Jump to content

Moto Zajednica

Uži guvernal za Suzuki GS500F

Moja iskustva s ovakvim operacijama:  

5 članova je glasalo

  1. 1. Da li se razumete u "zamenu guvernala"

    • Da, uspešno sam izveo na barem jednom motoru.
    • Video sam kako se to radi, ili barem znam šta i kako treba.
    • Pričao mi jedan što je gled'o
    • Znam koliko i autor ove teme :)
      0


Recommended Posts

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Koji je najbezbolniji (i najjeftiniji) način da se suzi guvernal na Suzukiju GS500F? Barem za nekih 3-5 cm sa svake strane (ukupno 10ak, je li). Svaka pomoć i savet su dobrodošli.

 

 

Moja razmišljanja na temu:

 

  • Ima li gde polovnih užih (mislim da je debljina cevi 22mm) guvernala? Od kog modela tražiti? Gde?
  • Ako nema polovnih, koji novi i za koliko novaca?
  • Koliko je nezgodno skinuti i prebaciti komande i kakve komplikacije tu vrebaju?
  • Hoće li biti problema sa udaranjem creva i kablića o tank, da li će se uži korman morati podići malko?
  • Koliko bi majstor uzeo da to uradi i ko bi to radio?

 

Eto, puno pitanja. Značio bi mi svaki savet i iskustvo ljudi koji su se igrali s takvim stvarima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Mozes da ga suzis tako sto ces da zamenis guvernalu. Nije to neka velika cifra.

 

Ali mi nije jasno, zasto bi uopste suzavao?

Prvi put cujem da to neko radi, pa me bas zanima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Mozes da ga suzis tako sto ces da zamenis guvernalu. Nije to neka velika cifra.

 

Ali mi nije jasno, zasto bi uopste suzavao?

Prvi put cujem da to neko radi, pa me bas zanima.

 

Shvatam da je zamena jedno od rešenja (verovatno najbolje). Gde mogu naći nov/polovan uži guvernal i po kojoj ceni?

 

 

Suziti treba zato što je jahač motora sitan, mršav, nikakav :dobar: i širina guvernala smeta. Meni lično je čudan osećaj, šire su ručke nego na fejzeru (nisam se setio izmeriti santimetrom, ali subjektivan osećaj je da jesu šire), ali nisam dovoljno dugo vozio da vidim da li bi i ovakvoj momčini to smetalo. :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Mozes da ga suzis tako sto ces da zamenis guvernalu. Nije to neka velika cifra.

 

Ali mi nije jasno, zasto bi uopste suzavao?

Prvi put cujem da to neko radi, pa me bas zanima.

 

Shvatam da je zamena jedno od rešenja (verovatno najbolje). Gde mogu naći nov/polovan uži guvernal i po kojoj ceni?

 

 

Suziti treba zato što je jahač motora sitan, mršav, nikakav :dobar: i širina guvernala smeta. Meni lično je čudan osećaj, šire su ručke nego na fejzeru (nisam se setio izmeriti santimetrom, ali subjektivan osećaj je da jesu šire), ali nisam dovoljno dugo vozio da vidim da li bi i ovakvoj momčini to smetalo. :jee1:

 

Sira guvernala samo doprinosi upravljivosti u voznji, i lakoci manevrisanja u mestu u pri malim brzinama. Koliko sam ja informisan, uglavnom ljudi stavljaju malo sire guvernale od fabrickih, bas iz navedenih razloga.

 

Evo, baci oko na cene guvernala, ako se ipak odlucis da menjas:

http://lsl.eu/pdf/LS...mb%C3%B6cke.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

Suziti treba zato što je jahač motora sitan, mršav, nikakav :dobar: i širina guvernala smeta. Meni lično je čudan osećaj, šire su ručke nego na fejzeru (nisam se setio izmeriti santimetrom, ali subjektivan osećaj je da jesu šire), ali nisam dovoljno dugo vozio da vidim da li bi i ovakvoj momčini to smetalo. :jee1:

 

Sira guvernala samo doprinosi upravljivosti u voznji, i lakoci manevrisanja u mestu u pri malim brzinama. Koliko sam ja informisan, uglavnom ljudi stavljaju malo sire guvernale od fabrickih, bas iz navedenih razloga.

 

Ha, koja baraba, jahac sitan, mrsav to stoji, ali da je nikakav,eeee ccc, doci ces ti meni na rostilj pa necec dobiti ladno pivo :)

 

ovako, imam 63 cm, 53kg i vozila sam do sad fejzera ,nesto krace i kawasaki ninju godinu dana.ove godine sam

uzela ovaj suzuki,sve je ok sa motorom ali imam velikih problema pri voznji - ruke mi nisu paralelno uz telo nego

previse rasirene, kada hvatam rucke zglobovi obe ruke mi se izvrcu prema spolja, pod cudnim uglom i sve je otezano -

voznja, davanje gasa, menjanje brzine...to na ostalim motorima nije bilo tako, mislila sam navici cu se ali sam presla preko 1000km i sve je isto, posle 15 minuta voznje pocne da mi se koci zglob, utrnu mi prsti, boli me vrat

i voznja postaje vrlo neprijatna, posle pola sata ne mogu ni rucku kvacila da stisnem, moram skinuti ruku sa volana , malo je ispruziti i tako privuci kvacilo sto je jadno i smesno.Pokusala sam sa promenom ugla volana, raznim nagibima tela ali ne vredi, to nije to,rucni zlob mi je pod nezgodnim uglom i boli svaki pokret vec posle kratkog vremena.Necu da menjam motor ako

pomogne promena volana pa cu prvo pokusati to, samo ne znam sta da uzmem, novo, polovno, sta odgovara za ovaj model i ko to moze namestiti.Ako narusi balans motora, ni to nije resenje ali hocu da probam prvo ovo pre nego sto pocnem traziti drugi motor.Bez obzira na kilazu, treniram dosta, po profesiji sam nastavnik fizickog, svaki dan na povodcu setam po 3 bordoske doge, preko 60kg svaka tako da nije problem slabost zgloba, vec samo ugao

pod kojim ruka hvata rucke.pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

http://www.louis.de/_10322e1e524f8c08db4becb3689faea731/index.php?topic=wgr&grwgr=460&wgr=340&hersteller=92&anzeige=0&typ_id=

 

Ovo je nepotpuna ponuda firme LSL, znači kormana ima svih mogućih vrsta, samo treba naći šta ti odgovara. Mislim da bi bila greška seći fabrički korman, jer kad dođe vreme za prodaju, nema boljeg motora od onog u fabričkom stanju. E sad, po meni bi najbolje bilo da kopaš malo oglase, pa kad nađeš neki jeftin korman, odeš i probaš ga, bitno je da ti odgovara oblik, poslje ga samo srežeš na odgovarajuću širinu. Pod probanje mislim na to da ga uporediš sa fabričkim, ako je drugačiji odšarafiš samo one centralne nosače, izvadiš fabrički korman i nasloniš ga iznad ili ispod na trougao(gde ti odgovara zbog kablova) ubaciš taj drugi, zašarafiš i probaš kakav ti je osećaj-oslonac na taj drugačiji oblik, to možeš i bez vozanja, staviš ga na centralni i odsediš malo na motoru :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

http://www.louis.de/_10322e1e524f8c08db4becb3689faea731/index.php?topic=wgr&grwgr=460&wgr=340&hersteller=92&anzeige=0&typ_id=

 

Ovo je nepotpuna ponuda firme LSL, znači kormana ima svih mogućih vrsta, samo treba naći šta ti odgovara. Mislim da bi bila greška seći fabrički korman, jer kad dođe vreme za prodaju, nema boljeg motora od onog u fabričkom stanju. E sad, po meni bi najbolje bilo da kopaš malo oglase, pa kad nađeš neki jeftin korman, odeš i probaš ga, bitno je da ti odgovara oblik, poslje ga samo srežeš na odgovarajuću širinu. Pod probanje mislim na to da ga uporediš sa fabričkim, ako je drugačiji odšarafiš samo one centralne nosače, izvadiš fabrički korman i nasloniš ga iznad ili ispod na trougao(gde ti odgovara zbog kablova) ubaciš taj drugi, zašarafiš i probaš kakav ti je osećaj-oslonac na taj drugačiji oblik, to možeš i bez vozanja, staviš ga na centralni i odsediš malo na motoru :moto3:

 

Hvala, ovo je najrazumnije uraditi,pokusacu da nabavim nesto polovno , za probu.

Brine me sto je ovo fabricki volan pa je mozda zato ovakav jer je sa uzim nestabilan , ne znam da li je problem u sirini samo ili je sve tako sklopljeno da ce mi i posle smetati...

Izmerila sam, 73cm ima od kraja jedne do kraja druge rucke.Gledam ovaj louis oglas, ne

vidim oznake za cm ili ne znam gde da gledam :) pozz

post-10977-0-65844500-1308806213_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Kad klikneš na korman pa ti otvori njegov kompletan opis imaš sa desne strane, negdje u tekstu sve dimenzije, širina se kreće od 70 do 80 i nešto centimetara.

Uticaj užeg kormana na vozne karakteristike biće da ti je teže da okreneš volan u mjestu ili pri manjim brzinama, zbog kraće poluge. Ako ćeš da ga suziš za par centimetara neće biti mnogo teži za upravljanje, bar ne toliko da će ti smetat. I imat će mali uticaj na balans pri velikim brzinama, ovo možeš da rješiš i sa nekim najobičnijim tegićima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mislim da ti je problem sto si kratka, pa moras previse da se nagnes napred i oslonis na korman.

Uzi korman ti mozda nece pomoci. Vise bi ti mozda pomogao "kosiji" korman (vise ovako / \, a manje ovako -- -- ).

Ili da razmislis o "priblizivacu", odnosno "priblizo-povisacu". LM, slika kazu govori vise:

 

Stuurverhoger2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

Mislim da ti je problem sto si kratka, pa moras previse da se nagnes napred i oslonis na korman.

Uzi korman ti mozda nece pomoci. Vise bi ti mozda pomogao "kosiji" korman (vise ovako / \, a manje ovako -- -- ).

Ili da razmislis o "priblizivacu", odnosno "priblizo-povisacu". LM, slika kazu govori vise:

 

Stuurverhoger2.jpg

 

joooj, ovoga sam se i ja plasila, da nije samo obicna zamena sipke u pitanju vec neka ozbiljna operacija

promene razlicitih uglova i eksperimentisanja sa istim...moracu sve jedno po jedno onda,prvo kosiji volan, sto mi deluje

najmanje komplikovano a posle eventualno taj priblizivac sto ni priblizno ne znam gde nabaviti.vec cujem sebe kako zovem

radnju, a jel imate priblizo-povisac za motor to jest stuurverhoger ?! ahahahahaha

 

zanimljiva ova rabota,na kraju ce ispasti da bi bilo najlakse menjati ga za neki drugi :)

 

hvala svima za odgovore, pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Odvrnes svoj korman sa nosaca (samo skines one polukrugove sto ga drze, a kablove i zice ne diras) i onda sjednes na motor i pomjeras ga gore-dole-tamo-'vamo....

Ako nadjes neki polozaj koji ti odgovara, provjeris da li u tom polozaju sve zice i sajle nesmetano ferceraju, ne udara u tank itd.

Onda nadjes kolegu BJBikera koji zna sa CAD-om, da ti nacrta "ushtelni custom kormanonosac", isprintas i odneses kod nekog alumindzije da ti to caskom izrezbari,

ili ako je neki profi alumindzija, samo mu mailas CAD file i on samo pritisne enter. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

alumindzija = tokar

 

Ima i kormana koji su povišeni, manje ili više, možeš da prođeš i bez tog adaptera ako nađeš odgovarajući.

Recimo ovakvo nešto

 

2010-yamaha-YBR125_LGM3_detail_005_tcm26-326259.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

alumindzija = tokar

 

Ima i kormana koji su povišeni, manje ili više, možeš da prođeš i bez tog adaptera ako nađeš odgovarajući.

Recimo ovakvo nešto

 

2010-yamaha-YBR125_LGM3_detail_005_tcm26-326259.jpg

 

haha, potrajace to, treba da nadjem znaci par komada koje cu da probam pa ako ne valja, vratim :)

znaci, ako vidite nekog na sledecem moto skupu da se sunja sa imbus kljucevima, e taj sam !

 

salu na stranu, ovo nece ici lako, ne znam nikoga osim "slaninara" i zivim bogu iza nogu, ne mogu sad

cimati ljude po forumu jer ne znam ni sta tacno trazim,kakav volan, kakav "priblizivac-povisivac"

 

nista, cim dobijem na lotou ( sedmicu ) otvaram robnu kucu za motoriste,otkupljujem polovnu robu i

prodajem po istoj ceni, cisto jer mi se moze :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ovo na slici je korman od Yamahe YBR 125. Što ne pitaš momka iz ovog oglasa

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/67446-poklanjam-korman-od-ybr125/

da samo probaš korman, da barem znaš šta da tražiš, pa taman da ga Zeljkamp uzme ti ćeš znat kakav ti treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Guvernal je preuzet od Đorđa. Biće isproban. Koliko sam shvatio, ako ne pasuje šalje se dalje, da barem nekog usreći. :)

 

Ovo bi, pored užeg guvernala, moglo da pomogne, pošto je ta daljina izgleda problem:

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=460&wgr=341&list_total=15&anzeige=0&artnr_gr=10021319

 

Pribložava za nekih 18mm. Je li to premalo, treba li vijati nekog strugara?

 

Mada ne vidim igde da piše za koju debljinu ručki je (pretpostavljam 22mm)?!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Guvernal je preuzet od Đorđa. Biće isproban. Koliko sam shvatio, ako ne pasuje šalje se dalje, da barem nekog usreći. :)

 

Ovo bi, pored užeg guvernala, moglo da pomogne, pošto je ta daljina izgleda problem:

http://www.louis.de/...tnr_gr=10021319

 

Pribložava za nekih 18mm. Je li to premalo, treba li vijati nekog strugara?

 

Mada ne vidim igde da piše za koju debljinu ručki je (pretpostavljam 22mm)?!?

 

Vodi racuna da ga ne priblizite previse jer u tom slucaju neces imati dovoljnu duzinu sajle kvacila, kocionih creva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12376 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Nama "malo" starijima je veliki problem naći pravi položaj sedenja na motoru, sećam se da sam bar 20 puta odvrtao guvernal i pomerao ga po milimetar napred - nazad dok nisam našao pravi položaj :)

 

Bez toga, posle 50 km počinje da me bole leđa, u stvari neki mišić gore kod lopatica. Posle pomeranja guvernala mogu da vitlam satima na motoru :)...jedino malo utrne sedeči deo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

Nama "malo" starijima je veliki problem naći pravi položaj sedenja na motoru, sećam se da sam bar 20 puta odvrtao guvernal i pomerao ga po milimetar napred - nazad dok nisam našao pravi položaj :)

 

Bez toga, posle 50 km počinje da me bole leđa, u stvari neki mišić gore kod lopatica. Posle pomeranja guvernala mogu da vitlam satima na motoru :)...jedino malo utrne sedeči deo ;)

 

 

Resen problem, Djordje mi je dao volan od YBR125-ce, Misika iz Novog Sada montirao,mnoooogo bolje,onaj stari je bio em nizak em mu se krajevi nekako spustali na dole, ne znam sa kog je modela ali verovatno nije original za Suzuki.

Nisam neki bajker jer uopste nisam osetila promenu, prva dva minuta mi je sve izgledalo nekako visoko a onda sasvim normalno,za 5 minuta sam zaboravila kako je uopste i bilo i do kuce (80km) sam vozila bez problema,ruke, prsti, sve ok,

malo zaboli vrat od vetra ali kada prodrmam glavu levo/desno, sve ok.Znaci, ako nekome treba nizak volan kome su krajevi

zakrivlenji na dole, ima jedan kod Misike :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja