Jump to content

Moto Zajednica

Gume za pocetnike

Recommended Posts

  • U prolazu, 6 postova

Evo ovako....ja sam pocetnik na temu motociklizma. Nismo svi od malena zagrizeni motociklisti hobi se vremenom rodio 🙂 Neke stvari oko motora bih volela da naucim i radim sama, ali...nemam odakle da to naucim... Prva tema koja me zanima jesu gume. Imam na motoru zadnju gumu koja je 160/80/16 i zrela je za menjanje... Zanima me sta dolazi u obzir kao zamena...  Mozda 150/80 mozda 160/60.. sta su prednosi koje od tih a sta su mane?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
pre 45 minuta, Sigmalirion je napisao:

Imam na motoru zadnju gumu koja je 160/80/16 i zrela je za menjanje... Zanima me sta dolazi u obzir kao zamena...  Mozda 150/80 mozda 160/60.. sta su prednosi koje od tih a sta su mane?

Koji je motocikl u pitanju?

 

 

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Nista spektakularno. Regal Raptor Daytona je u pitanju. Kineski motor za pocetnika :) U samom uputstvu motora stoji da je fabricka guma 160/80. Medjutim nekih svega par milimetara cini mi se da je sira guma jer se na njoj vide tragovi od lanca, nista strasno ali se vidi. Ja bih da kupim novu gumu ,ali obzirom na cene istih ne bih da uzmem pogresno nesto neudobno itd. Pa me zanimaju preporuke iskusnih. Eto na slici kako motor izgleda.52fd6e9c6229c4b5b874d40f55b546e0.jpg

Sent from my moto g72 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

To je dobar motocikl.

Imaš gore temu vezano za ugradnju normalnije gume.

 

Što je manja razlika u širini, između zadnje i prednje gume, motocikl ima bolju upravljivost.

Tako da slobodno može nazad da ide 150/80 -16.

 

Imam na svom Regal Raptoru obe Mitas Custom Force (zadnja 150/80 -16, prednja 80/90-21).

Odlična guma.

Stavljene su 2020. kao potpuno nove gume na tržištu.

I cena im je bila pristupačna.

Sad pročešljah ponudu i videh da imaju veliki raspon u ceni za istu gumu (20.000-27.000).

 

Ovaj prodavac ima realnu cenu.

WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

NOVA CRUSER guma iz Mitasa -  Bias guma  izuzetnog dizajna a ipak prilagođena asfaltu. Pogledaje moju KP ponudu. Prodavnica VECTRA.

 

Verovatno zato što je iz Sremske Mitrovice a proizvodni pogon fabrike Mitas se nalazi u Rumi.

 

Što se tiče ovoga:

"Medjutim nekih svega par milimetara cini mi se da je sira guma jer se na njoj vide tragovi od lanca, nista strasno ali se vidi."

 

Tragovi lanca, na gumi fabričke dimenzije, ne treba da budu.

 

Treba proveriti stanje zatezača lanca (na fotografiji je ispred nogostupa suvozača).

20200924_084813.jpg

Ovi naši Customi imaju dugačak pogonski lanac (142 linka).

Roler zatezača mora stajati ravno a poluga pravo (sa dobrom oprugom).

79c8c6197b4a91254d60733db3fc0564.jpg

 

Eto.👍

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4962 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
Pre 10 sati, feniks je napisao:

Verovatno zato što je iz Sremske Mitrovice a proizvodni pogon fabrike Mitas se nalazi u Rumi.

Tamo se rade samo za poljoprivredne mašine, moto gume na drugom mestu (Kranj - Slovenija).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Pretpostavio sam da zbog manjih troškova nabavke i transporta ima normalniju cenu za ovu gumu.:takoje:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Hvala ti mnogo. Sad negde sa svim savetima vucem vec na to da stavim 150/80 gumu. Ali svakako mislim da cu se pozabaviti da nadjem gde je zatezac lanca i da li mozda to cesanje sa tim ima veze. Meni je licno motor mnoogo lepsi sa 160/80 gumom, i to joj je fabricki preporuceno, zato ni meni nije jasno odakle to cesanje. Da li si ti nekad vozio zadnju na 160/80?

Dodatno dobila sam Bridgestone gumu 150/80 iz 2022 godine, sa nekim ostecenjem malim, vidi se po sredini linija, bila na poklon ali iskreno ne znam koliko je ovo za gumu opasno ili ne. Sta mislis da li da je koristim ili je ovo ostecenje nesto zbog cega se guma vise ne koristi?067b916b49fcb685beb57cde1a507666.jpgb4024618b7e863ded49ccaea6a13c9a9.jpg460794f99fbd14d5714038f91364599c.jpg

Sent from my moto g72 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1966 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Lično,ovakvu gumu nikako ne bih stavio na motor,tvoja odluka.Ali će se možda javiti vibracija a i nikako nije sigurna,uvek negde može da ispusti dušu.....a rezerve nema.Nabavi krštenu gumu i teraj.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Hvala na savetu. Iskreno apsolutno ne umem da procenim. Ne bih ni da odbacim ideju ako je ok, ali ako nije apsolutno ne zelim rizik. Vidim da polovnih guma ima znaci da postoji neki opticaj ljudi koji to rade, da li je to u potpunosti suludo ili je nekad ok jos ne znam.

Sent from my moto g72 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Navodiš da si početnik motociklizma i nikako ti ne bih preporučio polovnu gumu.

Ne samo tebi nego i drugima, ali uvijek postoji taj ali.

Gume i kočnice su najbitnija stvar.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: GSXR turbo

Iako već neko vreme ne vozim "babarogu" kada me nešto u vezi motora zanima pogledam pisanije na nemačkom govornom području...

Mislim da su malo "odmakli" od nas u Srb prvenstveno u kontroli motociklista i motocikala na putu između ostalog puno veća ponuda bilo čega vezanog za motocikle... Poz iz Bayern

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Slazem se sa tim, ne samo nemacka nego i Holandija i jos poneke zemlje. Medjutim to mi je kao izvor informacija nedostupno jer ne pricam Nemacki, ili da kazem ne citam ga. Sa druge strane nekako mi je draze da savet trazim od nasih iskusnih motociklista nego bilo kako preko. Ok za neke nize cene traziti radnje po inostranstvu ali ovako mislim da kad vec ima forum na tu temu kod nas treba ga odrzavati :)

Sent from my moto g72 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: GSXR turbo

Potpuno se slažem sa tobom. Radim sezonu u nemačkoj i bio sam na par moto žurki i par moto skupova. Na moto skup streetfightera povezao sam i moju "babarogu". Gledali su kao u čudo....a ja sam gledao kao u čudo kada se pojavila ženska "eskadrila" sa novim Trijumfima i Dukatijima i sve skockane u nove kožne kombinezonu. Normalno kada im je i standard bolji. Bio sam i na otvaranju moto sezone u velikoj prodavnici moto opreme....izbor agroman a cene za nas malo prejake. Što se tiče "pametovanja" o motorima dosta sam saznao sa nemačkih foruma pošto se takve stvari kod nas ne rade i nema informacija na forumima. Poz iz Bayerna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
On 12. 2. 2024. at 19:51, Sigmalirion je napisao:

Da li si ti nekad vozio zadnju na 160/80?

Jesam.

Zato sam i napisao par tema, na bazi ličnog iskustva.

20200925_132417.jpg
 

Na ovoj levoj gumi gore se vidi isto oštećenje po sredini.

Kao i na ovoj, poklonjenoj, dole.

067b916b49fcb685beb57cde1a507666.jpg

Češanje gume je nastalo od šrafa nosača tablice kada se na motociklu vozilo dvoje a amortizeri su bili podešeni da budu mekani (previše spušten rep).

 

On 12. 2. 2024. at 19:51, Sigmalirion je napisao:

Sta mislis da li da je koristim ili je ovo ostecenje nesto zbog cega se guma vise ne koristi?

Zbog ovog oštećenja sam zamenio gumu.

Novom gumom.

Ne polovnom, novom, (sve i da je "kao nova" niko od nas ne gazi isto pa ni motocikli).

 

On 12. 2. 2024. at 19:51, Sigmalirion je napisao:

Meni je licno motor mnoogo lepsi sa 160/80 gumom, i to joj je fabricki preporuceno,

105597206_3021383784647064_578252413344215207_o.jpg

Estetski je to lepo onima iza mene.

Gazeći profil, razvučen u širinu, dajući “bogatiji” izgled dupetu.

 

Ovde biraš estetiku ili vozne karakteristike.

Gume vrste Cruiser/Touring su dizajnirane da budu robusne i teške. 

Guma 150/80 16 je lakša od (fabričke) 160/80 16 i motoru je lakše da je obrne.

 

Harley Davidson, na svojim modelima,

Sportster Custom, XL 883/1200C (2004-2010)

0de4e3f1faa61b5f32907f01d236a631.jpg

i

Softail FXST (2004-2005).

DSC_0121-1-1536x1068.jpg

ima:

Front Wheel   80/90-21 

Rear Wheel   150/80-16

 

spy1.jpg

Pa kad može Harley, zašto ne bi mogao i Regal Raptor?

 

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Hvala ti puno zaista je pomoglo. Mislim da cu definitivno poceti da trazim novu 160/80 gumu. I meni je estetski motor sa tom gumom mnogo lepsi. Tako da resen problem :)

Sent from my moto g72 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja