Jump to content

Moto Zajednica

Kinezi VS Japanci & ostatak sveta

Recommended Posts

  • Drug član, 1727 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Jedno je sigurno, da nema kineske proizvodnje (na sve mislim), zapadna bi nam drala kozu sa ledja.

Kineski sistem rada jedne fabrike se svodi npr. na jednog direktora, 10 inzinjera i 500 radnika.

Na zapadu je na 500 radnika bar 10 direktora i jedno 500 menadzera, verujem da postoje menadzeri za zalivanje biljaka po kancelarijama, pa onda svaki menadzer mora da ima sluzbeni auto, pa ruckovi, vecere, reklamni materijal….

Sve to mi placamo kroz proizvod i cudimo se kako je kinesko jeftinije.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7130 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne mogu da se porede nikada japanci i kinezi jer u toj komparaciji ima puno toga više od pukih specifikacija na papiru. Rizikujem da neko opet pogrešno shvati kao atak na kineze ali nema veze, baš me briga :)

 

Zašto nisu za poređenje? Zato što pojam japanskog motocikla je već definisan, ispisana je istorija i cela era motociklizma. Sa japanskim motociklima smo dobili mnoštvo različitih klasa motocikla i zaista veliki broj inovacija. To ljudi zaboravljaju, ali nisu motocikli uvek bili pouzdani što se sada očekuje i što se podrazumeva. Taj standard je doneo Japan a zašto je to tako to se teško može objasniti i razumeti iz naše perspektive. To je druga kultura nama strana.

 

Od konkretnih stvari, prve livene alu felne su bile na Hondama.

Onda smo imali gomilu motocikla za drum koji su bile race replike. Koliko je samo legendarnih modela došlo iz te ere? R1, GSXR, Hayabusa... Maksi skuter je izmislila Honda, itd.


Ima tu još gomila primera šta su japanski motocikli doneli ali nije u tome suština da ne širimo priču.

 

Govorimo o jednom pređašnjem razdoblju motocikla gde već postoje kultne mašine i bukvalno legende. Ne sme se zaboraviti i trkački šampionati, posteri uz koje su mnogi odrastali, filmovi, muzika... Svuda su tu bili japanski motocikli. Ima i još jedna stvar, nekada su motocikli imali specifičan karakter i potpis.

 

Sve su to stvari koje nisu jednostavno uporedive. Ne kažem to u korist da su japanski motockli bolji, samo celokupna slika nije za poređenje. To su babe i žabe. Svesti celu priču na komparaciju dva modela je površno.

 

Mene čudi da niko na forumu ne komentariše neke stvari koje se očigledno menjaju a to je npr. nestanak četvorocilindričnih agregata. Sada mogu na prste da se prebroje. Nestali su skoro i sportski motocikli, velike kruzere vozi li neko? Sve je to danas u manjini. Nekada ste u srednjoj klasi imali uštrojen agregat iz sportskog motocikla. Varadero je koristio agregat iz VTR-a, Stromov agregat potiče iz TL-a... Da se ne zezamo to su bili ozbiljni agregati i išli su u flagship modele. 

 

Eto sada kreće nešto drugačije, imamo upad velikog broja različitih proizvođača... Kako će to izgledati u narednih 5-10 godina pojma nemam. Meni deluje da ulazimo u novo razdoblje nekih generičnih motocikala i da će se motocikli uskoro kupovati kao što se kupuje ostala tehnika tipa telefoni, veš mašine i sl. Automobili su već takvi.

 

Tako da, savetujem da se diskusija i poređenje vodi samo u aktuelnom vremenu i sa aktuelnim modelima. Porediti nešto što je već postalo klasik i obeležilo neko vreme jednostavno nije na mestu.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: TBD
pre 53 minuta, Alekre je napisao:

Mene čudi da niko na forumu ne komentariše neke stvari koje se očigledno menjaju a to je npr. nestanak četvorocilindričnih agregata. Sada mogu na prste da se prebroje

Nemaš više 4 cilindra zato što nisu potrebni ni u automobilima. Imaš istu snagu iz 2 cilindra sada kao ranije iz 4 sa karburatorom. Manja težina, manja potrošnja goriva…

Ništa to više nije nova tehnologija, ostaje samo pitanje kvaliteta izrade.

Promenio član Kkovic
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 903 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

4 cilindra sto kaze gore navedeni u automobilima postaju redji a u motorima svakako.

Po meni za motore sem maksimalne brzine i manje vibracija u radu - nemaju nikakvu prednost. Manja kompresija pri kocenju pre svega,tezi agregat , teze se pozicionira u osama ( glavnom su redni), veca potrosnja goriva,manje startni u odnosu na 2 cilindricne,skuplja izrada -skuplji proizvod.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4759 postova
52 minutes ago, punisa 16 said:

4 cilindra sto kaze gore navedeni u automobilima postaju redji a u motorima svakako.

Po meni za motore sem maksimalne brzine i manje vibracija u radu - nemaju nikakvu prednost. Manja kompresija pri kocenju pre svega,tezi agregat , teze se pozicionira u osama ( glavnom su redni), veca potrosnja goriva,manje startni u odnosu na 2 cilindricne,skuplja izrada -skuplji proizvod.

A zvuk? :D

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 7 sati, Alekre je napisao:

Maksi skuter je izmislila Honda, itd.

A prvi serijski proizveden motocikl su napravili Nemci, a prvi skuter su izmislili i proizveli Francuzi. Lepa je i zanimljiva ta istorija, al šta ćemo sad s tim? Ja neću zbog istorije da kupim Pežo skuter, gledaću šta mi odgovara po drugim k-kama, ceni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4759 postova
On 9/23/2024 at 6:46 PM, Rider000 said:

Spazio sam te oglase iz Tehnodroma par puta, zanimljivo, njihovi motori su uglavnom sa kilometrazama preko 50-60k km. Dok veeeelika vecina ostalih oglasenih motora na PA ima ugl od 25 do 35k km. Fazon "Nov nov uvoz CH."

Da ne skrecem s teme, ne znam nista o Tehnodromu, samo kazem, to sto vidim tamo mi je nekako realna slika.

Ne sporim da ima motora sa malim kilometrazama ali oni preko nisu jeftini, a gde je jos carina i transport.

Kod nas u oglasima jeftiniji ovi iz uvoza sa 30.000km nego kupljen novi ovde sa 70.000km 

 

Jos nesto pozitivno. Kod njih npr. odes kupis, oni ti odrade celu dokumentaciju, tehnicki i probnu tablicu ako zelis da ga vozis kuci na registraciju u svoju opstinu. Tehnicki je 4500din, probna na dan za 1000ccm npr. je 6000din. 

E sad neko voli da barata papirologijom i svake godine menja motore, mi introvertni ljudi volimo kada to neko sve uradi za nas :D

Promenio član Motorcyclist
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 903 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
1 minute ago, Motorcyclist said:

Eto vidis, mene top speed ne interesuje uopste a zvuk mi je 50% voznje motora. Za sada.

Jel vozis skuter? 😋

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 941 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
Pre 9 sati, Disko Nindža je napisao:

Nije Suzuki ukrao ništa, Degner im je sve doneo na noge :D

Prebegao tokom jednog moto vikenda sa porodicom. Bojao se ceo život da će ga tajne službe likvidirati zbog prebega ali se ništa nije desilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Lokacija: Zapadna Bačka
  • Motocikl: EX Honda CB500X '23---------------------------------------EX Honda Africa Twin '17------------------------------------------V Strom 650XT '24-------------------------
pre 15 minuta, Motorcyclist je napisao:

Eto vidis, mene top speed ne interesuje uopste a zvuk mi je 50% voznje motora. Za sada.

Isto. Melem za usi, bitno samo da ne para iste i da ne iritira druge. 😁

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1400 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Što više cilindara to je zvuk lepši, ima manje vibracija, sve je nekako uglađenije... To je neki moj utisak.

Tačno je da se i kod automobila smanjuje broj cilindara, ali to je zbog uštede, socijala...

Nisam primetio tu pojavu u segmentu premijum automobila. Sve neki V6, 8,12...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 903 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
6 minutes ago, bajker71 said:

Što više cilindara to je zvuk lepši, ima manje vibracija, sve je nekako uglađenije... To je neki moj utisak.

Tačno je da se i kod automobila smanjuje broj cilindara, ali to je zbog uštede, socijala...

Nisam primetio tu pojavu u segmentu premijum automobila. Sve neki V6, 8,12...

Mali broj ljudi vozi nove V6 ,V8,V12. Dzabe prica kad se br cilindara smanjuje ,to su tendencije. Isto kao sto su tendencije da el.motor zaživi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1400 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Tendencija su i plastični farovi što ne znači da su oni bolji od staklenih. Tendencija su i jeftini displeji umesto standardnih cajgera. A znamo da nisu ni lepši, ni pregledniji već jednostavno pojeftinjuju proizvodnju i tako uvećavaju profit...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Lokacija: Zapadna Bačka
  • Motocikl: EX Honda CB500X '23---------------------------------------EX Honda Africa Twin '17------------------------------------------V Strom 650XT '24-------------------------

Ja volim sve. 😁 

Single, V-Twin, triple, inline 4, V4, inline 6 , moze sve, volim da cujem srce motora kako kuca medj' nogama. To je simbioza coveka i masine.🙂

 

Kod auta bih to sveo na V6, inline 6, flat 6, boxer 4cyl, boxer 6 cyl, V8 ❤️, V10, V12...

 

Alekre je pomenuo kako smo kao klinci odrastali uz kinematografiju koja je dosta uticaja imala na nas da zavolimo japanske motore. Iako nije tema, pomenuo bih i japanske aute, 80-90tih, njih ne smemo zaboraviti. To su vec legende, setimo se Supre, NSX, Impreze, Lancera, RX7 itd... 

Auta danas su mi zesce sranje, vise ih covek i ne raspoznaje. Auto mi je postalo iskljucivo prevozno sredstvo, motor ljubav. Kad bih mogao da priustim najradije bih u garazi pored motora parkirao nekog young-timer-a. Takva auta se vise nikad nece proizvesti.🙂

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3426 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 10 minuta, bajker71 je napisao:

jednostavno pojeftinjuju proizvodnju i tako uvećavaju profit...

Kažu da su najjače motivacije - profit i sex. I to je tako. Ebu nas ovi što prave profit :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Jednostavno- mnogi ne shvataju sta je Kina. Hteli mi to ili ne njihovo vreme dolazi izmedju ostalog i u auto i moto industriji. Brojke su neumoljive. 

Da li je trenutno japanski motor bolji od kineskog? Jeste, naravno. 

Da li će Kina biti glavna u moto industriji u narednom periodu? Naravno da hoće. Tu dileme nema.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1400 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Ja sam ljubitelj i kolekcionar ručnih satova. I u toj grani industrije kinezi godinama kvantitativno dominiraju. Verovalo se da njihovo vreme dolazi i da će sve progutati. Tehnologiju imaju ali su i dalje "druga liga" i teško će se to u skorije vrame promeniti. Sve oni to lepo naprave ali uvek negde uprskaju. Jednostavno zreo proizvod, koji se sastoji od više stotina delića, kvalitetan je koliko i njegov najlošiji deo. Još oni ima da rade i uče. Dobar imidž se godinama gradi.

Kupiš nov motor pa mu posle svake vožnje dotežeš lanac!?

Promenio član bajker71
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7253 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Freza 600ccm

'beš lanac, to je potrošni materijal, nije skup lako se menja kao i gume na kojima i Japanski proizvođači znaju da škrtare pa dobiješ neke najjeftinije gume na novom motoru, 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Lokacija: Zapadna Bačka
  • Motocikl: EX Honda CB500X '23---------------------------------------EX Honda Africa Twin '17------------------------------------------V Strom 650XT '24-------------------------

Krecemo opet. :Mina:

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1400 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
Pre sat vremena, Disko Nindža je napisao:

beš lanac, to je potrošni materijal, nije skup lako se menja kao i gume na kojima i Japanski proizvođači znaju da škrtare pa dobiješ neke najjeftinije gume na novom motoru, 

Lanac i gume se vide golim okom. Kakve su bregaste i ostali vitalni delovi koji se ne vide golim okom, pokazaće vreme.

Da ne misli neko da sam protiv kineza. Smatram da je njihova pojava pozitivna za kupce. Stvara konkurenciju i tera evropljane i japance da se uozbilje, jer ne živi se na lovorikama.

I uostalom, ako kupim nov motor i ubrzo moram da menjam gume i lanac, kakva je onda razlika između kupovine novog i polovnog  motocikla, ako moram odmah da ga popravljam? Osim što ću polovnog japanca, za par godina prodati za iste (ili veće) pare...

Promenio član bajker71
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja