Jump to content

Moto Zajednica

Moze li se pregrijati motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 1428 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Kod mene na ovim vrucinama ako se vozi u normalnim obrtajima (sa saputnicom) drzi tu negde oko 80 stepeni.

Ukoliko ga malo stisnem ide na 100 bez problema.

 

Bas pre neki dan malo pokusavao tehniku dizanja na zadnji (ili ti bolje reci blagog dizanja prednjeg tocka :-) ) i za 10min cimanja sa 1. brzinom podigao temperaturu na 100-105 stepeni, posle toga sam ga vozio na leru nizbrdo da se rashladi. Nista se ne primeti u radu, ne gasi se.

Jel to ok temperatura za motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Ma dovoljno mu je sat vremena pod punim gasom i pregreje se po ovoj vrucini. Posle prvog pregrevanja i hladjenja se pregreva na svakih 20min-pola sata (dok je bilo hladnije uopste se nije pregrevao). Inache uglavnom je pod punim.

 

@mrxfon

100 stepeni pa to mu nije ni radna temperatura ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Jel to ok temperatura za motor?

Зависи шта произвођач каже да је дијапазон радне температуре.

 

Нпр. мојој Лади 110 "црвено" почиње на 115 степени и готово увек је температура расхладне течности (увек антифриз) већа од 100 степени. Значи да 100 степени не морају да буду нека граница.

 

Иначе, видим шта пишу неки за завртање пуног гаса на дуже време и како зна да прегреје: па људи - или купуте већи мотоцикл, или смањите гас.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Jel to ok temperatura za motor?

Зависи шта произвођач каже да је дијапазон радне температуре.

 

Нпр. мојој Лади 110 "црвено" почиње на 115 степени и готово увек је температура расхладне течности (увек антифриз) већа од 100 степени. Значи да 100 степени не морају да буду нека граница.

 

Иначе, видим шта пишу неки за завртање пуног гаса на дуже време и како зна да прегреје: па људи - или купуте већи мотоцикл, или смањите гас.

 

Nije ni veći motor idealno rešenje, ja to odlično znam. Po vrelini nema punog gasa i najvažnije je da ima mnogo promaje. Bolje malo sporije sa manjim gasom ali konstantna promaja zbog konstantne brzine. Svako pregrevanje mu škodi, da se ne lažemo. Samo je pitanje da li kinez to isto tako preboli kao, recimo, BMW. Čim osetiš da gubi snagu po vrelini, znaj da se pregrejao. Onda smanjiš gas, prebaciš u VIŠI stepen prenosa i lagano sa gasom, da "prducka" i ladi se u vožnji. Ako si na ravnom. Uzbrdo, odmah stani u prvi lad i ohladi ga. Kad je izgubio snagu, znači da se ne podmazuje kako treba i tada strada. Po gradu, kratke ture, češće odmaranje i slobodno ga gasi na dugim semaforima ako nije već vreo. Ako je pregrejan, na nizbrdici ga prebaci u najviši prenos i pusti na leru da pumpa vrti ulje i tako obliva glave i hladi se preko njih a samim tim hladi i ceo motor. Ako te baš, baš, zeza pregrevanje, nabudži mu hladnjak za ulje. Jeste teško grumfovanje ali će sigurno pomoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Скуба, ма овде се ради о "малокалибарским" машинама са којима настоји да се остане у саобраћајном току, а ту су и негде и лимити тих машина, који се лако пређу и ето белаја.

 

Summa summarum: треба имати 1.) иоле техничке културе и знати шта је то под тобом 2.) мозга да знаш где је лимит и стиже се свугде по било ком времену.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Podgorica

[

Иначе, видим шта пишу неки за завртање пуног гаса на дуже време и како зна да прегреје: па људи - или купуте већи мотоцикл, или смањите гас.

 

E dobro receno.

 

Inace, da li je neko vidio negdje u trgovini mjerac temperature koji se uvrce umjesto cepa za ulje?

 

Videli u luisu, mada ne znam da li dovoljno bazdareni. Mislim da se negde procitao da se spominje 160 ili 180 stepeni kao normalna temperatura za ove masine, tako da ne znam sta bi mi tu merili.

post-4071-12879042859155_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Мислим да оваквих сличних мерача температуре можда има у продавницама опреме за централно грејање. ;D Једино би морало самостално да се одреди шта је конкретном мотоциклу нормалана температура, а онда да тај мерач добије праву сврху.

 

Марко, да сам на твом месту, ја бих на макину поставио кафомат, па нек' иде живот....

 

Шалу на страну: је ли тебе још увек зеза висока температура машине? Јеси ли провалио да ли можеш да поставиш хладњак за уље?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Podgorica

Мислим да оваквих сличних мерача температуре можда има у продавницама опреме за централно грејање. ;D Једино би морало самостално да се одреди шта је конкретном мотоциклу нормалана температура, а онда да тај мерач добије праву сврху.

Pa lako je za normalnu temperaturu, kad prestane da vuče i počne da se gasi na ler gasu, to je nenormalna, a ostalo je sve normalna?

 

Problem bi mogao biti sa navojem na čepu (mada su vjerovatno i jedan i drugi colovni, samo treba da se pogode).

 

Je li moguće da je marku temperatura veća od 140? To nikako ne može biti normalna temperatura, ma kakv da je motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

E sad se setih. Do pregrevanje cheshce dolazi ako karburatori prave siromashnu smeshu (vazduh/benzin), tj ako je rashtelovan. Isto tako ako se motor vozi u velikom stepenu na malim obrtajima a pod opterecenjem, dolazi do prejake smeshe, pa se uzaludno troshi benzin, a i greje vishe. Znachi najbolje srednje obrtaje koristiti na opterecenju. Nizbrdo u visok stepen i kochiti motorom. Tada tada je eksplozija jaaako mala, i sve izlazi na auspuh i na shkrge, jer nema opterecenja.

 

Inache, sad mi je tu ona knjizica o procentima gubitaka energine kod motora pa evo podataka:

Od 100% potroshenog goriva:

- 20% prelazi u efektivni rad

- 52% izduvni gasovi

- 8% uzduvne cevi, ulje itd

- 15% hladjenje preko glave i cilindra

- 5% mehanichna trenja unutar motora

 

 

A josh jedan zanimljiv podatak da je habanje vazdushnog motora na 1000 radnih sati oko 0.04mm pri radmin temperaturama oko 150C, dok je kod vodeno hladjenjih to 0.15mm  pri radnij temp od oko 80-90C. Ovo nije bash previshe korisno, al je interesantno :)

 

Pozdrav

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

A propos тих хоризонталних машина као на Марковом моторићу: ја ни на једној нисам видео нека пристојно велика ребра за хлађење на цилиндру, а Бога ми, ни њихова орјентација ми нешто није била логична.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

šta znam ja sam sad išao do bele crkve znači u cugu sam prešao 155km nisam stao naravno i pun gas i saputnica i ništa mu se nije desilio samo sam ja izogoreo od vreline ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 268 postova
  • Lokacija: backa palanka

eto ja sm juce presao nekih 300 km po onoj vrucini.pravio sam samo jednu pauzu na nekih 75 km a to je bilo da se ja ohladim.motor je sa vazdusnim hladjenjem i nikakvih problema nisam imao.od toga sam pola voznje napravio po Fruskoj Gori sa sve usponima,padovima i krivinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: kawasaki el-250

zasad nisam imao takvih problema iako sam sanjim bio prosle godine  i do sutomora na moto skup a u povratku i na ostrog pa preko durmitora  na pripolje pa za zrenjanin ove god.u cugu do djavolje varosi  za nepune dve sezone 10000 km  a to je odgovoir  na pitanje dali  se moze dalje sa tim motorom  ja cekam ukidanje vize  pa sanjim dq zapucam za inoostranstvo.jedino na vecim uzbrdicama moram prebaciti i majni stepen  jer gubi snagu a to cu pokusati da resim skidanjem cevi koje voge od grane auspuha do motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

На завијај гад више од, рецимо, 3/4 и немаш ниакакве потребе да стајех, хладиш мотор и слично.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Na pocetku teme imas odlicne savete. Najkrace, ne treba dozvoliti da se motor pregreje jer je to stetno za njega i to ces postici tako sto ga neces zavrtati pun gas max obrtaji vec do 2/3 gasa 2/3 obrtaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: BG

Nemam ja obrtaje na motoru...

Motor ima broj obrtaja, ne ti.  ;)

Znaš šta je hteo da kaže, da ne navrtiš ručicu gasa do kraja (na primer: ne na 7500 obrtaja - već popusti malo, na 6500).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ту "скалу обртаја" колоквијално зову "обртомер", али кој' ће ти то? Ако немаш осећај и без њега, нећеш га имати ни са њим. Ако баш хоћеш да те ограничава нека казаљка, онда овако: ако ти моточе догура до 55-60 на сат, ти не вози брже од 40-45. Јесте споро, али чуваш моторчић да траје дуго и не зезаш се са мајсторима, па на крају - солидно уштедиш и гориво.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ту "скалу обртаја" колоквијално зову "обртомер", али кој' ће ти то? Ако немаш осећај и без њега, нећеш га имати ни са њим.

 

Ja imam obrtomer pa mi se desavalo par puta kad sam zavrto motor da mislim da ima jos obrtaja a on vec u crvenom.

Naravno procam o 2-3 brzini ;) (125ccm)

Sto se tice hladjenja ja sam sa mojim ATX-om ovog leta isao BG-Bela Crkva posle 60km sam stao jer sam osetio gubitak snage pauza nekoh 10-15 min i nastavio a vecim delom puta 90% gasa. Jedini problem koji sam tad imao u povratku je bila zaprljana slavina goriva i na kraju prazan rezervoar ;)

Hladjenje je prinudno motor razbusen sa 38 na 39.5.

I sto kazu:

"Ne odredjuje motor duzinu puta vec vozac"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Evo da se ukljucim, vozio sam SV. - Arilje 156km na +32stepena bez zaustavljanja.. sem na semaforma... i nije mi se izgasio nijednom!. ali spustio je obrtaje na 1000 (inace ladan radi na 1400 i polako spusti na 1200) masina peces jaja na njoj, odziv na gas malo drugaciji do 2000 posle isto!(mozda i zbog rezone).

 

Tako da nemojte brinuti dali ce da se pregreje, procitah da se kolegi gasio na semaforu, mozda ti je nizak ler(a mozda i pregrejao), kad je sa motorom sve ok(nastelovan) nebi trebalo da dolazi do pregrevanja..

A da i ko vozi vise od 150-200 km bez odmora(dupe otrne i noge) (osim R-ova)

 

Inace vozim punoletnu masinu u danu sam prelazio po 500-550km bez problema ! po svakakvim uslovima(+38)!

1Mina.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

A da kako se Motori (coperi) koji imaju vazdusni hladjenje ne pregreju... negde sam procitao da kod njih utice ugao izmedju cilindara kao najbolje hladjenje imaju sa 90stepeni i sto manji ugao losije hladjenje..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Па мала литарска снага, не газе се до краја и не греју се к'о блесави.

 

То за угао цилиндара је, чини ми се, логично - већи угао, више "луфта" између. Мада, био је током времена понеких модела мотоцикала са уздужним постављеним цилиндрима, код којих је примећено веће загревање цилиндра позади.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja