Jump to content

Moto Zajednica

Razlika izmedju ulja za motor i ulja za kola

Recommended Posts

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Znači

u pitanju je opklada,

(glupo mi je da pitam pa se foliram da je opklada ;) ;D)

Da li postoji razlika i u čemu je ista? Mislim, ako postoji. ???

P.S.

Ko pita ne skita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

O ne opet ova tema... :D

 

Pa da kazem u jednoj recenici; razlika je ta sto svako normalno ulje za motor mora da ispuni JASO standard sa MA sertifikatom a za kola je to totalno nebitno i dovoljno je samo da ispunjava API standard.

 

Aha! I ko je izgubio opkladu?  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

razlika je što moto ulja moraju da imaju aditive koji sprečavaju proklizavanje kvačila jer većina ima mokro kvačilo. ako sipaš automobilsko ulje velika verovatnoća je da će kvačilo početi da ti preklizava, to se naravno odnosi samo na mokra kvačila.

 

a u ove specifikacije se ne razumem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

razlika je što moto ulja moraju da imaju aditive koji sprečavaju proklizavanje kvačila jer većina ima mokro kvačilo. ako sipaš automobilsko ulje velika verovatnoća je da će kvačilo početi da ti preklizava, to se naravno odnosi samo na mokra kvačila.

 

a u ove specifikacije se ne razumem.

 

Nisam nikada sipao moto ulje u moj motocikl i nemam nikakvih problama sa kvacilom.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

razlika je što moto ulja moraju da imaju aditive koji sprečavaju proklizavanje kvačila jer većina ima mokro kvačilo. ako sipaš automobilsko ulje velika verovatnoća je da će kvačilo početi da ti preklizava, to se naravno odnosi samo na mokra kvačila.

 

a u ove specifikacije se ne razumem.

 

Nisam nikada sipao moto ulje u moj motocikl i nemam nikakvih problama sa kvacilom.....

 

 

blago tebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Oces da mi kazes da Esso polu sintetika ne zadovoljava norme za Japanski motocikl?????? Smesno!!! u svakom slucaju ja  vozim ovaj motocikl vec 30000km na isto ulje i niti kap ulja trosim niti se i najmanji dimcic vidi na auspuhu kad mu rolnem gas u crveno.....e sad ako mi je zbog toga blago veruj da jeste:))))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kad mi je XL trosio ulje dolevao sam samo ulja za auto i to najjeftinija. Ulja zato sto sam dolevao sta sam stigao - Modrica, FAM fenix, neko INA ulje... Em su ulja za auto, em sam ih mesao i nikakvih problema nije bilo, kvacilo nije proklizavalo, ulje nije penilo. Sad sam nasao ELF-ovo jeftino ulje za motor, 430 din litar, pa sam njega sipao inace bi ponovo sipao ulje za auto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Ja nešto mislim  da mi je  kvačilo suvo ko  na kolima. Na 9000 blokda t.j. u  visoke obrtaje  ne ide. Znači da mu krnem ja  Galax,  Optimu, Elf, Castrol pa nek ide.

O ne opet ova tema... :D

 

Pa da kazem u jednoj recenici; razlika je ta sto svako normalno ulje za motor mora da ispuni JASO standard sa MA sertifikatom a za kola je to totalno nebitno i dovoljno je samo da ispunjava API standard.

 

[glow=red,2,300]Aha! I ko je izgubio opkladu?  ;D ;D ;D[/glow]

 

Opkladu sam ja dobio  :D ;D ;):D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

I ja sipam ulje za automobil Castrol gtx 15w-50 mineral i nemam nikakvih problema :)

Al' kad budem menjao, probacu sa nekim malo guscim ... 20w-50 mineral :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

User manual za kle:

 

API SE, SF, SG or

API SH or SJ JASO MA

Viscosity SAE 10W-40

 

Koliko mi se cini, masa automobilskih ulja zadovoljava ove standarde... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Da dodam da je JASO MA sertifikat prisutan samo ako ulje ne sadrzi frikcione modifikatore koji dovode do proklizavanja kvacila. Znaci ako sipate neko nadrkano sinteticko ili polusinteticko ulje za auto koje je naprimer API SI ili SJ verovatnoca je prilicno velika da ce kvacilo da proklizava. Sa mineralnim auto uljima je shansa da se to desi znatno manja.

 

A ako naprimer vozite stariji motor i pise za njega da treba koristiti npr. API SE ili SF onda svakako izbegavajte da sipate SI, SJ ili nedajboze SK. Kazu da su ekolozi zadnjih godina vrsili veliki pritisak na proizvodjace ulja i da je dosta menjan sastav novijih ulja (koja su odlicna za novija vozila, da se razumemo) ali mozda bas ne odgovaraju za vas stariji motor jer imaju smanjen sadrzaj cinka i fosfora (aditiv se zove ZDDP) a opet veci sadrzaj molibdena itd. Cink je kao bio super ali ubija katalizator itd.

 

Naravno odluka sta cete sipati je vasha a za procenu, po meni, glavni parametri su (pored cene  ;D) koliko se brzo vrti vas motor i koja je godina proizvodnje.

 

Inace, koliko sam video motul na svim uljima za motocikle ne ide dalje od SG. Skroz zanimljivo! :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

A ako naprimer vozite stariji motor i pise za njega da treba koristiti npr. API SE ili SF onda svakako izbegavajte da sipate SI, SJ ili nedajboze SK.

 

User manual za kle:

 

API SE, SF, SG or

API SH or SJ JASO MA

Viscosity SAE 10W-40

 

Sad mi tek nije jasno, jel smem ili ne smem...?

 

Kawasaki kaze i SE/F i SJ... ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

I ja sipam ulje za automobil Castrol gtx 15w-50 mineral i nemam nikakvih problema :)

Al' kad budem menjao, probacu sa nekim malo guscim ... 20w-50 mineral :)

 

Kad je GUSTO tu je motul 20W-50  :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Da dodam da je JASO MA sertifikat prisutan samo ako ulje ne sadrzi frikcione modifikatore koji dovode do proklizavanja kvacila. Znaci ako sipate neko nadrkano sinteticko ili polusinteticko ulje za auto koje je naprimer [glow=red,2,300]API SI ili SJ [/glow] verovatnoca je prilicno velika da ce kvacilo da proklizava. Sa mineralnim auto uljima je shansa da se to desi znatno manja.

 

A ako naprimer vozite stariji motor i pise za njega da treba koristiti npr. [glow=red,2,300]API SE ili SF [/glow] onda svakako izbegavajte da sipate [glow=red,2,300]SI, SJ[/glow] ili nedajboze [glow=red,2,300]SK[/glow]. Kazu da su ekolozi zadnjih godina vrsili veliki pritisak na proizvodjace ulja i da je dosta menjan sastav novijih ulja (koja su odlicna za novija vozila, da se razumemo) ali mozda bas ne odgovaraju za vas stariji motor jer imaju smanjen sadrzaj cinka i fosfora (aditiv se zove ZDDP) a opet veci sadrzaj molibdena itd. Cink je kao bio super ali ubija katalizator itd.

 

Naravno odluka sta cete sipati je vasha a za procenu, po meni, glavni parametri su (pored cene  ;D) koliko se brzo vrti vas motor i koja je godina proizvodnje.

 

Inace, koliko sam video motul na svim uljima za motocikle ne ide dalje od SG. Skroz zanimljivo! :)

 

Ma gde vi to čitate. Ja ne vidim ta sitna slova. 8) ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Uzmi bilo koju kanticu ulja, pise sa zadnje strane sitnim slovima.  :D Izgleda da i ovde vazi ona fora da najbitnije stvari pisu najsitnijim slovima. :o ;D

 

McMungos hajde bas procitaj da vidimo sta pise iz uputstva za tvoj motor koje ulje je shvabo preporucio.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Koliko shvatam, auto ulja ponekad imaju aditiva koji produžuju vek motora i smanjuju frikciju (dodatno). Kažu da su ulja sa ovim aditivima nezgodna (hoće da proklizava kvačilo). Auto ulje bez tih aditiva radilo bi podjednako dobro kao za motor, samo bi bilo dosta jeftinije. Ipak, sam se ne usuđujem rizikovati i sipam motul. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Evo šta piše u Maintenance instruction  za moju Benku:

Engine oil

Brand name oil, API classification SF, SG or SH; the suffixes CD or CE are permitted; or brand name HD oil of CCMC classification G4 or G5; the suffix PD2 is permited.

Sledi  neka skala zavisnosti ulja u odnosu na temperaturu

Dalje kaže:

The viscosity class depends on outside temperatures. Temperatures above or below the limits quoted for the individual SAEclassification are premitted for brief periods only. Special oils are approved individually by BMW Motorrad and available from your authorised BMW motorcycle dealer.

All engine oils supplied by BMW are subjected to regular BMW quality assurance checks.

BMW does not approve the use of any upper-cylinder lubricants or similar oil additives.

To je to.

Jebi ga piše  i :

Fuel grade PREMIUM UNLEADED DIN 51 607, minimum octane number 95 (RON) or 85 (MON), a ko zna šta mu sipamo na pumpama po Srbiji. ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Kazes SF, SG or SH ... Znaci ne ova novija ulja. Sta da vam kazem kad je npr. optima long lajf ulje klasifikovano kao API SI!

 

A koliko max RPM moze tvoja bokserica da zavrti?

 

Evo jedne interesantne tabele: http://motorcycleinfo.calsci.com/API.html

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Kazes SF, SG or SH ... Znaci ne ova novija ulja. Sta da vam kazem kad je npr. optima long lajf ulje klasifikovano kao API SI!

 

A koliko max RPM moze tvoja bokserica da zavrti?

 

Evo jedne interesantne tabele: http://motorcycleinfo.calsci.com/API.html

 

 

 

 

 

O čemu nam ta tabela govori i gdje su tu motocikli?

Šta je intencija razvoja automotiv maziva i koji su ciljevi implementacije novih specifikacija i gradacija i koje su najčešće gradacije najnovijih specifikacija?

I opet gdje su tu motocikli?

Zašto su API specifikacije u zaostatku za ACEA i OEM zahtjevima i zašto preko 50% "motorističkih ulja" ne zadovoljava ili ne navodi JASO MA?

Kvalitet ulja se ne manifestira u jednoj do dvije izmjene već kroz dugotrajno i višegodišnje korištenje pokazuje svoje prednosti, a kvalitetna ulja održavaju i zavidnu čistoću u motoru , sprečavaju skupljanje čađi i pojačano habanje i povećanje tolerancija unutar motora, motor ga ne gubi usljed isparavanja kod visokih temperatura i viskoznost mu je stabilna i kod najvećih opterećenja.

 

Sve to dobro podnose i jeftina mineralna ulja,ali samo dobro,a dugotrajno znatno utječu na vijek trajanja motora.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Kazes SF, SG or SH ... Znaci ne ova novija ulja. Sta da vam kazem kad je npr. optima long lajf ulje klasifikovano kao API SI!

 

A koliko max RPM moze tvoja bokserica da zavrti?

 

Evo jedne interesantne tabele: http://motorcycleinfo.calsci.com/API.html

 

Moj boxer mi na 7900 rpm ugasi struju pa se jebi frrajeru. Kad mi se prvi put desilo na nekom jurcanju mislio sam da je nešto crklo.  Stisnem kvačilo i vidim lepo radi u leru. Onda ukapiram. Neće u crveno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Kvacilo proklizava kad je neispravno, to je bilo od kada postoji kvacilo. :)

 

Da suvo... Ne pratis na casu... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

Kvacilo proklizava kad je neispravno, to je bilo od kada postoji kvacilo. :)

 

Da suvo... Ne pratis na casu... ;)

ixixxxiixixixi  deco budite pažiljivi i slušajte starije oni znaju i neku caku više  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja