  Znaci R1200GS je ® bokser motor (1200) od 1200 kubika (GS) za Gelande (teren) i za Strasse (put).

K je redni,položeni,rađen je i sa tri ( K 75 ) i ,a ne samo četiri cilindra ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

K je redni,položeni,rađen je i sa tri ( K 75 ) i ,a ne samo četiri cilindra ;)

 

Jes' u pravu si.  Ima par izuzetaka od pravila... Ima i jednocilindricni R koji su pravljeni do tamo nekih 60-ih (konkretno, mislim da je motor u sstrujinom coperu je jedan od tih); a ovi najnoviji jednocilindricni modeli koji su bazirani na Rotax motoru su obelezeni sa G umesto F, Boga pitaj zasto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 564 postova
  • Lokacija: Beograd

Meni se licno, iz bembarinog asortimana najvise svidja F650 GS DAKAR!!!

 

Moze jedno pitanje, kolike su cene ovih motora, mislim tacne cene, jel ima neko cenovnik pa da okaci???

I kakvi su u odnosu na KTM enduro motore ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Meni se licno, iz bembarinog asortimana najvise svidja F650 GS DAKAR!!!

 

Moze jedno pitanje, kolike su cene ovih motora, mislim tacne cene, jel ima neko cenovnik pa da okaci???

I kakvi su u odnosu na KTM enduro motore ???

 

Za cene u Srbiji ne znam; ovde u SAD cena novog F650GS je oko $8.000 sa svim opcijama.

 

Poredjenje sa KTM-om... Ja sam vozio KTM 640 Adventure i KTM 950 Adventure.  Ovaj 950 je veliki enduro i u istoj je klasi sa BMW R1200GS, pa ga sa Dakarom necu porediti.

 

Razlike izmedju KTM 640 Adventure i BMW F650GS Dakar, po meni: na asfaltu je BWM bolji duplo. Van asfalta je KTM bolji bar za 50%.  Oba motora su fenomenalna; pitanje je samo gde ces provoditi vise vremena.  Sto se tice odrzavanja, oko KTM-a ima vise posla, ali svako koga znam sa ovim motorom ga obozava pa mu to ne pada tesko.  Meni licno vise lezi BMW posto provodim oko 90% vremena na asfaltu i 10% van.  I jos sta mi se svidja kod BMW-a je Fuel Injection.  Kad se pentram uz neku planinu ne moram da se brinem da ce motor da gubi snagu (KTM jos uvek koristi karburator).  BMW takodje ima ABS kocnice, a KTM ne (nekome je to bitno, nekome nije).

 

179972708-M.jpg

 

Baj d vej, Dakar se vise ne proizvodi, pa novog neces naci.  Standardni F650GS je jos u proizvodnji, al' pitanje je kolko jos dugo...  Najbitnija razlika izmedju Dakara i "obicnog" F650GS-a: Dakar je visi za 3 inca (prednji suspension mu je duzi za 2 inca, i ima prednji tocak od 21 inca (na "obicnom GS-u je od 19)).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 564 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala!!! 

Sada je BMW izbacio onu novu seriju jednocilindricnoh modela:

 

F 650 x(challenge)

 

F650 x(country)

 

F 650 x(moto)

 

Prvi je predvidjen za stranputicu, drugi za opusteno krstarenje, a trteci za jurnjavu(supermoto). Mnogo lepi modeli,svi opremljeni titanijumskim prigusivacem koje proizvodi AKRAPOVIC , koji sa kolektorom izduvnih gasova smanjuje masu motocikla za 3 kg. Svi modeli su napravljeni na istoj knstrukciji i sami motori su slicni.

 

Ovo sam procitao u 2 Tocka.

 

P.S. Kojim danima izlazi ovaj casopis, ne pise nigde???

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Najbolje da pitate Josepha i quasaara, jer su bili na Eurobiker turi. BMW je dao nekoliko novih GS1200 na koriscenje, i koliko znam 3 su se pokvarila... Ponavljam, najpouzdanije da neko od ove dvojice nase proslavljenih bajkera kaze koju rec o tome... ;D

Sto se mog stava tice, nisam probao BMW do sada, ali bih voleo... Nemam predrasude...

 

Prvo hvala na kompimentu

 

A drugo, jesu se 3 BMW-a pokvarila, ali od toga samo jedan novi koji je dao BMW kao sponzorstvo. To je bio R1200GS i njemu je crkao lezaj zadnjeg tocka posle samo 2500-3000km. Drugi je bio K1200RT kojem su navodno otisle sve kocione plocice (koje su navodno bile zamenjene pre 2500-3000km). E sad pitanje je koliko je on stvarno istrosio plocice t.j. koliko mu je mozda nesto malo proklizalo pa se lik malo ustrtio. Treci je crkao u Rumuniji a to je bio 1150 Dakar kome je crkao semering kardana pa mu je iscurelo ulje.

 

Sad vi prosudite da li su to statisticki gledano ceti, ozbiljni,... kvarovi, ali cinjenica je da se od 80 motora (40% BMW, 40% Honda, 20& mix svega i svacega) pokvari samo 3 BMW-a!

 

Ja licno volim i postujem BMW, ali isto tako smatram da je BMW sve do pre 10-15 godina bio koliko veliko ime toliko i veliki kvalitet (pogotovo svi oni motori stari 40-50-60 godina), a da je u poslednje vreme malcice izvikano ime i da su malo otisli u komercijalu i da dozvoljavaju sebi manji pad kvaliteta da bi mogli proizvesti vece serije, vise zaradili , a cene drze i dalje visoko kao da su popoljsali kvalitet a ustvari naplacuju dobrim delom i ta tri famozna slova B, M i W. Na stranu sve, kada bi mi neko dao, ili kada bih mogao sebi da priustim, verovatno bih sebi bez razmisljanja uzeo jednog takvog sa ta 3 slova!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

 

 

Sad vi prosudite da li su to statisticki gledano ceti, ozbiljni,... kvarovi, ali cinjenica je da se od 80 motora (40% BMW, 40% Honda, 20& mix svega i svacega) pokvari samo 3 BMW-a!

A koliko Hondi se pokvarilo?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja