Jump to content

Moto Zajednica

Reparacija UNUTRASNJIH guma

Recommended Posts

  • U prolazu, 34 postova

Pozdrav svima!

 

Nisam uspeo da iskopam temu vezano za ovo pa zapoceh novu.

 

Da li neko zna, je l postoji neki oblik nekog seta za reparaciju unutrasnjih guma?

 

Naime, iz krajnje nepoznatih razloga, honda je na novog transalpa 2023. stavila tube gume a ne tubeless, pa me interesuje da li postoji nesto sto mogu uvek imati sa sobom za ne daj boze u slucaju busenja iste? Ili nesto sto mogu da sipam u unutrasnju kroz ventil sto u slucaju busenja popunjava rupu za do vulkanizera?

 

Znam da ima nekih takvih sprejeva koji koriste profesionalni biciklisti, pa reko da li ima nesto slicno samo za motor.

 

Hvala.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2404 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Može sprej za duvanje probusenih guma. Naravno, ako je guma probušena ekserom ili slicno. Eksplodirana i pocepana unutrašnja već nema šanse da se zakrpi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
Može sprej za duvanje probusenih guma. Naravno, ako je guma probušena ekserom ili slicno. Eksplodirana i pocepana unutrašnja već nema šanse da se zakrpi. 

Na to sam i mislio.
Gde tako nesto ima da se uzme?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
Imas u auto delovima, na pumpama, na webu... Ja sam uzeo u Tempu. 

A cekaj, taj sprej se duva nakon sto guma pukne i on zakrpi i naduva gumu?

Ja znam da postoje i oni sprejevi koji se sipaju u gumu preventive radi?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2404 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Da. Kad guma ispusti on naduva i zakrpi rupu. Posle samo do kompresora da doduvas na pravi pritisak. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
Da. Kad guma ispusti on naduva i zakrpi rupu. Posle samo do kompresora da doduvas na pravi pritisak. 

Ali sad evo malo citam po netu, to su sprejevi za reparaciju tubeless guma.
Nisu za unutrasnje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2528 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155

Unutrašnju krpiš samo ili stavljaš novu.

Druge kombinacije nema.

Probao jednom na bajsu iz zezanja, ostalo mi malo spreja u boci, da okrpim unutrašnju i nije moglo a mala rupica bila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
Unutrašnju krpiš samo ili stavljaš novu.
Druge kombinacije nema.
Probao jednom na bajsu iz zezanja, ostalo mi malo spreja u boci, da okrpim unutrašnju i nije moglo a mala rupica bila.

Sta kak ako mi pukne guma na drumu nema pomoćno rešenje za do vulkanizera!?
Treba sam u sred neke zapizdine da skidam tocak, i spoljasnju? Da nosim pajsere i flekice sa sobom uvek?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: BG

Tako je. Ja uvek sa sobom nosim set laganih motionpro pajsera, flekice i malu pumpu za bicikl, sve zajedno ne verujem da ima 400-500 grama.

Sigurno 4-5 puta sam krpio gumu po zabitima. Na duže ture nosim i novu prednju rezervnu gumu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2404 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 36 minuta, Antuljeskov.011 je napisao:


Ali sad evo malo citam po netu, to su sprejevi za reparaciju tubeless guma.
Nisu za unutrasnje.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jeste, ali moze da zatvori i unutrašnju ako nije pocepana i ako nije otkinut ventil. Naravno, najefikasnije je pajseri i fleka, ali nekad nismo u mogućnosti. 

Ja napisah šta može, a poštujem i ako drugi kažu da to nije moguće. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6370 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran
pre 36 minuta, Antuljeskov.011 je napisao:


Sta kak ako mi pukne guma na drumu nema pomoćno rešenje za do vulkanizera!?
Treba sam u sred neke zapizdine da skidam tocak, i spoljasnju? Da nosim pajsere i flekice sa sobom uvek?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Već je odgovorio kolega @mrgud...da, trebalo bi SAM da si u stanju da izvedeš tu radnju...inače batali off-road.

t

To je to....nema aplikacija.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
Već je odgovorio kolega @mrgud...da, trebalo bi SAM da si u stanju da izvedeš tu radnju...inače batali off-road.
t
To je to....nema aplikacija.

Samo mi je zvucalo nemoguce da ne postoji neko jednostavnije resenje.
Ako je tako tako je.
Svakako ni ne mislim da vozim offroad, moje pitanje je bilo sta ako ki se desi na drumu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6370 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Gume sa unutrašnjom se sa namerom stavljaju na off road motocikle...po mogućstvu na čeličnu felnu. Upravo ova dva rešenja, iako deluju staromodno i prevaziđeno, daju šansu da se SAM uz pomoć malo znanja i elementarnog alata ponovo nađeš na točkovima..i nastaviš vožnju. Plus, gume sa unutrašnjom imaju tendenciju da sporije ispuštaju i teže spadaju sa felne...dajući vremena da se situacija iskontroliše što je moguće bolje. Ne pominjem ekstremne scenarije, iako su svakako moguće. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Motocikl: Yamaha xj 900 S

kad smo bili klinci išli tomosima u Kostolac i meni se probuši guma. imali smo sprej za tubeless

gume i nismo mogli da rešimo problem , a saznamo od lokalaca da nemaju vulkanizera , pa nam je gumu zalepio sarač ( pravi kajševe ,torbe i sl) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2404 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 4 sati, pronto je napisao:

 Plus, gume sa unutrašnjom imaju tendenciju da sporije ispuštaju i teže spadaju sa felne...dajući vremena da se situacija iskontroliše što je moguće bolje. Ne pominjem ekstremne scenarije, iako su svakako moguće. 

Ovo je skroz netačno. Gume sa unutrašnjom gumom mnogo brže izgube pritisak kada se probuše. Nabijemo li na ekser gumu, on ostaje u spoljašnjoj, a ništa ne postoji što bi držalo pritisak u spoljašnjoj gumi. Takođe, tube type guma se lakše odvoji od felne. Kad probusimo tubeless gumu, ekser ostaje u njoj i zatvara rupu sprečavajuci nagli pad pritiska. Možemo voziti kilometrima ne znajući da imamo gumi defekt. Takođe, tubeless gume imaju jače zidove,te kao takve manje trpe pad pritiska vazduha. Tubeless guma je naravno i bolje zalepljena za felnu i ne spada bas tako lako. 

Još samo da dodam da nema razlike u učestalosti bušenja jednog ili drugog tipa gume. Buse se podjednako. 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1830 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Tubeles obično uspe sa sprejom, unutrašnja ponekad. Zavisi kako je probušena, ekser je obično izbuši na više mesta i onda pomoći nema.

Komplet sa flekicama imaš u dekatlonu, woby-ju i svim bike radnjama. Sprej bih preporučio michelin-ov, odličan je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Ја сам себи намонтирао Мишелинка Michelin airstop , додуше има пар година и не бих желео да дођем у ситуацију да јој пробам карактеристике ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 626 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre 21 sati, stari roker je napisao:

Ovo je skroz netačno. Gume sa unutrašnjom gumom mnogo brže izgube pritisak kada se probuše. Nabijemo li na ekser gumu, on ostaje u spoljašnjoj, a ništa ne postoji što bi držalo pritisak u spoljašnjoj gumi. Takođe, tube type guma se lakše odvoji od felne. Kad probusimo tubeless gumu, ekser ostaje u njoj i zatvara rupu sprečavajuci nagli pad pritiska. Možemo voziti kilometrima ne znajući da imamo gumi defekt. Takođe, tubeless gume imaju jače zidove,te kao takve manje trpe pad pritiska vazduha. Tubeless guma je naravno i bolje zalepljena za felnu i ne spada bas tako lako. 

Još samo da dodam da nema razlike u učestalosti bušenja jednog ili drugog tipa gume. Buse se podjednako. 

Kolega, da li možda znaš kako se ponaša tubeless guma sa unutrašnjom gumom na žičanoj felni prilikom bušenja?

 

Što tiče reparacije unutrašnjih guma, nisam siguran da postoji način bez skidanja gume sa felne, a ako do toga već dođe, bolje je nositi rezervnu unutrašnju i zameniti je.

 

P.S. Da sam sebi odgovorim na pitanje iznad: potpuno neočekivano:/ 

 

Slike su preuzete iz FB grupe koju pratim, nisu moje. Pritom nije instaliran conversion kit, ima unutrašnjiu gumu i potpuno mi je nejasno kako nije izgubila pritisak .

 

FB_IMG_1690462158557.thumb.jpg.4f01cf4781113157a3cf4338042a8f99.jpg

 

FB_IMG_1690462161512.thumb.jpg.37c885a91ae4573d0b686aa6157ae822.jpg

Promenio član Lone rider

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 626 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 1 minut, waterman je napisao:

ne verujem da ima vulkanizera koji će pristati da u tubeless stavi unutrašnju

Šta ima vulkanizer da pristaje ili ne pristaje kad je to fabrički setup? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Motocikl: Yamaha xj 900 S

Ja mislim da ove dve slike nemaju veze jedna s drugom. Na gornjoj je zadnji točak sa čepom u   gumi i sa izduvom kakav nije uobičajen za  enduro motore što govori da ni ta felna nije žičana.

Druga slika je zadnji žičani točak nekog endura ,felna je obična ,ne kao ove nove kao na novoj africi gde su špice sa strane .

Neko se našalio .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2404 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Da se razumemo, ni unutrašnja guma ne gubi naglo pritisak kad je oštećena malo. Nije fizički moguće da sav vazduh u trenutku izadje kroz otvor od pola milimetra. Ali u poređenju sa gumom bez unutrašnje kad padne pritisak felna kida unutrašnju gumu i ventil. Tubeless guma sa unutrašnjom prilikom bušenja na zicanoj felni se ponaša isto kao i tube type. Nema sta da zadrži vazduh.

Sto se tiče ove slike, na osnovu priloženog samo vidimo da je vijak u gumi. Ako nije ispustila mozda je navoj kratak i nije ni došlo do unutrašnje gume. Mozda je samo vrh oštetio unutrašnju i polako gubi pritisak. Sigurno nije šraf zatvorio.

Na mom bmw-u od kad sam ga kupio vozim tubeless gume sa unutrašnjom. Obruč je aluminijum sa zbicama. Nikada nisam imao problem u vožnji ili prilikom montaže. Ko misli da ne može ili da nije bezbedno neka vozi kako misli da treba.

Kada vidimo ekser u tubeless gumi ne vadimo ga do servisa. Ili dok ne rešimo da stavimo čep ili sprej. Na tube type odmah vadimo jer ako ostane napraviće još deset rupa. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja