Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc pocetniku za resenje PARADOXA !

Recommended Posts

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Molim clanove foruma da meni iola razumnom coveku koji zivi u Srbiji(Beograd) objasne kako je u ovoj nasoj zemlji moguc sledeci PARADOX!

 

Dakle:

1. Da bi uopste polagao voznju, moras da imas motor !

2. A da bi kupio motor moras da ga dovezes kuci !

3. Da bi ga dovezao kuci moras da imas dozvolu !

4. Da bi imao dozvolu moras da znas da vozis !

 

I sad ko je ovde lud.

 

Dakle ko meni ljubitelju kvantne fizike objasni ovaj paradoks svaka mu cast.

Salu na stranu, sta je ciniti nama pocetnicima?

Ja ne znam da vozim motor. Odnosno znam kombinaciju komandi koja se normalno

ne razlikuje mnogo od komandi na automobilu koji vozim vec 15 tak godina.

Medjutim nije u tome stvar, stvar je u osecaju i u obuci za odredjenu vrstu motora.

Mene interesuje da vozim sporstski motor i zelim da me neko za to obuci.

Ja koliko znam nije kod svih motora zadnje kocenje na istom mestu, pa cak i promene

brzina mogu biti totalno obrnute. Nemam prakticno iskustvo ali sam citao forume o

tome i zakljucio da je to tacno.

 

Molio bih sve ljude dobre volje da me upute na koji nacin da resim ovaj problem

ili ako mogu da mi predloze na koji nacin da naucim da vozim da bih kupljeni motor

uopste mogao da dovezem kuci. Otvoren sam za sve predloge i objasnjenja.

Dakle da li negde u ovom gradu postoji "Organizovana obuka za voznju motora"?

 

Unapred zahvaljujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Mislim da tu postoje male greske u postavci:

1. Da bi uopste polagao voznju, moras da imas motor ! - To ne znaci da moras da budes vlasnik motora, obuku mozes da imas i na tudjem motoru za koji imas ovlascenje

2. A da bi kupio motor moras da ga dovezes kuci ! - Motor koji si kupio ne bi smio da vozis jer nemas registraciju - znaci trebalo bi da ga preveze drugo vozilo

3. Da bi ga dovezao kuci moras da imas dozvolu ! - Motor moze da doveze i netko drugi - pod uslovom da je registrovan

4. Da bi imao dozvolu moras da znas da vozis ! - Odlicna hipoteza, ali mislim da ona ustvari glasi Da bi imao dozvolu moras da polozis (sto ne znaci da znas i da vozis)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Moj prvi motor mi je dovezao na gajbu lik koji mi ga je prodao.

 

Mislim da sportski motor nije bas idealan za pocetnike, prebrz je, prenervozan i pretezak za neiskusne vozace.

 

Inace kod kupovine dobro je da neko iskusniji provoza masinu da vidi kakva je. Siguran sam da ces naci nekoga ko moze da ti doveze do kuce. Jedino nisam siguran da li treba ovlascenje za njega ili ne.

 

Inace, kvanti su u Srbiji obicno podeseni za uterivanje naseg novca u drzavni dzep, tako da na ovaj nacin posmatrano sve savrseno ima smisla.  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Dakle:

1. Da bi uopste polagao voznju, moras da imas motor !  - Netacno U auto skolama imaju motore na kojima mozes i da naucis da vozis, i da polazes ! ( nemaju bas sve auto skole, al ima ih dosta koje imaju )

 

2. A da bi kupio motor moras da ga dovezes kuci ! - Netacno Mozes motor i da odguras kuci, mozes da ga prevezes u nekom kombiju il na prikolici. Takodje ga isto tako mozes oterati na tehnicki pregled !

 

3. Da bi ga dovezao kuci moras da imas dozvolu ! - Netacno , Vec sam napisao da se ne mora voziti .

 

4. Da bi imao dozvolu moras da znas da vozis ! - Tacno za to postoje auto skole !  Plati skolovanje, nauci da vozis, polozi !

 

  Posto si ovde u svakom navodu napisao rec " Moras "  - evo ti nesto na tu temu :

  Kazu da covek Mora samo da umre, ali ni to nije naucno dokazano !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Drugari motoristi...

Zelim prvo da se zahvalim svima na odgovorima koji su vise nego korisni, ali mislim da ste prevideli neke cinjenice.

 

1.Drumskalisica:" U auto skolama imaju motore na kojima mozes i da naucis da vozis, i da polazes ! ( nemaju bas sve auto skole, al ima ih dosta koje imaju )"

Moram da priznam da za ovo nisam cuo bar u Beogradu, ako Drumskalisica moze da mi kaze koje su to konkretne skole rado bih to cuo. U Beogradu sam zvao namjmanje 6 skola i svugde je odgovor bio isti. Obuka za A kategoriju se ne radi. Sami ucite da vozite. Jedna skola koju sam nasao je u NS-u i to na jedvite jade, ali ja sam iz Beograda

 

2.Tomerc:"Obuku mozes da imas i na tudjem motoru za koji imas ovlascenje"

Pa odakle pocetniku najbolji ortak koji ima motor i koji ce da mu da motor za obuku.)))))

 

3.Tomerc:"Motor koji si kupio ne bi smio da vozis jer nemas registraciju - znaci trebalo bi da ga preveze drugo vozilo"

Svestan sam ja toga i slazem se da bi u tom slucaju najbolje bilo da ga sam nekako prebacis ili da ga prodavac prebaci.

 

4.Tomerc:"Motor moze da doveze i netko drugi - pod uslovom da je registrovan"

Ovde cu da se osvrnem na drugu tacku - pocetnik sam pa ne znam skoro nikoga ko bi to prevezao ali se slazem da je ovaj problem daleko lakse resiti.

 

5.Tomerc:"Odlicna hipoteza, ali mislim da ona ustvari glasi Da bi imao dozvolu moras da polozis (sto ne znaci da znas i da vozis)"

Sa ovim se potpuno slazem ali sam se ja pogresno izrazio u recenici.Svakako da kad polozis tek onda krece muka i halabuka kao i bilo kakvoj drugoj obuci u bilo kojoj oblasti.

 

6.Drumskalisica:"Mozes motor i da odguras kuci"

Mozda je ovo malo preterano, ali priznajem ne i nelogicno.

 

7.Drumskalisica:"Tacno  za to postoje auto skole !  Plati skolovanje, nauci da vozis, polozi !"

Nisam ni rekao da ne zelim da platim skolovanje nego bas suprotno, ali takve skole nema, odnosno kazu da po pravilu niko ne drzi tih 20 casova koje moras da imas po zakonu, nego sam uci i vozi i ko te shisha...)))))

 

Jos jedanput hvala svima!!!!!!!!!!!!!!

Mozda posle ovih polemika salgedam problem sa druge strane.

Ako neko ima jos neki konstruktivan savet rado bih ga saslusao.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Ja sam polagao na motoru koji mi je obezbjedila auto skola Tref koja se nalazi u NU kod Pionira

Provjeri kod Jasminka u VIR-u

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Tomerc mnogo hvala na savetu, ako ti ista zatreba ili te buni u svetu racunara tu sam da ti pomognem koliko mogu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 225 postova
  • Lokacija: Beograd-Zvezdara-Miljakovac

Ja sam polagao na motoru koji mi je obezbjedila auto skola Tref koja se nalazi u NU kod Pionira

Provjeri kod Jasminka u VIR-u

Ili Talija na Konjarniku, Pravo na Novom Beogradu...

 

Ima toga na sve strane.

 

Pozdrav, Nebojsa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nadrkani komšija, 1231 postova
  • Lokacija: Đeram
  • Motocikl: Bandit 1200S

Ja sam polagao na motoru koji mi je obezbjedila auto skola Tref koja se nalazi u NU kod Pionira

 

 

 

 

Da ne reklamiramo auto- školu, ali ovo je tačna informacija. Univerzitet "Braća Stamenković", auto- škola je na samom ulazu u isti, imaju vespu za obuku, koju ti instruktor odveze na poligon da bi mogao da vežbaš.

A za vespu pitajte detaljnije dragonfly-a, našeg drugara sa foruma!  ;D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Isprati temu http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=209.0

 

evo i ja sam u slicnoj situaciji kao ti... imas ovde i vise nego dosta odgovora za vecinu stvari koja te muci...  

 

;)

 

ps. Renome L na B.Brdu (imaju Vespu, al ja nisam uzeo ni jedan cas pa cemo da vidimo na sta ce to da ispadne na polaganju  ;D ;D ;D )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3151 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

postoji paradox u tome da ti sve ovo ispostujes, neko ti doveze motor, registrovan je, uzmes L tablu, kasnije dobijes potvrdu o zavrsenoj obuci. Krenes do auto skole na polaganje i popijes prijavu jer nemas polozeno. Treba ti neko da ti odveze ujutru motor na poligon, glupost do gluposti...  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L
Kako ce neko ko ne zna kako se mjenjaju brzine da uci / polozi na vespi, pa onda da predje na R-a?

 

dal bi bilo pametno pocetnik uopste vozi R-a?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Bg

kao prvo ne bi ti preporucio Ra niposto,posto si pocetnik,garantovano ces najebati,jel koliko god da si ti smiren i stalozen dzaba ti kad nije sve u tome, moras da razmisljas o svemu zivo....ja sam skoro uzeo R,a pre toga sam vozio svakakve skutere,ali ne i motore sa menjacem...i mogu ti reci da nije ni malo lako,ali sad se vec snalazim...

hocu ti reci da je to recept za njesra,meni su rekli da sam lud sto prelazim odma na ovakvu masinu...tako da malo BOLJE razmisli,i uzmi neku 125 (apriliju,cagivu) pa se uci god dana,pa tek onda moze nesto jace..

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Hvala puno svima na odgovorima. Razresili su mi mnoge dileme. Izgleda da sam ja stari baksuz kada sam zvao auto skole i naletao bas na one kojima ne pada na pamet da drze casove voznje vec samo testove i polaganje. Pa da li je moguce pozvao sam sigurno i vise od 6 skola.

 

Medjutim zvao sam skolu PRAVO i VIR kako ste mi vi drugari preporucili i oni vrse bas obuku i to na nekim  kineskim 125-ticama, sto je, bar ja mislim skroz OK. Zahvaljujem se Mariu111 na savetu za R, Popsyju i Nebojsi za informacije o skolama i svima vama koji ste se pridruzili temi i razjasnili mi donekle kako i sta. Svaka cast svima.

 

Jos me mori jedino dilema da li je tragicno nakon ucenja na nekom od tih 125tica kupiti nakon polaganja neki 250cc, jer nisam bas u situaciji da svaki cas menjam motore. Znam da davim ali sta bi mi savetovali?

 

Ovu YAMAHU R serije sam samo stavio kao sliku ali ne nameravam da kupim motor te snage.

Jedino me interesuje ta estetika motora, jako je lepo dizajniran a sta bi mi dizajneri gledali nego to..)))))))

Ako mozda poznajete nekog ko prodaje slican motor manje snage a slicnog dizajna voleo bih da znam.

 

Drugari jos jednom mnogo hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Kako ce neko ko ne zna kako se mjenjaju brzine da uci / polozi na vespi, pa onda da predje na R-a?  ;D

 

 

E sto jes jes skroz si u pravu.....to bi bilo urnebesno...))))))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ja sam popio prijavu posle polaganja, iako sam imao potvrdu na papirčetu, ali nisam imao overenu A kategoriju u dozvoli jer se čeka dan-dva.

Kada je stigla prijava podneo sam žalbu, i tako se jedno vreme dopisivao i nadmudrivao sa sudijom za prekršaje koji je počeo da izmišlja i mrsomudi... kasnije sam im odneo na uvid i dozvolu sa pečatom i datumom koji je dan ranije od nastanka prijave.... i tek kad je Endurac  napisao žalbu, dobio sam neku simboličnu kaznu da platim. Hebo se ne hebo uvek ti na kraju izbiju neki dinar iz džepa.

 

ps. Prebacite temu u motoriste na drumu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Uciti na Vespi po meni nije bas najpametnije. Mozda za ljude koji nisu pocetnici, oni mogu da poloze na bilo cemu (pa i na vespi), ali pocetniku po

mom misljenju treba tank medju nogama, da se spoji sa motorom i osjeti ga. Mozda grijesim, ali vespa je po meni ipak skuter, a skuter nije motor (sad sam nahebo), samo dosta lici.  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R

za tih 20-tak casova kojih se odvozaju u auto skoli nauci se samo da pokrenes motor, a ne i da ga vozis...mislim da treba gledati da se na sto laksi nacin dobije kategorija, a onda lagano na ucenje! Preporucujem auto skolu Rak iz Nove Pazove, polaze se na Libertiju 125 automatik. Najlaksa varijanta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

za tih 20-tak casova kojih se odvozaju u auto skoli nauci se samo da pokrenes motor, a ne i da ga vozis...mislim da treba gledati da se na sto laksi nacin dobije kategorija, a onda lagano na ucenje! Preporucujem auto skolu Rak iz Nove Pazove, polaze se na Libertiju 125 automatik. Najlaksa varijanta.

Kada sam ja polagao nije bilo dozvoljeno polagati na automatiku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3151 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

o kojih 20tak casova pricate? Ja sam to radio kao "samoobuku"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja