Jump to content

Moto Zajednica

49 saveta za bezbednu voznju

Recommended Posts

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

mohikanac ne trudi se previse....jednostavno se ne vredi boriti,ja sam odustao od raspravki sa silnim "bajkerima" sa ovog foruma. Neko provede godine na dva(ili jednom :) ) tocku pa nauci kako se ponasati u kojoj situaciji....a neko to mora da procita na internetu. Idem da postavim cunjeve u ulici i vezbam slalom, sad sam video da treba da vezbam i to ako hocu da znam da vozim. :stabre: :stabre:

 

Izgleda da su potpuno u pravu......

 

Ima li mesta i za mene ja cu da doteram motor i da vezbam padove(ne mogu da se setim koja to tacka bese :D )........ mada bi trebalo obojica da pozovemo Alekrea,da iskusni moto vuk oceni da li pravilno vezbamo :jee:

ma jok ,ne valja uzivo objasnjavati. Nego cemo da snimimo kako vezbamo pa da okacimo snimak ovde da nas oni lepo isprave i kazu gde gresimo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Ovaj text ne prihvatam,osim ako ga nije napisao bajker sa min. 10 god na tockovima.

 

Ako smo spali na to da nam pocetnici drze lekcije,bolje i da ne vozim motor.

I ako postujem zelju osmislioca ovih 49 saveta da se edukuju pocetnici,moram da se izjasnim da se slazem sa svim sto je Mohikanac napisao gore,narocito ako postavljac teme zaista ima samo 2 sezone iskustva,takoreci je pocetnik!

A 50 pravilo bi moglo da bude-pre voznje OBAVEZNO ubaciti kljuc u kontakt bravu i okrenuti ga u pravcu kazaljke na satu!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Ovaj text ne prihvatam,osim ako ga nije napisao bajker sa min. 10 god na tockovima.

 

Ako smo spali na to da nam pocetnici drze lekcije,bolje i da ne vozim motor.

I ako postujem zelju osmislioca ovih 49 saveta da se edukuju pocetnici,moram da se izjasnim da se slazem sa svim sto je Mohikanac napisao gore,narocito ako postavljac teme zaista ima samo 2 sezone iskustva,takoreci je pocetnik!

A 50 pravilo bi moglo da bude-pre voznje OBAVEZNO ubaciti kljuc u kontakt bravu i okrenuti ga u pravcu kazaljke na satu!

 

Tacno tako.

 

Ja nisam imao zelju nikog da vredjam,ali ove stvari zna i dete sa 8 god.kad seda na biciklu.Toliko jos nismo retardirani.

 

Ima mnogo caka koje,su daleko vaznije i koje se samo uce iskustvom.

 

Alekre nema ni 2 god iskustva na motoru,od toga jedna na skuteru od 50cc,a skoro je pricao kako se jedva navikava na kvacilo i menjac kad je uzeo er5 :lud:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6853 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Sta bi tek rekao da sam ti sef? :jee:

 

Svako ima pravo da izabere svoj nacin na koji ce se edukovati i sta ce uciti. Svako se rodio praznoglav, koliko ce znanja i vestina steci je idividualni izbor. Kontam se tebi ovaj nacin ne dopada, te uopste nemoj da citas niti da komentarises. Drugima tekst znaci a ja ne trazim da me neko hvali i voli na forumu. Za to imam prijatelje, devojku, porodicu... Secam se svog starta na dva tocka, jer sam delimicno iz tekstova poput gore napisanog i stekao nekakvu dobru osnovu koja ce se tokom godina izgraditi u dobrog bajkera.

 

Najtuznije u ovoj diskusiji i generalno na nasoj moto sceni su likovi poput Gavre i Mohikanca. Oni koji opovrgavaju edukaciju i bacaju senku na isto svojim naizgled velikim penisima i jos vecim mozgom. Zapamtite da oni i ostali poput njih, ne bi dupetom mrdnuli da se desi neko sranje i savrseno ih ne bi bilo briga sto je tamo neko izginuo vozeci se ili ga je neki brkati turcin pregazio sleperom. No sve jedno su tu da pumpaju svog ego i promovisu neke drkoske stavove. :lud:

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Ima mnogo caka koje,su daleko vaznije i koje se samo uce iskustvom.

OK. Hajde, skreni nam paznju na neke od tih caka da mi neiskusni naucimo nesto. To ne umanjuje potrebu da se i ovako nesto napise.

 

Lako je kritikovati tudji rad. Zasto vi iskusni ne napisete nesto slicno za nas pocetnike? Ja cu to oberucke prihvatiti.

 

ove stvari zna i dete sa 8 god.kad seda na biciklu

Mozda si nakon silnih godina voznje zaboravio da zapravo nije tako. Bilo bi lepo da jeste ali nije. Da je tako ne bi mnogi ginuli greseci upravo na ovim stavkama. Prelistaj crnu hroniku...

 

Jako je lepo videti da je neko sa 2 godine iskustva toliko posvecen bezbednosti i da ima zelju da siri svest o tome dalje. Alekre, hvala ti na trudu i samo nastavi da pomazes ne osvrcuci se na ku**evite hejtere.

 

Alekre nema ni 2 god iskustva na motoru,od toga jedna na skuteru od 50cc,a skoro je pricao kako se jedva navikava na kvacilo i menjac kad je uzeo er5

 

Ovih 49 pravila su i te kako na mestu i ne vidim kakve veze ima ko ih pise. Istina ne zavisi od onoga ko je iznosi zar ne?

 

Poruka je prvenstveno i namenjena onima koji pocinju da voze. Iako znam sve ove stavke, nije na odmet jos jednom ih videti ovako slozene, posebno na pocetku sezone.

 

Ovo nije mesto samo za iskusne vec i za nas koji smo tek poceli i imamo sezonu ili dve iza sebe. Kamo srece da svi koji pocinju da voze imaju nesto ovako odstampano i okaceno na zid da stalno gledaju... Ja bih ovo u autoskole zalepio na ulazna vrata.

 

Nisam nikada vozio skuter ali smatram ga motorom podjednako kao i obican motocikl jer kad je bezbednost u pitanju, delimo istu sudbinu sa njima. I za njih je fleka na putu opasna kao i za nas, i za njih je skretanje u levo kobno isto toliko.

 

Uostalom, ocene poruka govore za sebe i drago mi je sto su takve kakve jesu.

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 246 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Kavi smo ljudi, pa to je čudo jedno.

Vozim motor od 1997 i do 2003-4 i 90 % motoraša nije nosilo kacige.Kada su panduri počeli da klepaju sa kaznama odjednom su počele masovno da se nose.Neki se čak kunu da su se i rodili sa istim na glavama.

I ja nisam nosio kacigu dok nisam platio kaznu, sada je stalno nosim i navikao sam na nju ali ne palamudim okolo o tome.Svako ima svoju savest i neka po njoj postupa.

Druga stvar, ovde se naveliko zagovara sigurna vožnja, ne obilaženje kolone, usporavanje pred raskrsnicama, nikada pijan na motor, nikada prekoračenje brzine...Sve neki sveci, rekao bi neobavešten.Realnost je sasvim drugačija.

Nemojmo se zavaravati, ko od nas nije prekoračio brzinu, obišao kolonu, provlačio se izmedju automobila...ajde budite realni.

Neki su imali sreće pa iz opasnih situacija izašli sa živom glavom,drugi opet nisu imali tu sreću.

Ali nemojte pisati i pričati nešto čega se i sami ne pridržavate.

Lepo je što se Alekre potrudio i sve ovo napisao i svakako će to nekome koristiti i ne teba da napadati zbog toga.

Nije to pisao iz ličnog iskustva pa šta.Čini mi se da je to skupljeno iskustvo svih nas sa ovog foruma i sažeto na jednom mestu.

Sve to stoji što je napisano,ali bi mnogo bolje bilo kada bi se toga i pridržavali na putu a ne samo na forumu.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Bas zato sto uhvatim sebe da se ne pridrzavam svega toga volim da me ovako neko opomene za moje dobro.

 

 

 

Vi sto imate godien iskustva ste izgleda zaboravili kako je biti pocetnik. Stvari koje iskusni vozaci uzimaju zdravo za gotovo pocetnicima tek treba da se usade u glavu i ponasanje.

 

Svako ima svoju savest i neka po njoj postupa.

Ja, recimo, imam jako razvijenu savest i mnogo mislim na bezbednost i osecam strahopostovanje prema masini, ali gresio sam i gresim bas zato sto nisam na vreme prihvatio neke od ovih cinjenica.

 

LJUDSKI JE podeliti savet - kulturno je saslusati savet - na kraju, pridrzavaj ga se ako hoces a ako neces zadrzi to za sebe.

 

Na kraju, najvise cemo nauciti iz sopstvenog iskustva ali stvarno pomaze i kada vam neko skrene paznju na neke stvari koje mozda i sami znate od ranije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Sta bi tek rekao da sam ti sef? :jee:

 

Svako ima pravo da izabere svoj nacin na koji ce se edukovati i sta ce uciti. Svako se rodio praznoglav, koliko ce znanja i vestina steci je idividualni izbor. Kontam se tebi ovaj nacin ne dopada, te uopste nemoj da citas niti da komentarises. Drugima tekst znaci a ja ne trazim da me neko hvali i voli na forumu. Za to imam prijatelje, devojku, porodicu... Secam se svog starta na dva tocka, jer sam delimicno iz tekstova poput gore napisanog i stekao nekakvu dobru osnovu koja ce se tokom godina izgraditi u dobrog bajkera.

 

Najtuznije u ovoj diskusiji i generalno na nasoj moto sceni su likovi poput Gavre i Mohikanca. Oni koji opovrgavaju edukaciju i bacaju senku na isto svojim naizgled velikim penisima i jos vecim mozgom. Zapamtite da oni i ostali poput njih, ne bi dupetom mrdnuli da se desi neko sranje i savrseno ih ne bi bilo briga sto je tamo neko izginuo vozeci se ili ga je neki brkati turcin pregazio sleperom. No sve jedno su tu da pumpaju svog ego i promovisu neke drkoske stavove. :lud:

alo indijanac,tebe niko nije vredjao, pa nemoj ni ti druge. Meni su najtuzniji takvi kao ti,sto bi pored monitora hteli da nauce da voze motor. Ja kad sam poceo da vozim motor najbolji kompijuter je bio PC386 i kostao je oko 3000dem. Tako da hvala bogu deca nisu mogla po ceo dan da bulje u monitor nego su bili na ulici i trcali za loptom. E dok su druga deca trcala za loptom ja sam trcao za motorima. Naucio da ga vozim gledajuci druge i iz svojih gresaka. Sve nesto verujem da ce nekom u kriticnoj situaciji da prodje neki tekst sa foruma kroz glavu i da ga primeni. Nemoj biti smesan. Ili imas refleks i znas da odreagujes ili ne znas. Hvala bogu sto sam male kubikaze presao dok skuteri nisu postojali pa su bt50, ktm50, aprilia50, nsr125, kmx125 bili mnogo bolji motori za ucenje voznje. To da li bih i da li sam, do sada pomogao nekom u nevolji ti ne znas i zato nemoj na tu temu da seres mnogo. Samo ja ne mislim da treba praviti sebi promociju od toga sto si pomogao nekom.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 520 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Kada sam kupio svoj prvi motor bio sam glupi klinac,kojem bukvalno niko nije mogao da kaže da je divljanje loše i kakve sve to posledice može da izazove po mene i ostale.A onda sam naleteo na ovaj forum,kada je imao samo 2500 hiljade članova gde sam pročitao neke stavove i iskrene savete ljudi koji su meni pomogli da počnem drugačije da razmišljam i sačuvam glavu.Sada sa svojih devetnaest godina i 30+ hiljada kilometara kasnije volim da dam savet ali i kritiku nekim mladjim a i starijim od mene...Zbog toga nekima izgledam kao debil,neki cene to razmišljanje a neki ne mogu ni jedno ni drugo jer su zakopani dva metra ispod zemlje........nažalost........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Bgd-Žarkovo

Kakvi bi bili komentari i reakcije da je taj terkst postavljen od nekog ko ima 50+ godine i 20-ak gdina vožnje i iskustva. Taj bi bio matorac koji se eto qrči i pametuje. Postavljeni tekst je postavljen za čitanje i razmišljanje, a ko misli da mu

u je smor ili pro,eravanje, ne mora ni da ga čita.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600

Saveti su napisani. Mi smo tu da ih prihvatimo ili ne.. ko kako voli, tako neka radi i gotovo.

Mada njih vise treba naturiti na oci pozerima i smekerima, jer su kupili motor radi kurcenja.. Svako ko ima par hiljada km iza sebe manje vise zna da razmislja ovako..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Zapamtite da oni i ostali poput njih, ne bi dupetom mrdnuli da se desi neko sranje i savrseno ih ne bi bilo briga sto je tamo neko izginuo vozeci se ili ga je neki brkati turcin pregazio sleperom. No sve jedno su tu da pumpaju svog ego i promovisu neke drkoske stavove. :lud:

 

Ne znam po čemu sudiš ovako o tim ljudima. Ja ih ne poznajem. Uostalom, nebitno je da li bi pomogli ili ne.

Isto tako ne pozdravljam te koji tebe kritikuju zbog X godina na motoru. Ja nikada nisam skakao sa zgrade, ali znam da je to štetno. A nemam iskustva. :)

 

 

Da se vratim na temu. Tvoji saveti meni, koji imam malo iskustva, deluju super. Jeste da većinu tih stvari već znam i primenjujem ("Ima l' ko pametniji?" :) ), ali opet je lepo podsetiti se.

 

Gavrolinija i Mohikanca bih najlepše zamolio da nam skrenu pažnju na brojeve saveta koji nisu dobri, kao i da dopune svojim savetima i iskustvima (ako imaju volje). Treba koristiti prednosti koje ove nove tehnologije pružaju. Praksa svakako, ali kažu da pametan čovek uči na tuđim greškama, pa ne mora baš sve praktično sam da proba (mada bih ja sve prob'o, al' na poligonu, sa dobrom opremom i tuđim motorom :) ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Alekre...odličan 5 :)

 

Pored svih ovih tačaka mislim da je najbitnija brzina kretanja. Pošto mi terasa gleda na duži deo Ulice Jurija Gagarina dosta puta vidim kako neko sa autom iseče motor a ustvari taj sa motorom se kretao oko 180km/h gde je dozvoljeno 50....po meni motorista je kriv....

 

Over and Out! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja