Jump to content

Moto Zajednica

Zimski san

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Black Adder F4isport

Sto se tice guma ja sam pretnodne 3 zime i to na kinezu koji nema centralnu nozicu nego copavu po savetu komsije naduvao normalno gumu, a onda na svakih 7-10 dana rotirao tockove za 1/4 i nisam imao nikakvih problema sa deformisanjem guma. Ove godine ce biti druga prica, drugi motor sa centralnom nozicom i ne brinem za zadnju gumu koja ce svakako da visi, al ne znam sta da radim sa prednjom?

  Inace motor mi stoji na terasi i samo je prekriven ciradom, mada cu ove godine da nabacim prvo neko staro cebe, pa ciradu. Jeste da je natkrivena terasa al zna da naduva sneg po oluji.

    Najbitnije pitanje paljenja zimi mi postaje dilema. Dosad sam ga palio na 3 nedelje po 10-15 min ali ima logike sto neko rece da se onda skuplja kondenzacija u auspuhu i masini, pa sta vi mislite o tome? Mozda je i samo rotiranje gume da se pokrene ulje i malo podmaze masinu ok, bar teoretski.

  Sto se tice rezervoara ja ostavljam pun preko zime i normalno koristim kad krenu voznje. Jer kad krenu brzo se potrosi a i zelja za voznjom zataska ako se nesto kao malo "razblazi" ili "izvetri " benzin u sta iskreno sumnjam. Pa za 3 max 4 meseca sumnjam da to moze tako lako da se desi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8524 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Palis li televizor ako ga neces gledati, ili ususivac ako neces usisavati .... ;).

Ne mislim da ce motor "crci" ako ga povremeno palis, ali takvo kratko zagrevanje kupi vlagu iz hladnog vazduha pa jos ako ga odmah pokrijes za sat vremena bude ceo kao da si ga crevom zalivao.

Fabricki izduvi obicno prvi osete posledice, uglavnom moje razmisljanje je ne paliti ukoliko ga neces voziti.

Dvotaktni motori su jos osetljiviji na kondenz u masini koji se stvara prilikom takvog kratkotrajnog zagrevanja u leru zimi.

 

Pozdrav Nenad.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Ako ne voziš motor zimi najbolje ga je garažirati u nekoj poluzagrejanoj garaži sa punim rezervoarom i po mogućnosti da bude podignut tj. na centralnom.

 

Šta je izuzetno bitno - najgora su kratka paljenja, ne zbog habanja motora toliko koliko zbog toga što motor ni ne postigne ljudski radnu temperaturu, ti ga ugasiš i onda može doći do pojavljivanja kondenza u cilindri koji vremenom može da se pretvori u rđu pa će ti kasnije tudi prolaziti ulje... ako ga već pališ nek to bude minimum 20-30 minuta  ;) 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Heh, najbolje bi bilo provozati ga 5-10km kad god možeš (kad ima uslova). Ali kad zagudi zima, pokrij ga i nek miruje. Što rekoše pre mene, samo će da nakupi klonjdenzaciju  :D i ostaće tako mokar dok se ne osuši ili još gore, dok se ne zaledi tamo gde voda nije isparila. Ako ikako možeš, poturi mu neke klocne pod prednju osovinu da mu se pridigne guma sa tla. Al onda zipa da se ne preturi. Ili okreći gume koje su ti na tlu na po par dana.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ove godine ce biti druga prica, drugi motor sa centralnom nozicom i ne brinem za zadnju gumu koja ce svakako da visi, al ne znam sta da radim sa prednjom?

 

Podbaci nešto ispod agregata tako da se podigne prednji točak sa tla i rešen problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Hyosung Aquila 250

Mislim da ne moze bolje da se garazira :D

 

post-11338-058188300 1288085500_thumb.jpg

 

post-11338-081475000 1288085486_thumb.jpg

Dirljiva scena.

Ne zaboravi da je kod ovakvog garaziranja na 7 dana neophodno promeniti vodu u vazi. Inace na prolece nece da upali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23
Posto mi je rezervoar metalni, svi kazu da ga treba napuniti za stajanje preko zime i staviti neki stabilizator u gorivo.

 

Da li je neko negde kupovao taj stabilizator? Ja nisam imao pametnija posla večeras pa sam obišao nekoliko pumpi u Požarevcu (OMV, Eko, JP), ali su me uglavnom bledo gledali, osim na Eko, gde su mi rekli da su imali ranije, ali da više ne nabavljaju zbog slabe potražnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Ne zaboravi da je kod ovakvog garaziranja na 7 dana neophodno promeniti vodu u vazi. Inace na prolece nece da upali.

 

Do pola recenice te shvatam ozbiljno, od pola se valjam od smeha :)

 

btw, ako neko hoce da kupi pazljivo odrzavan motor neka se javi :) Ja gledam acimov oglas za fazera i place mi se, fali mi 1000 :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ja gledam acimov oglas za fazera i place mi se, fali mi 1000 :(

 

I još je lepo uzimljen ;) Ništa, skupljaj ostatak, motor je još uvek tu, mada imam jednog ozbiljnog kupca, treba da dodje neki dan.

 

Elem, centralna nogara na motoru je zakon za zimu, podigneš ga na nju, nešto podbaciš ispod agregata i oba točka lepo stoje u vazduhu. Ja još uključim onaj pametni ispravljač i držim ga uključenog celu zimu. Sada imam problem jer imam dva motora, pa ispravljč držim malo na jednom, malo na drugom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Sto se tice tih pametnih punjaca, oni koriste trickle charge, sto znaci kratki impulsi visikog napona. Zbog toga predlazem da akumulator bude raskacen sa motora prilikom punjenja da ne bi neki od tih impulsa zalutao u osetljivu elektroniku motora. Dovoljno je skinuti jednu klemu.

 

Ovo nije strucni savet vec pretpostavka, ali mislim da ima logike. neka me neko ispravi ako gresim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12095 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Imam Saito Procharger. Kupio sam ga u Louisu na akciji.

 

10003613_880_FR2_07.JPG

 

Koliko vidim, uz njega ne ide adapter za punjenje preko uticnice za 12V (upaljac)? Steta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ne, ali može dodatno da se kupi u Louisu za 7€.

 

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003741〈=en

 

Meni i ne treba, jer nemam utičnicu za punjač, mada nije loše imati je (jbg, ne vozimo svi BMW :moto3: ).

 

Pak, imam ovo:

 

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003835〈=en

 

Trajno ga montiraš na akumulator, sakriješ konektor i po potrebi veoma brzo zakačiš na punjač.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja sam napunio rezervoar do vrha, gume napumpao 0.2 atmosfere vise nego sto treba kao kad se voze dvoje na njemu. Lanac nisam nesto posebno podmazivao, ionako ga menjam sledece sezone. Skinuo sam akumulator i stavio ga u podrum odmah pored podstanice za grejanje. Napon na akumulatoru 12.64V (odlicno) Stvarno imam pametnija posla nego da prskam kojekakva ulja u cilindar ionako cu da ga vozim negde oko 20-30 Januara :moto3:

 

A ovaj stabilizator za benzin mi deluje kao nesto sto ce da spreci da brnzin ekplodira u rezervoaru ako ga ne stavim :nanana::staa2: . Sarena laza verovatno, samo da se uzmu ljudima pare. A znam da i neki sto su stavljali sredstvo protiv korozije u rezervoar preko zime da je samo GORE napravilo, bilo ovde da forumu. Jedini problem mi je za gume, moracu da uzmem nesto da podbacim pod agregat da visi u vazduhu. Ili cu ko sto je neko reko da okrecem gume za 1/4 kruga i gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Jedini problem mi je za gume, moracu da uzmem nesto da podbacim pod agregat da visi u vazduhu. Ili cu ko sto je neko reko da okrecem gume za 1/4 kruga i gotovo.

 

Ako imas centralni stender, samo stavis nesto pod prednji tocak da se malo podigne, ali ne toliko da motor legne na zadnji. Opterecenje na prednjem je onda zanemarljivo i 98% tezine je na stenderu. Svakako ne skodi da povremeno okrenes tockove povremeno ali u ovom slucaju i nije potrebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Gume se stajanjem na istioj tacki deformisu. Treba izvesti njihovo rasterecenje kako bilo. Pritisak treba povecati, malo.

Rezervoar na ledenom vazduhu i promenama temperature zimi magli kao staklo prozora iznutra. Kapljice kondenzovane magle padaju na dno svih rezervoara ovog sveta, otud misteriozna voda u rezervoaru koju neki misle da su platili na pumpi. Zimski rezervoar pun do vrha nema vazduha, pa nema ni vodene pare u rezervoaru, a onda ni na dnu ne bude vode.

Karburator nacelno treba rucno isprazniti. Isparavanje zaostalog goriva ostavi nepovoljan kruti talog, izjeda membranu (ako ima), ako je mesavina sa mineralnim dvotaktolom polimerizuje u smolastu naslagu, mesavina sa sintetickim dvotaktolom ocvrsne nerastvorno (unisten karburator). Bez napajanja novim gorivom, paliti motor dok pristaje da radi i potrositi sve iz lavirinta karburatora.

Agregat u slucaju kratkog nekoriscenja nema stete, ulje je neko vreme jos makar mikronski razmazano. Za duze nekoriscenje odvrnuti svecicu i sipati u cilindar cisto novo motorno ulje koje inace ide u karter 4T, isto ako je 2T. Ne dvotaktol ili nesto!

Auspuh ce se obradovati masnoj krpici u otvoru, ali odmah posle poslednjeg rada.

Akumulator je potrebno dopunjavati svakako, u slucaju kratkog nekoriscenja, dovoljna su i retka palenja sa radom u mestu, dopuni se tako. Za duze nekoriscenje, akumulator skinuti, drzati u toploj prostoriji i dopunjavati punjacem. Auto punjaci su prejaki, puniti jacinom do 10 posto nazivnog kapaciteta ili nizom, na primer akum. od 7Ah puniti sa 0,7A (700mA) ili nizom jacinom struje.

Sta marshall primenjuje od ovog?

Sada na skuteru nista. Period nekoriscenja nije duzi od 3 sedmice. 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja