Jump to content

Moto Zajednica

Kvačilo za CVT prenos kod skutera

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Postavio sam zasebnu temu o kvačilu da bih skrenuo pažnju na problem sa njim. U temi o pogonskom kaišu

 

http://forum.bjbiker...-pogonski-kais/

 

sam opisao svoje doživljaje sa pucanjem i problematiku kaiša i variomata. Definitivno je razlog pucanja kaiša bio ne podmazane biksne i osovinice paknova centrifugalnog kvačila što je uzrokovalo vibracije, odnosno skokovit rad, zahvatanje gurtni i izazivalo trzanje samog kaiša koji je prerano pukao. Da malo objasnim. Tri pakna stoje spregnuta između sebe federčićima koji su tako projektovani da stoje skupljeni dok ih centrifugalna sila ne povuče ka spolja i spoji sa zvonom koje prenosi obrtaje na zadnji točak. Otprilike je potrebno oko 2.400 obrtaja agregata da paknovi "zalepe" na zvono i to je jedno optimalno polaženje koje omogućava lagan start. Zamenom tih opružica i stavljanjem tvrđih, potrebana je veća centrifugalna sila da ih izbaci iz mirovanja pa je i sam start oštriji jer se polazi sa nekih 3-4.000 obrtaja, ko iz katapulta.

 

Problem kod mene je bio što su paknovi verovatno pomalo zaribavali jer osovine na osnovnoj ploči su bile suve i videle se mrlje kao i na rupama na paknovima, a i teško sam ih svuko. Po servisnom upustvu za Hondu SH 150 sam našao da se na svakom servisnom intervalu podmazuje kvačilo na ovim mestima što niko od servisera i majstora nije učinio na mom skuteru, signaliziro vibracije, a očigledno je slabo bio podmazan, ili pak nekom lošom mašću koja se istopila.

 

Biksne sam ispolirao vodenom šmirglom 1.500, rupe na paknovima krpom i šrafcigerom, te lepo namazo bolcne i donju površinu osnovne ploče, kao i gornju ispod zeger osigurača, jer su to mesta gde paknovi rotiraju i klize. Kad sam namontiro, motor polazi ko podmazan, kako se kaže, ni trunke vibracija ili trzaja. Jeste malo za<ludan posao, treba sve rasklopiti. Problem je centralna opruga koja se odvija gedorom 38. I nije moguće sam sve uraditi, treba posle da se sabije centralna a drugi da nabaci maticu. Kad se ovo sve radi, izduva se variomat, očiste rolnice, neki kažu najbolje nitro razređivačem da se odmasti sve, podmaže se zadnji Tark Drive da sve ide lagano. Rezultat je očigledan.

post-6989-012182700 1290637804_thumb.jpg

post-6989-091000600 1290637865_thumb.jpg

post-6989-057018700 1290637879_thumb.jpg

post-6989-092653500 1290637894_thumb.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CBR1000F Dual

Svaka ti cast, morat cu zapamtit ovaj post za ubuduce.

 

Ja takodje sam sve radim na svom skuteru. Em ustedim pare, em detaljno sve pogledam, podmazem, ocistim. Ja sam od onih koji nemaju bas puno poverenja u majstore, nije da su oni losi, vec ne posvecuju dovoljno vremena svakoj musteriji. Cast svakako izuzetcima, ali takva nam je situracija, da bi zaradio moras da rintas ko konj i onda mogucnost propusta ili greske je vrlo visoka.

 

Pozdrav i hvala za deljenje iskustva.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nema na čem, drago mi je da će koristiti nekom i sam savet i iskustvo da je potrebno dosta toga da čovek zna sam da bi sve oko njega funkcionisalo kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne diraš što ne znaš, kvariš dok ne naučiš...a i zato služe forumi da se podeli znanje, iskustvo.

 

@Sunce, je si trimovo variomat kako sam naveo u drugoj temi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imaš temu, mora da se meće šajbna, bolje će da ubrzava a i treba da prebaci stotku, bar je moj tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Pisao sam već negde o trzanju na malom gasu... (čini mi se da je tema "servisiranje CVT-a")

Dakle i ovo može da bude uzrok. Skinuću kvačilo pa šta zateknem, a svakako ću da očistim i podmažem biksne i ostalo 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pisao sam već negde o trzanju na malom gasu... (čini mi se da je tema "servisiranje CVT-a")

Dakle i ovo može da bude uzrok. Skinuću kvačilo pa šta zateknem, a svakako ću da očistim i podmažem biksne i ostalo 0takoje.gif

 

Redovna servisna radnja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Jedno pitanjce...od kada sam kupio skut Madison 150 trese pri polasku iz mesta i pre par dana rasturim kvacilo da vidim kakvo je stanje, medjutim lamelice solidne debljine i sve sta znam normalno izgleda, osmirglam finom smirglom zvono i ocistim paknove i sklopim i skut i kao nov, krece iz mesta bez trzaja ne trese ne skripi ma kao nov, al evo proslo je 4-5 dana presao oko 150km i ponovo sve kao sto je bilo, trese pri polasku iz mesta, jel ima neko neku ideju???

 

IMG_20120326_153806.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

probaj da ga rasturiš celog, i sve lepo očistiš i eventualno podmažeš malo osovine pakni...

Ja, evo posle takvog odrađenog posla već više od 300km-a nikakvih problema...

 

pogledaj malo slikica kod mene u temi

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/79324-aprilia-atlantic-500cc-sprint-polu-krmaca/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Samo da javim da sam resio problem kvacila, naime kad sam ga prvi put bio rasturio stavio sam malo tovatne masti unutra u lagere i mast se razletela zasla na paknove i zato mi je treso iz mesta.... moja greska.... zasekao sam paknove kao kolega PITANS i sad radi bez greske vec nekih 600-700km :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Moze li neko da stavi link ka temi kako treba zaseci paknove, kako se odrzava CVT i slicno... Moram da resavam jako trzanje pri polasku iz mesta a hocu sto vise da se edukujem pre nego ga rasklopim (kod majstora).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Druzim se ja sam sa sobom u ovoj temi, ali nema veze... Mozda ce nekome znaciti kad procita.

 

Posto od majstora nema nista, niko nece da se posveti kvacilu i da uradi sve gore opisano (hoce samo da menjaju delove po principu otsrafim staro - zasrafim novo i oderem te kao ovcu), moram ili sam da radim ili da trazim pomoc od iskusnijih forumasa. Naravno, uz adekvatnu nadoknadu!

 

Evo javno trazim pomoc da mi neko sa alatom i iskustvom pomogne da resim kvacilo. Treba mi neko ko ce znati da pogleda i premeri ceo sklop kad ga rasturi i kaze sta treba uraditi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Otvori temu u podforum "Garaza", veca je mogucnost da ti neko odgovori tamo nego ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošto je "moja" tema iako nisam na skuteu. Na žalost od "majstora" zaista slaba fajda jer su retki. Zasecanje paknova je stari štos iz doba kad su svi auti imali doboš kočnice. Kanal se zaseca da bi sakupljao prašinu koja nastaje od trošenja gurtni, zaseca se blago ukoso, tridesetak stepeni i usmerava ka strani gde je ivica doboša i gde može na neki način da ispadne strugotina napolje a i da ne dođe na samu frkcionu površinu doboša, znači ka unutra, ka osovini. I ne seče se do samog metala već mora da ostane bar 1 mm da ne bi došlo slučajno da gurtna pukne ili se odlepi. Na kraju krajeva, 1 mm se smatra već potrošenom. Prime, nije nikakva mudrolija samo treba imati adekvatnu "alatku" za odvijanje/zavijanje. Pregledaš paknove da nisu istrošeni mnogo, da nisu konusno pojedeni, da nema lufta u samim osovinicama, i ako sam doboš variomata nije skroz izrisovan montiraš primenjujuću već izneta iskustva. Ako se ne snađeš, javi se da ti nađem nekog a za "moranje" mogu i da nadgledam ako bi ti to značilo. Nemam lično alata a ni nešto komotiteta da bih ti ja čačkao, al za krajnju nuždu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Pozdrav kolege, imam problema sa proklizavanjem prenosa.

 

Zbavih Hondu CN 250 pre 4 meseca. Posto je strajao oko 4 godine, nije se vozio ni registrovao, u startu su zamenjeni akumulator, ulje, svecica, kais i filter vazduha. Posle predjenih 3000 kilometara sam zamenio ulje i svecicu. Skuter bi trebalo da je presao oko 25000 km i generalno radi dobro.

 

Od prvog dana sam primetio 3 malo neobicne stvari:

- kada idem nizbrdo ponekad nemam motorno kocenje

- kada pustim gas cesto se cuje pucanje iz auspuha

- u voznji u dvoje skuter je znatno inertniji

 

Pre nedelju dana smo se u dvoje penjali na jedan vrh u Alpima. Bio je prilicno vreo dan. Na vrhu smo napravili pauzu. Nakon spustanja, kada smo stigli na ravan teren, primetih da proklizava prenos pri 50-60 km/h. Usporih ali opet na 30-40 km/h osetih opet proklizavanje. Zaustavio sam se. Osecao se jak miris paljevine. Posle duze pauze smo nastavili putovanje ka kuci. Motor se ponasao normalno. Vozim od tada nedelju dana i sve je OK.

 

Da li postoji problem sa prenosom ili je to samo bila kratkotrajna slabost?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da ne ispadne da sam zoboravio kako sam počeo.

 

- kada idem nizbrdo ponekad nemam motorno kocenje

Normalna pojava, padnu obrtaji i pres se vrati u početni položaj, dodaj na kratko gas da kaiš zavati.

 

- kada pustim gas cesto se cuje pucanje iz auspuha

Više uzroka, voda u gorivu,svećice,bušan auspuh,loše uzpčen motor,...mora pregled.

 

- u voznji u dvoje skuter je znatno inertniji

Nije isto sa duplim opterećenjem ali po svemu iznetom variomat nije optimalan ili je za servis. Verovatno neprimetno proklizava.

 

Osecao se jak miris paljevine

Kaiš hoće da se oseća pri opterećenju, ali ko što već rekoh, potreban ti je detaljan pregled svih sklopova odnosno delova, stajao je 4 godine pa je to već dovoljan razlog.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja