Jump to content

Moto Zajednica

Kocenje sa 100km/h

Recommended Posts

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Danas krenuh na Kosmaj pa mi pade na pamet da iz nekoliko pokusaja kocenja izmerim razdaljinu koja mi treba da se potpuno zaustavim sa 100km/h. Asfalt je bio cist, ravan relativno nov sto bi se reklo gotovo idealni uslovi. Iz tri puta primetio sam da je razdaljina ista kao i razdaljina betonskih bandera koje su bile pored puta jer sam njih koristio kao referentno telo, sto znaci da je zaustavni put nekih 50m.

 

Interesuju me vasa iskustva i koliko vama i vasim motorima treba da se potpuno zaustavite sa 100km/h?

 

A da, cale mi je rekao da je standardna razdaljina izmedju bandera 50m, da li je bio u pravu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 709 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo - Beograd
  • Motocikl: BMW 1200RT

      Nije u pravu...... visokonaponski kabl je 30 metara razdaljina, ....telefonsko kablovi 40 metara,.....sve zavisi sta je izmedju tih bandera, da li su to samonoseci kablovi, itd....Ako bi razdaljina bila 50 metara izmedju bandera, doslo bi do kidanja kablova, ili zbog jakog vetra ili zimi kada se nahvata vlazan sneg. Radio sam na vazdusnoj mrezi u Telekomu 15 godina i malo se razumem u to.....

      A sto se tice kocenja, ima tu vise faktora koji uticu.....tezina motora, morotcikliste, sirina gume, naduvanost guma, podloga na kojoj se koci, tip motora, procentualno koja kljesta koliko hvataju,....itd. Ja iskreno nisam probao, i gledacu da do toga nikada ne dodje. Pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

Pitanje: da li si kod kochenja koristio samo maximalnu snagu kochnica ili si koristio i usporavanje motorom?

Velika je razlika kad kombinujesh tehniku, pogotovu kod motora nasheg tipa...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Svi mi gledamo da do toga nikada ne dodje ali mora da se vezba kako bi bilo bar malo spremni ako do toga dodje. U svako vozilo koje sednem ja moram da probam granice kocenja kako bi znao sta me ceka a i da proverim kocnice. Ljudi ovo je saobracaj, moras na sve da budes spreman pa i na jako kocenje. A sto se tice razdaljine onda mi je za 100km/h trebalo 40m zato sto su to bile bandere sa telefonskim kablovima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Pitanje: da li si kod kochenja koristio samo maximalnu snagu kochnica ili si koristio i usporavanje motorom?

Velika je razlika kad kombinujesh tehniku, pogotovu kod motora nasheg tipa...  ;)

 

Snazno kocenje sa brzim saltanjem u nizu brzinu. Kao sto rekoh kocenje je bilo u odlicnim uslovima tako da je i zadnji kraj poceo da se odize...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Kočenje se primenjuje kada je manevar bezbednog obilaženja prepreke nemoguć.

U normalnim situacijama vožnje nikad vam neće zatrebati maksimalne performanse kočnica na motoru.

Uračunaj i predjeni put od oko jedne sekunde koliko traje refleks oko-mozak-ruka, (pri dobroj vidljivosti danju), dakle ako voziš 100km/h prelaziš u sekundi malo više od 20m (ako se ne varam), pa to sabereš sa onih 50m koliko si dobio na testu, i to ti je realna cifra...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Imam isti motor.Da li ti je proklizavao prednji tocak kod kocenja?Mene uvek sledi ta mogucnost.Zadnju ne smem da diram jer ce me zaneti(laksi je bajk pozadi,drugacije kocenje i sl) a prednjom ako preteram moze da prokliza i da padnem.

Onda ispada da  treba da osetis dokle smes da stiskas kocnicu.Ako je nov,crni asfalt onda nema frke ali toga je jako malo kod nas.Uglavnom je star i neravan asfalt.Tako da sam zakljucio da je 100 km/h opasna brzina na sporednim putevima pa ma koliko da je prav i bezbedan.Zato chicha vozi samo polako i obazrivo. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ovaj asfalt je bas takav kako si rekao: crn, nov... Prednji nije ni malo proklizao ali je zato zadnji poceo da seta po malo levo desno jer se odigo.

 

Desilo mi se da  u Pozarevcu na onoj nizbrdici pored zatvora prednji prokliza tri puta za redom pri brzini od nekih 30 km/h sa daleko slabijim kocenjem od ranije pomenutog ali sam nekako uz popustanje kocnice ipak ostao na motoru, ko je prolazio tuda zna kako je uglacan asfalt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2583 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

  Dimac , u situaciji koja te je dovela do naglog kocenja nece ti pasti na pamet da menjas u nizu brzinu i kocis motorom  , to jest neces imati ni vremena . Jedino ako se desi da osetis opasnost i pravovremeno krenes u saltanje . Ovo ti je proverena stvar cak mnogi od bajkere stisnu i kvacilo dok koce .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: k25

Dimac ti bese nemas moj br tel?  ;D

Cccc

 

   Dimac , u situaciji koja te je dovela do naglog kocenja nece ti pasti na pamet da menjas u nizu brzinu i kocis motorom  , to jest neces imati ni vremena . Jedino ako se desi da osetis opasnost i pravovremeno krenes u saltanje . Ovo ti je proverena stvar cak mnogi od bajkere stisnu i kvacilo dok koce .

 

Ja sam nedavno imao situaciju naglog usporavanja i bilo je kocenje sa ostrim menjanjem brzina nanize.

Mada dosta puta sam istovremeno kocio i svirao kako bi me culi oni zbog kojih sam primoran da naglo menjam pravac i brzinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

   Dimac , u situaciji koja te je dovela do naglog kocenja nece ti pasti na pamet da menjas u nizu brzinu i kocis motorom  , to jest neces imati ni vremena . Jedino ako se desi da osetis opasnost i pravovremeno krenes u saltanje . Ovo ti je proverena stvar cak mnogi od bajkere stisnu i kvacilo dok koce .

 

Tu si donekle u pravu, problem je i u tome ako bude na 100km/h u sestoj brzini ne bi pomoglo saltanje u nizu jer bi bili i suvise niski obrtaji i ne bi pomoglo motorno kocenje. Ovo mi se vec desavalo kod naglog i iznenadnog usporavanja, bili su i suvise niski obrtaji tako da nije imalo efekta motornog kocenja. I na kolima i na motoru sam uvek sa kocenje koristio i motorno kocenje dodatno ali nekoliko puta mi se desilo da nisam ni imao vremena da saltam tako da si ipak skroz u pravu ;D

 

Dimac ti bese nemas moj br tel?  Zelenko

Cccc

 

Nisam znao ni gde cu ni sta cu, samo sam uzeo motor i otisao jer za vikend necu biti kuci. Rece mi Dzo da ste se skuterima vozali, tako da i da sam zvao tesko da bih s vama  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

 

Desilo mi se da  u Pozarevcu na onoj nizbrdici pored zatvora prednji prokliza tri puta za redom pri brzini od nekih 30 km/h sa daleko slabijim kocenjem od ranije pomenutog ali sam nekako uz popustanje kocnice ipak ostao na motoru, ko je prolazio tuda zna kako je uglacan asfalt.

 

Na nizbrdici se koci lagano zadnjom, niakako prednjom, barem su meni tako pricali stariji, a sto se tice vezbanja kocenja tu si u pravu, jer ko sto mi Mikulanac rece zimus dok sam vezbao voznju na VLD-ovom KLE-u i moja baba moze na ravnom da vozi koliko hoces  :D

 

Posto ja imam ABS, kod mene je drugacija prica, ja samo zabadam kocnice do kraja, motor lagano poskakuje-vibrira al se bezbedno zaustavlja bez da me neki tocak pretice, tako da ABS vredi svake pare kojom je placen  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6372 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Za bezbedno kocenje izuzetno je vazan redosled radnji.Situacija u kojoj vozac odlucuje da se zaustavi naglo,brzo,ovde ili onde bitno se razlikuje od one kada te na to "nateraju" drugi.Zato je vezba "majka".Stvaranje odredjenih navika bitno smanjuje vreme reakcije,samim tim i ishod cele situacije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3647 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: T-Max 500

Kočenje se primenjuje kada je manevar bezbednog obilaženja prepreke nemoguć.

U normalnim situacijama vožnje nikad vam neće zatrebati maksimalne performanse kočnica na motoru.

Uračunaj i predjeni put od oko jedne sekunde koliko traje refleks oko-mozak-ruka, (pri dobroj vidljivosti danju), dakle ako voziš 100km/h prelaziš u sekundi malo više od 20m (ako se ne varam), pa to sabereš sa onih 50m koliko si dobio na testu, i to ti je realna cifra...

Kocenje se jos primenjuje kad se zaigras na pravcu pa kasno primetis da je krivina jebena. Meni se desavalo x puta da pred krivinu moram da legnem ko blesav na kocnicu.

O ovome za reflex i za vreme reagovanja je bilo u nekoj temi, neko je lepo naveo tacnu metrazu, vreme...

   Dimac , u situaciji koja te je dovela do naglog kocenja nece ti pasti na pamet da menjas u nizu brzinu i kocis motorom  , to jest neces imati ni vremena . Jedino ako se desi da osetis opasnost i pravovremeno krenes u saltanje . Ovo ti je proverena stvar cak mnogi od bajkere stisnu i kvacilo dok koce .

I ovo je samo delimicno tacno. Sve zavisi od rutine i "izgradjenog refleksa." Jedino ako je opasnost bas velika pa da to nista ne znaci ali u svakom slucaj bar malo ce da ublazi posledice. Naime, radi se o cistoj vezbi. Ruski piloti koji su leteli na nekim ludilo borcima su ucili neke manevre pri kojima je dolazilo do nenormalnih G sila. Toliko su velika opterecenja bila da su piloti ostajali bez  svesti. Njih su vezbali da prilikom dolaska u svesno stanje tacno odrade neku komandu i avion izvedu na pravi put...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Jedna od bitnijih stvari kod kocenja zadnjom kocnicom(veci je ucinak taj nego samo kocenje njome) je da sluzi da iznivelise prednju viljusku tj da je podigne na gore kako bi dobio prostora da i dalje kocih prednjom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5311 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Na nizbrdici se koci lagano zadnjom, niakako prednjom, barem su meni tako pricali stariji

Koliko vidim ovde se prica o asfaltnoj podlozi pa tako da ti sto su ti to pricali mora da su vozili one americke chopere sa prednjom viljuskom od tri metra.

Po meni to je ispravno samo za off road a i na njemu ne uvjek.

 

   Dimac , u situaciji koja te je dovela do naglog kocenja nece ti pasti na pamet da menjas u nizu brzinu i kocis motorom  , to jest neces imati ni vremena . Jedino ako se desi da osetis opasnost i pravovremeno krenes u saltanje . Ovo ti je proverena stvar cak mnogi od bajkere stisnu i kvacilo dok koce .

100% tacno , a skontaces kad te prepadne neko ili nesto (opet da naglasim  misli se na extremno zaustavljanje) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Jedna od bitnijih stvari kod kocenja zadnjom kocnicom(veci je ucinak taj nego samo kocenje njome) je da sluzi da iznivelise prednju viljusku tj da je podigne na gore kako bi dobio prostora da i dalje kocih prednjom.

 

Za ovo sam vec citao u nekim temama i uvek kad je moguce koristim i zadnju kocnicu pri kocenju.

 

 

Desilo mi se da  u Pozarevcu na onoj nizbrdici pored zatvora prednji prokliza tri puta za redom pri brzini od nekih 30 km/h sa daleko slabijim kocenjem od ranije pomenutog ali sam nekako uz popustanje kocnice ipak ostao na motoru, ko je prolazio tuda zna kako je uglacan asfalt.

 

Na nizbrdici se koci lagano zadnjom, niakako prednjom, barem su meni tako pricali stariji, a sto se tice vezbanja kocenja tu si u pravu, jer ko sto mi Mikulanac rece zimus dok sam vezbao voznju na VLD-ovom KLE-u i moja baba moze na ravnom da vozi koliko hoces  :D

 

Posto ja imam ABS, kod mene je drugacija prica, ja samo zabadam kocnice do kraja, motor lagano poskakuje-vibrira al se bezbedno zaustavlja bez da me neki tocak pretice, tako da ABS vredi svake pare kojom je placen  ;)

 

Sve zavisi kolika je nizbrdica jer ako je tako onda nikad ne bi uspeo da stanes na nizbrdici ako koristis samo zadnju kocnicu. Ja koristim iskljucivo zadnju nizbrdo kad je mokar asfalt ili kad je sljunak po asfaltu, i naravno kad je makadam izbegavam da koristim prednju kocnicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Evo iz testa za BMW sa 60 km/h sa ABS:

F800GS 15,2m

R1200GS 14,4 m

 

Narvno ogromna je razlika od 60 do 100 km/h ali ovo je samo za ilustraciju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Abs je tata za kocenje prednjom.Ja nisam imao opciju za kupovinu na mom Stromu a sada mi kazu da je tesko da se ugradi a i malo isplativo :-[

Sto se tice kocenja motorom: ja sam video da je to prilicno opasno na Stromu.Proklizavao mi zadnji tocak kao da na nabo' zadnju kocnicu kada sam prebacivao u donji stepen prenosa a da pri tome nije motor preterano kocio.Jednostavno se motor zanosio.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Abs je tata za kocenje prednjom.Ja nisam imao opciju za kupovinu na mom Stromu a sada mi kazu da je tesko da se ugradi a i malo isplativo :-[

Sto se tice kocenja motorom: ja sam video da je to prilicno opasno na Stromu.Proklizavao mi zadnji tocak kao da na nabo' zadnju kocnicu kada sam prebacivao u donji stepen prenosa a da pri tome nije motor preterano kocio.Jednostavno se motor zanosio.

 

 

 

 

 

 

Kompresija bate. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6316 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Uvek koristim obe kocnice i to je najefikasniji nacin kocenja. Razlika je samo u doziranju, na klizavim podlogama manje nabadam prednju, a vise zadnju, na suvoj podlozi obrnuto. Kod offroada ista prica, takodje koristim prednju, ali vise koristim kocenje motorom. Blag stisak na prednju kocnicu mnogo popravlja zaustavni put na klizavoj podlozi i treba je uvek koristiti, naravno treba imati osecaj i ne preterivati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Na isti nacin i ja kocim.Istovremenosa obe kocnice  a sa manjom silom kocenja zadnjom.

 

Pri kocenju i saltanju u nizu uvek koristi medju gas tj. uskladjuj obrtaje i nemas brige. Sto se tice ABS-a znam da je to dobra stvar ali ne volim da imam nikakvu dodatnu elektroniku ni na kolima a ni na motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Desilo mi se da  u Pozarevcu na onoj nizbrdici pored zatvora prednji prokliza tri puta za redom pri brzini od nekih 30 km/h sa daleko slabijim kocenjem od ranije pomenutog ali sam nekako uz popustanje kocnice ipak ostao na motoru, ko je prolazio tuda zna kako je uglacan asfalt.

 

Tu se čak i Fazer uzbrdo potpisuje od pruge pa sve do Čačalice ;D

 

Oprezno ako nemate ABS, pa i tada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja