Jump to content

Moto Zajednica

Cvaje!

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6348 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Tacno sam znao da ce prica oko kocenja motorom da dovede do polemike. :)

Bilo da je podmazivanje automatsko ili tzv. premix (sam ga zamesas),voznja sa zatvorenim gasom samo pravi probleme.

U slucaju da je podmazivanje automatsko,visak ulja se lagano nagomilava u auspuhu,svugde u motoru gde je temperatura niska.

Tako "krade" dragoceni prostor koji treba da je ispunjen kiseonikom.Bogat dim iz auspuha,kad je motor hladan prvi je simptom da ga vec negde ima  ;).Motor lose radi,trokira (svecica pati,oce da umre).Onda kad se malo ugreje,tj. kad uspe da ispljune deo tog taloga,kao da zivne.Nesto poput pusaca,kad se dobro iskaslju,pa tek onda dobro udahnu  :D

Lepo pripremljen motor,osetljiv je i na kolicinu vlage u vazuhu,a kamoli na svo to djubre zalepljeno svuda unutar njegove duse.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Tacno sam znao da ce prica oko kocenja motorom da dovede do polemike. :)

Bilo da je podmazivanje automatsko ili tzv. premix (sam ga zamesas),voznja sa zatvorenim gasom samo pravi probleme.

U slucaju da je podmazivanje automatsko,visak ulja se lagano nagomilava u auspuhu,svugde u motoru gde je temperatura niska.

Tako "krade" dragoceni prostor koji treba da je ispunjen kiseonikom.Bogat dim iz auspuha,kad je motor hladan prvi je simptom da ga vec negde ima  ;).Motor lose radi,trokira (svecica pati,oce da umre).Onda kad se malo ugreje,tj. kad uspe da ispljune deo tog taloga,kao da zivne.Nesto poput pusaca,kad se dobro iskaslju,pa tek onda dobro udahnu  :D

Lepo pripremljen motor,osetljiv je i na kolicinu vlage u vazuhu,a kamoli na svo to djubre zalepljeno svuda unutar njegove duse.

znaci nevalja niz brdo bez gasa, i ako se on javi ponekad...(bum)  ? ;) ;) :) koliko sam procitao nevalja dugo naprimer 10 - 20km a dali ce mu sta faliti na 2-3 km??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6348 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

U svakom uputstvu za upotrebu,za dvotaktne  masine,pise da je voznja sa zatvorenim gasom izuzetno stetna i preporucuje se s'vremena na vreme kratko dodati gas.Zato se i voznja dvotaktne sprave razlikuje od one sa 4T motorom.Vrlo cesto,bas zbog te potrebe i umenjenog efekta kocenja motorom,na sprave sa 2T masinom,ugradjuju se efektnije kocnice.

Pravi ce vozac,ne samo zbog menjaca,u kocenju prste da ima na rucici kocnice,a dlanom (ili palcem) da na kratko dodaje gas.Tu se vidi ko kosi,a ko vodu nosi. ;)

Nizbrdo znaci s' vremena na vreme-kvacilo,gas brrrm,brrrm,pa dalje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
znaci nevalja niz brdo bez gasa, i ako se on javi ponekad...(bum)  ?    koliko sam procitao nevalja dugo naprimer 10 - 20km a dali ce mu sta faliti na 2-3 km??

 

Evo iz prve ruke...Ne verujem da si dolazio u moj kraj (Sicevo,kod Nisa),ali svejedno,od sela do autobuske ima 2-3km velike nizbrdice...bolje da neznas koliko je motora tu pokvareno jer ljudi puste da motor koci totalno bez gasa i kad sidju dole - havarija.

Licno sam video dva Tomosa (trobrzinac i APN4) a cuo sam za jos nekoliko iz sela...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

znaci nevalja niz brdo bez gasa, i ako se on javi ponekad...(bum)  ?    koliko sam procitao nevalja dugo naprimer 10 - 20km a dali ce mu sta faliti na 2-3 km??

 

Evo iz prve ruke...Ne verujem da si dolazio u moj kraj (Sicevo,kod Nisa),ali svejedno,od sela do autobuske ima 2-3km velike nizbrdice...bolje da neznas koliko je motora tu pokvareno jer ljudi puste da motor koci totalno bez gasa i kad sidju dole - havarija.

Licno sam video dva Tomosa (trobrzinac i APN4) a cuo sam za jos nekoliko iz sela...

ma ti neznaju da voze, nikad nisam vozio nizbrdo totalno bez gasa pred krivinu niza i mali gas... a iz krivine gas i odeee... :D;):D

zeleo sam da potvrdim znajnje...  ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

pa i četvototaktne podmazuje benzin na neki način, ne razumeš sta hoću da kažem. to sam ovde dosta puta ,,čuo" da kažu

pa tako reci...

;)

ma da, šta znaju konstuktori.

konstruktori su rekli da ti pojasnim: ako radi dugooo u leru moze doci do pregrevanja posto je hladjenje motora vazdusno i to samo kada je u pokretu, nista mu nece skoditi ako malo 2-3-4min radi na leru pre nego sto krenes, nece biti trzanja od 2ooo do 3ooo ob... (desava se ujutro kad upalis)

da bi lakse postigao radnu temperturu koja je naprimer 80 stepeni, a ti kada  krenes motor je vec zagrejan na 40stepeni... nadam se da si razumeo, ako nisi nema veze. ;):) ;D  ;D

brže će da se ugreje u pokretu nego na leru (provereno). to su sigurno napisali da bi se što pre povisila temperatura jer ne valja da dugo radi na niskoj.

 

gde odosmo :D.

 

Al' ste vi neracionalni..  ;D ...ja na nizbrdici ugasim motor.ruke u džepove i vozi miško... ;D,...

 

naravno, i ja bi ga tu uvek ugasio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

brate uporedjujes tomose i trobrzince sa necim drugim.. ja vozim skoro svaki dan i pustim da motor sam koci jer ima nizbrdo dosta kad vozim i ne vidim nikakav problem... Ovo prvi put cujem  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

brate uporedjujes tomose i trobrzince sa necim drugim.. ja vozim skoro svaki dan i pustim da motor sam koci jer ima nizbrdo dosta kad vozim i ne vidim nikakav problem... Ovo prvi put cujem  :)

 

epa i to je razlog što ti crkava svećica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

brate uporedjujes tomose i trobrzince sa necim drugim.. ja vozim skoro svaki dan i pustim da motor sam koci jer ima nizbrdo dosta kad vozim i ne vidim nikakav problem... Ovo prvi put cujem  :)

 

epa i to je razlog što ti crkava svećica

e ima i tu istine meni kad sam isao na skup u S.Palanku imalo bas nizbrdo a ovi sa coperima bas kilavili, kada sam izasao za ravan put poceo je da troira i crce svecica, imalo je oko 15km nizbrdo. ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Aj da se i ja malo oglasim u ovoj temi, jer se ceo zivot bakcem sa motorima, i dvotaktnim i cetvorotaktnim, mada dvotaktni imam stalno ( tomos automatik - za poslove po gradu ) .

 

  E posto sam procitao sve cetiri strane, pokusacu da se osvrnem na sve .

  1. Svaki motor, pa i dvotaktni je pozeljno malo zagrejati u mestu pre voznje. Dal ce to biti minut, dva ili tri , to nije nigde propisano, al onoliko koliko je potrebno da motor lepo primi gas bez sauga. Narocito kad je vreme hladnije.

  2. Svi motorcikli imaju filter goriva na slavini za gorivo.

  3. Dvotaktni motorcikl koji nema pumpu za ulje, vec vlasnik sam pravi mesavinu, pogotovu ako to radi sa mineralnim uljem je potrebno pre prvog paljenja ujutru, da se stisne prednja kocnica i nabode par puta da bi se promuckalo gorivo u rezervoaru, jer hoce da se stalozi ulje na dnu.  To se vidi kad neko upali ujutru motor ( bez muckanja ) i motor pocne da dimi mnogo vise nego kasnije u voznji.

  4. Dvotaktnim motorom je moguce kociti na nizbrdici, ali posto je pri takvom kocenju siber u karburatoru zatvoren i motor ne dobija gorivo ( u kome je ulje koje ga podmazuje ) - potrebno je na svakih 300 - 400 metara stisnuti kvacilo i motor malo proturirati kako bi se podmazao ( za to vreme kociti kocnicama ).  Ovo vazi za motore koji nemaju pumpu za ulje, za motore sa pumpom - stvarno ne znam, jer nisam upoznat da li dobijaju ulje pri zatvorenom gasu, al se ovo isto moze primeniti i na njih.

  5. Pumpa za ulje nije proizvod moderne tehnologije, to je imala Jawa jos pre 40 godina ( Jawa CZ 175 sport, Jawa Californija 350 ) , pa su to posle izbacili, mada su kasnije opet vratili na neke modele .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Za motore sa pumpicom  za ulje nema nikakvih problema. Ulje se daje u zabisnosti koliko se radilica okrece ;) Ja licno nikad sa tim nisam imao problema, , ali naravno ne kocim nizbrdo motorom, jer dvotaktni motor i nema neku kompresiju da bi kocio nizbrdo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova

ma ti neznaju da voze, nikad nisam vozio nizbrdo totalno bez gasa pred krivinu niza i mali gas... a iz krivine gas i odeee... :D;):D

zeleo sam da potvrdim znajnje...  ;):)

 

Naravno da ne znaju da voze,neki ljudi pojma nemaju sta je to dvotaktna masina pa se njima to i desava.Ne mozes ti na velikom nagibu(a ovamo je veliki nagib) da ubacis u drugu brzinu i totalno bez gasa brrrrrrr 2,5 km....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 757 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Da dodam i ja , za cvaje sa pumpom za ulje i one bez vazi isto pravilo u voznji nizbrdo , sa oduzetim gasom motor dobija onoliko ulja kolko mu treba za rad u leru ( malo ) a motor se vrti brze , znatno brze , i ako to traje dugo svakako ne prija motoru. Pomaze ako se iskljuci paljenje i odvren gas , ima nekog motornog kocenja i urednog podmazivanja , samo hoce da puca iz auspuha kad se opet da kontakt , mozda se to i nekome svidja ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

Da dodam i ja , za cvaje sa pumpom za ulje i one bez vazi isto pravilo u voznji nizbrdo , sa oduzetim gasom motor dobija onoliko ulja kolko mu treba za rad u leru ( malo ) a motor se vrti brze , znatno brze , i ako to traje dugo svakako ne prija motoru. Pomaze ako se iskljuci paljenje i odvren gas , ima nekog motornog kocenja i urednog podmazivanja , samo hoce da puca iz auspuha kad se opet da kontakt , mozda se to i nekome svidja ;D

 

pa lepo smo rekli. pumpa daje onoliko ulja koliko se radilica okreće a ulje ne prolazi istim kanalom kao i benzin tako da ide isto ulja i kada je šiber zatvoren

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Da dodam i ja , za cvaje sa pumpom za ulje i one bez vazi isto pravilo u voznji nizbrdo , sa oduzetim gasom motor dobija onoliko ulja kolko mu treba za rad u leru ( malo ) a motor se vrti brze , znatno brze , i ako to traje dugo svakako ne prija motoru. Pomaze ako se iskljuci paljenje i odvren gas , ima nekog motornog kocenja i urednog podmazivanja , samo hoce da puca iz auspuha kad se opet da kontakt , mozda se to i nekome svidja ;D

 

pa lepo smo rekli. pumpa daje onoliko ulja koliko se radilica okreće a ulje ne prolazi istim kanalom kao i benzin tako da ide isto ulja i kada je šiber zatvoren

ovako samo da dodam sajla od gasa povezana je sa sajlom od pume za ulje. Mislim da sam dovoljno rekao ko neveruje neka proveri.. ;)

ako nema benzina nema ni ulja.(sem koliko je dovolno da radi na leru)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

 

 

ima tu i sajla koja ide od ručice gasa ali ona sliži da motor dobije dovoljno ulja na uzbrdici, kad ga ,,njonjiš".

 

 

tada je gas otvoren više a odnosu na obrtaje, tj radi na kraju snage i tada se najviše greje i treba mu više ulja. ta sajla služi samo za to. znači na na primer 4000 obrtaja može da dobije 2, 3, 4, 5% ulja u zavisnosti od toga koliko je motor opterećen

 

a većina nema tu sajlu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Naravno da su mislili :

- kad ides uzbrdo, saltas u brzinu nize i teras visim obrtajima=vise otvoren siber=vise goriva/vise ulja i vise snage za kretanje  ;)

- kad ides nizbrdo /kilometarsko nizbrdo/, stisnes kvacilo, motor na leru radi i lepo mu je/obavezno povremeno uradis BRM-BRM/ i kocis kocnicama   ;)

(gas je da motor ide, kocnice sluze da stane)

Kakvi mesaci, kakvi bakraci, vise tehnike = vise sanse da nesto krepa = skuplja popravka  8)

Jednostavno  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

jel moze zbog malo vise 'izvadjene igle' na siberu da motor ima vise snage jer dobija vise goriva i ulja? ili sam se ja utripovao od kad sam nakon sto mi je igla bila skroz 'ugurana' koliko je mogla, vratio na sredinu, sad ide u vece obrtaje a i nekako ima vise snage, ili umisljam ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja