Jump to content

Moto Zajednica

Punjac akumulatora sa mikrokontrolerom

Recommended Posts

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: sam svoj pesak

@ lalajko

Trafo mozes uvek da nadjes iz nekog rashodovanog uredjaja.

Novi trafo se krece oko 20eura (100VA), a hladnjake sam izradjujem, onako kako meni odgovara, a da budu funkcionalni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Sve moze da se nadje i nabudzi kad se radi o samogradnji za svoje potrebe.

Ali kad treba uzeti necije pare i na tome zaraditi, to ipak treba da bude malo ozbiljnije i odgovornije. Ako se radi u vise komada onda ti rashodovani uredjaji i napajanja postaju nedovoljni. Moraju se kupovati komponente,

Ja nisam imao odakle da izvadim ni jedno ni drugo, trafo sam kupio polovan a ostale komponente u radnji.

 

@lalajko:

Samo trafo 1000, hladnjaci 300 din. ostale komponente oko 700 (aktivne i pasivne, konektori...) Jos mi treba displej, imam ventilator i provodnike 2.5mm2, kutiju cu da ubudzim, klestanca za provodnike.

 

Dakle, u najjeftinijoj varijanti, kada se nema gomila krsa da se iz toga vade delovi izadje oko 3.000. Treba nesto da se zaradi , treba malo da se upristoji ceo uredjaj i da se autoru plati upotrebu njegovog projakta. Cena gotovog uredjaj za prodaju tesko da moze da bude manja od 5.000.

Rekao sam da je skupo jer za manje pare u Louisu ima gotov uredjaj. Naravno, nije ovako pametan ali je lep :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Koštaju i više od 5000 samo komponente :) ali je upotrebna vrednost nemerljiva. Mislim da sam negde već napisao, ovaj Joškin punjač je regeneracijom spasao mnogo akumulatora koji su nam došli u Laboratoriju :) i nebrojeno njih formirao. Radi i sa malim kapacitetima ali bez problema puni i auto - akumulatore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Mislim da sam na pocetku teme vec napisao da je ceo projekat zamisljen tako da se pociste police i fijoke

od onih delova koji se godinama bacakaju,a nikada ne zatrebaju.A opet steta ih je baciti.Poznato,zar ne?

Da sam morao kupovati delove,verovatno nikada ne bih napravio ovaj punjac.

A da ih sklapam serijski,to ne dolazi u obzir.Bilo bi preskupo na kraju.

I jos samo nesto da dodam:

Da sam hteo na punjacu da zaradjujem,ne bih postavljao ceo projekat "na izvolte"

nego bih u oglasima reklamirao da prodajem punjace takve i takve.

Prema tome,hvala na predlogu sto se tice naknade za autora,ali mi to stvarno nije potrebno,niti hocu

da mi iko ista placa(pivo moze :) )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: sam svoj pesak

Kome treba plocica, izvolte. Saljem na email (naravno, besplatno). Joska je vec rekao, nismo ovde da prodajemo, vec da pomognemo, ako mozemo. Plocica je radjena u EAGLE 6.0

Format plocice EURO, 100x160cm

 

1_zps6c5b7d35.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Jos ako bi potenciometri bili oni precizni helitrim...(pcb footprint odgovara od TO220 kucista),jer se mnogo lakse steluje sa njima nego sa obicnim.

Izinjavam se zbog primedbe...

Plocica je jako lepo uradjena btw :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Kome treba plocica, izvolte. Saljem na email (naravno, besplatno). Joska je vec rekao, nismo ovde da prodajemo, vec da pomognemo, ako mozemo. Plocica je radjena u EAGLE 6.0

Format plocice EURO, 100x160cm

 

1_zps6c5b7d35.png

Pomoci ces mi jedino ako mi napravis jer ja nisam elektronicar i to sto vidim je spansko selo za mene :neznam: .

Onaj iz Louisa ima svako a ovaj nema :hej::ooo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: West Valley City, UT, USA
  • Motocikl: He, NISSAN MAXIMA 3,5SE

Koliko vidim plocica je solidno uradjena.

Ja radim sa Eagle 5.0 jos nisampresao na Eagle 6.0

moram naci crack! He.

Pa mozes miposlati sch i pcb na vhalulic@comcast.net

Best Regards

Vanja

 

PS

Cini mi se da bi mogao malkice povecati razmak praznina izmedu vodova i popune

bar mi se tako cini dok gledam ovu shemu, takodje pozeljno je i izmestiti onaj vod koji ide izmedju + i - bareije,

a vodove + i - bterije podebljati na 80 ili 100 mils.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

E, jbg.

Treba da obigram ceo grad radi 20 komponenti. U uPrincu nemaju mikrokontroler a displej je duplo skuplji.

Sreca pa mogu motorom inace bi gorivo i parking kostalo kao i uredjaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Jedno pitanje za elektroničare:

 

Kako još uvek nemam punjač akumulatora koristim postojeći UPS za te svrhe.

Ono što me interesuje da li se ciklus punjenja u nekoj meri razlikuje izmedju ostalih akumulatorskih punjača i UPS-a?

 

Napon punjenja sa UPS-a je 13,76V , a baterija UPS-a je: http://www.csb-batte...hp?fid=7&pid=28

 

Unapred zahvalan na odgovoru! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

13,8V je donja granica napona punjača i mislim da je nedovoljna da bi dobro napunila akumulator. 14.4V je max. odgovarajući napon da bi se akumulator dobro napunio. Ipak, punjač od UPS-a je predviđen za AGM i gel akumulatore i može dobro da posluži, nije za obične akumulatore sa tečnim elektrolitom koji zahtevaju nešto veći napon punjenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Ok, onda za prvu pomoć i dopunu akumulatora u toku zime ne moram previše da brinem.

 

btw, kod mene je AGM akumulator EXIDE ETX9-BS, nešto najpribližnije ovom modelu: http://www.akumulator-shop.rs/prodavnica-2052.html

 

ps. Hvala na brzom odgovoru! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Pomoc!

 

Sastavio sam sve i krenuo po uputstvu. Napon na trafou je 18.8V AC, na izlazu greca 25.5V DC.

Premerio sam podnozje PIC-a, samo na pin 1 i 4 dobijam 5V. Dotle je sve u redu, valjda.

 

E sada, kada dovedem 5V na pin 6 da bih startovao normalno punjenje i kalibrisao napon, cela stvar pocne da vuce veliku struju, GREC i "prvi" MOSFET 4905 pocnu monstruozno da se greju. Prvi - onaj ciji je D spojen direktno na "Vin" (pin3) tranzistora LM 317.

Za to kratko vreme, koliko sam se usudio da ostavim tako prikljuceno na izlazu dobijem napon oko 0.6V tj. nista.

U roku od 15-20 sekundi moram da ga iskljucim jer se jako ugreje poveliki hladnjak koji sam naknadno budzio misleci da mi je onaj prethodni previse mali. Ah, da, i trafo se ugreje posle nekoliko ukljucenja, sto je i logicno ako se vuce veca snaga.

 

Gde da trazim problem?

 

Edit:

sada sam merio i ovo: pre dovodjenja 5V oba "draina" su u spoju sa masom. Kada se dovede taj napon, oba izgube bilo kakav spoj prema masi. Nazlost, od pouzdanih instrumenata imam samo Fluke 322 (amper-klesta) i sa njim ne mogu da izmerim da li je u pitanju kratak spoj ili neki mali otpor. Kinez "UNI-T" kaze da jeste u pitanju kratak spoj pre dovodjenja napona i oko 5.5 Koma sa dovedenih 5V na pinu 6.

Eto, mozda i ovo bude putokaz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Negde imas kratak spoj na minus.Proveri stampanu plocu,a trebace ti i jedan ohmmetar..

I izvadi iz ploce mosfet za praznjenje.Ako je on kojim slucajem ukljucen,opet ce praviti kratak spoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Po uputstvu IRFZ44 nisam ni lemio pre kalibracije. Dakle, nije spojen.

 

Definitivno cu ga odneti drugaru TV serviseru. On ima ozbiljnije instrumente pa ce valjda moci da nadje sta sam pokvario. Ne vredi da ja gubim vreme i zivce, da sam znao namunjio bih ga i prvi put kako treba.

 

Imas neki savet, odakle da pocne da trazi na osnovu gore opisanih simptoma? Od kojeg elementa ili dela stampe obzirom da nije u kratkom spoju dok se ne pokrene normalno punjenje.

Ne bih da mu uvalim moju kosku i ostavim da se pati, ima on svojih pinklica dovoljno i bez mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Od kojeg elementa ili dela stampe obzirom da nije u kratkom spoju dok se ne pokrene normalno punjenje.

Sam si dao odgovor.Bas od tog dela treba poceti traziti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Tada-daammmm-cssssss

 

Radi!

Jedino sam LM317 ukokao kao zeca, razleteo se u komade. Sutra cu da kupim drugi.

 

Problem sa grejanjem? Jbg, pocetnik pravi pocetnicke greske :D. Kad sam se pozalio drugaru odmah me vratio, nisam mu ni nosio na pregled - hladnjaci ne smeju da imaju spoj medjusobno. Vi to podrazumevate a meni je logicno upravo obrnuto. Eto, nesto sam i naucio/

Kad sam sve hladnjake odsrafio od kucista, sve je proradilo.

Sad samo da smislim kako da ih uglavim u ovu malecku kutijicu a da se ne dodiruju. Upravo jedan pad na drugi hladnjak je i ukokao LM317.

 

 

Slika testiranja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja