Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 680 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 13 minuta, salem je napisao:

Nasao dugacke burgije, razbusili sraf i krenuli sa izvrtacem ali izvrtac se zalomi i sad opet muka

Вероватно ти оксидирао шрав и запекао. Ако не извадиш разбуши, нарежи нов навој и то је то. Постоји могућност да разбушиш и убациш коли-коли али за то мораш да погодиш шраф у центар. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8715 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Cim ga celom duzinom bude razbusio popustice pritisak na zid, tada izlazi dosta lakse.. Sekacic i polako u krug cukanje ili razvrtac...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
3 hours ago, Немања said:

Вероватно ти оксидирао шрав и запекао. Ако не извадиш разбуши, нарежи нов навој и то је то. Постоји могућност да разбушиш и убациш коли-коли али за то мораш да погодиш шраф у центар. 

Svakako je zapekao u aluminiju, zato i ne ide. Zanima me, ukoliko takva operacija uspije čime je uspio razbušiti taj zalomljeni alat za vađenje šarafa.;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Uspeo sam da razbusim ponovo. Pocelo je da mi svlaci burgiju ka aluminijumu ali sam manjom burgijom ukoso ponovo uspeo da vratim burgiju u sredinu rupe.

  Izbusili smo burgijom 6mm, krenuli ureznicom 7mm ali je ureznica bila losa pa se pojeo navoj na njoj. Ipak smo je proterali pa krenuli ureznicom 8mm. To je islo dobro do pred kraj. Ostalo je mozda 3 kruga da proreze skroz i zaglavi se ureznica. 

  Nisam vise imao snage pa sam ostavio sve za sutra.

 Najveci problem je ono sto ste vec pomenuli a to je  sto je rupa blizu zida viljuske a duboko od kraja pa ne mogu da nadjem odgovarajucu burgiju, 6,5mm, a i nema dugackih ureznica ni razvrtaca.  

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Napokon uspeo!

   :jee1:

Ne mogu da opisem ceo proces koji je trajao par dana jer je bilo tu i dobrih ali i losih poteza, dobrog ali i loseg alata... svako ko radi mehaniku zna da je dobar deo posla inprovizacija zbog nedostatka ili visoke cene vanstandarnog alata, samo sto iskusni znaju sta moze da se zakomplikuje za razliku od nas laika.

  Na kraju svega urezan navoj 8mm, stavljen novi sraf istih dimenzija.

  Hvala svima koji su savetima pomogli ili bar pokusali da pomognu

  :jee5:

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

 Kad me vec krenulo...

  Da li je pametno da se upustim u avanturu skidanja cele izduvne grane? 

  Pitanje za iskusne, da li moze da se nesto zakomplikuje sto bi meni bez iskustva napravilo problem? 

 Da li je potrebno nesto posebno od alata?

 Doduse meni je i jedan obican sraf napravio problem.

  Hteo bih da ispoliram grane, da ocistim sva mesta na koja se tesko prilazi zbog cevi, da izmenjam neke srafove ako treba...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
2 hours ago, salem said:

 Kad me vec krenulo...

  Da li je pametno da se upustim u avanturu skidanja cele izduvne grane? 

  Pitanje za iskusne, da li moze da se nesto zakomplikuje sto bi meni bez iskustva napravilo problem? 

 Da li je potrebno nesto posebno od alata?

 Doduse meni je i jedan obican sraf napravio problem.

  Hteo bih da ispoliram grane, da ocistim sva mesta na koja se tesko prilazi zbog cevi, da izmenjam neke srafove ako treba...

Može ti se dogoditi ovo:D. Mislim da ti izgleda poznato od nekidan;). Istina, ovo je na prednjem cilindru na V-Strom 1000 od prijatelja, ali slično nije neobično i za TDM.

Na zadnjem 850 koji sam imao jedva sam odšarafio...

Znači, pažljivo i polako dok ne krene, poželjno uz pomoć WD-a, a ako zapne, obavezno grijati plinskim plamenikom i opet pomalo i lijevo-desno. Ako je samo čišćenje grana u pitanju radije to odradi bez demontaže, koliko ide. Mjestimično je malo nepristupačno i traži vremena i živaca, ali ide.

IMG_20221212_125155103.jpg

Promenio član Gato

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
Pre 2 sati, Gato je napisao:

Može ti se dogoditi ovo:D. Mislim da ti izgleda poznato od nekidan;). Istina, ovo je na prednjem cilindru na V-Strom 1000 od prijatelja, ali slično nije neobično i za TDM.

Na zadnjem 850 koji sam imao jedva sam odšarafio...

Znači, pažljivo i polako dok ne krene, poželjno uz pomoć WD-a, a ako zapne, obavezno grijati plinskim plamenikom i opet pomalo i lijevo-desno. Ako je samo čišćenje grana u pitanju radije to odradi bez demontaže, koliko ide. Mjestimično je malo nepristupačno i traži vremena i živaca, ali ide.

IMG_20221212_125155103.jpg

Hmm... toga sam se i plasio.

 Nema veze, cisticu ovako koliko budem mogao da dohvatim.

 I onako mislim da to nece biti uskoro. Dosta mi je zezanja za neko vreme.

  Hvala svakako na upozorenju

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1912 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

@salemako se baš odlučiš na rašrafljivanje,najbolje bi bilo da posle neke duže vožnje,dok je sve vrelo,sa pažnjom probaš da bar popustiš šrafove.Jer u startu ti je sve baš,baš ugrejano.Čisto predlog.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Videcemo.

 Napokon zavrsio sa zamenom lanca i zadnje gume. Provozao se malo i zakljucio da je lanac pretegnut. Posle otpustanja  ponovo provozao i primetio da mi se lanac cuje. Da li je to normalno dok je novo ili sam nesto zajeb'o?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6915 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Da li si lepo podesio osovinu?

 

Specifično kod TDM-a je da voli malčice više opušten lanac. Kao kada gledaš cross motocikle pa im lanac kao "visi".

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 680 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 38 minuta, salem je napisao:

Videcemo.

 Napokon zavrsio sa zamenom lanca i zadnje gume. Provozao se malo i zakljucio da je lanac pretegnut. Posle otpustanja  ponovo provozao i primetio da mi se lanac cuje. Da li je to normalno dok je novo ili sam nesto zajeb'o?

Јеси ли нашао тачку ланца где је најзатегнутији?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
Pre sat vremena, Немања je napisao:

Јеси ли нашао тачку ланца где је најзатегнутији?

Nisam razumeo...  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 680 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 6 minuta, salem je napisao:

Nisam razumeo...  

кад поставиш нов ланац на мотор руком окрећеш точак и пробераваш стално колико је затегнут. Има тачку где је најзатегнутији у односу на остатак ланца безобзира што је нов и по њему штелујеш. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

  @НемањаAko sam dobro razumeo po uputstvu izmedju najnize i najvise tacke treba da bude izmedju 50 i 60mm? 

. Provericu surra opet, a nisam birao najzategnutiju tacku. Nisam znao da moze da bude razlike.

 Tocak sam nacentrirao najbolje sto sam mogao, proveravao i sublerom za svaki slucaj.

  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 680 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 3 minuta, salem je napisao:

  @НемањаAko sam dobro razumeo po uputstvu izmedju najnize i najvise tacke treba da bude izmedju 50 i 60mm? 

. Provericu surra opet, a nisam birao najzategnutiju tacku. Nisam znao da moze da bude razlike.

 Tocak sam nacentrirao najbolje sto sam mogao, proveravao i sublerom za svaki slucaj.

  

По упиству да, али да би га наштеловао мораш да доведеш најзетегнутији део ланца тако да ти буде у доњем положају, руком да гураш на горе, према клизачу и онда штелуј. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Proverio sada dok je vruc lanac i nije prezategnut.

  Moram opet da proverim da li sam dobro centrirao tocak. Ovog puta cu i laser da upotrebim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3175 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Nemojte se zezati sa lancem,opasno je...bolje da bude labaviji...neka zveči,ko ga...u suprotnom haos!

Valjda znate da kad sednete na motor,viljuška se "rastegne" i lanac se dodatno zategne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
1 hour ago, salem said:

Proverio sada dok je vruc lanac i nije prezategnut.

  Moram opet da proverim da li sam dobro centrirao tocak. Ovog puta cu i laser da upotrebim

Nemoraš baš toliko precizan biti:D. Ako je novi lanac sa lančanicima u kompletu, dovoljno ga je naštelati po uputstvu, s tim da ideš na tih 60 mm, bolje nego 50 i neka bude, ono, komotnih, labavih 60 mm. Ako ti se događa to da je na jednom mjestu zategnut više nego drugdje, radi onako kako ti je Nemanja napisao.

Znači taj dio lanca neka ti dođe otprilike na polovinu donje strane vilice, tamo gdje po uputstvu gledaš koliki ti je slobodni hod/progib lanca i tu neka ti ima tih labavih 60 mm. Ne treba ti šubler ni laser:rolleyes:, dovoljno je da napraviš po onim crticama/oznakama na vilici. Neka bude na obje strane vilice jednako i to je to. Inače, na vruće se lanac malo istegne i bude duži, pa ti se vjerojatno zato ne čini prešpanan kao kad je hladan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Mislim da je sve u redu. Verovatno sam ja malo previse digao frku. Jbg, prvi put radim ovako nesto pa non-stop razmisljam da li sam uradio sve kako treba.

  Danas sam provozao stotinak km, dooobro pokisnuo prema Obrenovcu, vozio do 150km/h... sve je ok ali mi je fascinantno kolika je razlika u voznji sa starim Batlaksom i novom Angel GT. 

 Batlaks me nije ovako drzala ni kada je bila nova.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Drugari, da nema neko ili zna ko prodaje centralni stender za TDM 3VD?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 469 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Koliko ja znam fabrički nema. Pokušaji pravljenja nisu uspeli (uključujući i moj).

Mozda neko ima bolje iskustvo....

Sent from my SM-G991B using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4837 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre 2 sati, Arakis je napisao:

Drugari, da nema neko ili zna ko prodaje centralni stender za TDM 3VD?

Pre ces naci sveti gral :) retkost su i preko a ako je fabricki auspuh nema smisla ni traziti ni praviti, suvise je nisko zbog lonca i kaci asfalt, bankine da ne spominjem. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja