Jump to content

Moto Zajednica

Beta Motard 4.0

Recommended Posts

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
On 19. 1. 2024. at 17:17, srbac je napisao:

Mozda malo duva na iberlauf dok ne legnu karike marike 

Ipak nista od toga, iako sam i sam u to bio ubedjen.

Juce sam opet  napravio krug i test voznju. Vezao sam malo čiste gaze ka kraj tog creva za drenazu ne bih li uhvatio curenje ako ga ima, ali nema ni traga. Otvorio sam i airbox i napravio inspekciju unutra, ali je takodje sve potpuno suvo. Definitivno nije do toga, što je svakako dobro jer nema 'duvanja' iz kratera.

Moram sad pažnju da usmerim na semering lancanika koji sam promenio još prilikom sklapanja motora i na njega nisam sumnjao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Promenio sam i zadnju gumu:sampion:

Na teškoj sam 'muci' bio danima, dal' da stavim 160 koju imam kući ili da kupim 150 i završim posao.

Nadjem savršenu u oglasima i caskom dogovorim kupovinu ,ali mi prodavac uskoro javlja da je vise nema i da je prodata. Razočaran, ali i rasterecen, uzimam moju 160 i odlazim kod komšije da je zamenimo. Lepo je legla na felnu, ali u viljusci već tesno, tek po 7-8mm lufta do lanca, a sa druge do kocionog creva.

Vidim da je lanac u vožnji 'mlati' i ostavlja trag na njoj, i vremenom će je lepo ostrugati. 

Ajd' šta sad, tu je gde je, neka je, dok ne nadjem 'pravu'

Inače motor se mnogo lepše vozi sa njom,sad I zadnji deo instant leže u nagib, dok je ona stara  balonka bila bas lenja. Zivahniji je motor takodje zbog dosta manjeg obima tocka

IMG-e8aa7715d763c7e6eb7a25c9a92c9702-V.jpg

IMG-c3159d8f1d0e692e202a6cb5c2810910-V.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Bila lepa vožnja za vikend pa reko' da još nešto uradim na motoru..

Pored sumnje da pušta ulje na semeringu osovine lancanika, o jednom trošku promenio sam I lancanik i semering. I dalje nisam načisto ima li curenja odatle, videćemo..

Lancanik samStavio za jedan zub manji, ne bih li dobio malo na ostrini i skratio šestu.

I ovako je to sasvim dobro

ali mislim da će sad biti pun pogodak..

Do registracije je ostalo još jako malo ali cu morati još neke stvari da zavrsim.

Na prvom mestu da vidim sta mogu sa kvacilom da uradim. Jako loše odvaja i dosta je teško voziti motor u saobraćaju u kreni stani rezimu. U Motobike nemaju lamele pa razmisljam ove ponovo da izvadim, dobro prekontrolisem i na kraju lepo presmirglam. Iako sam ih bio  oprao pre montaze izgleda da su opiljci metala ostali usadjeni u njih.

Biće tu i nekih intervencija na pominjanom EGR ventilu, nesto sam već uradio, a o rezultatima cu pisati drugi put:takoje:

IMG-698230c86d76a4c0a995d73f52d9d01d-V.jpg

IMG-2678ba3ae258da46bbeea3d40ad9ebb5-V.jpg

IMG-ac115a70bcc219b06f1972ec81d56518-V.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 479 postova

Da su potrosene imao bi problem sa proklizavanjem a ne neodvajanjem, najverovatnije nesto nisi dobro slozio. Proveri pazljivo to jos jednom, ja sad ne znam da li su mu sve iste ali kod nekih motora se prva lamelica razlikuje, ili medjuploca i slicno.

U svakom slucaju ih dobro operi benzinom, mozes malo i da ih presmirglas cisto koliko da skines stotu- dve prvog sloja pa pre montaze ostavi da prenoce u svezem ulju. Ako je radio morace da proradi ponovo, samo lagano.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Za kvacilo , proveri da li su metalne ploce ravne i opruge jednake duzine , zamenom istih bi sigurno resio problem 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

@MarkoMoto @bogdan

mislim da su lamele dobro složene i da nema one jedne različite.

Hocu da budem načisto da li su same lamele I ploče ravne, pa i opruge svakako. Ako je sve ok, da lamele osmirglam jednu ruku sa obe strane ne bih li fizički uklonio taj površinski sloj koji možda ima opiljaka.

Slican problem sam imao i delimično rešio na Versysu, mom drugom motoru, promenom gradacije ulja. I njemu sam skidao lamele ali je tamo sve toliko čisto i novo izgledalo da nista nisam ni radio već sve spakovao nazad.

Beti sam poručio Silkolene Comp 4 10w40, do sad sam prešao nesto preko 300km, pa bih ga vozio još oko 200 i promenio. Trenutno je u njemu Motul 3000, 10w40 mineralno

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Rešen semering lancanika, on je puštao. Loše postavljen prvi put prilikom sklapanja

On treba da bude postavljen u ravni sa blokom a ne nabijen do kraja kako mi je nekako logično bilo. Sad je sve ok

Sad kad više nema curenja, a I bliži se cifra od predjenih 500km od početka voznje, dolazi vreme za zamenu ulja. Uzeo sam Silkolene Comp 4 10w40 polusintetika, proverena i dokazana. Nadam se da nisam omanuo oko gradacije jer Suzuki za Dr 350 preporučuje 10w40, a Beta 15w50 po manualu

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Beta je danas prebacila 500km od generalne i došlo je vreme za zamenu ulja. Nekoliko zadnjih vožnji vozim 100km u proseku i to je sad vec potpuno opuštena vožnja sa poprilično zavrtanja gasa. Sto se mašine tice, odlično radi, bez trzavica i čudnih zvukova. Nigde vise ne curi ulje, ali jedan problem i dalje imam od samog početka, to je kvacilo. Ne odvaja te cu morati nesto i tu da uradim..

Pre svega danas sam mu samo pustio ulje da vidim kakvo je, ima li kakvog taloga ili opiljaka. Sve u svemu rekao bih da je to sve kako treba. U karteru ima po koje zrnce metala, a nesto malo vise u kućištu filtera ulja, očekivano.

Ulje je tek da je blago zamuceno.

Planiram da povadim lamele, pa kad ih budem imao u rukama videću šta cu

IMG-fca0a5d389b501885ee099eef1fb7434-V (1).jpg

IMG-43c9a630d3cd981b566ac3c962f14640-V.jpg

IMG-bedc32cd730fdb90f4d1f82a104176d1-V.jpg

IMG-082b349215dd6705546465238d68ada0-V.jpg

Bas umem sebi naspavanku da napravim. Sidjem do garaže i rasturim filter ulja i izvadim papir, a on poprilično spona na sebi ima, i to onog zlatkastog sto sam ga u gomilama našao u zaribalom motoru. Pih

IMG-d3c98091d07e30dd246b23204ef76060-V.jpg

IMG-e23ed01f4b300dc5f739507f391eb309-V.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Tužan 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Okee, nema plakanja🤪, nije prijatno ali treba biti hrabar💪.

Stari motor je gotovo sam siguran zaribao jer je ostao bez ulja, budući da mu je i radilica i klip u cilindru ribao.

Zlatkasti opiljci su bili najvećim delom od zaribale bolcne radilice,

a bilo ih je u svakom cosku motora. Motor je prilikom sklapanja detaljno opran i u njemu nečistoća nije bilo. Jedino gde bi one mogle da ostanu su rezervoar ulja u ramu. I njega sam koliko sam to mogao prskao klinerom da što više stroke izadje, ali tu već postoji mogućnost da je u nekom džepu ostalo taloga i opiljaka, pa ih je sad novo ulje pokupilo.

Videćemo.., danas vadim lamele, planiram njihovo ciscenje i proveru ploča da nisu krive. Bacićicu još jednom oko na iznutrice mada ne očekujem da vidim gremlina kakvog👹

IMG-3cef2ea4cd743da14e46eaa298a42c5b-V.thumb.jpg.5d80ce3a534a27a534557670800b08b9.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8208 postova

Obavezno premeri i opruge, u servisnom uputstvu trebalo bi da imaš tačan opseg tolerancije. To je čest problem na Betama, doduše ovim novijim, ne znam za tvoju.

 

Često su ljudi kod Beta podmetali podloške pod opruge, onda kad kvačilo počne da proklizava vrate, ali bigaje, zeznuli već stvar u procesu pa počne da ne odvaja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
pre 4 minuta, severian je napisao:

Obavezno premeri i opruge, u servisnom uputstvu trebalo bi da imaš tačan opseg tolerancije. To je čest problem na Betama, doduše ovim novijim, ne znam za tvoju.

Ova Beta nema mnogo veze sa modernim Betama, pre svega jer nosi masinu od Suzukija Dr 350. Nista to ne menja stvar jer svakako moram sve da prekontrolisem pa cu naravno i opruge premeriti😐

Nisam danas ništa radio, samleven sam sa posla došao, a za to mi treba malo koncentracije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Našao sam krivca:jee1:, ja sam taj:tras2:

Prilikom sklapanja kvacila nisam imao alat da zadržim kontru na korpi, pa da je lepo na moment stegnem, već sam je ko pravi mali seljak veseljak drknuo pneumatskim pištoljem,  i to par puta, što je sigurno, sigurno. Tad su se spoljni i unutrašnji deo korpe spojili i taru jedan o drugi i prave taj drag koji neda kvacilu da odvoji.

Inače unutra je sve lepo i čisto, baš kako treba.

Sad samo da vidim koliku sam štetu napravio i da li cu popuštanjem centralnog srafa dobiti to što treba, slobodno srce korpe

 

IMG-5cfda3beded0c96720261c65345863da-V.jpg

IMG-e9905ae8395e8b01f38279b932397c0b-V.jpg

IMG-6d7cee407c154df72a16acf1848175f8-V.jpg

 

IMG-119561e1c1f892f3fa6c0af279db1d0c-V.jpg

 

 

Uspeo sam, istim pneuatskim pištoljem sam popustio veliki sraf I oslobodio srce korpe. 

Jbg, na greškama se uci

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Tu nesto nije dobro sajbnovano , verovatno neka tanka platna pod srce da mozes da je stegnes kolko hoces a da ne uhvati korpu

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2877 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

@malitomic

 

Da li ti ovako nešto pomaže? Iz manuela za DR 350. Imam neke manuele za njega, ako ti zatreba.

 

 

kuplung.jpg

Promenio član misa-pei
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Pre 7 sati, bogdan je napisao:

Tu nesto nije dobro sajbnovano , verovatno neka tanka platna pod srce da mozes da je stegnes kolko hoces a da ne uhvati korpu

Bas sam vodio računa oko toga prilikom sklapanja i znam da izmedju srca i korpe dodje podloska.

Vraćam film juce i setim se da sam prilikom prvobitnog rasklapanje uocio da je cela korpa malo radila pod rukom, znači blago stegnuta. Bas sam pomislio da to tako ne treba da bude pa sam ga na sklapanju stezao dok ga nisam umrtvio da ne mrda, to mi je bio cilj ne razmišljajući da ti delovi moraju biti pokretni izmedju sebe.

Odgledao sam i jedan klip gde korpu stežu na moment(40nm) i posle stezanja korpa 'radi' pod rukom. Odmah sam znao da sam tu napravio grešku i čim sam rasturio kvacilo to sam prvo pogledao.. sad sam je popustio četvrt kruga mozda, tek koliko da i ona proradi

17. Minut

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Nesto sam gledao , oni zuckasti opiljci ne moraju da budu od gvozda , proveris magnetom , a jedini deo u tvom motoru od bronze je caura korpe kvacila , mozda je neko pre tebe imao neki problem s tim i tu nesto zajebo , nego samo da priupitam za onaj semering radilice u dekli kvacila , ako ne valja a nije zamenjen klipnjaci moze da zafali ulje 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
pre 47 minuta, bogdan je napisao:

Nesto sam gledao , oni zuckasti opiljci ne moraju da budu od gvozda , proveris magnetom , a jedini deo u tvom motoru od bronze je caura korpe kvacila , mozda je neko pre tebe imao neki problem s tim i tu nesto zajebo , nego samo da priupitam za onaj semering radilice u dekli kvacila , ako ne valja a nije zamenjen klipnjaci moze da zafali ulje 

Imao sam tu cauru u ruci i zagledao je kao i svaki delić na motoru. Nista joj nije falilo i rupa za podmazivanje je naravno okrenuta bas gde treba. Mislim da tu definitivno nema nikakvog problema sa korpom osim mog siledzijskog pretezanja. Onako stegnutu, uspevao sam rukom, ali iz sve snage da okrenem srce, a sad kako sam ga samo malo popustio, okreće se malim prstom.

Sto se semeringa na dekli tice I njega sam zagledao, pa čak i merio ne bih li video nekakve očigledne nedostatke, ali nisam uspeo. On ima  nekakvu metalnu zaštitu i njegovo skidanje bez ozbiljnog 'kopanja' nije bas moguće, pogotovo nabavka originalnog ili kvalitetnog zamenskog, tako da oko njega nista nisam dirao.

https://oem-parts.hu/en/parts/suzuki/350cc-699cc/dr-350/dr350-s-e01/5-crankshaft/p/1-001-188-602-oil-seal-rh-14x24x6-oil-seal

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Pre 2 sati, bogdan je napisao:

 :) to bi trebalo da je celicna caura , bronzana je upresovana u korpu , ne bi valjalo ako izlazi

Ne znam vise sta je sta, spakovao sam kvacilo i želim da zaboravim na to.

Opet sam gledao semering, merio, 0.5mm je tesniji od osovine radilice koja u njega ulazi, nije iskrzan, deluje super..

 NEgo, imam potencijalno novi problem. Krenuo sam da prestelujem ventile, ili su svi do jednog debelo pretegnuti. Bar sam po 2-3 kruga popustio stel sraf dok nisam dobio zazor.

Čudi me da je motor tako lepo radio i išao sa takvim ventilima. .Malo je teže palio 7-8-10 puta je morao da okrene, ali sam to prepisao slabijem akumulatoru.

Sutra nastavljam sa stelovanjem, nista vise ne vidim🧐

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

 😄 Opet gremlini , verovatrno ventili legli na siceve , stavi maalo veci zazor na izduvne ventile , oni su kriticni

Promenio član bogdan
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Pre 16 sati, bogdan je napisao:

 😄 Opet gremlini , verovatrno ventili legli na siceve , stavi maalo veci zazor na izduvne ventile , oni su kriticni

Reko' ja da ne očekujem da vidim gremline a oni samo iskaču, čega god se dohvatim.

Ventile sam prestelovao, usisne stavio na 0.10, izduvne 0.15mm, to je prošlo ok.. Nego, osvrnem svecicu još pre neki dan da vidim boju(nije nesto, malo je bleda) I ostane mi skinuta sve do sklapanja danas. Na stezanju nesto kvrcnu, a mene preseče u stomaku..

Znaci posle siledzijskog stezanja srafa na korpi, uspeo sam da slomim svecicu u glavi. Zvuči strasno ali stvarno nisam toliko stezao, nikad ne preterujem sa njima. Bila je, šta znam..nova..nije to više onaj kvalitet🤪

Kako god, morao sam slomljeni navoj da izvadim. Setih se da sam nekad kupio neki alat koji služi za nesto..i nikad ga nisam koristio i izgleda da je bas za tako neke stvari. Nekakvo spiralno svrdlo,  bemliga. Uspem uz malo gimnastike i mnogo sreće da to izvadim a da ne ostetim nesto drugo.

Isproban motor kasnije, ide lepo, kvacilo radi normalno..teramo dalje  na registraciju uskoro

IMG-4221701b85b739ab85054dbe6f69b1ca-V.jpg

IMG-f31db998fdc620429c91e1825b1f27ca-V.jpg

IMG-fab679802b87ae80100f702744634caa-V.jpg

0546350_1200_900px_w.jpg

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8208 postova

Uh, na jednoj od mojih Beta svojevremeno zalomio sam svećicu. Mečku je rodilo 5 drugara i pola grada majstora da rešimo. Agregat je vađen iz rama iz rama zbog toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja