Jump to content

Moto Zajednica

Pozeraj po Srbiji

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

evo jedan crnjak koji sam davno čuo od pandura jednog kaciga te stiti do 80 na sat sve posle toga samo lakse da te indetifikujemo tim rečima mi rekao čovek

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3
Izvini, kako to ja stitim druge ucesnike u saobracaju tako sto cu vezati pojas? U gradu, normalna gradska voznja, maltene je besmislen pojas...

Svi citirase ovo sa raznim objasnjenjima kako pojas radi i kako je dobar po vozaca, a niko da odgovori na pitanje, drugacije formulisano: Kako ja ugrozavam druge ako ne vezem pojas?

Ista stvar se moze reci za kacigu. Nenosenje iste moze ici samo na stetu vozaca i nikog drugog. I da odmah odgovorim na one koji ce reci: "Moze da ti uleti muva u oko pa da izgubis kontrolu", to stoji, ali to se moze desiti i sa open face kacigom, ili sa full face sa podignutim vizirom, a niko te ne primorava da nosis vizir.

Gledano logicno, postavlja se pitanje, zasto je na skuteru kaciga obavezna, a na biciklu nije? Skuteri su, po zakonu, maksimalne brzine 50 km/h, sto na biciklu nije tesko postici. Tako gledano, moglo bi se postaviti i pitanje, zasto je za skuter potrebna vozacka dozvola a za bicikl nije. Sto se tice propisa su gotovo, ili potpuno identicni, i jedni i drugi mogu da se krecu po putu ili po biciklistickoj stazi. Dalje tom logikom, zasto je onda za skuter obavezna registracija i tehnicki pregled dok za bicikl nije. Zar nije podjednako vazno da imaju svetla napred i nazad, ispravne kocnice i sl? Osim razlike u izvoru pogonske snage i tezine, drugih nema, cemu onda tolika razlika u tretmanu od strane zakona? Zar ne moze podjednako da se povredi kad se padne sa bicikla pri brzini od 50km/h ili ako dodje do sudara sa automobilom ili nekim drugim vozilom?

I na kraju da napomenem, nije mi namera da propagiram nenosenje kacige niti to praktikujem, vozacki ili registraciju bicikla, cisto razmisljam na glas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 501 postova
  • Lokacija: Beograd

Ugrozavas drzavu koja te skolovala, besplatno lecila i racunala da si radno sposoban za sebe i svoju porodicu. Ukoliko pogines ili nedaj boze ostanes tezak invalid, opet ce ta drzava da te u neku ruku izdrzava, bices teret svojoj porodici i neces moci da radis, placas porez i dajes plodno potomstvo. Kada drzava objavi da gubi godisnje milijardu evra zbog nesreca, misli se na projekciju coveka koji radi i zaradjuje prosecnu platu, trosi svoj novac i placa porez dok mu poslodavac uplacuje penziono i socijalno.

 

To je osnovni razlog vezivanja ili nosenja kacige.

 

Sto se skutera i bicikala tice, bicikl ces tesko poterati do 50 km/h ali ces zato vecinu skutera poterati i preko 70km/h sto je ogromna razlika.

 

Iskreno me mrzi da pisem ali za svako tvoje pitanje ima odgovor koji objasnjava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ta prica je mogla da vazi dok je tako stvarno i bilo pre vise od 20god sada je samo pitanje otimanja para. A zasto pa zato sto ako nemas danas pare i debelu vezu mozes slobodno da crknes i nikoga nije briga. Svakodnevno ljudi umiru dok cekaju na red za skenere, magnetne rezonance itd. A svi su placali i placaju socijano. Isto tako drzava je ukinula gotovo 90% potrebnih lekova na recept. Vecina preko potrebnih lekova za teske bolesnike se debelo placa. Ima brdo reportaza o tesko bolesnim ljudima koji ne mogu da plate lekove koji su im potrebni za golo prezivljavanje. Tako da cela prica o izdrzavanju drzave pada u vodu, bilo neka, sada se prica....

Sada se sve svodi samo da nam otmu pare. Pa oni mole boga da se mi sto manje vezujemo i sto manje nosimo kacige. Kako bi inace otimali.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Bicikl se veoma lako potera do 50, a ko moze, moze i vise, a mali motori po zakonu ne bi smeli preko 50. Bez obzira na to, ne vidim kakva je razlika ako pri istoj brzini padnes sa jednog ili drugog, ili pogotovo ako te ne daj boze zdrma neko treci.

Hehehe. Da da. Ajde da se ne lazemo oko tih "besplatnih" stvari koje mi je drzava dala. Da ova drzava ima ikakve planove i projekcije ne bi mi bili u ovakvoj situaciji. Ali to je vec mnogo opsirnija diskusija koja svakako izlazi van okvira ove teme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uploader, 419 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: GSXR 600

Neki ljudi nikako da shvate... Ništa nije džabe, neko (ti ili neko iz tvoje porodice) je to već platio i to debelo.

 

A u vezi opreme, na vrućini kad vidim da neko za 1-2km vožnje natronta svu opremu na sebe (jakna, potkapa, pantalone, protektori, pojas, rukavice...) to je za mene pozer, pokazuje da ima extra opremu. Još će da drnadaju nas koji je nemamo ili ne nosimo. zakon kaže da je kaciga obavezna za ostalo je lični izbor. Zanimljlivo je da je tehnika vožnje obrnuto proporcionalna količini opreme koja se nosi u kratkim relacijama (ovo će da bude diskutabilno zato što je Jagodina mali grad pa nije isto krug po gradu od 5km kao u BGD de su vožnje uvek duže). Garant. Nedostatak samopouzdanja i veštine nadoknađuju preteranom količinom opreme. Zamislite da oblačite kombinezon uvek kada sednete na motor... Odeš na kafu a hodaš kao robocap. Čisti pozeraj...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Mene ekstra mrzi da se pakujem za krace relacije ali se ipak potrudim da se koliko toliko zastitim. Jeste da sada vozim u kratkim rukavima cak i duze relacije zbog vrucine ali ipak neke stvari nikada ne skidam. A statistika je zebana stvar i kaze da je vecina nesreca blizu kuce, po gradu i na kratkim relacijama... tako da

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 569 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac

Negde sam vec pisao ali reko da podsetim:

U Vojvodini od 100% motorista,petnaest procenta nosi kacigu.

I to pored pubova,opusteno skroz. :neznam:

 

 

Pa posto si i ti u Vojvodini reci nam da li nosis kacigu???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Neki ljudi nikako da shvate... Ništa nije džabe, neko (ti ili neko iz tvoje porodice) je to već platio i to debelo.

 

A u vezi opreme, na vrućini kad vidim da neko za 1-2km vožnje natronta svu opremu na sebe (jakna, potkapa, pantalone, protektori, pojas, rukavice...) to je za mene pozer, pokazuje da ima extra opremu. Još će da drnadaju nas koji je nemamo ili ne nosimo. zakon kaže da je kaciga obavezna za ostalo je lični izbor. Zanimljlivo je da je tehnika vožnje obrnuto proporcionalna količini opreme koja se nosi u kratkim relacijama (ovo će da bude diskutabilno zato što je Jagodina mali grad pa nije isto krug po gradu od 5km kao u BGD de su vožnje uvek duže). Garant. Nedostatak samopouzdanja i veštine nadoknađuju preteranom količinom opreme. Zamislite da oblačite kombinezon uvek kada sednete na motor... Odeš na kafu a hodaš kao robocap. Čisti pozeraj...

 

Baš se ne bih složio. Asfalt je veoma tvrd. Po letnjim vrućinama obično vozim u kratkim, ali jebem sebi mater blesavu ispod kacige svaki put kad mi neko izleti u gradu ("šta da si pao, šta, smeta ti što ćeš se malo oznojiti, pa ti se nose zavoji i gips..."). :)

Nije oprema pozeraj. A i klinačko je to prozivanje pozeri-bajkeri. To se valda prođe u srednjoj. Mada ne znam koliko svi učesnici "diskusije" imaju godina. Svaka čast i pozerima. Meni je baš lepo videti lep motor i čoveka u full skupoj opremi na njemu. Šteta što nema više takvih "pozera" po gradu, a manje fila papuča i bahatih vozača.

 

Ove priče za troškove lečenja. Na prvom mestu kad ne nosiš opremu, onda neko ko te slučajno obori ima veće šanse da robija jer je ubio čoveka. A ima normalnih porodičnih ljudi, poput nas, na 4 točka, kojima eto, odlutaju misli u nezgodnom trenutku i to se desi. Može se desiti i nekom od nas kad sednemo u kola. Zato je kaciga obavezna (veoooma smanjuje šansu smrtnog ishoda pri gradskim brzinama). Troškove lečenja smanjuje nenošenje kacige - odmah ilovača, bez mučenja. :)

 

Sad, iako mi je sve ovo jasno, volim se voziti bez kacige kada idem polako, putem koji nije prometan. Nema većeg meraka. Znam da je rizično, al' volem. :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

kaciga i pojas treba usijane glave i pozere da natera da ne poginu

ako im je bas do samoubijanja, neka se popenju na brankov most, vegnu neku gvozdjuriju od 50 kila i hopaaaa

 

mimo sprecavanja samoubistava iz nehata, primena zakona sluzi za zastitu drugih ucesnika u saobracaju, jer tim tvrdoglavim plitkoumnim idiotima niko neda pravo da nekoga oteraju na robiju u situacijama u kojima bi pomenuti idioti realno preziveli, a na robiju se ide sve i da taj preziveli nije kriv

 

a i postoji deo sa placanjem lecenja, invalidske penzije, neproduktivnoscu

dalje i tu robiju drzava mora da plati uz to sto robijas takodje nije produktivni clan drustva

 

sto se tice nenosenja pojasa po gradu, ja sam imao ceonu koliziju pri bezazlenih 40ak na sat i nisam osetio udes jer sam bio vezan

drugar pak na suvozackom mestu nije bio vezan pa je glavom opalio o krov i malo povredio vratne prsljenove koji su ga boleli naredna 2 meseca, a ortak iza je opalio nosem o sediste

 

vozac yuga se tek veselo proveo

obzirom da mu je auto duplo laksi, bio je odbacen metar unazad (zato se kod mene udes nije osetio mnogo) sto je njega nevezanog preko volana nabacilo na soferku koju je glavom razbio i zatim izgubio svest na nekoliko sekundi

sta mislite, kako mu je glava prosla?

 

ja sem sjebanog auta zbog nekog idiota koji je sekao krivinu i zbog toga velikog maltretiranja sa osiguranjem, delovima, majstorima..... nisam imao bukvalno nikakvih posledica

 

zato VEZITE pojas i NOSITE kacigu

imao sam prilike na svojoj glavi da osetim delotvornost oba sigurnosna sistema za koje nas zakon smara i kaznjava mamu im jebem lopovsku :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison T150

Kakva iskustva imate sa ljudima koji ne voze motor a stvori se prilika da ih negde povezete? Meni se najcesce desava da moram da ih teram da stave kacigu... Mislim da generalno ljudi uopste nisu svesni koliko ta oprema znaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd - ČAČAČA
  • Motocikl: Honda CB650R

@Marko

Setih se nekog lika iz Vojvodine za koga se ne zna da li je promenio više motora ili žena.

Nikada mu niko nije seo na motor. Kaže čovek "Neću jednostavno da imam nekoga na duši"

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

evo momak sa jednog stranog foruma bi podelio neshto sa ljudima koji shkrtare na opremi

 

slike su otkljuchane pa mogu svi da bace pogled

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Citam i slazem se cak i sa forumasima koji imaju razlicite poglede na nosenje kacige,opreme.Velikim delom se slazem sa stavom naseg kolege forumasa sasefilipovica.Pa nakon toga procitam post Slaninara i njegova racenica o tome da i porodicnom coveku za volanom moze da se desi da pogresi i izazove nesrecu u kojoj ce ucestvovati i motociklista.Nosenje kacige moze da spasi u tom slucaju zivot motocikliste a samim tim i vozaca zatvora.Odlicna recenica,veoma realno i savesno razmisljanje.

Ali nikako ne mogu da shvatim kolege koji brane i brinu se toliko za drzavu i drzavni budzet.

Mislim,sada bi trebalo i savest da me pojede ako se odlucim da vozim bez kacige na putu i relaciji za koje procenim da mogu tako???Ako nemam srece popicu kaznu predvidjenu zakonom za to,zabole me za budzet drzave.

Da drzava sama misli o tome i o gubitku para ne bi se toliko vremena gubilo na zakazivanje pregleda,operacije,cekanje danima,mesecima,godinama...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

kaciga te stiti do 80 na sat sve posle toga samo lakse da te indetifikujemo tim rečima mi rekao čovek

 

To je tačno ako dođe do direktnog udara u neku prepreku, ali ako izletiš sa preko 80 u neku njivu, kaciga će ti sačuvati glavu. Taj policajac verovatno nije neki ljubitelj bajkera.

 

Ajde da se ne lazemo oko tih "besplatnih" stvari koje mi je drzava dala. Da ova drzava ima ikakve planove i projekcije ne bi mi bili u ovakvoj situaciji. Ali to je vec mnogo opsirnija diskusija koja svakako izlazi van okvira ove teme.

 

Jel si ti plaćao u osnovnoj i srednjoj školi? Ja nisam, a nisam ni na državnom fakultetu. I mnogo veće i bogatije zemlje su kao imale dobre projekcije, a evo ih sada na ivici provalije (Grčka, Portugal, Španija, Italija, Irska, pa čak i SAD). Još uvek daleko veći broj ljudi živi daleko lošije od nas (Kina, Indija, Afrika). Kakav narod, takva i država (rukovodstvo).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ako nemam srece popicu kaznu predvidjenu zakonom za to,zabole me za budzet drzave.

 

Vidiš da misliš na budžet države, puniš ga nenošenjem kacige :lol:

 

Ako bi svi razmišljali kao ti, onda bi svaka država propala. Sva sreća da si otišao u truli kapitalizam, pa sada neka propada UK :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

I da se razumemo, ni ja ne često ne nosim svu potrebnu opremu, ali ne mogu to da preporučim drugima. Kacigu uvek nosim, možda je ne nosim sve ukupno 5km godišnje, ali često vozim u majici i šortsu, a do grada (2 km) ili do posla (1km od kuće) ponekad i u papučama (par puta godišnje). Ali, ako ja obijam banke, ne mogu i drugima da preporučim da je to najbolji zanat.

 

Znam više konkretnih situacija kada bi kaciga sačuvala život sada pokojnima, kao i za situacije kada bi pantalone i čizme sačuvale noge nekima. Vidim u temi o vožnji po onoj "stazi" da neki voze u majicama i šortsevima i to mi je krajnje suludo, srpska posla, jednostavno rečeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja