Jump to content

Moto Zajednica

TS-chopper-ove ludorije

Recommended Posts

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Vidim ja da cemo se druziti... za pocetak moram da izbiksnujem prenji trap, i sredim kocnice (zamenio sam paknove, cevcice, creva, gumice... kocione cilindre i opet lose koci) mislim da je problem u paknovima onaj "samostelujuci" slabo drzi pa ga opruga uvek vraca u pocetni polozaj. Inace cudo je kako maleni fica ubrzava sa svojih 750ccm. ....

opet off-ujem sopstvenu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ako zatreba nesto od delova za ficu - trazi. Imam ja po nesto sto mi je ostalo .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Kratko objasnjenje: rasturio sam ts-a tako da mu vise nema povratka na stari izgled... dozivece neke estetske, funkcionalne i mehanicke transformacije... i ne pokusavajte da me odgovorite... VOLIM APSTRAKTNE STVARI :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Tooo bre majstore...!!

Ovaj tocak od Dijane toliko sasavo izgleda... a i blatobran je odlican!!

Sta planiras da radis??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Prvo izbijam centar tocka i nabacujem ga (zicama) na mz-ov dobos.

Zadnja vila se produzuje za oko 5cm.

Blatobran od NSU pretisa se sece po duzini i siri se za oko 7cm ako bi idealno nalegao na gumu.

Stavljaju se distanceri i duzi brezoni na gumenom nosacu motora kako bi motor legao par cm nanize i stvorio prostor izmedju rama i cilindra kako bi mogao da uglavim turbinu (mogao sam i na mesto filtera za vazduh ali bi onda od turbine do cilindra usisna grana bila predugacka.

Sto se tice motora pored turbine, stavljam originalnu nemacku bolcnu, klipnjacu i siri iglicasti. Klip ce verovanto ici nemacki trabantov 72.

Napred cu staviti obruc 16 koji ostane od zadnjeg tocka ali cu ga nanizati na prednji dobos i stavicu visoku 16-icu gumo koja je po visini ista (mozda malo i veca) trenutne obicne 18-ce....

Za pocetak toliko, ostale stvari idu u toku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Sto se tice zadnjeg tocka, vidi sa " Duletom - harlejcem " , stanuje u ulici Nikole Kopernika - negde na sredini kad ides od vojne bolnice. On je ubudzio felnu od tristaca na njegov Harli jos pre nekih 25 godina. Samo, cini mi se da nije uzbicavao, vec montirao sve komplet sa glavcinom i diskom, a kako - to moras sa njim da vidis .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Turbina se pogoni klasicno, preko izduvnih gasova, ali ce se oni "uzimati" nakon izlaza iz rezonantnog auspuha i ti iz 2 razloga:

1. Da bi iskoriscenje dvotaktnog cilkusa bilo maksimalno i nepromenjeno.

2. Zbog jakih impulsnih ekasplozija, koje bi ostetile turbinu, ovako mi rezonator deluje kao neka vrsta rezervoara koji ima ulogu da izjedneci pritisak u vremenu, tj. da "ispegla" pritisak na izlazu (kao sto je slucaj sa kompresorom za farbanje, on daje neujednacen pitisak koji je posledica rada klipa a u boci se taj pritisak izjednacava, pa na izlazu imamo konsatnan pritisak)

 

Od chargera pogonjenog direktno sa remenice (radilice) sam odustao zbog nemogucnosti regulacije brzine obrtanja, tj. pritiska puinjenja.

Klasicna turbina ima ventil kojim relativno lako mogu da regulisem pritisak.

Jedino mi se javlja problem podmazivanja turbine, pa cu morati da ugradim jednu uljnu pumpu i rezervoarcic za ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Sto se tice zadnjeg tocka, vidi sa " Duletom - harlejcem " , stanuje u ulici Nikole Kopernika - negde na sredini kad ides od vojne bolnice. On je ubudzio felnu od tristaca na njegov Harli jos pre nekih 25 godina. Samo, cini mi se da nije uzbicavao, vec montirao sve komplet sa glavcinom i diskom, a kako - to moras sa njim da vidis .

 

Ma znam Duleta, trenutno je najbolji majsor u gradu da ispravljanje, verenje i sredjivanje aluminijumskih felgi i za motore i za automobile. Razmisljao sam da stavim glavcinu, ali mi se ne svidja oblik, hocu da se slace sa prednjim tockom, tj. da bude zicani.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

 

...Razmisljao sam da stavim glavcinu, ali mi se ne svidja oblik, hocu da se slace sa prednjim tockom, tj. da bude zicani.

Iz istog razloga sam ja odustao da stavljam zadnji tocak od auta kad asam radio bobber-a...a takodje sam zeleo da zadrzim zastitne gume lanca i bakelit!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

E to mo je bolna rana... te zastitne gume cu morati da skinem a smatram sa su jedna od najboljih stvari na mz-u.

 

Ono sto mi trenutno treba je neki stari pojedeni los, lancanik (prednji mali) koji izalzi iz motora. Treba mi sbog sredine da bih mogao da izmestim trenutni za oko 1cm ka spolja. Pa ako neko ima a ne treba mu bio bih mu zahvalan. Znaci nebitno je koliko zuba ima samo da je su zlebovi zdravi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Jos malo ilustracije gde mi fali prostora :)

a,,,kako ide usisavanje,,mislim,,iz turbine u karburator pa cilindar,ili ....drugacije,

 

Karbutaror-> turbina-> cilindar. Znaci vuce iz karburatora obrnuto ne bi radilo (da gura kroz karburator) zbog nadpritiska, vracao bi gorivo u rezervoar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Prvenstveno sam turbinu planirao da stavim ovde ali je predugacka usisna grana pa ne bi valjalo, zbog toga cu malo spusti motor i smestiti je kao na prehodnoj slici.

post-1646-0-70274700-1324062419_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: st banovci
  • Motocikl: mz

Ja samo jedan dan nisam na forumu i kad se vratim desi se CUDO ako mogu da zakljucim trese nas opasno ludilo zvano MZ groznica i koliko mi se cini ovo ce da potraje dugo dugo brate samo napred

Jedno pitanje ako pomeris lancanik ka spolja kako sa deklom oce li se morati iseci ili ce taj 1cm proci

Ja sam svojevremeno imao ideju da upletem felnu od auta obrati paznju samo na tezinu felne da nebi dobio veliki ziroskopski efekat

Razmisli o nekoj felni od auta (rezervnog tocka) nije presiroka (copava) ima ih raznih dimenzija cak i 17 cola aluminijumska od novijih Tojota a onda ti je veliki izbor guma koji mozes iskoristiti samo napred0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Znas kako, vec sam gore negde napisao (ako nisam izostavio taj detalj).

Felna je od citroena a serije (napralvjena za 135-15). Ja sam na njoj umotirao 195/50-15, i ona odlicno naleze. Felna je skupila tu gumu, a napravila joj je i blagi luk na gazecoj povrsini(skoro kao od motora).

Sredinu felne cu da izbijem tako da od nje ostane samo bandas koji cu klasicno zicama da povezem na dobos od MZ-a. Tako da osim sto je sira sve ostaje kao u originalu (naravno malo se izmestaju lancanici ka spolja). Ceo tocak ce biti malcice tezi od originala ali podnosljivo, i sto je najlepse, bice zicani kao i prednji :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Jos malo ilustracije gde mi fali prostora :)

a,,,kako ide usisavanje,,mislim,,iz turbine u karburator pa cilindar,ili ....drugacije,

 

Karbutaror-> turbina-> cilindar. Znaci vuce iz karburatora obrnuto ne bi radilo (da gura kroz karburator) zbog nadpritiska, vracao bi gorivo u rezervoar.

e to..bogami,moze da bude i opasno.... turbo se greje,zato ti treba inter kuler,,turbina hladna neradi,imaces isparavanje goriva....ili jos gore detonaciju u samoj turbini,

treba i smer turbine da utrefis,

klip kod turba i obicnog nije isti, kovan je,,,

na kolko bara ce ti raditi turbina...

treba ti i kovana radilica..

moze da se proba,ali mislim da je lepse da ga odradis na 300cm,i jednostavnije..

ajd mazanje ...pa resices elektricnom pumpom..

mozda ipak ako vec hoces s tim da se poigras da probas sa obicnim kompresorom..

ah da,kad turbina proradi na odredjenom broju obrtaja treba ti i jedna dodatna doza goriva..

Mera za sabijenost je u barima (metrički sistem) ili psi (kolonijalni sistem - funte po kvadratnom inču).

1bar = 14,503 psi tj. 1psi = 0.068947 bar........

Ventil za ispuštanje viška vazduha (vejst gejt – eng. wastegate) jako bitno povezati kako treba

neznam kako resiti turbo lag....

pratimmm :Mina:

ja cu slican projekat raditi ali na 4 t...

imam par turbina viska..ct 27, 32ku itd..

jako bitna stavka

kad ugasis motor sa turbo punjacem... prestaje rad i uljne pumpe...a turbina posto se vrti i do 150.000obrtaja nastavlja bez podmaza jos neko vreme da radi... tada najvise crkava..... bitna stvar,ako je reis el pumpom ekstra :takoje:

ah da..0,5 bara pritiska ti je 50% vise vazduha,,,1bar je manje vise do 1,5bara radno polje turbine..

50%vise vazduha zahteva i vise goriva...neznam kako ga resiti..dal na iglu sibera ili na neku dodatnu diznu...

:Mina::Mina::Mina::Mina:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ovako... pitanja su ti na mestu.

Probacu da odgovorim na neka:

 

Prvo necu preterivati sa pritiskom, jednostavno cu pokusati turbinom da dobijem iste razultate kao kod klasicnog mz-a sa 300ccm ili sa sirenim kanalima u cilindru.

Znaci ne zelim da dupliram snagu, vec sama nekoliko konja preko.

 

Drugo motor se na gasi kada je u punom gasu, vec kada je u leru, tako da se turbina tada ne vrti na 150000 obrtiaja, vec mnogo, mnogo manje. Pored toga nemoguce je da se u sekundi slije svo ulje iz turbine (prvnestneno zbog njegove viskoznosti),a deo ulja ostaje i na radnim povrsinama u obliku filma, a uz sve tu je i ulje iz mesavine koje dodatno podmazuje sa spoljasnje (radne) strane.

 

Klipovi nisu problem jer kao sto rekoh necu preterivati, a vidjao sam automobile sa turbinama (naknadno ugradjenim) bez kovanih klipova, koji su bez problema radili po nekoliko godina. MZ-ov klip ima sferno celo tako da se pritisak usled eksplozije rasporedjuje po celoj povrsini a najveci je na obodu gde je klip i najjaci.

 

Sto se goriva tice vec sam noromenuo da se karburator ugradjuje pre turbine, tj. na usis turbine tako da karvurator i dalje funkionise po principu vakuuma, znaci veci vakuum vise goriva vuce kroz diznu. Ukoliko bude neophodno imam ideju o dodatnoj dizni(konusnoj igli) koja bi bila prcvrcenna za membranu i dodavala bi jos goriva pri vecem vakuumu(ali mislim da nece biti potrebe za tim)

 

Sto se lag-a tice: karburator mi je na samom usisu turbine a turbina vrlo bluzu ususa na cilinru, tako da ce se na nizim obrtiajima ponasati skoro kao bez tubine dok bi na visim trebalo da se oseti razlika. Bice sigurno tog eksplozivnog skoka snage na odedjenim obrtajima (kao kod starih turbo benzinaca) ali u tome je car voznje "opasnog motora" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa ako sve to radis zbog :

 

" Prvo necu preterivati sa pritiskom, jednostavno cu pokusati turbinom da dobijem iste razultate kao kod klasicnog mz-a sa 300ccm ili sa sirenim kanalima u cilindru.

Znaci ne zelim da dupliram snagu, vec sama nekoliko konja preko. " ,

mislim da je daleko jednostavnije staviti klip i klipnjacu za 300 ccm i znas na cemu si - nego da se bakces sa svim tim, a postoji velika mogucnost da ti " projekat " ne uspe . :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma,,sta cemo sa samozaplaljenjem goriva koje moze da se desi,,to me brine..

cvaja ne usisava gorivo u hilznu,nego prvo u radilicu dole pa tek onda kad klip krene na dole on pogura smesu preko prelivnih kanala u hilznu..

turbo lag je zbog tezine delova, i zbog duzine putanje..

ako saberemo dva idva..

dobijamo da ce sigurno imati poveci/1sek..mozda 1,5 / lag,e kolko ce dodati snage....to se ceka...

mislim da to tako nece funkcionisati,,

na cvaju se dodaje turbo ali sa strane ,direkt u radilicu preko ....kako da ti pojasnim,,kao sto je java imala taj usis,java 90...

e tako bi vec mogao da radi,prvo da usisa pa u sledecoj fazi da otvori taj ventil/citaj rupu :moto3:/ pa tek onda da sabije kroz preliv to sve u hulznu..

to je po meni logicnije,jeste mz klip sverni,ali nije kovan,kod turba nekih treba da cak ima i rupu u sredini..i da nebude sverni motor...

neznam ni kako bi bocni semerinzi izdrzali dodati pritisak.tu bi moralo nesto da se odradi...

neznam dali znas da povezes prost sistem ajnsprica,,,,da baci gorivo u odredjenom trenutku.....u mili sek...

mozda bi pomoglo na nekim obrtajima..

ah da..ugasi neki turbo pa oslusni par sek...cuces turbinu ponekad i podugacko..

mislim da moras obavezno da ohladis vazduh iz turbine,,,zbog samo opaljenje smese..

malo sam sam se bakcao sa turbinama i tim sistemima pa znam zasto ti kazem...

mozda da se ipak prebacis na kompresor,,,,,,

dok ne zavrti muski turbina nema ni pola bara..grejanje vazduha na pola bara..pa mmoze da ode i u 120c...ili vise...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

neznam ni kako bi bocni semerinzi izdrzali dodati pritisak.tu bi moralo nesto da se odradi...

 

Ovo, mislim da nije problem, MZ ima one deflektor limove na radilici koji i imaju ulogu da zastite semeringe od pritiska iz motora .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Ne zelim da miniram temu ali na testovima fabrickih motorcikala sa turbo punjacem je se pokazalo da vecina probnih vozaca koji su sisli sa takvog motorcikla ( honda cx,kawa z1r...) su rekli da bi radje voleli motorcikl od 1000ccm nego 500 ili 600ccm sa punjacem. Ovaj turbo što želis staviti oslobadja snagu surovo na odredjenim obrtajima što cesto nije pozeljno na 2 tocka.

Znam da te tvoj duh tera u ovakve projekte ali radje bi te podrzao da pravis MZ od 500, 600 ili vise kubika nego ovaj projekat.Ipak, uz tebe sam.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja