Jump to content

Moto Zajednica

Elektronika: 3 u 1 (ili X u 1)

Recommended Posts

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

Ne postoji ta mogucnost. 2 poslednje cifre nisu ni spojene na mikrokontroler. Medjutim, postoje i drugi obrtomeri koji imaju zive sve 4 cifre. Ja sam pravio ovaj jednostavan projekat, ali ga nikad nisam testirao na motoru. U stvari jesam sa namotajima oko kabla koji ide do svecice ali ga to nije okidalo. Probacu i njega ovih dana da nakacim direktno na pikap.

main-image.gif

 

Detalnije: http://www.josepino.com/circuits/tachometer2

posto si skinuo st zar ti nije lakse da ga nakacis na vod od obrtomera,ili direktno na  buksnu na bobini?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Sad jeste, ali kad sam pravio ovaj mali obrtometar, masina mi je bila sklopljena, pa sam direktno spajanje ostavio za neki drugi put. Na TA ne mozes da dodjes do CDIa podizanjem sedista, mora da se odsrafe becne plastike, pa tek onda i sediste. Ne znam zasto to nije uradjeno na sarke i zasto nema malo vise mesta ispod, a moglo je da bude. :-\ Ma, sve bih ja to isprepravljao.  :P ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Napokon sam stigao da nastavim radove na gadgetu. Onaj obrtometa sa 30 LED-ova je odpao jer se nije pokazao OK u radu. Znaci, pored LED display-a postojace samo bargraph sa 10 LEDova. Po 1 zeleni LED za svaku 1000 o/m i poslednje 3 crvene za 8000 o/m. LEDove cu zalemiti tek nakon sto isecem masku radi lakseg uklapanja. Greskom su mi dali displaye sa zajednickom katodom, pa je na slici samo 1 kom. Evo kako trenutno izgleda. Plocice jos nisu iskrojene po konturama Transalpovog obrtometra, to cu na kraju.

 

4653394861_bf4494b901.jpg

 

4654069784_bcc493c6a1.jpg

 

4653451617_5f50b105e9.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

... Onaj obrtometa sa 30 LED-ova je odpao jer se nije pokazao OK u radu...

 

Aaaaaaaa, kakva štetaaaaaaaa!!! To je davalo, po meni, najbolji "šmek" na celoj tabli! Probaj da se konsultuješ sa Joškom, u jednom od naših razgovora mi je pomenuo da ima savršeno rešenje za taj obrtomer.

Inače, šta ti je konkretno bio problem? Kašnjenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

... Onaj obrtometa sa 30 LED-ova je odpao jer se nije pokazao OK u radu...

 

Aaaaaaaa, kakva štetaaaaaaaa!!! To je davalo, po meni, najbolji "šmek" na celoj tabli! Probaj da se konsultuješ sa Joškom, u jednom od naših razgovora mi je pomenuo da ima savršeno rešenje za taj obrtomer.

Inače, šta ti je konkretno bio problem? Kašnjenje?

Ako je problem bio ono sto ja mislim da jeste,ne stedi blokove 22n,stavljaj svuda gde ti se ucini da treba,svaka zila napajanja,signal,ama bas svuda...I bice ok...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Sve lepše i lepše,

jedan predlog, pokazivač brzina bi mogao biti zeleni ;)

 

Samo napred

Hvala. Pocinje da lici na nest.

Display-i su na podnozju pa mogu da eksperimentisem i sa drugim bojama. Najbolje bi se slagalo da je sve zeleno, ali videcu kako se se pokazati na suncu.  Mislim da su tu crveni u prednosti. ;)

 

... Onaj obrtometa sa 30 LED-ova je odpao jer se nije pokazao OK u radu...

 

Aaaaaaaa, kakva štetaaaaaaaa!!! To je davalo, po meni, najbolji "šmek" na celoj tabli! Probaj da se konsultuješ sa Joškom, u jednom od naših razgovora mi je pomenuo da ima savršeno rešenje za taj obrtomer.

Inače, šta ti je konkretno bio problem? Kašnjenje?

 

Problem je sto je veoma nemiran. Na stolu radi ok, ali na motoru konstantno treperi nekoliko poslednjih LEDova. Sigurno da signal to moze  nekako da se dodatno izfiltrira, ali nisam imao volje da se igram s tim daje jer sam se smorio od nedovrsenih projekata pa sam mu malo dao po gasu.  ;)

Videcu sa Joskom sta on kaze za obrtometar.

 

Evo jos jedan update za veceras... iztrimovao sam visak plocica.

 

4656793987_83c4f62141.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Na to sam mislio... ;)Jos ako je disp. vezan u multiplex...

Displayi jesu multiplexirani, ali problem nije bio kod displaya vec kod LEDova. Displayi rade lepo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Svaka cast na realizovanom projektu. Mene zanima jedna stvar: da li je moguce napraviti na tu foru mali bord kompjuter? Npr. da gornji red u levom uglu konstantno ima sat, a u desnom air temp, a da donji red ispisuje par razlicitih informacija (npr. graficki prikaz kolicine goriva, temperaturu motora, voltazu, eventualno trenutnu, maximalnu i prosecnu brzinu, ili sta god), koje bi se menjale jednim tasterom sa kormana (kao i bord u kolima)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Druze, ovo vec jeste, kako ga zoves, "board computer" i ima neke od funkcija koje si nabrojao. Predlazem ti da se informises na forumu o Joskinim projektima: Motagadget i pokazivac polozaja menjaca koji su pored obrtomatra  objedinjeni u ovom projektu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ovo je sve za sada sto se tice manuelnih radova. Sledeci korak je lasersko secenje/graviranje. Treba da nabavim crveni 3mm akril koji ce biti filter za LED display-e i ujedno pod-panel. Preko njega ide finalni crni gravirani panel od 1.6mm debelog Rowmark Texture materijala.

 

4660769698_171c73de42.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Druze, ovo vec jeste, kako ga zoves, "board computer" i ima neke od funkcija koje si nabrojao. Predlazem ti da se informises na forumu o Joskinim projektima: Motagadget i pokazivac polozaja menjaca koji su pored obrtomatra  objedinjeni u ovom projektu.

 

Pratim tu temu jos od ranije, cak smo tu i diskutovali o displejima (posto sam ja za neke svoje potrebe koristio HD44780), ali me je samo zanimalo da li je moguce da podaci na ekranu nisu "fixni", vec da se mogu "shaltati" preko prekidaca? Znaci, ispisuje mi, recimo, temperaturu motora, a pritiskom na taster mi se taj red promeni, pa graficki prikazuje kolicinu goriva (pune i prazne kockice,npr.), i tako dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Druze, ovo vec jeste, kako ga zoves, "board computer" i ima neke od funkcija koje si nabrojao. Predlazem ti da se informises na forumu o Joskinim projektima: Motagadget i pokazivac polozaja menjaca koji su pored obrtomatra  objedinjeni u ovom projektu.

 

Pratim tu temu jos od ranije, cak smo tu i diskutovali o displejima (posto sam ja za neke svoje potrebe koristio HD44780), ali me je samo zanimalo da li je moguce da podaci na ekranu nisu "fixni", vec da se mogu "shaltati" preko prekidaca? Znaci, ispisuje mi, recimo, temperaturu motora, a pritiskom na taster mi se taj red promeni, pa graficki prikazuje kolicinu goriva (pune i prazne kockice,npr.), i tako dalje...

 

Sto se tice mikrokontrolera, sve je moguce, samo treba neko da sedne, osmisli i da programira, sto je veoma dug proces...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Naravno da znam da je moguce, jer to jos odavno i postoji  ;D. Pod "moguce" sam podrazumevao da se to moze napraviti u domacoj radinosti, da nije previse skupo i komplikovano  ;)... Inace, sve je moguce, cujem ljudi i na Mesec otisli  ;D...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Pod "moguce" sam podrazumevao da se to moze napraviti u domacoj radinosti, da nije previse skupo i komplikovano  ;)

Skupo nije, a nije previse ni komplikovano ako imas znanje, mada ima tu dosta posla.

... Inace, sve je moguce, cujem ljudi i na Mesec otisli  ;D...

Hmm, nisam bas siguran da se to stvarno desilo, iako je moguce. Verujem da je to bio deo hladnog rata i da se odigralo u nekom studiju.  ::) Ali, to je za neku drugu temu.  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Hvala na odgovorima  ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja