Jump to content

Moto Zajednica

Punjac akumulatora sa mikrokontrolerom

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Update:

Zbog dosta velikog interesovanja za samogradnju,u prvom postu sam okacio i fajlove potrebne za izradu i sklapanje stampanih plocica za punjac.

Pa kome odgovara,neka slobodno skine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

E, ovako stoje stvari. Posle osam meseci evo prvih utisaka sa ovim punjačem. Radi besprekorno u svim ponuđenim režimima. Uspeli smo da povratimo u život dvadesetak umrlih akumulatora koje smo ranije bacili na gomilu za staro gvožđe. Iako punjač nije dizajniran za velike akumulatore od kola, ladno je oporavio dva umrla akumulatora iz Toyote Land Cruiser od po 76Ah i više manjih od po 34Ah i 45Ah.

 

Opterećivali smo ga do besvesti, radio je neprekidno po pet dana u režimu regeneracije i punjenja i dvadesetak dana u režimu održavanja i ništa mu se nije desilo. Zato ga bez brige ostavljamo da regeneriše po dan-dva. Čak smo iz čistog fazona okretali polove i opet se ništa nije desilo. Namerno smo stavljali + štipaljku na - klemu i palili ga, gasili, ostavljali po par minuta tako. I ništa. Stvarno neuništiva sprava.

 

Vrlo precizno kaže šta radi i u kakvom je stanju akumulator. Displej je pregledan i munjevito pokazuje promenu napona. Le diode nam služe da iz daljine vidimo šta radi i dokle je stigao ukoliko ne vidimo šta piše na ekranu. Naš punjač ima prilično jak trafo pa je i zato izdržao "torturu". Ima i ventilator koji ga hladi ali ima i kontrolu ventilatora koja radi. Ipak, nismo uspeli da ga pregrejemo čak ni sa akumulatorima od 76Ah. To ne znači da ga treba koristiti samo za takve stvari jer je ipak dizajniran za moto-akumulatore.

 

Naš je to trpeo jer smo ga testirali u otežanim uslovima da vidimo šta će se desiti. I nije se desilo ništa. Namerno sam ga ostavio par dana i noći da radi napolju kad je bilo -17, pa nek crkne ako oće. I neće, stoka. Nije crkao! :D

 

Preporuka za samograditelje je da se pribavi dobar i jak trafo i obavezno ventilator. Treba da bude u komotnom kućištu sa dosta otvora za promaju i verujte, nema brige. Sprava radi besprekorno. Toliko smo se izbezobrazili sa njim da smo zabatalili dva hiper ultra giga mega idimidođimi skupa punjača i sve radimo sa ovim.

 

Ukupno vreme rada ne znam ali radi svaki dan po ceo dan i gotovo svaku noć već osam meseci. To znači da je u kućnoj varijanti večit i isplati se. Nije jeftin al vredi sve pare. Preporuka svima koji žele da ih glava ne boli zbog kolumatora (ambulatora) :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Jedino nije tresnuo na beton, sve ostalo je preživeo :lol: i radi odlično!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: West Valley City, UT, USA
  • Motocikl: He, NISSAN MAXIMA 3,5SE

Lijep pozdrav svima.

Napraio sam punjac 12V po shemi g.Josko.

Punjac cini mi se u potpunosti radi sem LCD-a.

PIC12F675 sam isprogramirao po datom HEX file-u. No na njemu

nemam nikakvih signala./Mereno osciloskopom/

Cini mi se da je fazon u tome da se pic programer setuje kako treba

za ovaj PIC. Ja nisam bas siguran u tome pa bih zamolio nekoga

ko mi u tome moze pomoci. Otprilike prije programiranja treba

ukljuciti to a iskljuciti to kao bi PIC12F675 proradio.

Inace na izlazu imam podeseno 15.5V

a kod protiska tastera menja se stanje na LED (ON/OFF) samo sto ja nemogu

to ocitati na LCD-u.

Svima srdacan pozdrav i unapred hvala na bilo kakvoj pomoci.

Vanja

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Dobro je ako je proradilo.Kablovi koji idu do akumulatora ne bi bilo lose da su bar 2.5 mm2 zbog pada napona na njima.

Napon se meri na izlazu iz punjaca a ne na akumulatoru.AKo tece malo vise struje,a kablovi su duzi i malog preseka,izmereni napon i napon akumulatora ce

se razlikovati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Da li je ovaj displej kompatibilan:

http://www.winstar.com.tw/download.php?ProID=22

 

Ovaj ima 16 pinova a na semi se koristi 14. Koji su visak?

Napomena, nisam neki strucnjak za elektroniku, nekada davno, kao klinci smo se pomalo igrali time: pojacalo za gitaru, efekti, lightshow za zurke....

Drugar ima dovoljno opreme da ovo kvalitetno sastavimo.

 

Nabavio sam sve komponente osim displeja i plocice. Jos to da uklopim pa da vidimo kako ce da radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Skupo je.

Mene su dosad delovi kostali oko 2.000, treba jos displej da kupim i plocice da napravim.

Nemam ni stipaljke, ako ide za prodaju onda mora i neka lepa kutija ne ovaj plastikaner iz garaze.... a na kraju, ako neko zaradjuje pare red je (posto nigde nije izricito napisan copyright) da se i autoru plati njegovo znanje i trud.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: West Valley City, UT, USA
  • Motocikl: He, NISSAN MAXIMA 3,5SE

Izrada samog punjaca nije skupa. Sad zavisi kome je sta skupo? Zar ne. Medjutim bar meni je nekako najteze napraviti kutiju.

Srdacan pozdrav.

PS

Punjas uistinu radi dobro, bar po display-u. Ali ga nisam jos svoim instrumentima analizirao.

No nebi trebalo biti neke greske.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: sam svoj pesak

Skupo je.

Mene su dosad delovi kostali oko 2.000, treba jos displej da kupim i plocice da napravim.

 

Sami delovi nisu skupi. Sve ukupno kosta oko 12eura. Najskuplje tri stavke su ti: LCD, PIC i tranzitori IRF4905. Sve ostalo je sica.

Pozdrav,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: sam svoj pesak

A transformator? Hladnjaci...

Meni je to bila najskuplja stavka dosad, neznam jos koliko ce biti LCD - on je do 1000 din.

Trafo ti je dovoljan od 100VA (70W). Hladnjaci od al. lima debljine 4mm. LCD ima da nadjes u mikroelektronik za 5eura (580din).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

A transformator? Hladnjaci...

Meni je to bila najskuplja stavka dosad, neznam jos koliko ce biti LCD - on je do 1000 din.

Trafo ti je dovoljan od 100VA (70W). Hladnjaci od al. lima debljine 4mm. LCD ima da nadjes u mikroelektronik za 5eura (580din).

 

Cena za trafo i hladnjake?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja