Jump to content

Moto Zajednica

Pritisak ulja - kako proveriti

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Sastavio sam dobar deo motora i hocu da proverim da li ulje cirkulise. Agregat je trenutno bez cilindra i glave. Rezervoar za ulje je spojen i pun, pokusavam da rucnim okretanjem motora doteram da ulje dodje do uljne linije ka glavi.

 

Medjutim - okrecem i okrecem i okrecem i nista.

 

Da li mora motor da radi da bi se nabio pritisak? Ne bih sve da sklopim pa da ga palim 'suvog'. Ili tako mora?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6304 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kako to mislis rucno okreces motor ? Pumpa za ulje mora da ima odredjeni broj obrtaja da bi mogla da potera ulje i napravi neki pritisak, tesko da to moze rucnim okretanjem da se postigne, sem ako nisi supermen pa ga rucno okreces 500 obr/min :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

pumpa za ulje radi i kad je okreces polako tj. rucno.A sto su brzi/veci obrtaji to je veci protok ulja.E sada Vujadine ako si spreman da vrtis non-stop pola sata ili 45 minuta posticices ono sto si trazio.Oko toga netrebas da se brines da ces da upalis motor suv nego sta treba da uradis da sipas ulje u filter ulja pre paljenja,ako imas metalni filter.Ako nemas samo sipaj ulje i sve pokaci kako treba i nece biti problema.Isto se nadam da si pri sklapanju sve lezajeve namazo uljem i da ce to da uradis sa cilindrom,klipom i bregastom.

 

Srecan rad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ok, onda cu da nastavim sta sam poceo i nazidam cilindar i glavu lepo i masno. Imam cak neku specijalnu mast za bregaste koja ce da posluzi dok se ulje ne popne do gore.

 

Na bregastoj i na zljebu gde ona lezi sam nasao riseve pa sam hteo da se uverim da nisu nastali zbog lose uljne pumpe.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja sam nekad davno kad sam imao Hondu CB 500 four, proveravao da li ulje ide na taj nacin sto sam  ( glava motora je bila skinuta ) lanac bregaste zategao jednom metalnom cevi ( lanac je isao preko cevi, a rukom sam drzao cev da bi bio zategnut ) . Kurblom sam vrlo lako isterao ulje na vrh cilindra.  Posle sam montirao glavu ( bez bregaste ), i opet kurblom isterao ulje do glave . Tek posle toga sam stavio bregastu. E sad kad je bregasta bila montirana, tu vec nije moglo kurblom, vec anlaserom, al sam bio skinuo svecice da bi islo lakse.  Ti sad vidi dal ovo moje iskustvo mozes da primenis kod tebe .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Kod mene ovo nije uspelo! Radio sam slicno kao ti, samo nisam stavio metalnu cevku vec sam drzao krpu u ruci i preko krpe sam pustio da kliza lanac brege a rukom usmeravao klip. Imao sam i pomocnika ciji zadatak je bio da okrece radilicu kljucem.

 

I nista! Ulje ne prodje.... :(

 

Medjutim, secam se kad sam rasturao sve je bilo masno. Probacu ovo jos jednom kad montiram cilindar - tad cu moci dosta brze da vrtim!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Zasto si uopste rasturao motor?jel palio lampicu za ulje?Jesi li siguran da su lampica i davac o.k.?Dok sve lepo ne sklopis,tesko ces dobiti pravi "odgovor" od uljne pumpe.Sve mi nekako deluje da se plasis da to uradis.Sklopi brate lepo sve,sipaj ulje,povezi svu instalaciju (karburator ne moras da stavljas),stavi svecicu na masu i verglaj dok ne ugasi lampicu za ulje.Naravno u montazi dobro naulji sve delove.Ako si sve namaz'o nista mu se nece desiti u verglanju,cak iako postoji problem sa pumpom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja sam moju " Hondu " bio rasturao zato sto mi desna strana bregaste nije dobijala ulje ( neki " majstor " dihtovao masinu silikonom, pa zadihtovo desnu uljnu magistralu ).  Tako da nisam zeleo da ponovim gresku prethodnika.

  Montiraj cilindar, pa kurblaj il jos bolje anlasuj ( ako ima anlaser ) da se uveris da ulje ide . Ovako kako si ti radio ( drzao klip rukom, a kolega okretao radilicu kljucem ) - nije ni cudo sto ti ulje nije krenulo !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

  Ja sam moju " Hondu " bio rasturao zato sto mi desna strana bregaste nije dobijala ulje ( neki " majstor " dihtovao masinu silikonom, pa zadihtovo desnu uljnu magistralu ).  Tako da nisam zeleo da ponovim gresku prethodnika.

  Montiraj cilindar, pa kurblaj il jos bolje anlasuj ( ako ima anlaser ) da se uveris da ulje ide . Ovako kako si ti radio ( drzao klip rukom, a kolega okretao radilicu kljucem ) - nije ni cudo sto ti ulje nije krenulo !

Bravo za "majstora"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: cacak

Zasto si uopste rasturao motor?jel palio lampicu za ulje?Jesi li siguran da su lampica i davac o.k.?Dok sve lepo ne sklopis,tesko ces dobiti pravi "odgovor" od uljne pumpe.Sve mi nekako deluje da se plasis da to uradis.Sklopi brate lepo sve,sipaj ulje,povezi svu instalaciju (karburator ne moras da stavljas),stavi svecicu na masu i verglaj dok ne ugasi lampicu za ulje.Naravno u montazi dobro naulji sve delove.Ako si sve namaz'o nista mu se nece desiti u verglanju,cak iako postoji problem sa pumpom.

[/q

 

 

Problem je sto XT nema nikakvu lampicu ni davac!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6304 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Jesi li siguran u oo ? Ja jos nisam video 4t motorno vozilo koje nema lampicu za ulje. Znam da neki modeli yamahe (fzr recimo) nemaju lampicu za pritisak, nego za nivo ulja (sto je uzasno glupo resenje), ali da nema nikakvu lampicu ne verujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

Jesi li siguran u oo ? Ja jos nisam video 4t motorno vozilo koje nema lampicu za ulje. Znam da neki modeli yamahe (fzr recimo) nemaju lampicu za pritisak, nego za nivo ulja (sto je uzasno glupo resenje), ali da nema nikakvu lampicu ne verujem.

Nijedan XT proizveden do 90god nema lampicu ni za pritisak ni za temperaturu ulja. Cak ni za E seriju nisam siguran dali ima lampicu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Jesi li siguran u oo ? Ja jos nisam video 4t motorno vozilo koje nema lampicu za ulje. Znam da neki modeli yamahe (fzr recimo) nemaju lampicu za pritisak, nego za nivo ulja (sto je uzasno glupo resenje), ali da nema nikakvu lampicu ne verujem.

 

Lampica za pritisak je OK. , ali davac pritiska se obicno nalazi negde dole nize na bloku. Meni je na Hondi gasio lampicu, a bregasta i dalje nije dobijala ulje . :(

  Dok nisam rasturio motor, i resio problem . :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: cacak

 

Nema ni lampicu ni davac!Ima to sve da se nabavi kao dodatna oprema i davac se postavlja na mesto holendera bloka motora koji drzi cev kuda prolazi ulje za bregastu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Jesi li siguran u oo ? Ja jos nisam video 4t motorno vozilo koje nema lampicu za ulje. Znam da neki modeli yamahe (fzr recimo) nemaju lampicu za pritisak, nego za nivo ulja (sto je uzasno glupo resenje), ali da nema nikakvu lampicu ne verujem.

 

Мојa Хонда XL 600 Rm нема никакву лампицу за уље, али зати има доле иза ножице за задњу кочницу један шраф који након 5-10 минута рада мотора кад одврнеш треба да излази уље. Јес' трактор технологија, али и данас ради  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ovo nema na xt-u ali moze da se otkaci crevo koje vraca ulje u rezervoar. Ako ulje tu izlazi, definitivno je proslo celu masinu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja