Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc pocetniku za resenje PARADOXA !

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 649 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R, Yamaha X max 300

nije bilo ni meni kad sam polagao, ali drug je polozio pre desetak dana 100% tacna informacija, Liberty 125 automatik!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Uciti na Vespi po meni nije bas najpametnije. Mozda za ljude koji nisu pocetnici, oni mogu da poloze na bilo cemu (pa i na vespi), ali pocetniku po

mom misljenju treba tank medju nogama, da se spoji sa motorom i osjeti ga. Mozda grijesim, ali vespa je po meni ipak skuter, a skuter nije motor (sad sam nahebo), samo dosta lici.  ;D

 

To o čemu ti pričaš je već viša matematika, i zahteva ozbiljan i mukotrpan individualni rad sa kandidadtom, te veoma dobro znanje isntruktora iz oblasti motociklistike.

Jedan takav živi primerak postoji kod nas i zove se Vuk Tomanović, bivši šampion, u savetu je za bezbednost saobraćaja, i drži nekakvu privatnu školicu bezbedne vožnje motorcikla, u koju bi verovatno upisao svoje dete kada bi izrazilo želju da vozi dva točka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Uciti na Vespi po meni nije bas najpametnije. Mozda za ljude koji nisu pocetnici, oni mogu da poloze na bilo cemu (pa i na vespi), ali pocetniku po

mom misljenju treba tank medju nogama, da se spoji sa motorom i osjeti ga. Mozda grijesim, ali vespa je po meni ipak skuter, a skuter nije motor (sad sam nahebo), samo dosta lici.  ;D

 

To o čemu ti pričaš je već viša matematika, i zahteva ozbiljan i mukotrpan individualni rad sa kandidadtom, te veoma dobro znanje isntruktora iz oblasti motociklistike.

Jedan takav živi primerak postoji kod nas i zove se Vuk Tomanović, u savetu je za bezbednost saobraćaja, i drži nekakvu privatnu školicu bezbedne vožnje motorcikla, u koju bi verovatno upisao svoje dete kada bi izrazilo želju da vozi dva točka.

 

Ta "visa matematika" je direktna posledica ove danasnje crne matematike, ako mogu tako da se izrazim. Moje dijete bez tog individualnog rada,

nece ni pjeske na ulicu.

Mislim, samoobuka??  :o , pa nismo u 19 vijeku, pa da se polako ucimo na livadi jahati konje. Ovo je prosto nevjerovatno.

I za zesce inteligentne primjerke nase vrste ima tu materijala da se objasni i svari, za koje su potrebne godine.

A samoobuka i opusteni "lako cemo" examinator je stvarno van pameti.

 

za tih 20-tak casova kojih se odvozaju u auto skoli nauci se samo da pokrenes motor, a ne i da ga vozis...mislim da treba gledati da se na sto laksi nacin dobije kategorija, a onda lagano na ucenje! Preporucujem auto skolu Rak iz Nove Pazove, polaze se na Libertiju 125 automatik. Najlaksa varijanta.

 

Zasto moras imati dozvolu, pa se onda uciti? Valjda bi prvo treblao nauciti, i na poligonu i u klupi, apsolutno sve, pa onda tek na rigorozni ispit,

koji ako prodjes dobijes dozvolu, tj. svjedodzbu da si sposoban, mentalno i fizicki da ucestvujes u ovom ludilu od saobracaja. Da nema vise "nisam te vidio brate", jer dok ne naucis da gledas, nema dozvole.

 

Ovako moze da dodje i totalni idiot i da ima srece i prodje, bez elemntarnih saznanja o pravilima saobracaja, zakona fizike itd itd, a i cak da nema srece pa padne na toj smejuriji od ispita, opet ima tih 15 dana na raspolaganju za razne oblike masakra. Niko se nije naucen rodio, a danasnji intezitet saobracaja + snaga auta i motora je postala dosta komplexna materija.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 649 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R, Yamaha X max 300

@GostMile

u neku ruku si upravu, slazem se da auto skola treba da pruzi elementarna znaja koja ce ti kasnije biti osnova voznje, ali ne znam ko jos za 20 zakonski predvidjenih casova moze da nauci da vozi motor. Napravi poredjenje sa bilo kojom skolom,ne mislim na auto skole,  koliko god da je dobra, nije dovoljno upotrebljiva u praksi. Tek posle skole dolazi prava obuka. Vazno je coveku koji je polozio usaditi  glavu da je POCETNIK i da vozi u skladu sa tom mislju, to je jedino resenje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Za početak mislim da velika većina ne bi prošla pozitivno psiho test na lekarskom pregledu za vožnju, a gde je ostatak...  8) 8) 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@GostMile

u neku ruku si upravu, slazem se da auto skola treba da pruzi elementarna znaja koja ce ti kasnije biti osnova voznje, ali ne znam ko jos za 20 zakonski predvidjenih casova moze da nauci da vozi motor. Napravi poredjenje sa bilo kojom skolom,ne mislim na auto skole,  koliko god da je dobra, nije dovoljno upotrebljiva u praksi. Tek posle skole dolazi prava obuka. Vazno je coveku koji je polozio usaditi  glavu da je POCETNIK i da vozi u skladu sa tom mislju, to je jedino resenje!

 

Mozda neki Ajnstajnov unuk, a da mu je majka od Rosijevih, ali vecina smrtnika nema velike sanse.

 

Ne znam 100%, ali se iskreno nadam da je tih 20 sati minimum.

Ja samo hocu da kazem da je ta samoobuka mozda mogla nekad, ali danas je to van pameti.

I naravno da je nemoguce postati master prije vozacke dozvole, ali kako se danas obucava i dobijaju dozvole je opet druga krajnost.

 

Ja vjerujem da je velika vecina nesreca prouzrokovana losom obukom vozaca, koji nisu nauceni kako se gleda, kako se koci, ne znaju elementarne zakone fizike, put kocenja, masa x brzina, trenje, voda, anticipacija ....itd itd Jednostavno nisu dobili dobru temeljnu obuku i "pusteni" su na ispitu na razne "lijepe oci" fore i fazone. Ima dosta i onih koji nisu u mogucnosti da voze dobro ni nakon 100 godina iskustva.

 

Ako ti znas da vozis, tebi naravno odgovara sto jednostavniji put do dozvole, ali kad te isjeku 2-3 puta ovi sa lijepim ocima, razmislit ces 2x.  ;)

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Bg

e ovako,ja ti preporucujem(tj.ono sto bi ja uradio),da polozis sto lakse,tj na onom automatiku ako moze,da te ne bi drkali mnogo i uzimali love,i pisali kazne....

a sto se tice motora,uzmi neku 125-icu,a ako si bas zapeo za 250 i nadrkani dizajn,imas kawasaki ninju 250,skroz lep motor,prelepo izgleda,ima malo izdignut volan u odnosu na ostale R-ove,nesto poput nejkeda,sto u mnogome olaksava voznju,pogotovo sto si pocetnik,i koji god da uzmes, polako u svoju ulicu ili neku zabacenu gde nema prometa,i gore dole jedno milion puta,pa malo krenes da se kreces po kraju, takodje sporedne ulice,i kad mislis da si dovoljno savladao,krenes u grad,ali ne u spicu,da se resis treme,i samo polako,a posle sve ide ko podmazano  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

THX Mario jos jednom na savetima.

 

Prijavio sam se na voznju i casove u A.S PRAVO. Nadam se da ovo nece biti shvaceno kao reklama nego kao podatak. Nisam hteo u VIR jer se tamo uci na Vespi, mislim sigurno je sa menjacem ali mi se ovaj nemacki SACHS Maddass 125 cinio ipak vise kao pravi bike. Naravno ovo je moj licni izbor ne bih da se ovo shvati kao kritika ove druge skole. Jedino sto je polaganje u Julu ali sta da se radi. Mozda je to i cak pametnije jer sve sto je brzo to je i kuso tako da mozda do tad i kupim neki bike i naucim ponesto.))) Ne znam pocelo je da me brine dosta stvari vezanih za ovu pricu oko motorcikla.

 

Da me ne shvatite pogresno, nisam ja ni mislio da je savladati motor lako, cak suprotono.Medjutim sada vidim da se otvaraju mnogi drugi problemi (ne vezani za samu voznju) za koje sam znao ali koji deluju mnogo kompleksniji nego sto sam prvobitno mislio. Sama kupovina motora kao prvi problem. Imam jednog drugara masinac je pa mozda i moze nesto da mi pomogne u izboru ali kad pogledam svi najjetiniji motori su u tri lepe od Beograda a ne mogu da teram coveka da ide samnom cak tamo. Onda pronalzenje garaaze...takodje nije lako a Bogami nimalo jeftino...mada se nadam da cu ovde naci nekog da sa njim podelim tu muku..))))))))

Onda mi nije bas svejedno (iako znam ponesto o auto mehanici jer sam vozac) da se zezam sa motorom pogotovo ne sa onim koji cu verovatno kupiti o kome mozda i imam neku opstu predstavu gde je sta ali ne znam nista o popravci.

Eto drugari to su neke brige koje predpostavljam da brinu svakog pocetnika kao sto sam ja.

 

I jos nesto sam hteo da zamolim vas stare znance ovog "sporta". Ako neko zna neku motoberzu a da su prodavci korektni ili licno zna nekog ko prodaje nesto interesantno a da je u okviru BG granica ili makar blizu rado bih cuo takvu informaciju. A vec sam vam rekao sta me interesuje, nesto sporstko do 250cc, crne boje i "nadrkanog dizajna" kako kaze drugar Mario..)))))))

 

Hvala svima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 980 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Iz tvoih postova najpzitivnije mi deluje to što priznaješ da neznaš da voziš motor i to će ti pri učenju  vožnje mnogo pomoći jer najgori su početnici koji gledaju (mada su sami svesni da to nije tačno) da ostalima dokažu da su talentovaniji od Rosija ili Stonera ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Never drive faster than your angel can fly, 108 postova
  • Lokacija: Louisville KENTUCKY; EU
  • Motocikl: Harley Davidson, cbr 1000 rr

Kod nas u Sloveniji treba izvoziti najmanje 8 časova (ako ti dobro ide) i treba savladati 12 vežbi na poligonu

(moraš ih izvesti pred komisijom kad polažeš).Ti voziš motor a za tobom vozi instruktor u kolima i putem radio

stanice ti daje uputstva gde da voziš (ti imaš slušalice u kacigi).Svaka auto škola MORA da ima motor,tu su

uglavnom cbf 500 ili er-5.Ali naravno 8 časova nije ništa,vozi se uglavnom po gradu 50 km/h,dakle učiš

tek kad počneš da voziš svoj motor.

Što se tiče motora i moj prvi je bio (i sad je) zx6r ninja.Treba samo biti sposoban ukrotiti sam sebe.Najbitnije

je polako u krivine dok ne navikneš,pogotovu u desne krivine,jer ako uletiš prebrzo odnese te na suprotnu

traku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ucestvovao sam na pocetku teme, pa evo opet ( tek sad pogledao temu).  Ja sam polagao pre trideset godina u Nisu u auto skoli " Crveni Signal ". U to vreme su imali za polaganje -Tomos T 14 ; kako vidim vec su ti pomenuli nekoliko skola u Beogradu koje takodje imaju svoje motore. Sto se tice ucenja voznje - kad vec platis casove - valjda imaju i nekog instruktora tamo da te nauci nekim osnovama.  Ako ne poznajes nikog ko bi tiu pomogao - pa potrudi se da upoznas, vidi tu po kraju verovatno ima nekih momaka koji se negde skupljaju sa motorima. Pa pridruzi im se, porazgovarajte, reci im sta ti je problem , i naj verovatnije ce ti pomoci .  Mozda bi bilo dobro da za pocetak nabavis neko malo motorce tipa APN 4 za male pare, pa da prvo na njemu naucis voznju, menjanje brzina i da steknes neku rutinu, pa tek onda na polaganje !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

druze, i ja sam u istoj situaciji kao i ti. ja cu pocetkom meseca upisati skolu (onu gde se polaze na automatiku).

Uzgred, ozbiljno razmisljaj o garazi. Ne znam u kom si kraju, ja sam na NBGD i cene su oko 50 eur.

Niko ti do sada nije pomenuo da ti za polaganje treba kaciga. Ukoliko je nemash, mozda bi ti dobrodosllo neko poznanstvo sa iskusnijim bajkerima, pa da ti pozajmi, mada te ta investicija ceka u svakom slucaju.

sto se motora tice, ja sam za opciju da se odma uzme ono sto zelis. moj argument za taj stav je usteda vremena i para. Nisi mali (cini mi se da smo vrsnjaci) da bi se glupirao na zadnjem tocku i sprovodio slicne fore.

Sto se shoppinga tice, ja bih se uvek opredelio za pracenje ovih oglasa na forumu. Jednostavno prati oglase, pa ces i sam uvideti ko je ozbiljan a ko nije.

Evo ti jos jedan savet: ja sam npr sa novog bgda, pa sam imao obicaj da prosetam do usca. Tamo se okuplja neki normalan svet, pa ces moci slobodno da pitas sve sta ti nije jasno.

Mozda je bitno da ti napomenem da obratis paznju i na gabarite, konkretno visinu motora. Mene su neki moji poznanici savetovali da kupim neki mali 125ccm, ali s obzirom da sam visok oko 195 i tezak oko 100kg, sve bi licilo na parodiju.

sta god te zanima, slobodno pitaj (ovako javno ili na pm). jos jednom napominjem, i ja sam na pocetku. nisam ja iskusan biker, ali sam proveo neko vreme u traganju. cini mi se da sam se pronasao.

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Pozdrav jos jednom prijatelji!

 

Hvala Lisici, Interceptoru i Cavaliru a posebno B2man-u na savetima i sto daje podrsku. Ne poznajem skoro nikog s kim sam blizak a da je ozbiljan bajker pa mi to mnogo znaci. ZNam neke ljude iz poslovnoig sveta koji me okruzuje ali ne bih da mesam ovo sa poslom... :) :) :) :) :)

Sto se tice kacige , sreca je te znam za jadac pa se spremam da kupim jednu od Marushina, ne znam kakva vi iskustva imate sa njima ali meni deluju skroz OK, cak sam otvorio malu temu sa tim kacigama u odseku Moto oprema i vidim da ih mnogi ljudi hvale sem jedne za Endruo motore koja je zaista shit.

Garaza jeste problem pa ako je neko iz mog kraja a to je Fontana NBG a cita ovaj forum ne bi bilo lose da se udruzimo, naravno ja sad nemam motor ali garaza ce mi trebati a bolje je da troskove podelimo bratski.

 

Sto se tice motora  i njihove "kubikaze za pocetnike", vidim da su misljenja ovih iskusnih jahaca podeljena. Neki govore da je jako lose za pocetnike da uzimaju jake masine iznad 250cc, a opet neki govore da nije problem u motoru nego u tome da kad imas jaku masinu sebe obuzdas. Nekako iz svega zakljucujem da je bitno da covek zna sebe da kontrolise i da stalno vezba. Opet postoji i ona druga strana a to je materijalna. Ipak je registracija jednog 600cc mnogo manja nego jednog 125cc ili 250cc. Meni ovo dosta znaci jer imam i auto koji treba registorvati, pa onda izdatci nisu uopste mali. Mada iskreno sve se vise razmilsjam da ako ovladam dobro motociklom prodam auto. Necu da davim sa ovim vise. :) :) :)

 

Sto se kupovine tice, dosta sam pratio Moto Berzu, ali sve sto je jeftino daleko je od BGa. Pogledacu i ove oglase na BJBikers, nisam jos stigao ali hvala na savetu. AKo neko zna za neki salon polovnih motora a da je Ok znacilo bi mi.

 

B2men-u sto se tice odnosa tela i velicine motora ja verovatno nemam problem kakav je tvoj. Mada citao sam za jedan kineski sportski motor da ne smes biti visi od 175 jer bi delovao smesno. Visok sam 178 i ima 86 kg, bavim se vec 2 decenije onako amaterski dizanjem tegova, trcanjem i pomalo plivanjem tako da nisam nimalo slabasan ali bi za moj izlged (mozda sad ovo zvuci amaterski) neki motor iz litarske klase a mozda cak i neki od 750cc delovao prevelik. Uglavnom ne plasim se da necu moci da kontrolisem to cudo dok stoji nego da necu moci da ga kontrolisem u pokretu.. :D :D :D Ovo ce najverovatnije nasmejati mnoge stare vukove motociklizma.

 

B2men ako ti nije tesko napisi nesto o tim sastancima bajkera na uscu, vidjao sam ranije dosta motorista tamo ali ne znam da li je to nesto organizvovano ili se ljudi spontano okupljaju.

 

I da DrumskaLisice rado bih ja upoznao ljude u kraju koji se oklupljaju na motorima ali zaista nisam primetio bilo kakva okupljanja takvog tipa a da mi deluju ozbiljno. Sve je to gomila nekih klinaca koji prolaze sa oko 200 na sat kroz Pariske komune pored 2 gimanzije. osnovne skole i hale sportova, a ja sa 35 leta starosti i 17 godina vozackog iskustva to ne smatram ozbiljnim vozacem u bilo kom smislu. Voleo bih ja da porazgovaram sa nekim iskusnim vozacem, ali nazovite me "probirljivim" tip vozaca "prolazim bezbedno kroz crveno sa 140km/h" moze biti interesantan eventualno za neku pricu o motomehanici, a o ozbiljnoj voznji, iskustvima sa puteva iz saobracaja i slicno tu nema govora.

 

Jos tu ima mnogo "traganja" za mene i pravo da vam kazem da mi je neko rekao da je motociklizam u Srbiji toliko kompleksna stvar(kad se uzme sve ukupno) ne bih mu verovao. Mozda gresim, mozda je tako svugde.

 

Veliki pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 1092 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

e sto se tice RS i B. Luke,ja sam ti uglavnom slusao predavanje jedno pola sata,pa

onda na motor, sa naznakom instruktora da oni ne uce ljude da voze motor,da to moras da znas,vec samo da

te obuce da polozis,tako da ako nikad nis sjeo na motor sa brzinama,donji si!!!

pa ti vidi brale!!! mozda sam u krivu ali tako bi u mojoj auto skolici,necemo je imenovat!!!

ali ja polozih iz prve... :))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Wisdom-e,

nemam nista specijalno da ti kazem vezano za ekipu sa Usca. Jos nemam motor, tako da jos nisam deo "ekipe", ali stvar mi deluje da je spontana.

Ja se tramo uglavnom promuvam vikendom i uglavnom nekoga ima. Svaki dalji potez prepusti svojim instinktima. Pretpostavljam da ces prici onom motoru koji ti se najvise svidi, nakon toga pitas/pronadjes ko je vlasnik...

to ti je ko prica o dorian greju, veruj mi.

uzivaj i cujemo se za sve sto treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova

Prijavio sam se na voznju i casove u A.S PRAVO.

E pa drago mi je zbog tebe kolega :D i ja studiram informatiku,ali se dvoumim dal da se opredelim za dizain ili programiranje :)

Autoskola Pravo je bila i moj izmbor pre godinu dana,mozes li mi reci koliko sad kosta polaganje kog njih?Tu autoskolu svima preporucujem,ja nisam imala nikakvih problema sa njima i na moje iznenadjenje mali broj ljudi koji su polagali za B kategoriju su pali (ja sam tad jedina za A polagala) ,kada sam polagala za B  u jednoj drugoj autoskoli od 30-40 ljudi uvek je prolazilo samo par :) svi ostali su padali... Dakle ovi su fer,ne idu na namerno obaranje da bi sebi punili dzep,ja sam iz prve polozila :) Tad su imali vespu,eto sada su se ponovili :)

Sto se tice ucenja voznje,pa vidi na ovom forumu ima dosta dobrih ljudi,mozes recimo otici na neki moto skup da se upoznas sa njima,sigurna sam da ima clanova sa ovog foruma koji zive bas blizu tebe :D tako da mozes sa nekim da se dogovoris da bude tu da te posavetuje,pripomogne ti kad kupish motor. Ja sam za svoj 1. motor izabrala kineza 150cc,to je bas motor za pocetnike i na njemu sam uchila da vozim.Nisam imala polozeno,vozila sam po parkingu i to mi je bilo dovoljno dok nisam osetila da vladam motorom,onda sam pocela da vozim po ulicama oko moje zgrade  i postepeno nauchila,tako da sam bez problema polozila na svom motoru.Eto,to je moje iskustvo,ja bih ti kao pocetniku preporucila neku cetvorotaktnu mashinu,imas recimo za 3500e da kupis polovnu (2008) ali kao novu kawasaki ninja 250cc trkalicu :D videh na jednom sajtu  covek prodaje sa predjenih 330km

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova

Mislim, samoobuka??  :o , pa nismo u 19 vijeku, pa da se polako ucimo na livadi jahati konje. Ovo je prosto nevjerovatno.

I za zesce inteligentne primjerke nase vrste ima tu materijala da se objasni i svari, za koje su potrebne godine.

A samoobuka i opusteni "lako cemo" examinator je stvarno van pameti.

 

Heh.. i ja sam se sama uchila ali josh i pre nego shto sam upisala autoshkolu jer sam znala kakva je procedura.Odesh u autoshkolu,oni ti daju potvrde,odesh da uzmesh L tablicu i sa njima nemash posla dok ne dodje dan za polaganje.Sama sam dolazila na njihov poligon i uchila se da pravim osmice :D zamolila sam nekog instruktora koji je bio na poligonu da mi kaze sta ce mi traziti da radim prilikom polaganja da bih to navezabala,tako to ide :) niko za A kategoriju ne drzi obuku voznje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 551 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ipak je registracija jednog 600cc mnogo manja nego jednog 125cc ili 250cc.

 

Ovde si se malo zbunio :)

 

Moj savet je da krenes polako sa 125ccm, eventualno 250. Veruj mi da dosta znaci, jer se ne radi samo o tome da li ces ti da zavrces gas ili da dizes na zadnji. Glavna stvar je da ti osetis motor u voznji, u saobracaju i da vidis koliko si ustvari nevidljiv. Ovo pogotovo vazi za voznju  po gradu jer su voznja motora i kola dve potpuno razlicite stvari. Slabije kubikaze su obicno laksi motori, upravljiviji, pogotovo pri malim brzinama i najbitnije, imaju taman dovoljno snage za neku normalnu gradsku voznju, ali opet ne dovoljno da te dovedu u neku kriticnu situaciju.

Drugo, generalno je kod malih motora odrzavanje jeftinije i jednostavnije, pa ces lakse da ispeces zanat oko nekih osnovnih stvari, a i u slucaju nekog, ne daj Boze, kvara/pada  ce izdaci biti manji.

 

Sto se tice gabarita motora, neka te to ne brine, postoje 125ice koje su skoro identicne po velicini svojoj velikoj braci npr. mali Varadero 125

 

 

@miStery

prolaznost na vozackom ispitu ne zavisi toliko od auto skole koliko od nadrndanosti pandura koji je dosao taj dan na polaganje, tako da su ti po tom merilu sve auto skole, manje-vise iste, zavisi kako se zalomi

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova

veruj mi ,u autoskoli B plus gde sam polagala za B svaki put je proslo recimo maximum 6-7  ljudi od 30-40 :) ja sam iz drugog puta polagala a znam ljude koji su po 10x padali i koji su mi to potvrdili, prolaznost im je 30-40% ,dok upravo u autoshkoli Pravo 6-7 ljudi je palo od 30-40 :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Dok čitam Wisdom-ove postove, prisećam se ne tako davnog svog ulaska u svet metalnih konja. A bio je praktično potpuno isti. Vozačko iskustvo sa četiri točka će ti biti velika pomoć, razumeš već kako funkcioniše saobraćaj, a glavni zadatak i zadovoljstvo koje je pred tobom je da razumeš i naučiš da sarađuješ sa mašinama na dva točka.

 

Brzo ćeš naučiti da su posledice grešaka u autu i na motoru veoma različite. Ono što u automobilu prođe nekažnjeno, na motoru može značiti pad. Blokada prednjeg točka, nagli gas, rizla na putu... Koliko je to različito iz perspektive jahača motora- dok sam vozio četiri točka ovo nisu bili faktori kojih sam morao da se pazim u svakom trenutku. Ovo ti pišem da bih ti, iz kože nekoga ko je nedavno prošao put kojim krećeš, pomogao da shvatiš važnost izbora prvog motora, a vidim da voliš sportski fazon, svi volimo. Sreća je da am osetio ćud R-ova tek kad sam imao dovoljno kilometara i grešaka iza sebe, a i dalje ne volim da sedam na njih. R neće praštati početničke greške, vući će te preko granice. Rupa na putu, cim gasom, na asfaltu si. Najbolje što možeš da uradiš za sebe je da ovu sezonu rezervišeš za učenje - na povoznom motoru koji nije previše težak, gde ćeš moći da se igraš sa gasom i kočnicom, možda i da prčkaš po mašini. Puno radi na poligonu čak i kad položiš (što ti sigurno neće biti problem), manevriši, vozi sporo i precizno, upoznaj pravilnu upotrebu obe kočnice, i odatle dalje. Ako padneš u učenju, što nije nemoguće, biće i manji izdatak za popravku motora koji ima manje plastika.

 

Iz moje trenutne perspektive, za početak bih odabrao motor koji će ti opraštati greške, i koji će raditi sa tobom. Moj lični stav, sa kojim se dosta ljudi neće složiti, je da kubikaža kao takva nije u prvom planu, već sama ćud mašine- koliko će biti povozna, kako će se dozirati kočnice, kako će oslobađati snagu i reagovati na gas (što krotkije i linearnije to bolje)... Birao bih enduroliki motor, makar na jednu sezonu. Moj početak nije bio takav, ali bi bio lakši i manje strm da jeste.

 

Pred tobom je lep put, puno dobrih ljudi koje ćeš brzo upoznati, i većina njih će biti spremna da ti pomogne oko većine stvari koje te brinu- od prevoza motora, pomoći na poligonu, izbora motora, i tako ti olakša ulazak u ovaj novi svet!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Hvala jos jednom miStery, HoochieManu, Hacky,B2manu, malom zmaju i drugima.

Vasi saveti resavaju mi dosta nekih nedoumica i dilema koje jos uvek imam a tek cu ih imati.

 

Poceo sam da vozim u A.S. na nekoj kineskoj kopiji nemackog SACHS MADASS 125cc.

Ne znam sta da kazem ali jeste zeznuto u pocetku dok covek ne stekne rutinu i osecaj.

Imam utisak da mi za pocetak ide mnogo dobro a to me bas i plasi jer jedno je poligon a

drugo saobracaj a da bi se zanat ispekao potrebno je vatreno krstenje. ))))

Gledam da vezbam prebacivanje iz 2 u 3 pa cak i 4 ali na 300m duzine poligona za to nema mesta.

Stiskam rukom kvacilo ko kreten, valjda sto sam navikao na Zastavi da nogom propadnem kad pritiskam

kvacilo pa mislim da je i kod drugih vozila(motora) isto, skroz sam odrao levu ruku na ivicu rucke,

ali sledeci put nosim rukavice..)))))))) Kaze mi insturktor da je OK ali da imam taj grc, odnosno prejak

stisak zbog sveopste zategnutosti tela, ili prostije recno nisam opusten.)))))))

Takodje imam problem da ga okrenem bez dodirivanja zemlje ali posle 20 30 minuta vezbanja sve je OK.

E sad mogu da zamislim kako je na drugim motorima ako je sa ovim mopedom koji je jako upravljiv

ovako prilicno tesko. Mada i ja prvi put da sam seo na motor posle 20 godina.)))))

 

Eto to sam hteo da vam ispricam drugari.

 

Jos nesto. Da li je mozda neko kupovao motor u Rumuniji? Ono sto sam video na njihovim nekim berzama je neverovatno koliko su jeftiniji od nasih. Dakle neki motori Yama r1 2002 2004 godiste, cak i K Ninja 2002 cak i mladji mogu da se nadju za 1000 do 1300E pa racunam da na kraju ispadne oko 1500 1600E sa granicom,porezom i transportom. sto nije tragedija za takve motore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 980 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Ajde molim te (malo of  ;D) daj neki link iz rumunije gde si gledao te motore...

Inače neka te ne plaši to što nisi opušten i manevrisanje motorom za to je jedini lek praksa,a to ćeš videti kad budeš došo do te faze da ne moraš razmišljati o radnjama već ih izvodiš refleksno (mislim na operacije promene brzina itd...)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

Jos nesto. Da li je mozda neko kupovao motor u Rumuniji? Ono sto sam video na njihovim nekim berzama je neverovatno koliko su jeftiniji od nasih. Dakle neki motori Yama r1 2002 2004 godiste, cak i K Ninja 2002 cak i mladji mogu da se nadju za 1000 do 1300E pa racunam da na kraju ispadne oko 1500 1600E sa granicom,porezom i transportom. sto nije tragedija za takve motore.

 

To prodaju prognani Nigerijanski princhevi i princeze, koji su svrgnuti s vlasti pa su onako u zurbi uspijeli samo da pokupe te motore i nekolicinu chekova.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

To za RUmuniju sam cuo od momka koji je neko vreme radio kod mene u firmi a zivi u RUminiji.

Moja greska je sto sam ja ovo gledao na nekom Inter-Evropskom sajtu, ali svejedno vecina je iz Austrije i Italije.

Pogledajte cene i godiste. Ovaj prvi je YAMAHA RAVEN 2006 i kosta 1200 EURA, pa vi kad ne verujete  ;) meni pogledajte oglas. ;D ;D ;D

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=&cat_c=&action=view&old_action=browse&ad=9143&keywords=&file=41&total=119&id=9143&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=a&trace=

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=0&cat_c=0&action=view&old_action=browse&ad=9282&keywords=&file=36&total=119&id=9282&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=a&trace=

 

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=7&cat_c=&action=view&old_action=search&ad=14317&keywords=&file=5&total=35&id=14317&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=&trace=

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=7&cat_c=&action=view&old_action=search&ad=4583&keywords=&file=18&total=35&id=4583&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=&trace=

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=&cat_c=&action=view&old_action=browse&ad=11782&keywords=&file=25&total=119&id=11782&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=a&trace=

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=&cat_c=&action=view&old_action=browse&ad=11713&keywords=&file=26&total=119&id=11713&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=a&trace=

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=&cat_c=&action=view&old_action=browse&ad=9282&keywords=&file=36&total=119&id=9282&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=a&trace=

 

http://www.ezilon.com/cgi-bin/autos/mojoAuto.cgi?type=ad&cat_a=2&cat_b=&cat_c=&action=view&old_action=browse&ad=4834&keywords=&file=55&total=119&id=4834&order=-photo,%20-id,%20id&cattype=a&trace=

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ti ako vjerujes da ovo kosta 1600 eura, moras pod hitno pod hladan tush:

 

h2.jpg

 

Kochin ybr je snizen na 1900, pa ti vidi  ;D

 

Kao sto bi rekle kolege sa bbc-a "2good 2b true". Cuvaj se. ;)

 

Osim toga, ovo je slikano najverovatnije u USA, a oglas je iz italije. Za tu lovu ne moze ni rezervni kljuc da dodje iz amerike. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja