Jump to content

Moto Zajednica

INSIS sistem za podmazivanje lanca

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

E,pa ovako... Sistem sam ugradio medju prvima, mozda cak i prvi. U pocetku je funkcionisao dobro. Medjutim posle samo desetak dana, pocele su, verovatne te decje bolesti novih sistema, kao sto su, spadanje creva sa spojeva, ispadanje flasice iz lezista... Na auto putu mi je flasica ispala iz lezista i napravila haos i po motoru i po odelu! Dalje, prvi put kad sam povezao saputnika, zadnja guma mi je odrala rezervoar za "fluid". Crevo od ventila do regulatora protoka  je provuceno na pogresnu stranu pa ga je i lanac zakacio i oljustio. Posle 5-6000km mi se upalio el.magnetni ventil na putu za Hrvatsku, odnosno, ne upalio vec poceo da se pali, sav se istopio sa spoljne strane. Posto imam kratak fitilj, sve sam to lepo pocupao,polupao i sad i dalje nosim sprej i letvicu od 41 cm. I pored toga ne mogu da kazem da je zamisao losa, naprotiv, samo treba dobro osmisliti ,osigurati i sistem ce funkcionisati ali pamet u glavu.

 

E,samo sam cekao tvoj komentar. To ti je baksuzni motor,sada kada dodje novo magare znas kako ce INSIS da radi na njemu !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

E,pa ovako... Sistem sam ugradio medju prvima, mozda cak i prvi. U pocetku je funkcionisao dobro. Medjutim posle samo desetak dana, pocele su, verovatne te decje bolesti novih sistema, kao sto su, spadanje creva sa spojeva, ispadanje flasice iz lezista... Na auto putu mi je flasica ispala iz lezista i napravila haos i po motoru i po odelu! Dalje, prvi put kad sam povezao saputnika, zadnja guma mi je odrala rezervoar za "fluid". Crevo od ventila do regulatora protoka  je provuceno na pogresnu stranu pa ga je i lanac zakacio i oljustio. Posle 5-6000km mi se upalio el.magnetni ventil na putu za Hrvatsku, odnosno, ne upalio vec poceo da se pali, sav se istopio sa spoljne strane. Posto imam kratak fitilj, sve sam to lepo pocupao,polupao i sad i dalje nosim sprej i letvicu od 41 cm. I pored toga ne mogu da kazem da je zamisao losa, naprotiv, samo treba dobro osmisliti ,osigurati i sistem ce funkcionisati ali pamet u glavu.

 

E,samo sam cekao tvoj komentar. To ti je baksuzni motor,sada kada dodje novo magare znas kako ce INSIS da radi na njemu !!

 

 

 

 

 

 

 

E stvarno ti je baksuzan motor .... pa secas li se kad smo se spustali na splav pored Borskog jezera sta je bilo .To sa jednom Hondom DUEAVILE tesko da bi ti se desilo ,a da ne pominjem tek TDM 900 ,s njim bi mogao da kocis prednjom nizbrdo bez ikakvih problema. ;) ;) ::) ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Ja sam danas ugradio INSIS pa cemo videti kako ce se ponasati.

 

Samo sam skeptik koliko ce izdrzati OFFroad voznje, konkretno mislim da probijanje kroz siblje koje ume da bude visoko i po metar i jace, kao i voznje kroz sumu gde su mladari bas jaki... mnogo puta su me osinuli po nozi, zatim prevrtanje granja koje je na zemlji.. kada se nagaze tockom, grane se okrenu i udaraju po nogama...

 

Takodje se plasim da se ne zapusi cevcica za podmazivanje u uslovima OFFroada. Kad sam je montirao, dok je tocak okrenuo nekoliko krugova, pokupila je mazalica prljavstinu skupljenu na lancaniku i zapusila se... stiso sam flasicu sa mazivom i probio cep i dalje je ulje normalno islo..

 

Zatim, ulje pod centrifugalnom silom ide sa lancanika na lanac te se plasim da se prasina lepi za to ulje i sa uljem da ulazi u lanac i udje svuda tamo gde ne treba...

 

Ovo su sve pitanja vezana za upotrebljivost BILO KOG sistema za automatsko podmazivanje lanca u uslovima OFFroad voznji, jer svi na kraju rade na istom principu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Baksuzan motor? Vidis, o tome nisam razmisljao...E zato ce morati da se promeni, a zasta, to cemo tek videti. Nimalo mi se ne dopadaju ove promene cena. Versys,strom,deauville... sve je u kombinacijama ali tek za leto koliko vidim. A dotle ce Kawa samo da jezdi.  :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: Јужни Београд
  • Motocikl: Beta Xtrainer

Posto imam kratak fitilj, sve sam to lepo pocupao,polupao i sad i dalje nosim sprej i letvicu od 41 cm...

 

Dobro je kad nisi izlup'o ceo motor! He-he-he!  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12094 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam danas ugradio INSIS pa cemo videti kako ce se ponasati.

 

Samo sam skeptik koliko ce izdrzati OFFroad voznje, konkretno mislim da probijanje kroz siblje koje ume da bude visoko i po metar i jace, kao i voznje kroz sumu gde su mladari bas jaki... mnogo puta su me osinuli po nozi, zatim prevrtanje granja koje je na zemlji.. kada se nagaze tockom, grane se okrenu i udaraju po nogama...

 

Takodje se plasim da se ne zapusi cevcica za podmazivanje u uslovima OFFroada. Kad sam je montirao, dok je tocak okrenuo nekoliko krugova, pokupila je mazalica prljavstinu skupljenu na lancaniku i zapusila se... stiso sam flasicu sa mazivom i probio cep i dalje je ulje normalno islo..

 

Zatim, ulje pod centrifugalnom silom ide sa lancanika na lanac te se plasim da se prasina lepi za to ulje i sa uljem da ulazi u lanac i udje svuda tamo gde ne treba...

 

Ovo su sve pitanja vezana za upotrebljivost BILO KOG sistema za automatsko podmazivanje lanca u uslovima OFFroad voznji, jer svi na kraju rade na istom principu...

 

Ako se brines zbog svega ovoga, namesti cevcicu tako da ti podmazuje lanac kod prednjeg lancanika i miran si..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Ja treba da montiram sve ovo za koji dan i dopada mi se ideja da montiram na prednji lančanik ali u tom slučaju neću moći da vidim sam kraj cevčice i samim tim neću moći vizuelno da izvršim kontrolu podmazivanja. Odnosno videću da sistem ne funkcioniše tek kad ustanovim da je lanac suv... zar to ne bi bio problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12253 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Naravno da je problem. Jeste da lepše izgleda, u stvari se ništa ni ne vidi, ali mislim da je bolje staviti nazad baš zbog provere. Samo dobro sve učvrstiti da ne bude problema kao kod Gorana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Ja treba da montiram sve ovo za koji dan i dopada mi se ideja da montiram na prednji lančanik ali u tom slučaju neću moći da vidim sam kraj cevčice i samim tim neću moći vizuelno da izvršim kontrolu podmazivanja. Odnosno videću da sistem ne funkcioniše tek kad ustanovim da je lanac suv... zar to ne bi bio problem?

 

Ne znam kako to izlgeda kod Afrike, ali ja na KTM-u mogu da probusim onu plastiku sto sluzi kao stitnik prednjeg lancanika i da vidim cevcicu (to se preporucuje i za kontrolu prednjeg lancanika)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6307 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Bolje stavi pozadi, ja sam vozio svakakav offroad i nista mu nije falilo, tj nista nije pomerilo ili smaklo kapaljku. Mislim da ti je napred suvise skucen prostor da montiras kapaljku, a nista ne bi dobio. Ja kod mene nista nisam skrivao na silu, jednim pogledom vizuelno mogu da proverim sistem, a i regulator protoka mi je na dohvat ruke, sa gornje strane viljuske. Funkcionalnost mi je bitnija od lepote.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Bolje stavi pozadi, ja sam vozio svakakav offroad i nista mu nije falilo, tj nista nije pomerilo ili smaklo kapaljku. Mislim da ti je napred suvise skucen prostor da montiras kapaljku, a nista ne bi dobio. Ja kod mene nista nisam skrivao na silu, jednim pogledom vizuelno mogu da proverim sistem, a i regulator protoka mi je na dohvat ruke, sa gornje strane viljuske. Funkcionalnost mi je bitnija od lepote.

 

Umno zboris mladicu ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Bolje stavi pozadi, ja sam vozio svakakav offroad i nista mu nije falilo, tj nista nije pomerilo ili smaklo kapaljku. Mislim da ti je napred suvise skucen prostor da montiras kapaljku, a nista ne bi dobio. Ja kod mene nista nisam skrivao na silu, jednim pogledom vizuelno mogu da proverim sistem, a i regulator protoka mi je na dohvat ruke, sa gornje strane viljuske. Funkcionalnost mi je bitnija od lepote.

Da li ste razmušljali da umesto elektroventila stavite vakum slavinu od skutera. To bi dosta podiglo pouzdanost sistema. Eventualno  i ona ideja da se ostavi ventil ali da kada se ugasi lampica lera, ali mislim da to dodatno komplikuje sistem.

Ideja se može dopuniti sa još jednim izumom, doduše iz 1920 godine. Lanac je podmazivan tako što je crevo iberlaufa usmereno na lanac, te se ovaj podmazuje uljnim isparenjima.

Doduše onda ko ima gori agregat ima bolje mazanje lanca ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Cagiva Canyon Jamana 600 TT

Upravo sam pazljivo iscitao celu temu i smorio se. :(

Svima svaka cast ali ja cu i dalje jednom godisnje da bucnem lanac u naftu ili famin a podmazivacu ga

kao i do sada sprejem ili cetkom za radijatore i uljem koje prvo dohvatim u garazi. ;D

P.S.Ususkana pumpica,neko gusce ulje i parce kvalitetnog creva odradjivace posao,a i taj lanac i lancanike

ipak treba povremeno zameniti.TO SU POTROSNI DELOVI! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Moze objasnjenje? Jer kako ja shvatam, i napred i nazad su lancanici, lanac koji se krece u istom smeru i gravitacija...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E
Posle 5-6000km mi se upalio el.magnetni ventil na putu za Hrvatsku, odnosno, ne upalio vec poceo da se pali, sav se istopio sa spoljne strane.

Da li ti je magnetni ventil bio povezan preko releja ili osigurača ili direktno ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6307 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Bio mu je povezan direktno preko osiguraca. Stvarno mi je zao sto se to Goranu desilo, ja jos nisam cuo da se nekom taj ventil upalio, a koristi se dosta kod automobila i predvidjen je da dugo bude ukljucen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Bio mu je povezan direktno preko osiguraca. Stvarno mi je zao sto se to Goranu desilo, ja jos nisam cuo da se nekom taj ventil upalio, a koristi se dosta kod automobila i predvidjen je da dugo bude ukljucen.

Ma nemoj se potresati, to je 100% fabrička greška. Zato i mislim da je bezbedniji vakuum ventil ( a i ne troši struju). Ja sam takodje razmišljao da iskoristim jednu uljnu pumpu od skutera, na koju bih fiksirao jedan plastični zupčanik koji bi bio pogonjen sa prednjeg lančanika. Te male pumpice (više su neka vrsta dozatora) imaju dva parametra koji regulišu protok. Jedan zavisi od broja obrtaja osovine a drugi od sajlom pogonjenog regulatora, koji bi se mogao iskoristiti kao prekidač za pranje lanca. Jedino što su pumpice malo skuplje, ali ako bi zloupotrebili kinesku tehnologiju, mislim da bismo došli do preciznog a jeftinog rešenja. Mada šta ima jednostavnije i manje sklono kvarenju od plastičnog ventila na šraf ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12253 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ja sam uvek za što jednostavnije to bolje, samo da je funkcionalno.

 

Što manje delova to manja mogućnost da se nešto pokvari. Već sam napravio i šemu elektroničice kojom bi na potenciometru ili preklopniku sa više položaja mogao regulisati protok - nešto slično kao kod Skot-a, ali to bi bilo još jedno mesto koje bi moglo da "crkne" i odustao sam od te komplikacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD

Moze objasnjenje? Jer kako ja shvatam, i napred i nazad su lancanici, lanac koji se krece u istom smeru i gravitacija...

 

 

Lanac se podmazuje ispred zadnjeg lancanika, sa unutrasnje strane lanca, zato sto odmah 'ulazi' u lancanik koji potiskuje podmazivac u rolnice lanca. Podmazivanje kod prednjeg lancanika bi podrazumevalo pobedu gravitacije ili veci pritisak ulja da bi ono doslo odozdo do lanca pre nego sto dodje do lancanika.

 

Lanac uopste ne mora da bude mastanna mestima  gde se to vidi, to je samo nus pojava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Hvala, sad je jasnije.

A ako bi iglu iz koje kaplje ulje postavili 'iza' prednjeg lancanika, tj.sa donje strane, gde lanac napusta prednji lancanik tako da ulje kaplje odozgo na unutrasnju stranu lanca?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova

Ako sam dobro razumeo Pedriica, onda bi ulje (koje dolazi na lancanik na mestu na kome lanac napusta prednji lancanik) imalo vremena da sidje sa lanca pre nego sto stigne do zadnjeg lancanika koji bi ga utisnuo u rolnice.

 

Kako stoje stvari, imamo 4 mesta na kojima se "sastaju" lanac i lancanici - prednji gore i dole, i zadnji isto tkao. Jedino na zadnjem dole su povoljni parametri (dole, i "u lancanik"). Gore ne odgovara zbog gravitacije/prskalice, prednji dole "izlazi" iz lancanika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja