Jump to content

Moto Zajednica

ALINCO radio stanica profesionalna RA VHF/UHF

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Toliko je na svom terenu i voli radio-stanice da ih servisira iz zadovoljstva. :) Znam kome cu da se obratim ako mi nekad crkne stanica (koju jos nisam kupio).  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Xexe ;)

 

Prekljuce sam uzeo Motorolu HT1000, to je uredjaj koji sam odavno zeleo, i poprilicno sam zadovoljan, jedino sto na vecoj snazi (5w) iscedi bateriju jako brzo.

 

Za Skyrunnera, Arakis je tu poprilicno u pravu, ne sam sto motor i vox slabo idu, nego generalno vetar u MIC nikako ne ide, ne samo sto bi ga ukljucio sam cesto, nego je glas nerazgovetan. To kao kad snimamo video sa zvukom na aparatu i snimamo s motora. Tesko...;)

 

Ceh je namestao dugme na korman, ja sam tu bio i igrao se s njim, a nas kolega profesor sa BJB je uzeo korektnog Midlanda koliko se secam za komunikaciju sa suvozacem u Lousiu, i to je jako lepo funkcionisalo, ali samo preko zice;)

post-100-12879046463286_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Radio strucnjaci, kakvu stanicu i opseg bi predlozili kao backup varijantu komunikatora kad se ode negde u planinu gde telefon nema signala... ono, za ne daj boze? Ima li nesto za sta ne treba dozvola a moze da koristi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ma uzmi ove plasticnjake sto se prodaju u Snajperu i lovackim prodavnicama, Cobra, Midland, Albrecht, ako ces sa kucom da pricash sa brdasca.

 

Ako treba da dobacish preko 300, 500 m ili kilometrima , ne gine ti ozbiljan uredjaj x 2.

 

Opet da ponovim, na otvorenom je mnogo laksa komunikacija, ali je i tu majka antena, polozaj i snaga. Tj, idealno je da makar 1 od uredjaja ima visoku i ozbiljnu antenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

samo vas posmatram  :) ode oglas u propast ;D - a mozda i ne ;)

 

u svakom slucaju moja ambicija je da resim komunikaciju izmedju dva (ili vise) motora tj. pre svega izmedju mene i juniora.

 

znajuci kako VOX funkcionise definitivno sam se odlucio za opciju sa komandom za predaju na upravljacu.

 

takodje, ambicija je i maksimalni domet za optimalnu cenu i komfor (pri cemu pod komforom podrazumevam adekvatnu velicinu uredjaja za koriscenje (montazu) na motoru, pristojnu autonomiju u pogledu napajanja, i prikladnu antenu za motor).

 

e sad tu postoji i dilema: CB ili radio-amaterski opseg? u stvari bi ovaj uredjaj koji je ovde ponudjen bio idealan za tako nesto jer koliko sam shvatio pokriva "oba" opsega? zanima me samo sta bi bila odgovarajuca preporuka za drugu (mozda jeftiniju) stanicu koju bi koristio junior kada smo u paru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

samo vas posmatram  :) ode oglas u propast ;D - a mozda i ne ;)

 

u svakom slucaju moja ambicija je da resim komunikaciju izmedju dva (ili vise) motora tj. pre svega izmedju mene i juniora.

 

znajuci kako VOX funkcionise definitivno sam se odlucio za opciju sa komandom za predaju na upravljacu.

 

takodje, ambicija je i maksimalni domet za optimalnu cenu i komfor (pri cemu pod komforom podrazumevam adekvatnu velicinu uredjaja za koriscenje (montazu) na motoru, pristojnu autonomiju u pogledu napajanja, i prikladnu antenu za motor).

 

e sad tu postoji i dilema: CB ili radio-amaterski opseg? u stvari bi ovaj uredjaj koji je ovde ponudjen bio idealan za tako nesto jer koliko sam shvatio pokriva "oba" opsega? zanima me samo sta bi bila odgovarajuca preporuka za drugu (mozda jeftiniju) stanicu koju bi koristio junior kada smo u paru?

 

CB toki voki je jako tesko naci. Ja obozavam cb jer ima taj retro sum, i ide na velike daljine, jer je freq oko 27 MHz. CB stanice su uglavnom jeftinije, digitalne nesto skuplje, ali se uglavnom rade kao stacionarne ili mobilne (za kola) pa je za ove u slucaju upotrebe u kuci neophodan ispravljac na 12v, koji mora da gura makar 3-5 wati, a to nije ispravljac koji prodaju na pijaci vec ozbiljan uglavnom torus sa hladnjakom i ostalim dzidza bidzama, i naravno antena je uvek neophodna, ili stap antena ili veliki dipol na krovu, tj 2 razvucene zice.

Inace je CB jako zarazan ;))

 

Poenta je da je za ozbiljnu komunikaciju neophodna dbra oprema i visoka antena, u uslovima grada, napolju je vec drugacije.

 

ve sluzbe, policija i ostali (koje ovaj uredjaj "hvata", imaju repetitore na visokim polozajima u gradu, jer veza izmedju 2 stanice u gradskim uslovma, kakve god bile, bez visoke antene nije moguca zbog zgrada i terena).

 

Sa druge strane air to ground je mnogo zahvalniji jer je brisan prostor  ;D tako da tu cesto i sa nekim idiotskm stanicama za decu mozes da pricash;)

 

FM je sa mnogo manje suma i bije pravolinijski.

 

Ako se evenualno odlucis za Alinca, poklonicu ti i mog Midlanda, tako da si zavrsio posao :) Imas 2 uredjaja po ceni jednog. I komunikaciju na UHF bandu.

Ja dobijam na poklon sutra krovnu antenu od kolege tako da ocigledno dobra volja ide u talasima. Dobijash i mic i sluske tako da mozes i Midlanda da nosis gore koji je mali i lak, a da veliku stanicu ostavish na zemlji....

 

Dodji probaj, sedemo na kaficu, ja sam zaljubljenik, tako da nema foliranja, a takodje se prokonsultuj sa cika Arakisom, koji je tu tata mata i sa ostalima, jer ja uredjaj i prodajem, pored toga sto diskutujemo, da ne bude da silim nesto...;) Ima dosta uredjaja, milion vrsta milion cena;)

post-100-12879046493114_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Kočo, ukoliko obojica nemate radio-amatersku Licencu (čitaj: položenu kategoriju) ne gine ti kupovina 2 PMR uređaja koji su po našim (i evropskim) zakonima dozvoljeni za nesmetano korišćenje i za čiju kupovinu nije potrebna nikakva dozvola i ne trebaš se bojati da će neki čika u plavom da ti oduzme uređaje :D

 

CB stanice nikako nisu pogodne za korišćenje na motociklu prvo zbog rada na KT opsegu (27 MHz) gde ima veoma mnogo smetnji, zbog Amplitudne Modulacije (AM) koja nije tako "čista" kao Frekventna Modulacija (FM) i na kraju rezonantna dužina štap antene za 27 MHz je čitavih 2,65m!

 

Radio-amaterski uređaji zahtevaju Licencu i pozivni znak i podložni su oduzimanju od strane sl. lica :D ako te ufate ;D. Rade na opsezima od 2m (144-146 MHz) i / ili 0.7m (432 - 438 MHz) sa jasno određenim frekvencijama simpleks kanala (direktna komunikacija između 2 stanice) ili repetitorskih kanala (semidupleks). Repetitora ima dosta po Srbiji i zgodni su za komunikaciju između veoma udaljenih tačaka.

 

Znači, PMR. Rade na 0.7m opsegu, snaga oko 0.5W i domet...hmmmm....na moru i do 2km, u gradu - betonu jedva će da dobaci i 200m, mnogo zavisi od pozicije oba sagovornika. Rad je simpleksni, imaju 8 kanala - frekvencija i neku gomilicu (32) ton-skvelčeva koji te "izoluju" od ostalih korisnika na istoj frekvenciji. Najbolje mesto kad se koriste za komunikaciju između 2 motora je na vrhu leđa, odmah ispod ramena zato što je tad antena na najvišoj tački a svako povećanje visine antene od 0.5m povećava domet za bar 200m :D

 

Eto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Spoljni mikrofon, da mogu da ga turim na rame kad idem na Kop;))) Moze i sa ili bez antene, al sto obicniji to jeftiniji;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Kontakti su katastrofa, 4,5 su lemljeni, nadam se da ce da radi, to je jedina losa stvarka na uredjaju, neko se igrao ocigledno, iako ima zastitnu plastiku preko... :-[

 

Imam i jednu Yaesu 23 tojest onaj malo jednostavniji model, pogledacu gore taccnu oznaku, mislim da mi je hibrid crkao, i dugmici su katastrofa, jeftnija je da se uzme nova nego da se opravlja, a ako imas nekog iskustva sa njima, javni, mozda moz` i to da sredimo;) Losa baterija, nemam punjac, mozda jedino u kucu da je nataknem;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možda je hteo da iskoristi izlaz za spoljašnju antenu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Saban!

 

Ima lepo prelaz da se kupi za normalnu antenu, sraf na bnc i sl., ali ljudi mora da sile jbg...

 

Imam Jezinu duo band antenu mora da ti dam da probash, za tokac,  iz USA sam je uzeo, razbija kako radi...Mislim da duplo bolje sljaka nego ona Alincova originalna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1831 postova
  • Lokacija: Beograd
Ako se evenualno odlucis za Alinca, poklonicu ti i mog Midlanda, tako da si zavrsio posao Smeško Imas 2 uredjaja po ceni jednog. I komunikaciju na UHF bandu.

Ja dobijam na poklon sutra krovnu antenu od kolege tako da ocigledno dobra volja ide u talasima. Dobijash i mic i sluske tako da mozes i Midlanda da nosis gore koji je mali i lak, a da veliku stanicu ostavish na zemlji....

 

Dodji probaj, sedemo na kaficu, ja sam zaljubljenik, tako da nema foliranja, a takodje se prokonsultuj sa cika Arakisom, koji je tu tata mata i sa ostalima, jer ja uredjaj i prodajem, pored toga sto diskutujemo, da ne bude da silim nesto...Namigivanje Ima dosta uredjaja, milion vrsta milion cena;)

 

Ma opusteno ne mislim da me ubedjujes, sad gledam da prodam motorce da kupim krilo, ali uvek ce se naci toliko za ovo cudo, samo sto bi ja to koristio u `debil` :) modu za pocetak dok bar nesto ne naucim  posto stvarno pojma nemam. Za letenje cu vec nekako zbudziti, nista nije nemoguce, a ako ipak jeste moze da posluzi da slusam vazduhoplovni saobracaj, posto sam zaljubljenjik u to vise negu o motore, da ne kazem freak.

Koliko sam skapirao za posedovanje ovakve stanice mi treba neka dozvola koja dalje uslovljava polozen ispit ???

E sad, za to sta kako kapiram da je najbolje da sednemo i da lepo popricamo ako prezivim ovaj glupi ispitni rok ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Heheh, u istom smo sosu:)

 

Ja spremam pravosudni ispit, vec 3 mesec, a josh 3 cu koliko vidim.

 

Vazduhoplovni saobracaj je moguce slusati, ima AM ali mora sa Arakisom da vidimo, mora da se nesto prespoji u uredjaju hardverski, da se ta opcija omoguci.

 

Za posedovanje i saobracaj sa FM uredjajima van opsega koji je Arakis napomenuo je neophodna dozvola, a ona se dobija tako sto se ide na kurs i polaze ispit pri RA drustvu.

 

Ukoliko pre toga uredjaj policija ne vidi, nece ga oduzeti. Bitno je da im se ne javljash i da ih pitash kako su  ;D

Ja sam stanicu koristio godinama, i onda sam lepo uzeo i to polozio, da bi dobio svoj pozivni znak, i da bi mogao da mlatim sa njom po ulici, ali mi je to ubrzo dosadilo, osim kad idem na izlet ili opravljam krov;)

 

Taj izbor je na tebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: OBRENOVAC
  • Motocikl: Bez motora

Ljudi meni nishta nije jasno oko ovih radio stanica i ostalog,a opasno me interesuje.Jel moze neko malo prostije da objasni kako ovo funcionise uopste,o kakvom pozivnom broju se radi i slicno...Nije mi jasno ni kako se komunicira preko ovog uredjaja,on kao mobilni ima neki svoj broj na koji se poziva ili shta???  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Uh sad si nam ga zavukao kao prst u dupe  ;D

 

Skoro kao mobilni, samo ne mozes u isto vreme da slusas i da pricash, nego jedan slusa dok drugi prica i obrnuto, a ako na istom kanalu ima vise ljudi svi mogu lepo da se iscaskaju, i tako po ceo dan, i sto je najsladje za dzabe;))

 

Samo nikad ne znash, ko te sve slusa a nece da se javi  ;D

 

Pozivni znak dobijesh u udruzenju radio amatera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Pa hajde neka bude kao sto sam rekao Skyrunneru, ako si pravi kupac: oba uredjaja, punjac, rezervne 2 baterije, i mikrofon sa kablom i slusalicom. Ceo sistem.

 

Baterija je vrhunska, nova, a ove dve, ako nekad budes hteo da se zezash rasklopish, i stavish obicne punjive unutra.

 

Drugi uredjaj, Midland, trosi 4 obicne punjive baterije, tako da tu za punjenje nije problem. Njih ima da se kupi, oko 150 din komad ili josh bolje, 4 komada sa punjacem.

 

Ako ti eventualno treba i ispravljac, da mozes da radish od kuce, bez baterije, dam ti ga sa crvenu;) Imam rezervni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja