Jump to content

Moto Zajednica

Elektronika: 3 u 1 (ili X u 1)

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Posto sam se dosta bavio izradom raznih panela i gravirane dugmice sa pozadinskim osvetljenjem, nekako mi se stalno nametala ideja custom-izacije satova na Transalpu. Znajuci kako dobro moze da se napravi, nisam bio zadovoljan izgledom, a posebno osvetljenjem panela na svom motoru. Ako nista drugo moglo je da bude malko intenzivnije i pokazivac je mogao da bude od providne plastike osvetljen sa donje strane. Vec sam ranije pokusao sve da rastavim, i tom sam prilikom polomio pokazivac (iglu) od obrtaljke na pola. To me smorilo pa sam zalepio pokazivac i privremeno odustao od ideje, jer je sezona bila u toku a kapirao sam da to bas i nece biti vikend projekat.

 

Kako zima jos uvek traje, a motor sam rasturio, odlucio sam da se ponovo pozabavim satovima. Htedoh samo da ubacim LED-ove umesto sijalica, kakve ranije u zivotu nisam video, ali mi djavo nije dao mira pa sam ponovo navalio na onu glupu iglu nameracen da je skinem. Ne da se ona, ne dam se ni ja... vidim da ako nastavim sjebacu celu obrtaljku, pa odlucim da sjebem samo iglu - hirurskim zahvatom.  :)  Uzmem secice i iseckam je skroz okolo dok nije ostala gola osovinica. Cak i sa secicama nije bilo jednostavno ogoliti osovinicu jer je igla cvrsto zalepljena. Ocekivao sam da je nataknuta na osovinu sa "D" zlebom, ali nije. Zasto, stvarno mi nije jasno. Na kraju tanke osovine nalazi nareckano prosirenje pa je nemoguce skinuti pokazivac bez ostecenja osovine, igle ili citavog mehanizma. Nakon sto sam odstranio iglu, maska je mogla slobodno da se skine. Napokon mogu da napravim novu masku i iglu sa osvetljenjem.  :) Planirao sam i da dodam 7-segmentni display i integrisem Joskin pokazivac polozaja menjaca. Sto bi izgledalo ovako:

 

4386369579_21cded1e98.jpg

 

Gornja fotografija je foto montaza, ali tako bi izgledalo da sam se zadrzao na toj ideji, ali nisam.  ;)

Ako ste dovoljno pazljivi, mozete iseci masku za display i bez skidanja igle. Prisloni se display na masku, prenese kontura, i izbusi niz rupica modelarskom busilicom (sto gusce). Nakon toga treba skalpelom proseci prozor, i pazljivo isturpijati otvor lopovskim turpijicama. Pre busenja obavezno zastitite mehanizam trakom kako opiljci nebi upali u unutrasnjost mehanizma. Sve je to lepo, ali ja sam hteo nesto vise... Nova ideja je bila da integrisem jos jednu Joskinu umotvorinu - motogadget. :) U supljinu desne polovine sasvim komotno staje i display i elektronika,  i ne samo da staje, vec supljina prosto vapi za jos necim.

Kako sam zrtvovao obrtometar zbog motogadgeta i indikatora brzine, bilo je potrebno naci elektronsku, malo kompaktniju varijantu obrtometra sa LED-ovima, a ni display nebi bio na izmet, za preciznije ocitavanje. U pocetku sam hteo nesto sa 20-30 LED-ova kako bi iscrtavanje izgledalo glatkije, ali sam nasao zgodan projekat koji me je privukao koji ima i LED display bargraf. Mislim da cu preziveti i sa 10 LED-ova.

 

10.jpg

 

Detaljnije o projektu na strani: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_102835/printArticle.html

Koga zanima ovaj obrtometar naka pogleda i sledeci link: http://www.electronicslab.ph/forum/index.php?topic=2988.0

 

A, evo kako radi

http://www.youtube.com/watch?v=AGCOyLuSmLs

 

Obrtometar jos nisam napravio. Prvo cu praviti originalnu varijantu za probu, ako budem zadovoljan kako radi integrisacu ga sa ostala 2 Joskina gadgeta na 1 ili 2 stampane ploce.

 

Bez obzira na finalni izgled i mogucnosti novog gadgeta potreban je vektor maske kako bih mogao da dizajniram novu, kao i zbog dizajna stampane ploce. Maska je skenirana a konture iscrtane u Corelu. Ukoliko se nekome igra, vektor u EPS formatu se nalazi u prilogu ovog posta.

 

4387078458_4d8245ffb5.jpg

 

Na sledecoj slici je polu-finalna verzija koja se meni najvise dopala. Verovatno ce pretrpeti male izmene. Display na mom motogadget-u je beli, pa bih voleo da mi kombinacija bude crveno bela. Posto su, potpuno bezrazlozno, beli LED display-i veoma retki, moracu da ih porucim sa ebay-a, gde postoje samo u jednoj dimenziji, ili iz Amerike, gde postoje u vise dimenzija, ali se plasim da bi postarina bila velika. Cekam odgovor. U zavisnosti od dimenzija display-a gadget ce zadrzati originalni indikator pravca, ili cu ga potpuno izbaciti i ostaviti samo 1 koji ce biti zajednicki za  levi i desni migavac. Ispod display-a motogadget-a ima taman dovoljno mesta za dodatnu signalizaciju. Sa leva na desno: podmazivac lanca, ventilator, grejaci rucica, maglenke i slobono mesto za prosirenje. Prozori/difuzori ce biti belicastog mutnog akrila, sa LEDovima u boji, a preko difuzora ce biti transparentna folija sa simbolima, tako da ce dodavanje novog simbola  biti jednostavno.

 

4386315803_3f0382d9f5.jpg

 

Evo i par ostalih varijacija na temu.

4386315857_62fbcb742c.jpg

 

Kako vam se cini?

maska.zip

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12372 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Čim si se ti ućutao nedelju dana znao sam da nešto mozgaš :D Lepa kustomizacija.

 

Meni je najlepša ona treća varijanta sa najvećim displejima :D aili i ostale dve su dobre. Pošto sam nekad pravio obrtomer sa 2 LED displeja za auto mislim da je sasvim dovoljno takvo prikazivanje, u vožnji se ionako druga cifra stalno menja. Mislim da sa 4 cifre nije delotvoran zato što bi se na one dve poslednje stalno prikazivale osmice :D. Jedino zbog lepote da staviš 4 displeja sa stalno upaljenim nulama, kao na klipu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Meni je najlepša ona treća varijanta sa najvećim displejima :D aili i ostale dve su dobre.

Druga i treca verzija imaju iste dimenzije display-a. (veliki: 20.3mm, mali: 13.2mm) I meni veci display-i izgledaju lepse, a i uocljiviji su.

Mislim da sa 4 cifre nije delotvoran zato što bi se na one dve poslednje stalno prikazivale osmice :D. Jedino zbog lepote da staviš 4 displeja sa stalno upaljenim nulama, kao na klipu.

Ovom obrtometru su poslednje 2 cifre direktno spojene na napajanje tako da prikazuju samo 00. Realno, su dovoljna i samo 2 display-a i tekst x100. Videcu. U svakom slucaju, poslednja 2 karaktera nece da se menjaju jer bi to islo na zivce i bilo bi beskorisno.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Kako vam se cini?

Ti si genije!

 

Zaista fenomenalno.

Nije ovo nista nego dobra ideja za integraciju nekoliko projekata uz male izmene sa moje strane. Nedovoljno za titulu genija.  :) Bez Joskinog fenomenalnog motogadgeta i indikatora brzine, kao i bez obrtometra John Klark-a ovo nebi bilo moguce. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12372 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Kako vam se cini?

 

 

Ti si genije!

 

Zaista fenomenalno.

 

PS: a ja jos nisam ugradio komunikaciju i automat za migavce :D :D

 

Svrati u Labos... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

E ovo izgleda extra. Samo ja se nikako ne bi pomirio sa digitalnom obrtaljkom. Bolje da si km-sat prepravio i stavio da prikazuje digitalno brzinu, a klasicnu obrtaljku ostavio i eventualno na zgodnom mestu iza obrtaljke ubacio indikator brzina. Znaci sve ovo da si stavio na levu stranu ako uopste moze da se ubudzi tamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 225 postova
  • Lokacija: Beograd-Zvezdara-Miljakovac

UAU!!! (i onaj smajli sto se klanja)

 

svaka cast za ideje, energiju, volju i sve ostalo sto treba da se zamisli (a pogotovo izvede) nesto ovako.

Predlog: obrtaljka se utopila u sarenilo, a najvise ce se koristiti. Mozda da je (led deo) prebacis na brzinomer, da bi imao laksu kontrolu u voznji, a ostatak da ostane kako si zamislio (na srednjoj manjoj slici).

 

Jos jednom SVAKA CAST!

 

 

Pozdrav, Nebojsa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

E ovo izgleda extra. Samo ja se nikako ne bi pomirio sa digitalnom obrtaljkom. Bolje da si km-sat prepravio i stavio da prikazuje digitalno brzinu, a klasicnu obrtaljku ostavio i eventualno na zgodnom mestu iza obrtaljke ubacio indikator brzina. Znaci sve ovo da si stavio na levu stranu ako uopste moze da se ubudzi tamo.

A zasto se nebi pomirio sa digitalnom obrtaljkom? Ako je iz sentimentalnih razloga, onda razumem. Ne verujem da ce mi kazaljka nedostajati. Kao sto sam vec rekao, voleo bih da ima bar 20-30 LEDova za indikaciju ali je i 10 dovoljno korisno za letimicno bacanje oka, a za pecizno ocitavanje tu je display. Sto se brzinometra tice i njega cu zameniti digitalnim ako nadjem neki stvarno dobar, koji ima i odometar. Sto se tice mesta u kucistu ima ga dovoljno i sa leve i sa desne strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

E, svaka ti se dala...

 

E dzaba ;), on ti je gotov  ;D ;D ;D

 

Doduse, k'o i mi ostali, jbg... ;D

 

 

Vidis sta ti je zivot da me sad, kad sam "gotov", kunu ovako, a kad je trebalo... niko ni reci.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

ja sam za varijantu 3, da ipak ostane indikator pokazivač pravca, s tim da gear indikator bude zeleni .

Obavezno računaj na filtere za LED-ove, jer ne verujem da će se videti na dnevnom svetlu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja