Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin: Alu koferi i nosaci kofera u samogradnji

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Fibra, molim te da postavis fotografije zadnjih strana tvojih kofera. Ono sto si uradio je sjajno i treba da bude u ovoj temi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Vazi, fotkacu. Nego, moram li predhodno da ih montiram na neku Afriku da ne bude off?  ;D

 

Iz, npr. moje perspektive, to su isti motori.  ;)

 

Ovo sa zakošenom donjom spoljnjom (auh) ivicom izgleda kao dobro rešenje za klirens

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Hvala. Nije ovo nista ingeniozno, ali je zgodno za ulje, koje ne volim da nosim u koferu sa hranom i garderobom. Ovo sam namontirao samo na 1 kofer. Drugi ce verovatno imati nesto malo drugacije... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U tekst o izradi kofera dodat crtez secenja 2000x1000 alu ploce za slucaj da zelite telo kofera iz jednog dela. Uz poruku je prilozen i Corel fajl za modifikacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 241 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Opet Africa Twin

JA SAM SAM PRAVIO NOSACE ZA KOFERE ALI MI SE NE CINE POSEBNO JAKI JER JE MATERIJAL MALO SLABIJI...NEDAVNO SAM KUPIO UNIVERZALNE NOSACE KOFERA GIVI PROIZVODJACA JER SU KOFERI FABRICKI SA AFRIKE TE MARKE,JEL JE NEKO USPEO DA POSTAVI TE UNIVERZALNE NOSACE NA AFRICI..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: KTM ADV 990

sa velikim zakasnjenjem, da se zahvalim autoru teme. svaka cast kolege!!!!1care.gif

pitanje, jeli ko dje nasa ove kopce kojima se zatvara poklopac? i ako jes, moze li neka slika kopci, kontakt i sl.hvala unaprijed!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Projekat izrade alu-kofera,od ideje do realizacije je super.Samo par sugestija, jer sam samovac,pa radim neke druge stvari po kući i na svom vozilu.Kod bilo kog limara, možete, prvo da isečete lim u takozvanoj razvijenoj površini, a na apipongu da tu površinu savijete, da bude u jednom komadu. Nešto kao kad rasklopite kocku od papira.A na stranicama,da ga spojite i da dodate lajsne za učvršćenje.Tako,na primer,stranice bi u donjem delu držale dance, pa bi samim tim,kofer u tom delu bio jako čvrst i sa dodatnim lajsnama.Može i da se od običnog čeličnog lima, napravi ugaoni profil,koji bi se sa unutrašnje strane dodao,pri dnu (osnova) kofera, i time se postiglo dodatno ukrućenje.Bravice možete da uzmete od starih vojnih sanduka.Mislim da su dovoljno jake da izdrže sve vibracije.

Još nešto.Kada želite da savijete neku cev, kao što je bio nosač,za lalajkov motor,cev se prvo napuni sitnim peskom i sa obe strane zatvori drvenim bolcnima.A onda pozajmite od nekog majstora,za grejanje, klešta za savijanje bakarnih cevi.Sa njima može vrlo lepo cev da se savije,na potreban ugao.Za zaptivanje spojeva na koferu,može se koristiti i silikonski kit.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Još jedna ideja.Gledajući ove moto-kofere, na ovoj reklami za SHAD kofere, nešto mi je palo na pamet.Prvo za lalajka, pa i za ostale.Ivične alu-lajsne,ste trebali, da pre montiranja ofarbate crnim sprejom.Delovali bi malo lepše,jer bi se malo razbila monotonija, sjaja aluminijuma.Možete to i sada da uradite, ali samo okolne delove kofera da dobro zaštitite, pa onda da prešpricate bojom.A na zadnjoj strani kofera, mogla je da se doda jedna stranica, dodatna, na šarke vezana.Pa kada skinete kofere u kampu i spojite ih,ta stranica,bi mogla da napravi mali priručni sto.

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Trebalo je ovo što ću sad reći,napisati na mom prvom postovanju, u ovoj temi.A to je, da mi se ova vaša tema "Sam svoj majstor", mnogo sviđa.I nešto razmišljam, da mi je žao što ovde nema više ideja i predloga. Ali dobro.Nadam se da vam neće smetati, ako vam jedan samovac (moja malenkost), bude nesebično davao, neke svoje ideje. Ja nisam sujetan ,da neke svoje ideje,ne podelim, sa drugima. A sa druge strane, na neki način, mi je drago da me je ova lepa zajednica, prihvatila, lajkujući neke moje postove.Ja sam mašinac,termo-energetski tehničar.

Još jedna ideja,koja bi mogla da se iskoristi za putne kofere, za motocikl.Mogao bi da se ručni frižider, oklopi nekim metalnim limom,na ovaj način,na koji je "lalajko" prikazao.Možda za ovaj kofer, na koji se suvozač,leđima naslanja.Ručni frižider, već ima određenu čvrstinu, a i dobru izolaciju.Ja bih birao,obavezno,najveći mogući, tj.frižider sa najvećom litražom.

Drugarski pozdrav.1jee1.gif1moto3.gif

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Da ne dođe do neke greške.Ovde sam mislio, da mi je žao,što nema više ideja o pravljenju kofera. 1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Da li je neko skoro radio verziju sa savijanjem?

Ja bih se lagano upustio u ovo, sad sam zvao Jeep, i mali apdejt, ploča sada košta 5920 RSD, a naplaćuju 50 dinara po sečenju, 100 po savijanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1094 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Ljudi, evo mi ga plan, pa bi cenio neke komentare.

 

Lepo uzmem crtež sa prve strane, onaj šareni, i odem u Jeep Commerce i dam majstoru to i kažem da su spoljne mere i da seče i savija.

 

Uzmem te kutije, i odem kod nekog majstora, taj deo još moram da smislim, da ih on zavari.

Dajte neke preporuke?

 

I onda lepo sa koferima kod Sebe, čuo sam se sa čovekom, sredi mi nosače kofera i ima preporuku za majstora koji može da mi iskopira sistem kačenja sa ovim plastikama debelim.

 

Nakačim sistem na kofere, kofere na nosače i ajmo. :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 894 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Ljudi, evo mi ga plan, pa bi cenio neke komentare.

 

Lepo uzmem crtež sa prve strane, onaj šareni, i odem u Jeep Commerce i dam majstoru to i kažem da su spoljne mere i da seče i savija.

 

Uzmem te kutije, i odem kod nekog majstora, taj deo još moram da smislim, da ih on zavari.

Dajte neke preporuke?

 

I onda lepo sa koferima kod Sebe, čuo sam se sa čovekom, sredi mi nosače kofera i ima preporuku za majstora koji može da mi iskopira sistem kačenja sa ovim plastikama debelim.

 

Nakačim sistem na kofere, kofere na nosače i ajmo. :Mina:

 

Javi sta si uradio i koliko je kostalo.

Razmisljam se o pravljenju takvih kofera za Transalp, mozda..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dobar dan dobri ljudi.., 225 postova
  • Lokacija: Banja Luka,Republika Srpska
  • Motocikl: Transalp 600 PD06 91.god.;Africa twin RD03

RADI INFORMACIJE za sve koji zele da prave kofere u Banja Luci i okolini firma ELAS iz Banja Luke ima tablu aluminijuma i kosta 135 KM ili ti 70 Eura da se isjeku na mjere 2 m2 .Toliko za sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dobar dan dobri ljudi.., 225 postova
  • Lokacija: Banja Luka,Republika Srpska
  • Motocikl: Transalp 600 PD06 91.god.;Africa twin RD03

Sad kad je materijal pripremljen, mozemo da krenemo u prvu fazu posla, za koju sam ja bio vise zainteresovan, a to su ...

 

Nosaci kofera

 

Pre svega vazna napomena: pre bilo kakvih radova apratom za varenje na motoru, obavezno otkacite akumulator!!!!

 

Kao sto rekoh, Touratech koristi cevi precnika 18mm. Prvi i osnovni deo je sam ram na koji se postavlja kofer. Majstor Aca je sam projektovao i napravio spravicu za savijanje cevi. Morate je imati ili znati nekog ko je ima! :) Posto se izmeri potrebna duzina, cev se puni finim peskom i zapertlava na oba kraja.

 

p3oRE_0105103000i01.jpg

By lalajko1

 

Dimenzije rama su 350 mm x 245 mm. Precnik krivine na coskovima je 60mm. Prvi posao je odrediti tacan polozaj ovog rama u odnosu na motor. Za ovo sam morao da pozovem Matijaka u pomoc - potrebne su mi fotografije motora sa vec postavljenim nosacima prema kojima bi smo odredili polozaj. Matijak mi je poslao dovoljno fotografija, a one koje smo koristili su ove, videcete ih na fotografijama da smo ih odstampali.

 

QcL9x_img6847i.th.jpg 0FdGa_img6845o.th.jpg kWNXJ_img6848h.th.jpg

 

Najpre smo jednu od nosecih cevi (vidi se pored noseceg rama na sedistu) savili pod nekim predvidjenim uglom, zatim stegom ili cekicem spljostili kraj cevi i kroz takav zavrsetak probusili rupu za zavrtanj. Zatim smo uz pomoc te cevi postavili nosac kofera u neki priblizni polozaj.

 

Vj4a6_picture0411024x768.jpg

 

aFDcV_picture0461024x768.jpg

 

RMNR4_picture0431024x768.jpg

 

phujQ_picture0491024x768.jpg

 

Postavio sam vise fotografija da bi neko ko se upusti u posao mogao lakse da odredi polozaj nosaca. Kasnije ne cu biti ovako detaljan. Sledeci korak je prednji drzac. Kao sto vidite na slici, ide pod poslednji zavrtanj nosaca fuzastera. Prethodno, pripremiti kraj cevi, i montirati ga pod nosac. Ceo postupak je prilicno spor, jer morate vise puta postavljati bocnu plastiku i proveravati da li je nosac kofera negde dodiruje. Takodje, cev ne treba da dodiruje ni izduvni lonac.

 

MGLS7_picture0661024x768.jpg

 

liNXb_picture0531024x768.jpg

 

gEx4o_picture0561024x768.jpg

 

Kao sto vidite, ova cev je izvedena iz dva dela koji su na licu mesta zaheftani, a kasnije detaljno zavareni. Potom dodati posledni deo i spojiti sa nosecim ramom pod odgovarajucim uglom.

 

lB6Or_picture0581024x768.jpg

 

Zavrsena dva kraka nosaca:

 

8Oc94_picture0591024x768.jpg

 

Kod poslednjeg, treceg, kraka smo napravili jednu izmenu u odnosu na Touratech. Naime, na ramu Afike postoji kruzni otvor, precnika oko 2cm. Aca je jednu navrtku M8 prvo zavario na veliku podlosku, pa zatim tu podlosku postavio preko otvora na ramu Afrike. Time je dobio mesto za pricvrscivanje nosaca za koje je potreban samo zavrtanj.

 

e8jdj_picture0171024x7682.jpg

 

Na slici je taj deo preprskan belom bojom (uzeo sam pogresan sprej :) ) i vidi se zavrtanj postavljen na svoje mesto. Kasniije je napravljena cev koja se pricvrscuje na ovo mesto, a drugi kraj je zavaren za noseci ram. Postupak je identican za levi nosac kofera, s tim da smo i tu napravili izmenu u odnosu na Touratech. Izmena se svodi na to da smo napravili sliku u ogledalu desnog nosaca, sto se mesta kacenja tice. Touratech je tu malo zakomplikovao posao da olaksa otvaranje kasetice na levoj zadnjoj plastici Afrike 650. Sa nasim resenjem se ta kasetica otvara 80% ali se zato nosac znatno lakse pravi.

 

Potom, ceo nosac kofera se skida i ide na detaljno varenje i obradu mesta vara brusilicom. Nosaci se zatim ponovo vracaju na motor i kompletno pricvrscuju zavrtnjevima jer je potrebno jos odrediti polozaj zubica za koje se vari vezna sipka. Vezna sipka je u stvari flah sirine 3cm i debljine 5mm. To je veoma pipav posao jer se vezna sipka na sredini (ispod registarske tablice) spaja za konstrukciju repa motora.

 

Zatim sam oba nosaca kofera odneo u radionicu za peskiranje, a odatle na plastificiranje u crnu boju. Time su nosaci bili gotovi.

 

Desni nosac:

 

bFaPe_picture0081024x7682.jpg

 

404.jpg

 

Obratite paznju na drugu sliku, vidi se polukruzni dodatak koji ojacava spoj noseceg rama sa cevkom koja ide pod zadnji fuzaster.

 

Levi nosac:

 

NH86v_picture0121024x7682.jpg

KO RADI OVE NOSACE KOFERA?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja