Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Super Tenere XTZ 750

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 173 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Ljudiii, 

 

Vidim ja da ce moja Tenera i ranije na generalnu.

Opet problem, motor se jednostavno ugasio dok sam bio na semaforu. Par semafora ranije je poceo malo kad stanem da trokira na gasu, nije hteo da primi gas odmah i posle se ugasio. Pokusam da ga upalim, kao da mu je mrtav akomulator. Sacekao par minuta, malo bolje ali i dalje nema snage da upali. Akomulator je nov. Imate li ideju odakle da pocnem sa pregledavanjem? Naravno, prvo cu pokusati sa 100% ispravnim akomulatorom, ali sta je moglo pruzrokovati ovaj defekt. 

I moram da priznam, nije lako gurati Teneru, ni malo. Posto mi se desilo u saaamom centru Beograda, morao sam da je sklonim nege odatle i gurao je. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Prvo napuni akumulator pa proveri punjenje. Ako ga nema, zameni regler. 

I ne paniči, verovatno nije opasno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Generalku bez prethodnog mjerenja kompresije je suludo raditi

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
pre 7 minuta, Lazar93 je napisao:

Ljudiii, 

 

Vidim ja da ce moja Tenera i ranije na generalnu.

Opet problem, motor se jednostavno ugasio dok sam bio na semaforu. Par semafora ranije je poceo malo kad stanem da trokira na gasu, nije hteo da primi gas odmah i posle se ugasio. Pokusam da ga upalim, kao da mu je mrtav akomulator. Sacekao par minuta, malo bolje ali i dalje nema snage da upali. Akomulator je nov. Imate li ideju odakle da pocnem sa pregledavanjem? Naravno, prvo cu pokusati sa 100% ispravnim akomulatorom, ali sta je moglo pruzrokovati ovaj defekt. 

I moram da priznam, nije lako gurati Teneru, ni malo. Posto mi se desilo u saaamom centru Beograda, morao sam da je sklonim nege odatle i gurao je. :)

Napuni akomulator ili probaj da prespois sa kablovima na neki slabiji akomulator 

Meni se to skoro desilo poceo sam od svecice da vidim dal bacaju struju i to je bilo ok dok sam verglao na praznobez svecica  u cilindre nije dolazilo gorivo uopste , i na kraj provalim da je crevo za vakum koje ide od cilindra puklo i nije guralo gorivo preko vakum pumpe prema karburatorima 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 173 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere
pre 20 minuta, Bigor je napisao:

Generalku bez prethodnog mjerenja kompresije je suludo raditi

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Figurativno receno, ali razmisljam da pregledam kompletno masinu kako bih video da li je zrelo za rastavljanje ili ne. 

 

pre 23 minuta, Arakis je napisao:

Prvo napuni akumulator pa proveri punjenje. Ako ga nema, zameni regler. 

I ne paniči, verovatno nije opasno ;)

Pretpostavljam da je neka glupost ali frustrira malo. hahahaha

Regler je inace Joskin, ali ne znam kada je menjan. 

Zahvaljujem svakako na predlogu.

 

pre 15 minuta, Stefan Petrovic 1988 je napisao:

Napuni akomulator ili probaj da prespois sa kablovima na neki slabiji akomulator 

Meni se to skoro desilo poceo sam od svecice da vidim dal bacaju struju i to je bilo ok dok sam verglao na praznobez svecica  u cilindre nije dolazilo gorivo uopste , i na kraj provalim da je crevo za vakum koje ide od cilindra puklo i nije guralo gorivo preko vakum pumpe prema karburatorima 

Vazi, bacicu pogled i na taj deo. 

Zahvaljujem na predlozima i savetima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750

Slicno mi se desilo par puta prosle godine, skoro sve identicno kao kod tebe @Lazar93, samo  izdeljeno, daleko je to od generalne

kod mene je bilo sledece,

-Na kruznom toku tap, i ugasi se, izgorio CDI, smrdila plastika, nabavio drugi i sve bilo ok

kasnije

- nov akomulator se nije redovno punio jer je bio los kontakt na puknutoj zici koja ide na + klemu 

- Sledece gasenje sam imao u voznji ispostavilo se da je crko regler (Joskin) pa spalio i CDI (brat Joska SVE POPRAVIO) 

Kako su drugari predlozili, prvo ispravan akomulator, proveriti punjenje pa proveriti namotaje 3 bele zice ako meris ugasen motor moraju imati priblizno isti otpor, ako je veliko odstupanje moguce da je namotaj  neispravan pa ne puni, sledece provera reglera, pa CDI.

Ako imas nekoga blizu sa Tenerom da to sve izmenjas za probu da ne kupujes ako ne treba. Za CDI traze 80-100E, regler najbolje da posaljes Joski da popravi. Covek je extremno korektan a zna posao. Nov regler na wemoto kosta oko 20-25E, Namotaje imas na ebay,

i ne diraj agregat.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 173 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Hvala na savetima. 

Ispregledacu sve kako ste mi napisali pa javljam kada budem gledao sta i kako.

Promenio član Lazar93

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3980 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Motor nije potrebno otvarati ako nema potrebe.

Sve ostalo su kolege već rekle.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 497 postova
  • Lokacija: mojkovac
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750
On 8/22/2022 at 1:35 PM, Marko81 said:

Drugari, koje ulje vam se pokazalo kao najbolje za staru? Do sada sam vozio na IPONE-u i na BARDAHL-u ali nisam mnogo zadovoljan ni sa jednim. Za prethodni motor mi je bardahl bio zakon ali sada bas i nije...Sta da probam dalje? Motul? Koju gradaciju?

Menjac mi zapinje cim se ulje zagreje... 

 

Manual kaze 20w40 ili 10w30

 

@Bigor @deki295 kako se pokazao taj Silkolene 20w50?

@montenegrovision365.com Koji Motul sipas?

@Arso Sta prelazes ti?

@el classico takodje...

Pozdrav brate,malo kasnim sa odgovorom u guzvi sam ali odgovoricu ti ,ja sipam Motul 5100 polusintetik 10w-40 i jos mi se bolje pokazalo od predhodnog isto Motul 20w-40,menjac jos ljepse radi i motor jos ljepse radi eto ukratko...:)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 663 postova
  • Motocikl: XTZ 750

@Lazar93
Inace, po knjizi je kompresija oko 9,5 bara po cilindru. Ja sam svoju kompresiju merio i ona je 7 bari na oba cilindra. Knjiga kaze da je minimum oko 8, ali ni sa tom nema nikakvih problema  prilikom paljenja i ne trosi ulje (mozda u  tragovima jer dipstick uvek pokazuje dobru kolicinu ulja). Mene je najvise zajebavala pumpa za gorivo i sa starom losom pumpom se gasio i gotovo da nije mogao da upali kad kolicina goriva spadne ispod 5 litra (rezerva). Verglanje i cimanje mi je sjebavalo i akumulator non stop dok nisam provalio problem.

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Zapravo je kompresioni stepen to sto pise, ja sam mjerio i vec pisao o tome.

Mjeri se sa otvorenim gasom i kod mene je negdje oko 12bara po cilindru, dok sa zatvorenim nesto oko 8,5.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Kad merite kompresiju, i pokaze neku nisku vrednost, sipajte malo ulja u cilindre i merite ponovo.
Ako pokaze vecu vrednost znaci da je do donjeg sklopa (klip, karika, hilzna..), ukoliko ne, onda je do gornjeg (glava, ventili..)
Ako je ovo drugo, moguce je da ventili nisu stelovani duuugooo i da se zazor smanjio, samim tim ne zatvaraju skroz.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: Peugeot Elyseo, Yamaha Super Tenere

Pozdrav,  otkrio sam da imam malo lufta u prednjoj osovini, majstor mi je reko da postoji mogucnost da skine osovinu da vidi unutrasnje mere lezaja i kod strugara da napravi novu osovinu po merama i nju da stavimo? 

Jel postoji ta opcija ili uopste da se ne pokusava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Napraviti se naravno moze, nista komplikovano samo ne vidim kako se ta osovina mogla pojesti ili ostetiti jer se ne okrece kosuljica lezaja na njoj vec je fiksirana.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 663 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Ljudi, gledao sam danas temu, pretresao i ne mogu da nadjem nemo se ljutite, @Arso pogotvu...poyyy

Gde da kupim u Srbiji klipove za kocione celjusti za staru majku teneru? Danas sam rasturio celjusti, na klipovima ris do risa, suecki kanal do kanala, bacam u djubre... gumice sam kupio u sigurno-st...thnxxx

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2459 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
On 9/2/2022 at 11:20 AM, JoeD said:

Kad merite kompresiju, i pokaze neku nisku vrednost, sipajte malo ulja u cilindre i merite ponovo.
Ako pokaze vecu vrednost znaci da je do donjeg sklopa (klip, karika, hilzna..), ukoliko ne, onda je do gornjeg (glava, ventili..)
Ako je ovo drugo, moguce je da ventili nisu stelovani duuugooo i da se zazor smanjio, samim tim ne zatvaraju skroz.

Ako ne zatvaraju skroz onda su već večerali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
Ljudi, gledao sam danas temu, pretresao i ne mogu da nadjem nemo se ljutite, @Arso pogotvu...poyyy
Gde da kupim u Srbiji klipove za kocione celjusti za staru majku teneru? Danas sam rasturio celjusti, na klipovima ris do risa, suecki kanal do kanala, bacam u djubre... gumice sam kupio u sigurno-st...thnxxx
Elvis Zajecar

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Bem mu, meni se bas potrudio oko dijelova i objasnjavanja ali vjerujem da se nekom zalomi i lose iskustvo.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere
3 hours ago, Marko81 said:

Ljudi, gledao sam danas temu, pretresao i ne mogu da nadjem nemo se ljutite, @Arso pogotvu...poyyy

Gde da kupim u Srbiji klipove za kocione celjusti za staru majku teneru? Danas sam rasturio celjusti, na klipovima ris do risa, suecki kanal do kanala, bacam u djubre... gumice sam kupio u sigurno-st...thnxxx


mozda ovde:

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 497 postova
  • Lokacija: mojkovac
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

Pozdrav ljudi, jednom sam pisao ali nisam dobio konkretan odgovor ili se nekom tako desavalo, evo 2 godine imam Teneru i od kad sam je kupionpa do dan danas kad je hladan i ne palim ga po 10 dana verglam mnogo dok ne upali i onda moram da ga ugrijem bar 2 min da bi lijepo radio, ako ga svaki dan palim onda odma upali ali opet moram malo da ga zagrijem, ostalo je sve u besprekornom stanju sve novo sam zamijenio do najsitnijeg šarafa...ulje i da ne trosi na 14000km potrosi nekih 150ml, svecice iridiumske, potrosnja ne prelazi 5.6l nekad 5.9l max. Da li je imao neko ovakav problem? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750

ako je od pomoci informacija, imao sam slican problem ali sa drugim motorm ne st, sutradan noje hteo da upali, menjao svecice....

slaba bila varnica, otislo par kalema na namotaju. stavio novi i uvek na dodir palio i vruc i hladan

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
3 hours ago, montenegrovision365.com said:

Pozdrav ljudi, jednom sam pisao ali nisam dobio konkretan odgovor ili se nekom tako desavalo, evo 2 godine imam Teneru i od kad sam je kupionpa do dan danas kad je hladan i ne palim ga po 10 dana verglam mnogo dok ne upali i onda moram da ga ugrijem bar 2 min da bi lijepo radio, ako ga svaki dan palim onda odma upali ali opet moram malo da ga zagrijem, ostalo je sve u besprekornom stanju sve novo sam zamijenio do najsitnijeg šarafa...ulje i da ne trosi na 14000km potrosi nekih 150ml, svecice iridiumske, potrosnja ne prelazi 5.6l nekad 5.9l max. Da li je imao neko ovakav problem? 

Pumpa za gorivo?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja