Jump to content

Moto Zajednica

Kako "voziti" motor iz Italije.....

Recommended Posts

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150
bmw

koliko mi je poznato,povračaj poreza ide samo pri kupovini NOVIH stvari od pravnih lica....barem u Sloveniji nema povračaja od polovne robe.]

 

Ima neka fora i kod polovnih vozila, nailazio sam u oglasima da se navodi da je motor za izvoz i da se porez vraca ili je zbog toga cena manja, nisam razumeo dobro.

 

physioth hvala, ako budem imao nekih nedoumica javicu ti se.

 

Porez se vraca samo u slucaju ako vozilo iz EU uvozi pravno lice, pod uslovom da je prodavac (takodje) pravno lice. Nije problem naci takvu firmu, ako jeste, posalji mi PP. Takodje treba znati da osim uverenja (te firme) da uvozi vozilo, treba imati i ovlascenje da se koristi "njeno" vozilo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Keeway Speed

Hvala Boki. Moracu da razmislim o ovome ali ipak mislim da je bolje da se odreknem povracaja poreza i da imam motor registrovan na moje ime, narocito ako resim da skoknem preko grane na more. E sad zanima me npr. na 2000eura koliki bi taj povracaj bio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Hvala Boki. Moracu da razmislim o ovome ali ipak mislim da je bolje da se odreknem povracaja poreza i da imam motor registrovan na moje ime, narocito ako resim da skoknem preko grane na more. E sad zanima me npr. na 2000eura koliki bi taj povracaj bio?

 

20%, pa malo manje, jer te naravno oporezuju kada ti odbiju porez! :lol: :lol: :lol:

Medjutim to se zavrsava obicno tako sto ti poneses papir od (doticne) firme koja uvozi motor, a oni ti automatski naplate 20% (ne bas) manje!

 

Sto se tice registrovanja, tu nema brige, odmah registrujes na svoje ime, jer ti je (usluzna) firma odmah prodala motor, i platila porez na tvoje ime (kao kod automobila). Tu nema kompikacija.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Porez se ne vraca samo pravnom licu vec svakome ko pozeli. Procenat nije fiksni jer zavisi iz koje zemlje uvozis i njihovih taksi i taksi na granici preko koje uvozis. Npr nemacka i madjarska i krajnji procenat izadje od 8-12% za povracaj, a ne 18 ili 20. Nije to onaj nas PDV sto svi misle da jeste.

 

Ako neko nije upoznat, u BiH odes u shoping do megamarketa tipa rodic, nakupujes sta hoces, u samom mega marketu ima stand gde ti daju protrebnu papirologiju sa fiskalnim i sa tim ides na carinu. Naravno fazon je isti kao sto sam vec spomenuo za uvoz vozila...moras da se vratis u tu prodavnicu sa carinskim papirima i oni ti vracaju odredjeni novac. To se isplati onima koji cesto idu preko grane... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Keeway Speed

Znaci li to da bi ja morao da dovezem motor do granice, uzmem potvrdu o izvozu i tek onda da se vratim u salon gde cu dobiti povracaj poreza? To je isplativo ako je granica blizu, sta cemo ako ima 300km u jednom pravcu, pa 300 u drugom, pa izadje skuplje nego da se tog povracaja odreknem? I jos ako platim cuvanje motora na granici!!! :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Znaci li to da bi ja morao da dovezem motor do granice, uzmem potvrdu o izvozu i tek onda da se vratim u salon gde cu dobiti povracaj poreza? To je isplativo ako je granica blizu, sta cemo ako ima 300km u jednom pravcu, pa 300 u drugom, pa izadje skuplje nego da se tog povracaja odreknem? I jos ako platim cuvanje motora na granici!!! :grr:

 

Ne moras to da odradis u istom danu. Obicno roba mora da izadje u roku od 3 mjeseca, a imas pravo na naplatu u roku od 6 mjeseci nakon sto uradis izvozne papire, odnosno dobijes pecat od carine da je roba napustila EU.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Znaci li to da bi ja morao da dovezem motor do granice, uzmem potvrdu o izvozu i tek onda da se vratim u salon gde cu dobiti povracaj poreza? To je isplativo ako je granica blizu, sta cemo ako ima 300km u jednom pravcu, pa 300 u drugom, pa izadje skuplje nego da se tog povracaja odreknem? I jos ako platim cuvanje motora na granici!!! :grr:

 

 

Upravo tako! Ja sam imao 1200 u jednom smeru (2400 u oba). Povracaj bi me izasao oko 500e grubo racunato od cega bih morao da odbijem 200 za troskove ponovnog puta. Ostane mi 300e i jos 2400km na cajgeru vise 8) Nije mi se bas cimalo jer nisam spavao 40 i nesto sati i pritom bio za volanom sav taj put, a i posao me cekao kod kuce...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Znaci li to da bi ja morao da dovezem motor do granice, uzmem potvrdu o izvozu i tek onda da se vratim u salon gde cu dobiti povracaj poreza? To je isplativo ako je granica blizu, sta cemo ako ima 300km u jednom pravcu, pa 300 u drugom, pa izadje skuplje nego da se tog povracaja odreknem? I jos ako platim cuvanje motora na granici!!! :grr:

 

Ne moras to da odradis u istom danu. Obicno roba mora da izadje u roku od 3 mjeseca, a imas pravo na naplatu u roku od 6 mjeseci nakon sto uradis izvozne papire, odnosno dobijes pecat od carine da je roba napustila EU.

 

Tako je. Nisi u obavezi odmah da odradis sve to. Ima neki fin rok koliko se secam samo sam zaboravio tacno, ali to je procedura i sve je moguce kao sto je receno. Cak su u mom slucaju dali godinu dana garancije, ali opet mi se nije prelazilo 2400km za jedan senzor ABS-a koji je krepao posle par meseci :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

poz.evo "par redova "i od mene

 

-ako se motor kupuje s namerom da se odveze(citaj odnese) za Srbiju prenos ti nije potreban-usteda od oko 200 E

-odjavu motora MORA da uradi vlasnik i to kosta oko 70 E

-uradi se kupoprodajni ugovor(u opstini) i overis markicom od oko 15 E

-na nasoj granici prijavis ulaz motora,javis se spediteru,odradi ti papire za carinsko mesto koje ti budes naveo

-posle dolazi carina porez registracija.....

 

 

Kakva su iskustva ljudi koji su vec uvozili iz Italije, a kupovali u prodavnicama, da li se sva papirologija moze zavrsiti u samoj prodavnici, ili se mora ici na neku drugu lokaciju prije carine (opstina ili policija) ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja